Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta Ciclista del Uruguay | 2019 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10

Results: 03.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Nicolas Naranjo ACA Virgen de Fátima 03:26:487
02 Hector Aguilar Figueras Tacuarembó F.C. + 003
03 Hector Lucero EC Municipalidad de Pocito + 001
04 Rafael Andriato Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 00
05 Nicolas Tivani ACA Virgen de Fátima + 00
06 Pablo Anchieri C.C.Carmelo + 00
07 Xavier Quevedo Venezuela + 00
08 Bruno Santa Cruz C.C.Ciudad del Plata + 00
09 Kian Santana C.C.Maroñas + 00
10 Jos Koop Global Cycling Team + 00
11 Robigzon Oyola Medellin + 00
12 Facundo Fleitas Centro Uruguay de Vergara + 00
13 Weimar Roldan Medellin + 00
14 Flavio Cardoso Santos Funvic - Pindamonhangaba + 00
15 Nahuel Hernandez Coussan C.C.Maldonado + 00
16 Matias Gomez Alas Rojas de Santa Lucia + 00
17 Oscar Daniel Viera Salto Nuevo + 00
18 Jeroen Breewel Global Cycling Team + 00
19 Alain Quispe Peru + 00
20 Ralph Monsalve Venezuela + 00
21 Euller Magno Rabelo Funvic - Pindamonhangaba + 00
22 Hernan Silvera Alas Rojas de Santa Lucia + 00
23 Hugo Ruiz Peru + 00
24 Martijn Knol Global Cycling Team + 00
25 Diego Cardozo Juventud de las Piedras + 00
26 Harold Tejada Medellin + 00
27 Oscar Araujo Juventud de las Piedras + 00
28 Juan Caorsi C.C.Ciudad del Plata + 00
29 Maximiliano Hierro C.C.Maldonado + 00
30 Guilherme Diego Mari Oliveira Funvic - Pindamonhangaba + 00
31 Agustin Alonso Juventud de las Piedras + 00
32 Ignacio Caorsi C.C.Maldonado + 00
33 Robert Mendez C.C.Ciudad del Plata + 00
34 Mariano De Fino Silveira Salto Nuevo + 00
35 Jonathan Hornos Peñarol de Colonia + 00
36 Andre Gohr Funvic - Pindamonhangaba + 00
37 Joaquin Hiriart Audax de Flores + 00
38 Jorge Giacinti C.C.Cerro Largo + 00
39 Gabriel Ezequiel Ochoa Vitalis C.C.Carmelo + 00
40 Alonso Gamero Peru + 00
41 Alberto Miranda Audax de Flores + 00
42 Jorge Pablo Rodriguez Juventud de las Piedras + 00
43 Anderson Maldonado Libre-Fed.Treinta y Tres + 00
44 Alan Matias Presa [*] C.C.Cerro Largo + 00
45 Darwin Exequiel Garcia Centro Uruguay de Vergara + 00
46 Gregory Duarte Tacuarembó F.C. + 00
47 Matias David Godoy Libre-Fed.Treinta y Tres + 00
48 Fredy Fedullo C.C.Artigas de San Ramon + 00
49 Nicolas Silvera C.C.Maldonado + 00
50 Emanuel Yanes Machin CNP Bocas del Cufré + 00
51 Roderyck Asconeguy Tacuarembó F.C. + 00
52 Fabricio Costa Audax de Flores + 00
53 Antonio Eric Fagundez Centro Uruguay de Vergara + 00
54 Giordano Sizurqui Simaldone Cardona Wanderers + 00
55 Daniel Diaz EC Municipalidad de Pocito + 00
56 Federico Laguna C.C.Maroñas + 00
57 Gonzalo Tagliabue Salto Nuevo + 00
58 Vitor Gustavo Silves Teixeira Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 00
59 Juan Melivillo EC Municipalidad de Pocito + 00
60 Cristian Egidio Rosa Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 00
61 Santiago Nicolas Mendez C.C.Fenix + 00
62 Vanderlei Melchior C.C.Fenix + 00
63 Fernando Briceno [*] Venezuela + 00
64 César Gárate Peru + 00
65 Nicolas Rariz San Antonio de Florida + 00
66 Royner Navarro Peru + 00
67 Richard Daveri Peñarol de Colonia + 00
68 Gerardo Tivani EC Municipalidad de Pocito + 00
69 Enzo Moyano EC Municipalidad de Pocito + 00
