Front Races Teams Riders Ranking

Tour of the Alps - Giro del Trentino | 2010 Results

Information Results Stages

Main page

Overall Youth

Results

Pos Name Team Time
01 Alexandre Vinokourov Astana 13:50:23
02 Riccardo Riccò [*] Ceramica Flaminia + 00
03 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox + 42
04 Michele Scarponi Androni Giocattoli + 44
05 Ivan Basso Liquigas-Doimo + 56
06 Sergio Pardilla Carmiooro NGC + 1:28
07 José Serpa Androni Giocattoli + 1:37
08 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 1:41
09 Evgeni Petrov Team Katusha + 1:51
10 Damiano Caruso De Rosa - Stac Plastic + 1:59
11 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 2:09
12 Tadej Valjavec AG2R La Mondiale + 2:11
13 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 2:44
14 Robert Kiserlovski Liquigas-Doimo + 2:24
15 Johann Tschopp BBOX Bouygues Telecom + 2:59
16 Andrea Noè Ceramica Flaminia + 3:30
17 Jure Golcer De Rosa - Stac Plastic + 3:49
18 Marco Marzano Lampre - Farnese Vini + 3:49
19 Tomasz Nose Adria Mobil + 3:52
20 Alessandro Bisolti Colnago - CSF Inox + 3:59
21 Reto Hollenstein Vorarlberg - Corratec + 4:05
22 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale + 4:06
23 Bartosz Huzarski ISD - Neri + 4:07
24 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 4:17
25 Jackson Rodriguez Androni Giocattoli + 4:33
26 Sylwester Szmyd Liquigas-Doimo + 5:09
27 Egor Silin Team Katusha + 5:21
28 Carles Jose Ochoa Androni Giocattoli + 5:21
29 Gilberto Simoni Lampre - Farnese Vini + 5:26
30 José Rujano ISD - Neri + 5:51
31 Massimiliano Gentili Ceramica Flaminia + 6:50
32 Franco Pellizotti [*] Liquigas-Doimo + 6:56
33 Michele Gaia Colnago - CSF Inox + 7:06
34 Freddy Bichot BBOX Bouygues Telecom + 7:19
35 Didac Ortega Orts Acqua e Sapone + 7:40
36 Mitja Mahoric Adria Mobil + 8:16
37 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 8:21
38 Paolo Tiralongo Astana + 10:44
39 Alexander Gottfried Team NetApp + 11:02
40 Roman Kireyev Astana + 11:15
41 Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team + 12:25
42 Simon Clarke ISD - Neri + 13:02
43 Harald Totschnig Tyrol Team + 14:08
44 Cameron Wurf Androni Giocattoli + 14:11
45 Valerio Agnoli Liquigas-Doimo + 14:42
46 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 15:42
47 Chris Butler BMC Racing Team + 15:56
48 Edwin Carvajal Miche Pro Cycling Team + 16:03
49 Marco Cattaneo De Rosa - Stac Plastic + 16:18
50 Guillaume Le Floch BBOX Bouygues Telecom + 17:04
51 Jan Barta Team NetApp + 17:27
52 Emanuele Sella Carmiooro NGC + 17:40
53 Albert Timmer Skil - Shimano + 17:48
54 Simone Stortoni Colnago - CSF Inox + 17:59
55 Riccardo Chiarini De Rosa - Stac Plastic + 18:23
56 David Wöhrer Tyrol Team + 20:02
57 Cesare Benedetti Team NetApp + 20:02
58 Vincent Jérôme BBOX Bouygues Telecom + 20:20
59 Oliver Zaugg Liquigas-Doimo + 20:32
60 Yuriy Krivtsov AG2R La Mondiale + 20:38
61 Alexandre Moos BMC Racing Team + 20:43
62 Simon Geschke Skil - Shimano + 20:48
63 Daniele Ratto Carmiooro NGC + 21:49
64 Santo Anzà Ceramica Flaminia + 22:18
65 Massimo Codol Acqua e Sapone + 24:20
66 Simone Ponzi Lampre - Farnese Vini + 25:25
67 Artem Ovechkin Team Katusha + 25:27
68 Marino Palandri Adria Mobil + 25:36
69 Vitaliy Buts Lampre - Farnese Vini + 26:32
70 Uros Murn Adria Mobil + 27:18
71 Krzysztof Szczawinski Miche Pro Cycling Team + 27:23
72 Alessandro Bertolini Androni Giocattoli + 27:43
73 Nikita Eskov Team Katusha + 27:45
