Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2003 Tour of the Alps - Giro del Trentino

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Gilberto Simoni 1971 Saeco 17:52:43150
02 Stefano Garzelli 1973 Vini Caldirola - So.Di + 09120
03 Tadej Valjavec 1977 Fassa Bortolo + 2490
04 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Saeco + 1:1875
05 Graziano Gasparre 1978 De Nardi - Colpack - Astro + 1:5068
06 Paolo Lanfranchi 1968 Panaria - Fiordo + 1:5060
07 Felix Manuel Garcia 1968 BigMat - Auber 93 + 1:5054
08 Sylwester Szmyd 1978 Mercatone Uno - Scanavino + 1:5548
09 José Joaquin Castelblanco 1969 Colombia - Selle Italia + 1:5744
10 Paolo Tiralongo 1977 Panaria - Fiordo + 2:0039
11 Timothy Jones 1975 Amore & Vita - Beretta + 2:1736
12 Pavel Tonkov 1969 CCC Polsat + 2:2333
13 Damiano Cunego 1981 Saeco + 2:3630
14 Giuseppe Muraglia 1979 Formaggi Pinzolo Fiave + 3:1327
15 Sergio Barbero 1969 Lampre + 3:3124
16 Luca Mazzanti 1974 Panaria - Fiordo + 4:1123
17 Marzio Bruseghin 1974 Fassa Bortolo + 4:2021
18 Marius Sabaliauskas 1978 Saeco + 4:2920
19 Frédéric Gabriel 1970 MBK - Oktos - St. Quentin + 4:4718
20 Andrey Mizurov 1973 MBK - Oktos - St. Quentin + 5:2117
21 Giuliano Figueras 1976 Panaria - Fiordo + 6:1815
22 Gianluca Tonetti 1967 Tenax -Garda Calze + 6:4314
23 Mauro Facci 1982 Fassa Bortolo + 7:2012
24 Julio Perez Cuapio 1977 Panaria - Fiordo + 7:2811
25 Serhiy Honchar 1970 De Nardi - Colpack - Astro + 11:049
26 Charles Wegelius 1978 De Nardi - Colpack - Astro + 11:128
27 Rinaldo Nocentini 1977 Formaggi Pinzolo Fiave + 12:426
28 Sebastien Talabardon 1978 BigMat - Auber 93 + 13:515
29 Przemyslaw Niemiec 1980 Amore & Vita - Beretta + 14:233
30 Cristian Gasperoni 1970 Mercatone Uno - Scanavino + 14:572
31 Mariano Piccoli 1970 Lampre + 15:06
32 Simone Bertoletti 1974 Lampre + 15:14
33 Manuel Quinziato 1979 Lampre + 15:45
34 Marco Serpellini 1972 Lampre + 15:45
35 Freddy Gonzalez Martinez 1975 Colombia - Selle Italia + 15:45
36 Leonardo Zanotti 1978 De Nardi - Colpack - Astro + 15:45
37 Tomasz Brozyna 1970 CCC Polsat + 15:45
38 Oscar Pozzi 1971 Tenax -Garda Calze + 15:45
39 Fortunato Baliani 1974 Formaggi Pinzolo Fiave + 16:40
40 Marek Galinski 1974 CCC Polsat + 17:28
41 Hernan Dario Munoz 1973 Colombia - Selle Italia + 17:29
42 Cristiano Frattini 1973 Tenax -Garda Calze + 18:45
43 Daniele Pietropolli 1980 Tenax -Garda Calze + 19:16
44 Alessio Galletti 1968 Saeco + 19:16
45 Igor Pugaci 1975 Saeco + 20:50
46 Hector Orlando Mesa Mesa 1976 Colombia - Selle Italia + 20:50
47 Joseba Albizu Lizaso 1978 Mercatone Uno - Scanavino + 21:58
48 Juan Manuel Fuentes Angullo 1977 Saeco + 21:58
49 Francesco Bellotti 1979 Mercatone Uno - Scanavino + 25:29
50 Eddy Ratti 1977 Lampre + 26:04
51 Nicola Loda 1971 Fassa Bortolo + 27:40
52 Christophe Rinero 1973 MBK - Oktos - St. Quentin + 28:28
53 Vicenzo Di Falco 1980 Mercatone Uno - Scanavino + 28:39
54 Mauro Zanetti 1973 Tenax -Garda Calze + 28:39
55 Seweryn Kohut 1976 CCC Polsat + 29:26