70 Jackson Rodriguez Venezuela + 00
71 Juan Martin Echeverria C.C.Carmelo + 00
72 Carlos Cabrera San Antonio de Florida + 00
73 Richard Mascaranas San Antonio de Florida + 00
74 Federico Bonina Estudiantes El Colla + 00
75 Enrique Peculio Avenida Artigas de Guichon + 00
76 Felix Centurión Cardona Wanderers + 00
77 Pablo Troncoso C.C.Fenix + 00
78 Nicolas Arachichu C.C.Cerro Largo + 00
79 Federico Agustin Moreira C.C.Cerro Largo + 00
80 Cristhian Montoya Medellin + 00
81 Fabian Ariel Revetria CNP Bocas del Cufré + 00
82 Cristian Orellano C.C.Maroñas + 00
83 Mauricio Knapp Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 00
84 Juan Andres Castano Peñarol de Maldonado + 00
85 Walter Vargas Medellin + 00
86 Fernando Mendez C.C.Ciudad del Plata + 00
87 Alexander Gutierrez C.C.Carmelo + 00
88 Richard Lopez Audax de Flores + 00
89 Cristhian Gutierrez C.C.Carmelo + 00
90 Adrian Richeze ACA Virgen de Fátima + 00
91 Leonel Quintero Venezuela + 00
92 Camilo Pimentel C.C.Cerro Largo + 00
93 Rodrigo Moreira Tacuarembó F.C. + 00
94 Carlos Galviz Venezuela + 00
95 Mauro Richeze ACA Virgen de Fátima + 00
96 Renato Tapia Peru + 00
97 Ricardo Guedes Juventud de las Piedras + 00
98 Jose Luis Miraglia Tacuarembó F.C. + 00
99 Santiago Calo CNP Bocas del Cufré + 00
100 Gerard Pereyra C.C.Fenix + 00
101 Steven Stenekes Global Cycling Team + 00
102 Diego Leonel Rodriguez Centro Uruguay de Vergara + 00
103 Robinson Chalapud Medellin + 00
104 Geovane Fernandez C.C.Cerro Largo + 00
105 Jorge Raul Bravo San Antonio de Florida + 00
106 Nahuel Eduardo Soares de Lima San Antonio de Florida + 00
107 Victor Cedres Libre-Fed.Treinta y Tres + 00
108 Alexis Sima Peñarol de Colonia + 00
109 Gregorio Amadeo Bare Rossario Juventud de las Piedras + 13
110 Alessandro Guimaraes Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 13
111 Gerardo Atencio EC Municipalidad de Pocito + 13
112 Gerardo Rafael Priore C.C.Sauce + 13
113 Leandro Velardez ACA Virgen de Fátima + 13
114 Pablo Lonardi Cardona Wanderers + 13
115 Juan Feijo C.C.Sauce + 13
116 Juan Pablo Carugo Libre-Fed.Treinta y Tres + 13
117 Raclen Betemps Mackedanz C.C.Artigas de San Ramon + 13
118 Carlos Cardona Cardona Wanderers + 13
119 Ari Peralta C.C.Artigas de San Ramon + 13
120 Nicolas Abraham C.C.Maroñas + 13
121 Andres Laporta Salto Nuevo + 13
122 Cristian Franco Peñarol de Colonia + 13
123 Lucas Tuya Peñarol de Colonia + 13
124 Luis Rossano C.C.Rodriguez + 13
125 Luciano Flores Centro Uruguay de Vergara + 13
126 Diego Andres Jamen Alas Rojas de Santa Lucia + 13
127 Federico Castex Salto Nuevo + 13
128 Sebastian Gimenez Avenida Artigas de Guichon + 13
129 Walter Gonzalez C.C.Ciudad del Plata + 13
130 Hugo Sanabria Audax de Flores + 13
131 Juan José Ibarra CNP Bocas del Cufré + 13
132 Jeovane Oliveira Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 13
133 Luis Olivera Tacuarembó F.C. + 13
134 Brahian Bragunde C.C.Sauce + 25
135 Richard Cantero Avenida Artigas de Guichon + 31
136 Kevin Corujo Estudiantes El Colla + 34
137 Andres Maidana C.C.Carmelo + 34
138 Ignacio Negrin Estudiantes El Colla + 34
139 Marcos Caches C.C.Artigas de San Ramon + 55
140 Igor Molina Funvic - Pindamonhangaba + 01:15
141 Diego Betancourt C.C.Maroñas + 01:34
142 Nestor Ramos C.C.Sauce + 02:21