74 Thierry Hupond Skil - Shimano + 28:31
75 Paolo Bailetti Ceramica Flaminia + 28:44
76 Piergiorgio Camussa Vorarlberg - Corratec + 28:57
77 Yann Huguet Skil - Shimano + 29:05
78 Yukiya Arashiro BBOX Bouygues Telecom + 29:19
79 Andreas Schillinger Team NetApp + 29:45
80 Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox + 29:48
81 Alfredo Balloni Lampre - Farnese Vini + 30:19
82 Sergey Renev Astana + 31:35
83 Alessandro Petacchi Lampre - Farnese Vini + 31:54
84 Chad Beyer BMC Racing Team + 32:38
85 Volodymyr Zagorodny Miche Pro Cycling Team + 33:05
86 Mauro Da Dalto Lampre - Farnese Vini + 33:34
87 Roberto Ferrari De Rosa - Stac Plastic + 35:06
88 Mirco Lorenzetto Lampre - Farnese Vini + 35:52
89 Mateusz Taciak Mroz - Active Jet + 36:17
90 Claudio Corioni De Rosa - Stac Plastic + 36:33
91 Bolat Raimbekov Astana + 36:50
92 Florian Gaugl Tyrol Team + 36:57
93 Maxim Belkov ISD - Neri + 37:04
94 Marek Rutkiewicz Mroz - Active Jet + 37:07
95 Mariusz Witecki Mroz - Active Jet + 37:41
96 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 39:54
97 Alex Meenhorst Team NetApp + 41:17
98 Florian Stalder BMC Racing Team + 42:08
99 Patrick Konrad Tyrol Team + 42:39
100 Timon Seubert Team NetApp + 44:10
101 Sebastien Baldauf Vorarlberg - Corratec + 45:42
102 Stefano Borchi De Rosa - Stac Plastic + 49:04
103 Enrico Peruffo Carmiooro NGC + 55:11
104 Simone Campagnaro Miche Pro Cycling Team + 56:34
105 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 57:35
106 Rafaâ Chtioui Acqua e Sapone + 57:53
107 Jure Zagar Adria Mobil + 57:55
108 Stefan Mair Tyrol Team + 58:07
109 Matej Gnezda Adria Mobil + 58:43
110 Jacek Morajko Mroz - Active Jet + 1:01:12
111 Marcello Pavarin Colnago - CSF Inox + 1:02:39
112 Matthias Krizek Tyrol Team + 1:02:54
113 Maciej Paterski Liquigas-Doimo + 1:08:16
114 Thomas Blassing Tyrol Team + 1:08:48
115 Martin Kohler BMC Racing Team + 1:11:41
116 Mikhail Ignatiev Team Katusha + 1:12:08
117 Matic Strgar Vorarlberg - Corratec + 1:13:20
118 Leonardo Pinizzotto Miche Pro Cycling Team + 1:13:42
119 Alexander Kristoff BMC Racing Team + 1:14:23
120 Piet Rooijakkers Skil - Shimano + 1:17:32
121 Alexander Gufler Vorarlberg - Corratec + 1:17:40
122 Blazej Janiaczyk Mroz - Active Jet + 1:17:56
123 Alberto Loddo Androni Giocattoli + 1:18:33
124 Daniel Rinner Tyrol Team + 1:19:50
DNF Dimitri Claeys -
DNF Stefano Garzelli Acqua e Sapone
DNF Francesco Masciarelli Acqua e Sapone
DNF Simone Masciarelli Acqua e Sapone
DNF Kristjan Fajt Adria Mobil
DNF Blaz Jarc Adria Mobil
DNF José Luis Arrieta AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet AG2R La Mondiale
DNF Scott Davis Astana
DNF Mirko Selvaggi Astana
DNF Giovanni Bernaudeau BBOX Bouygues Telecom
DNF Damien Gaudin BBOX Bouygues Telecom
DNF Thomas Frei BMC Racing Team
DNF John Murphy BMC Racing Team
DNF Eric Berthou Carmiooro NGC
DNF Laurent Beuret Carmiooro NGC
DNF Andrea Piechele Carmiooro NGC
DNF Alessandro Raisoni Carmiooro NGC
DNF Donato Cannone Ceramica Flaminia
DNF Luca Celli Ceramica Flaminia
DNF Leonardo Giordani Ceramica Flaminia
DNF Matteo Montaguti De Rosa - Stac Plastic
DNF Carlo Scognamiglio ISD - Neri
DNF Daniel Oss Liquigas-Doimo
DNF Wojciech Halejak Mroz - Active Jet
DNF Mateusz Komar Mroz - Active Jet
DNF Lukasz Osiecki Mroz - Active Jet
DNF Pavel Brutt Team Katusha
DNF Mikhaylo Khalilov Team Katusha
DNF Tassilo Fricke Team NetApp
Information
Nations Italy
Date April 20th-23rd
CAT 2.1