Tour of the Alps - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox 04:44:54
02 Riccardo Riccò Ceramica Flaminia + 03
03 Sergio Pardilla Carmiooro NGC + 20
04 Alexandre Vinokourov Astana + 23
05 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 37
06 Michele Scarponi Androni Giocattoli + 38
07 Ivan Basso Liquigas-Doimo + 42
08 Damiano Caruso De Rosa - Stac Plastic + 49
09 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 54
10 Johann Tschopp BBOX Bouygues Telecom + 58
11 José Rujano ISD - Neri + 01:01
12 Andrea Noè Ceramica Flaminia + 01:12
13 Evgeni Petrov Team Katusha + 01:19
14 José Serpa Androni Giocattoli + 01:22
15 Tadej Valjavec AG2R La Mondiale + 01:28
16 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 01:32
17 Simon Clarke ISD - Neri + 01:33
18 Carles José Ochoa Androni Giocattoli + 01:37
19 Robert Kiserlovski Liquigas-Doimo + 01:40
20 Artem Ovechkin Team Katusha + 01:57
21 Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team + 02:03
22 Marco Marzano Lampre-Farnese Vini + 02:07
23 Reto Hollenstein Vorarlberg - Corratec + 02:14
24 Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox + 02:19
25 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 02:20
26 Jackson Rodriguez Androni Giocattoli + 02:21
27 Alessandro Bisolti Colnago - CSF Inox + 02:22
28 Massimiliano Gentili Ceramica Flaminia + 02:32
29 Harald Totschnig Tyrol Team + 02:34
30 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 02:37
31 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale + 02:38
32 Alexandre Moos BMC Racing Team + 02:51
33 Jure Golcer De Rosa - Stac Plastic + 02:53
34 Mitja Mahoric Adria Mobil + 03:02
35 Tomasz Nose Adria Mobil + 03:03
36 Gilberto Simoni Lampre-Farnese Vini + 03:08
37 Didac Ortega Orts Acqua e Sapone + 03:09
38 Bartosz Huzarski ISD - Neri + 03:11
39 Egor Silin Team Katusha + 03:13
40 Alexander Gottfried Team NetApp + 03:19
41 Simone Stortoni Colnago - CSF Inox + 03:34
42 Albert Timmer Skil - Shimano + 03:41
43 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 03:44
44 Chris Butler BMC Racing Team + 03:50
45 Alfredo Balloni Lampre-Farnese Vini + 03:52
46 Sylwester Szmyd Liquigas-Doimo + 03:58
47 Franco Pellizotti Liquigas-Doimo + 03:58
48 Marek Rutkiewicz Mroz - Active Jet + 04:04
49 Simon Geschke Skil - Shimano + 04:16
50 David Wöhrer Tyrol Team + 04:29
51 Nikita Eskov Team Katusha + 04:35
52 Freddy Bichot BBOX Bouygues Telecom + 04:38
53 Guillaume Le Floch BBOX Bouygues Telecom + 04:39
54 Emanuele Sella Carmiooro NGC + 05:09
55 Paolo Bailetti Ceramica Flaminia + 05:14
56 Rafaâ Chtioui Acqua e Sapone + 05:14
57 Jan Barta Team NetApp + 05:14
58 Paolo Tiralongo Astana + 05:20
59 Florian Stalder BMC Racing Team + 05:31
60 Mariusz Witecki Mroz - Active Jet + 05:41
61 Cesare Benedetti Team NetApp + 05:54
62 Michele Gaia Colnago - CSF Inox + 05:56
63 Riccardo Chiarini De Rosa - Stac Plastic + 06:08
64 Roman Kireyev Astana + 06:11
65 Yuriy Krivtsov AG2R La Mondiale + 06:12
66 Thierry Hupond Skil - Shimano + 06:14
67 Marino Palandri Adria Mobil + 07:00
68 Edwin Carvajal Miche Pro Cycling Team + 07:01
