Front Races Teams Riders Ranking

Tour of the Alps - Giro del Trentino | 2004 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Damiano Cunego Saeco 17:31:03
02 Jure Golcer Formaggi Pinzolo Fiave + 49
03 Gilberto Simoni Saeco + 53
04 Giuliano Figueras Ceramica Panaria - Marges + 55
05 Pavel Tonkov Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri + 1:06
06 Gerhard Trampusch Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 1:25
07 Luca Mazzanti Ceramica Panaria - Marges + 2:55
08 Juan Miguel Mercado Quick Step - Davitamon + 3:02
09 Giuseppe Di Grande Formaggi Pinzolo Fiave + 3:08
10 Kyrlyo Pospyeyev Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 3:10
11 Emanuele Sella Ceramica Panaria - Marges + 3:25
12 Igor Pugaci De Nardi + 3:26
13 Tiaan Kannemeyer Team Barloworld - Androni Giocatall + 3:28
14 Radoslaw Romanik Hoop CCC - Polsat + 3:33
15 Tomasz Brozyna Action - ATI + 3:33
16 Giuseppe Muraglia Formaggi Pinzolo Fiave + 3:37
17 Juan Manuel Garate Lampre + 3:38
18 Przemyslaw Niemiec Miche + 3:40
19 Serhiy Honchar De Nardi + 4:10
20 Jamie Burrow Amore & Vita - Beretta + 4:19
21 Patxi Vila Lampre + 4:24
22 Mikhaylo Khalilov Team Icet + 4:37
23 Alexander Arekeev Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 4:54
24 Andrea Tonti Saeco + 4:57
25 Slawomir Kohut Hoop CCC - Polsat + 5:07
26 Ryan Cox Team Barloworld - Androni Giocatall + 5:19
27 Piotr Chmielewski Action - ATI + 5:37
28 Marek Galinski Hoop CCC - Polsat + 7:37
29 Ondrej Sosenka Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 8:28
30 Luis Felipe Laverde Formaggi Pinzolo Fiave + 8:31
31 Kristjan Fajt Tenax + 8:56
32 László Bodrogi Quick Step - Davitamon + 11:52
33 Roberto Sgambelluri Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri + 12:01
34 Rinaldo Nocentini Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 12:02
35 Seweryn Kohut Hoop CCC - Polsat + 12:37
36 Ruggero Borghi De Nardi + 12:38
37 Renzo Mazzoleni Tenax + 12:51
38 Leonardo Giordani De Nardi + 12:55
39 Richard Virenque Quick Step - Davitamon + 13:08
40 Gianluca Sironi Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri + 13:27
41 Paolo Lanfranchi Ceramica Panaria - Marges + 13:31
42 Radoslav Rogina Tenax + 13:44
43 Bo Hamburger Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 14:46
44 Gianluca Tonetti Tenax + 15:05
45 Charles Wegelius De Nardi + 15:32
46 Alessandro Vanotti De Nardi + 15:56
47 Dmitri Gaynitdinov Team Icet + 16:06
48 Juan Manuel Fuentes Angullo Saeco + 16:06
49 Sylwester Szmyd Saeco + 16:39
50 Quintino Rodrigues Hoop CCC - Polsat + 17:32
51 Simone Bertoletti Lampre + 18:33
52 Kirill Goloubev Team Icet + 18:46
53 Arkadiusz Wojtas Hoop CCC - Polsat + 19:16
54 Danilo Andrenacci Formaggi Pinzolo Fiave + 21:10
55 Nicola Loda Tenax + 21:11
56 Milan Kadlec Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri + 21:35
57 Mariano Piccoli Lampre + 21:54
58 Stefano Boggia Team Icet + 22:09
59 Julio Perez Cuapio Ceramica Panaria - Marges + 22:22
60 Giancarlo Ginestri Tenax + 22:35
61 Alexander Klymenko Action - ATI + 23:07
62 Valery Kobzarenko Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 23:33