143 Gabriel Larrauri C.C.Maldonado + 03:17
144 Andres Rivero Avenida Artigas de Guichon + 04:37
Pos Name Team Time
01 - Nicolas Naranjo Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima 11:48:36
02 1 Hector Lucero EC Municipalidad de Pocito + 12
03 1 Nicolas Tivani Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 12
04 7 Hector Aguilar Figueras Tacuarembó F.C. + 20
05 1 Pablo Anchieri C.C.Carmelo + 26
06 1 Xavier Quevedo + 26
07 1 Jos Koop Global Cycling Team + 26
08 4 Bruno Santa Cruz C.C.Ciudad del Plata + 26
09 1 Kian Santana C.C.Maroñas + 26
10 3 Alain Quispe + 26
11 2 Facundo Fleitas Centro Uruguay de Vergara + 26
12 5 Rafael Andriato Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 26
13 - Ralph Monsalve + 26
14 8 Robert Mendez C.C.Ciudad del Plata + 26
15 1 Nahuel Hernandez Coussan C.C.Maldonado + 26
16 7 Robigzon Oyola Medellin + 26
17 3 Hernan Silvera Alas Rojas de Santa Lucia + 26
18 7 Weimar Roldan Medellin + 26
19 3 Harold Tejada Medellin + 26
20 4 Matias Gomez Alas Rojas de Santa Lucia + 26
21 5 Oscar Daniel Viera Salto Nuevo + 26
22 7 Roderyck Asconeguy Tacuarembó F.C. + 26
23 4 Anderson Maldonado Libre-Fed.Treinta y Tres + 26
24 10 Santiago Nicolas Mendez C.C.Fenix + 26
25 7 Giordano Sizurqui Simaldone Cardona Wanderers + 26
26 8 Flavio Cardoso Santos Funvic - Pindamonhangaba + 26
27 1 Guilherme Diego Mari Oliveira Funvic - Pindamonhangaba + 26
28 7 Emanuel Yanes Machin CNP Bocas del Cufré + 26
29 1 Juan Caorsi C.C.Ciudad del Plata + 26
30 5 Martijn Knol Global Cycling Team + 26
31 1 Agustin Alonso Juventud de las Piedras + 26
32 4 Maximiliano Hierro C.C.Maldonado + 26
33 6 Darwin Exequiel Garcia Centro Uruguay de Vergara + 26
34 9 Oscar Araujo Juventud de las Piedras + 26
35 5 Joaquin Hiriart Audax de Flores + 26
36 6 Jorge Giacinti C.C.Cerro Largo + 26
37 13 Mariano De Fino Silveira Salto Nuevo + 26
38 13 Andre Gohr Funvic - Pindamonhangaba + 26
39 6 Royner Navarro + 26
40 9 Alonso Gamero + 26
41 4 Matias David Godoy Libre-Fed.Treinta y Tres + 26
42 5 Nicolas Rariz San Antonio de Florida + 26
43 1 Cristian Egidio Rosa Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 26
44 5 Juan Martin Echeverria C.C.Carmelo + 26
45 2 César Gárate + 26
46 8 Pablo Troncoso C.C.Fenix + 26
47 18 Ricardo Guedes Juventud de las Piedras + 26
48 7 Antonio Eric Fagundez Centro Uruguay de Vergara + 26
49 18 Mauro Richeze Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 26
50 18 Jeroen Breewel Global Cycling Team + 26
51 5 Daniel Diaz EC Municipalidad de Pocito + 26
52 6 Richard Mascaranas San Antonio de Florida + 26
53 5 Fernando Mendez C.C.Ciudad del Plata + 26
54 13 Gregory Duarte Tacuarembó F.C. + 26
55 8 Vanderlei Melchior C.C.Fenix + 26
56 6 Enzo Moyano EC Municipalidad de Pocito + 26
57 3 Federico Agustin Moreira C.C.Cerro Largo + 26
58 6 Gonzalo Tagliabue Salto Nuevo + 26
59 2 Cristhian Montoya Medellin + 26
60 5 Juan Melivillo EC Municipalidad de Pocito + 26
61 8 Cristhian Gutierrez C.C.Carmelo + 26
62 4 Juan Andres Castano Peñarol de Maldonado + 26
63 3 Fernando Briceno [*] + 26
64 4 Mauricio Knapp Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 26
65 7 Fredy Fedullo C.C.Artigas de San Ramon + 26
66 14 Alexis Sima Peñarol de Colonia + 26
67 6 Robinson Chalapud Medellin + 26
68 1 Walter Vargas Medellin + 26
