Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2006 Tour of the Alps - Giro del Trentino

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Damiano Cunego 1981 Lampre 16:2825100
02 Luca Mazzanti 1974 Ceramica Panaria - Navigare + 480
03 Eddy Ratti 1977 Naturino - Sapore di Mare + 860
04 Andrea Tonti 1976 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 1050
05 Emanuele Sella 1981 Ceramica Panaria - Navigare + 1445
06 Sylwester Szmyd 1978 Lampre + 2240
07 Przemyslaw Niemiec 1980 Miche + 2736
08 Gilberto Simoni 1971 Saunier Duval - Prodir + 3732
09 Ezequiel Mosquera 1975 Comunidad Valenciana + 4329
10 Tomasz Nose 1982 Adria Mobil + 4326
11 José Rujano 1982 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 5324
12 Paolo Tiralongo 1977 Lampre + 5722
13 Ruslan Pidgornyy 1977 Team Tenax Salmilano + 1:1620
14 Kanstantsin Sivtsov 1982 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 1:2018
15 Rinaldo Nocentini 1977 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 1:5116
16 Amets Txurruka 1982 Barloworld + 2:0415
17 Giuseppe Muraglia 1979 Team LPR + 2:0414
18 Marco Osella 1981 Team 3C Casalinghi Jet + 2:1613
19 Daniele Pietropolli 1980 Team Tenax Salmilano + 2:3012
20 Dario Cioni 1974 Liquigas + 2:3011
21 Santo Anzà 1980 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 3:3710
22 Cristian Gasperoni 1970 Naturino - Sapore di Mare + 3:399
23 Miguel Angel Rubiano 1984 Ceramica Panaria - Navigare + 5:148
24 Pedro Arreitunandia 1974 Barloworld + 5:197
25 Massimo Giunti 1974 Naturino - Sapore di Mare + 6:036
26 Dainius Kairelis 1979 Amore & Vita - McDonald's + 6:035
27 Javier Rodriguez 1971 Comunidad Valenciana + 6:034
28 Miha Svab 1984 Adria Mobil + 6:093
29 Giancarlo Ginestri 1978 Team Tenax Salmilano + 6:102
30 Vladimir Duma 1972 CB Immobiliare - Universal + 6:311
31 Alexander Arekeev 1982 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 6:37
32 Paul Crake 1976 Naturino - Sapore di Mare + 6:39
33 Thomas Rohregger 1982 Elk Haus - Simplon + 6:42
34 Cristiano Salerno 1985 Team Tenax Salmilano + 6:42
35 Maurizio Varini 1978 Ceramica Flaminia + 6:42
36 Vicente Peiro Marqueno 1984 Comunidad Valenciana + 6:54
37 Wladimir Belli 1970 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 8:16
38 Massimiliano Maisto 1980 CB Immobiliare - Universal + 8:28
39 Harald Totschnig 1974 Elk Haus - Simplon + 8:35
40 Carles Jose Ochoa 1980 Team LPR + 8:47
41 Massimo Codol 1973 Team Tenax Salmilano + 8:49
42 Simon Spilak 1986 Adria Mobil + 11:49
43 Marzio Bruseghin 1974 Lampre + 11:52
44 Julio Perez Cuapio 1977 Ceramica Panaria - Navigare + 11:57
45 Konstantin Klyuev 1981 Team 3C Casalinghi Jet + 13:16
46 Walter Pedraza 1981 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 13:49
47 David de la Fuente 1981 Saunier Duval - Prodir + 16:25
48 David Muñoz 1979 Comunidad Valenciana + 19:34
49 Aleksandr Kuschynski 1979 Ceramica Flaminia + 19:42
50 Jamie Burrow 1977 OTC Doors - Lauretana + 20:11
51 Denis Miorin 1976 Team Endeka + 20:58
52 Maurizio Carta 1973 Miche + 21:16
53 Leonardo Piepoli 1971 Saunier Duval - Prodir + 22:15
54 Fortunato Baliani 1974 Ceramica Panaria - Navigare + 22:25
55 Luis Felipe Laverde 1979 Ceramica Panaria - Navigare + 22:55
56 Daniele De Paoli 1973 Team LPR + 23:03
57 Sergio Barbero 1969 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 23:09
58 Guido Trentin 1975 Saunier Duval - Prodir + 24:16
59 Massimiliano Gentili 1971 Naturino - Sapore di Mare + 25:10
60 Charles Wegelius 1978 Liquigas + 25:14
61 Martin Mares 1982 Naturino - Sapore di Mare + 25:16
62 Ivan Degasperi 1981 Ceramica Flaminia + 26:10
63 Oliver Zaugg 1981 Saunier Duval - Prodir + 26:26
64 Guiseppe Palumbo 1975 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 26:29
65 Alessandro Bertolini 1971 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 26:43
66 Félix Cárdenas 1972 Barloworld + 26:51
67 Micula Dematteis 1983 Team Tenax Salmilano + 27:11
68 Nicolas Fritsch 1978 Saunier Duval - Prodir + 27:16
69 Tomasz Marczynski 1984 Ceramica Flaminia + 27:23
70 Jeremy Maartens 1979 Barloworld + 28:14