56 Gustav Erik Larsson 1980 Fassa Bortolo + 29:26
57 Michele Gobbi 1977 De Nardi - Colpack - Astro + 31:19
58 Marco Milesi 1970 Vini Caldirola - So.Di + 31:29
59 Biagio Conte 1968 Formaggi Pinzolo Fiave + 32:17
60 Matteo Tosatto 1974 Fassa Bortolo + 32:57
61 Yannick Talabardon 1981 BigMat - Auber 93 + 33:33
62 Scott Davis 1979 Panaria - Fiordo + 34:05
63 Dario Andriotto 1972 Vini Caldirola - So.Di + 35:40
64 Elia Aggiano 1972 Formaggi Pinzolo Fiave + 36:26
65 Plamen Stoyanov 1971 BigMat - Auber 93 + 37:04
66 Alexei Sivakov 1972 BigMat - Auber 93 + 37:04
67 Jose Luis Martinez 1979 Formaggi Pinzolo Fiave + 37:14
68 Rodolfo Massi 1965 Colombia - Selle Italia + 38:50
69 Dariusz Baranowski 1972 CCC Polsat + 42:09
70 Luca De Angeli 1976 Colombia - Selle Italia + 42:09
71 Dmitri Gaynitdinov 1978 Miche + 42:09
72 Alessandro Cortinovis 1977 Lampre + 42:09
73 Radoslaw Romanik 1967 CCC Polsat + 42:19
74 Ivan Ravaioli 1980 Mercatone Uno - Scanavino + 42:20
75 Michele Colleoni 1977 De Nardi - Colpack - Astro + 42:51
76 Claudio Bartoli 1979 Panaria - Fiordo + 43:17
77 Paolo Fornaciari 1971 Saeco + 43:28
78 Martin Hvastija 1969 Tenax -Garda Calze + 45:03
79 Piotr Chmielewski 1970 CCC Polsat + 45:55
80 Sergei Krushevskiy 1976 MBK - Oktos - St. Quentin + 47:09
81 Guiseppe Palumbo 1975 De Nardi - Colpack - Astro + 49:50
82 Massimo Cigana 1974 Mercatone Uno - Scanavino + 54:19
DNF Giacomo Battistel 1976 Amore & Vita - Beretta
DNF Jamie Burrow 1977 Amore & Vita - Beretta
DNF Kjell Carlström 1976 Amore & Vita - Beretta
DNF Ivan Fanelli 1978 Amore & Vita - Beretta
DNF Mateusz Mroz 1980 Amore & Vita - Beretta
DNF Mauro Zinetti 1975 Amore & Vita - Beretta
DNF Loic Lamouller 1978 BigMat - Auber 93
DNF Cyril Saugrain 1973 BigMat - Auber 93
DNF John Freddy Garcia 1974 Colombia - Selle Italia
DNF Raffaele Illiano 1977 Colombia - Selle Italia
DNF Denis Miorin 1976 De Nardi - Colpack - Astro
DNF Alessandro Petacchi 1974 Fassa Bortolo
DNF Bjorn Cornelissen 1976 Flanders - iTeamNova
DNF Jerome Lepron 1973 Flanders - iTeamNova
DNF Laurent Roux 1972 Flanders - iTeamNova
DNF Bert Scheirlinckx 1974 Flanders - iTeamNova
DNF Staf Scheirlinckx 1979 Flanders - iTeamNova
DNF Heiko Szonn 1976 Flanders - iTeamNova
DNF Domenico Gualdi 1974 Formaggi Pinzolo Fiave
DNF Bo Hamburger 1970 Formaggi Pinzolo Fiave
DNF Lorenzo Di Silvestro 1970 MBK - Oktos - St. Quentin
DNF Laurent Paumier 1973 MBK - Oktos - St. Quentin
DNF Vincent Templier 1972 MBK - Oktos - St. Quentin
DNF Roberto Conti 1964 Mercatone Uno - Scanavino
DNF Leonid Baciu 1977 Miche
DNF Igor Bonciucov 1973 Miche
DNF Rasmus Dyring 1980 Miche
DNF Pavel Kavetzki 1975 Miche
DNF Roger Lucia Ibarra 1973 Miche
DNF Fabio Gilioli 1979 Panaria - Fiordo
DNF Zoran Klemencic 1976 Tenax -Garda Calze
DNF Markus Knöppfle 1976 Tenax -Garda Calze
DNF Massimo Apollonio 1970 Vini Caldirola - So.Di
DNF Andrej Hauptman 1975 Vini Caldirola - So.Di
DNF Gianluca Sironi 1974 Vini Caldirola - So.Di
DNF Pietro Zucconi 1975 Vini Caldirola - So.Di