63 Aleksandr Kuschynski Amore & Vita - Beretta + 23:52
64 Dimitri Konyshev Team LPR - Piacenza Mangament + 23:53
65 Wolfgang Murer Elk Haus - Simplon + 24:09
66 Paolo Longo Borghini Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri + 24:12
67 Harald Totschnig Elk Haus - Simplon + 24:36
68 Luca Nardello Team LPR - Piacenza Mangament + 24:42
69 Stefano Cavallari Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri + 25:36
70 Daniele Pietropolli Tenax + 26:22
71 Matteo Cappe Formaggi Pinzolo Fiave + 27:33
72 Scott Davis Ceramica Panaria - Marges + 27:51
73 Pedro Horrillo Quick Step - Davitamon + 27:53
74 Aitor Hernández Team LPR - Piacenza Mangament + 29:23
75 Frédéric Amorison Quick Step - Davitamon + 29:26
76 Giuseppe Palumbo Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 30:15
77 Elia Aggiano Team LPR - Piacenza Mangament + 30:34
78 Gabriele Missaglia Team Barloworld - Androni Giocatall + 30:52
79 Graziano Gasparre De Nardi + 31:11
80 Ján Svorada Lampre + 31:27
81 Ivan Degasperi Team LPR - Piacenza Mangament + 31:37
82 Manuel Quinziato Lampre + 31:37
83 Alejandro Borrajo Ceramica Panaria - Marges + 31:49
84 Domenico Passuello Amore & Vita - Beretta + 34:30
85 Kjell Carlström Amore & Vita - Beretta + 34:32
86 Michele Gobbi De Nardi + 34:33
87 Krzysztof Krzywy Action - ATI + 35:26
88 Maurizio Carta Miche + 35:39
89 Oleksandr Kvachuk Lampre + 35:55
90 Daniele Masolino Team LPR - Piacenza Mangament + 39:26
91 Rodney Jock Green Team Barloworld - Androni Giocatall + 40:05
92 Andrew Bradley Elk Haus - Simplon + 40:15
93 Domenico Gualdi Formaggi Pinzolo Fiave + 42:13
94 Antonio Salomone Team Barloworld - Androni Giocatall + 43:52
95 Maurizio Varini Miche + 45:38
96 Antonio D'Aniello Miche + 45:56
97 Claudio Lucchini Team LPR - Piacenza Mangament + 46:52
98 Paolo Fornaciari Saeco + 47:32
99 Aurelien Clerc Quick Step - Davitamon + 49:53
100 Dean Podgornik Tenax + 49:53
101 Tom Southam Amore & Vita - Beretta + 51:42
102 Stefano Casagranda Saeco + 52:06
103 Balazs Rohtmer Miche + 52:12
104 Mario Höller Elk Haus - Simplon + 52:26
105 Francesco Cipolletta Team Icet + 52:37
106 Leonardo Caneschi Miche + 53:17
DNF Bartosz Huzarski Action - ATI
DNF Michal Pawlyta Action - ATI
DNF Stefano Ciuffi Amore & Vita - Beretta
DNF Anders Grönqvist Amore & Vita - Beretta
DNF Martin Fischerlehner Elk Haus - Simplon
DNF Ralph Scherzer Elk Haus - Simplon
DNF Roland Wafler Elk Haus - Simplon
DNF Marco Cedroni Formaggi Pinzolo Fiave
DNF Christan Murro Miche
DNF Pasquale Muto Miche
DNF Laurent Dufaux Quick Step - Davitamon
DNF Jose Antonio Garrido Quick Step - Davitamon
DNF Leonardo Bertagnolli [*] Saeco
DNF Darren Lill Team Barloworld - Androni Giocatall
DNF Luca Solari Team Barloworld - Androni Giocatall
DNF Daniele Balestri Team Icet
DNF Moreno Di Biase Team Icet
DNF Giuseppe Tartaggia Team Icet
DNF Angelo Lopeboselli Team LPR - Piacenza Mangament
DNF Patrick Calcagni Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri
DNF Andrea Masciarelli Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri
Information
Nations Italy
Date April 20th-23rd
CAT 2.2