69 Valerio Agnoli Liquigas-Doimo + 07:36
70 Maciej Paterski Liquigas-Doimo + 08:32
71 Cameron Wurf Androni Giocattoli + 09:00
72 Yukiya Arashiro BBOX Bouygues Telecom + 09:04
73 Oliver Zaugg Liquigas-Doimo + 09:14
74 Piergiorgio Camussa Vorarlberg - Corratec + 09:37
75 Sebastien Baldauf Vorarlberg - Corratec + 09:48
76 Massimo Codol Acqua e Sapone + 09:49
77 Marco Cattaneo De Rosa - Stac Plastic + 09:49
78 Mauro Da Dalto Lampre-Farnese Vini + 09:49
79 Alessandro Petacchi Lampre-Farnese Vini + 09:49
80 Vitaliy Buts Lampre-Farnese Vini + 09:49
81 Alex Meenhorst Team NetApp + 09:49
82 Simone Ponzi Lampre-Farnese Vini + 09:49
83 Matej Gnezda Adria Mobil + 09:49
84 Sergey Renev Astana + 09:49
85 Marcello Pavarin Colnago - CSF Inox + 09:49
86 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 09:49
87 Daniele Ratto Carmiooro NGC + 09:49
88 Matthias Krizek Tyrol Team + 09:49
89 Uros Murn Adria Mobil + 09:54
90 Florian Gaugl Tyrol Team + 09:57
91 Santo Anzà Ceramica Flaminia + 10:06
92 Patrick Konrad Tyrol Team + 10:42
93 Alexander Kristoff BMC Racing Team + 10:51
94 Chad Beyer BMC Racing Team + 10:53
95 Matic Strgar Vorarlberg - Corratec + 11:25
96 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 11:30
97 Andreas Schillinger Team NetApp + 11:46
98 Volodymyr Zagorodny Miche Pro Cycling Team + 11:54
99 Vincent Jérôme BBOX Bouygues Telecom + 11:57
100 Krzysztof Szczawinski Miche Pro Cycling Team + 12:49
101 Jacek Morajko Mroz - Active Jet + 12:49
102 Mateusz Taciak Mroz - Active Jet + 12:49
103 Bolat Raimbekov Astana + 13:13
104 Claudio Corioni De Rosa - Stac Plastic + 13:26
105 Roberto Ferrari De Rosa - Stac Plastic + 13:26
106 Enrico Peruffo Carmiooro NGC + 13:29
107 Timon Seubert Team NetApp + 13:34
108 Yann Huguet Skil - Shimano + 13:38
109 Mikhail Ignatiev Team Katusha + 13:40
110 Maxim Belkov ISD - Neri + 13:52
111 Simone Campagnaro Miche Pro Cycling Team + 13:52
112 Alexander Gufler Vorarlberg - Corratec + 14:02
113 Mirco Lorenzetto Lampre-Farnese Vini + 14:02
114 Alessandro Bertolini Androni Giocattoli + 14:05
115 Blazej Janiaczyk Mroz - Active Jet + 14:12
116 Alberto Loddo Androni Giocattoli + 14:13
117 Jure Zagar Adria Mobil + 14:16
118 Leonardo Pinizzotto Miche Pro Cycling Team + 14:20
119 Stefano Borchi De Rosa - Stac Plastic + 14:23
120 Martin Kohler BMC Racing Team + 14:37
121 Stefan Mair Tyrol Team + 14:46
122 Thomas Blassing Tyrol Team + 14:46
123 Piet Rooijakkers Skil - Shimano + 14:53
124 Daniel Rinner Tyrol Team + 15:32
DNS Pavel Brutt Team Katusha
DNF Stefano Garzelli Acqua e Sapone
DNF Francesco Masciarelli Acqua e Sapone
DNF Simone Masciarelli Acqua e Sapone
DNF José Luis Arrieta AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet AG2R La Mondiale
DNF Scott Davis Astana
DNF Mirko Selvaggi Astana
DNF Donato Cannone Ceramica Flaminia
DNF Luca Celli Ceramica Flaminia
DNF Leonardo Giordani Ceramica Flaminia
DNF Daniel Oss Liquigas-Doimo
DNF Mikhaylo Khalilov Team Katusha
Information
Nation Italy
Date 23rd April
Where Arco -> Alpe di Pampeago
What 4th stage
Distance 162 km
Leader A.Vinokourov
Youth D.Caruso
Other
Embed Results