71 Javier Cherro Molina 1980 Comunidad Valenciana + 29:36
72 Eros Capecchi 1986 Liquigas + 29:46
73 Niklas Axelsson 1972 Selle Italia - Serramenti Diquigiov + 30:40
74 Paolo Bailetti 1980 Team 3C Casalinghi Jet + 32:18
75 Blazej Janiaczyk 1983 Team 3C Casalinghi Jet + 33:10
76 Raivis Belohvosciks 1976 CB Immobiliare - Universal + 33:45
77 Marlon Alirio Perez 1976 Team Tenax Salmilano + 34:59
78 Simone Bruson 1983 CB Immobiliare - Universal + 36:13
79 Massimo Iannetti 1982 Team LPR + 36:23
80 Stefan Rucker 1980 Elk Haus - Simplon + 37:30
81 Fabio Gilioli 1979 CB Immobiliare - Universal + 37:56
82 Arkadiusz Wojtas 1977 Miche + 38:50
83 Donato Cannone 1982 CB Immobiliare - Universal + 38:57
84 Mads Christensen 1984 Barloworld + 40:00
85 Jose Antonio Pecharroman 1978 Comunidad Valenciana + 40:00
86 Timothy Jones 1975 Amore & Vita - McDonald's + 40:02
87 Andreas Dietziker 1982 Team LPR + 42:04
88 Antonio Olmo 1982 Comunidad Valenciana + 43:10
89 Francesco Failli 1983 Liquigas + 44:41
90 Mauro Gerosa 1974 Miche + 46:44
91 Manuel Quinziato 1979 Liquigas + 46:44
92 Daniele Bennati 1980 Lampre + 47:58
93 Marco Marcato 1984 Team 3C Casalinghi Jet + 48:04
94 Roger Beuchat 1972 Team LPR + 48:08
95 Diego Genovesi 1981 OTC Doors - Lauretana + 48:08
96 Roman Kreuziger 1986 Liquigas + 48:27
97 Hubert Krys 1983 Ceramica Flaminia + 48:38
98 Luigi Sestili 1983 Naturino - Sapore di Mare + 48:58
99 Ivan Fanelli 1978 Amore & Vita - McDonald's + 49:14
100 Matteo Bono 1983 Lampre + 50:57
101 Vicente Ballester Martinez 1980 Comunidad Valenciana + 51:48
102 Antonio D'Aniello 1979 Miche + 52:30
103 Giario Ermeti 1981 Team LPR + 52:41
104 Michael Pichler 1982 Elk Haus - Simplon + 53:23
105 Stefano Boggia 1980 Ceramica Flaminia + 53:44
106 Maximiliano Richeze 1983 Ceramica Panaria - Navigare + 53:48
107 Vasil Kiryienka 1981 OTC Doors - Lauretana + 54:04
108 Juan Pablo Magallanes Aranda 1982 Team 3C Casalinghi Jet + 54:21
109 Dario Andriotto 1972 Liquigas + 55:22
110 Alexander Efimkin 1981 Barloworld + 55:22
111 Harald Starzengruber 1981 Elk Haus - Simplon + 55:42
112 Leonardo Caneschi 1977 Miche + 55:45
113 Riccardo Chiarini 1984 Team 3C Casalinghi Jet + 55:45
114 Bo Hamburger 1970 Miche + 55:45
115 Anibal Andres Borrajo 1982 CB Immobiliare - Universal + 55:45
116 Morris Possoni 1984 Lampre + 56:09
117 Sergio Cuesta Iglesias 1982 Team Endeka + 56:09
118 Marius Sabaliauskas 1978 Lampre + 56:13
119 Massimo Mazzanti 1982 Team 3C Casalinghi Jet + 57:14
120 Drasutis Stundzia 1980 Amore & Vita - McDonald's + 58:39
121 Emanuele Bindi 1981 OTC Doors - Lauretana + 58:39
122 Manuele Spadi 1981 Ceramica Flaminia + 1:00:07
123 Davide Torosantucci 1981 CB Immobiliare - Universal + 1:00:07
124 Bruno Bertolini 1981 Adria Mobil + 1:01:31
125 Roman Luhovyy 1979 OTC Doors - Lauretana + 1:01:31
126 Miha Solar 1982 Adria Mobil + 1:01:31
DNF Gabriele Balducci 1975 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Denis Bertolini 1977 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Leonardo Moser 1984 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Robert Kiserlovski 1986 Adria Mobil
DNF Zoran Klemencic 1976 Adria Mobil
DNF Luka Kodra 1986 Adria Mobil
DNF Daniele Di Batte 1981 Amore & Vita - McDonald's
DNF Graziano Gasparre 1978 Amore & Vita - McDonald's
DNF Simone Guidi 1981 Amore & Vita - McDonald's
DNF Jakub Lorek 1983 Amore & Vita - McDonald's
DNF Rodney Jock Green 1974 Barloworld
DNF James Lewis Perry 1979 Barloworld
DNF Massimiliano Martella 1977 Ceramica Flaminia
DNF Domenico Pozzovivo 1982 Ceramica Panaria - Navigare
DNF Martin Comploi 1975 Elk Haus - Simplon
DNF Hannes Grundlinger 1977 Elk Haus - Simplon
DNF Jochen Summer 1977 Elk Haus - Simplon
DNF Franco Pellizotti 1978 Liquigas
DNF Alessio Ricciardi 1983 OTC Doors - Lauretana
DNF Alessio Signego 1983 OTC Doors - Lauretana
DNF Njegos Blagojevic 1986 Team Endeka
DNF Davide Bragazzi 1981 Team Endeka
DNF Daniele Migliorati 1979 Team Endeka
DNF Denis Miorin 1976 Team Endeka
DNF Davide Daniele Silvestri 1980 Team Endeka
DNF Gabriele Bosisio 1980 Team Tenax Salmilano