69 1 Adrian Richeze Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 26
70 6 Ignacio Caorsi C.C.Maldonado + 26
71 2 Jose Luis Miraglia Tacuarembó F.C. + 26
72 3 Nicolas Arachichu C.C.Cerro Largo + 26
73 4 Fabian Ariel Revetria CNP Bocas del Cufré + 26
74 33 Alessandro Guimaraes Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 39
75 3 Gerardo Tivani EC Municipalidad de Pocito + 39
76 17 Federico Castex Salto Nuevo + 39
77 6 Pablo Lonardi Cardona Wanderers + 39
78 4 Gerardo Atencio EC Municipalidad de Pocito + 39
79 - Jorge Pablo Rodriguez Juventud de las Piedras + 40
80 - Alberto Miranda Audax de Flores + 40
81 1 Enrique Peculio Avenida Artigas de Guichon + 40
82 1 Steven Stenekes Global Cycling Team + 40
83 - Geovane Fernandez C.C.Cerro Largo + 45
84 - Carlos Galviz + 45
85 4 Nicolas Silvera C.C.Maldonado + 47
86 1 Richard Daveri Peñarol de Colonia + 47
87 1 Carlos Cabrera San Antonio de Florida + 47
88 2 Camilo Pimentel C.C.Cerro Largo + 47
89 4 Federico Laguna C.C.Maroñas + 51
90 2 Alexander Gutierrez C.C.Carmelo + 51
91 4 Diego Cardozo Juventud de las Piedras + 55
92 5 Jonathan Hornos Peñarol de Colonia + 55
93 3 Jackson Rodriguez + 55
94 5 Cristian Orellano C.C.Maroñas + 55
95 6 Hugo Ruiz + 01:00
96 6 Euller Magno Rabelo Funvic - Pindamonhangaba + 01:00
97 11 Hugo Sanabria Audax de Flores + 01:00
98 7 Juan Pablo Carugo Libre-Fed.Treinta y Tres + 01:02
99 8 Nahuel Eduardo Soares de Lima San Antonio de Florida + 01:06
100 2 Luciano Flores Centro Uruguay de Vergara + 01:08
101 1 Cristian Franco Peñarol de Colonia + 01:08
102 2 Walter Gonzalez C.C.Ciudad del Plata + 01:13
103 2 Carlos Cardona Cardona Wanderers + 01:13
104 4 Alan Matias Presa [*] C.C.Cerro Largo + 01:14
105 4 Diego Leonel Rodriguez Centro Uruguay de Vergara + 01:14
106 8 Federico Bonina Estudiantes El Colla + 01:14
107 5 Rodrigo Moreira Tacuarembó F.C. + 01:14
108 3 Gerard Pereyra C.C.Fenix + 01:14
109 4 Jorge Raul Bravo San Antonio de Florida + 01:14
110 5 Felix Centurión Cardona Wanderers + 01:19
111 5 Leandro Velardez Asoc.Civil Agrup.Virgen de Fátima + 01:19
112 8 Victor Cedres Libre-Fed.Treinta y Tres + 01:23
113 19 Andres Maidana C.C.Carmelo + 01:25
114 4 Juan Feijo C.C.Sauce + 01:27
115 1 Diego Andres Jamen Alas Rojas de Santa Lucia + 01:32
116 2 Jeovane Oliveira Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 01:33
117 2 Luis Olivera Tacuarembó F.C. + 01:34
118 3 Gerardo Rafael Priore C.C.Sauce + 01:38
119 4 Richard Lopez Audax de Flores + 01:44
120 3 Brahian Bragunde C.C.Sauce + 01:45
121 7 Santiago Calo CNP Bocas del Cufré + 01:48
122 2 Juan José Ibarra CNP Bocas del Cufré + 01:58
123 2 Lucas Tuya Peñarol de Colonia + 01:59
124 39 Igor Molina Funvic - Pindamonhangaba + 02:00
125 2 Andres Laporta Salto Nuevo + 02:01
126 3 Renato Tapia + 02:05
127 3 Sebastian Gimenez Avenida Artigas de Guichon + 02:22
128 4 Gregorio Amadeo Bare Rossario Juventud de las Piedras + 02:27
129 4 Ari Peralta C.C.Artigas de San Ramon + 02:29
130 27 Diego Betancourt C.C.Maroñas + 02:34
131 - Kevin Corujo Estudiantes El Colla + 02:44
132 2 Richard Cantero Avenida Artigas de Guichon + 02:50
133 4 Gabriel Ezequiel Ochoa Vitalis C.C.Carmelo + 02:58
134 1 Ignacio Negrin Estudiantes El Colla + 03:08
135 1 Marcos Caches C.C.Artigas de San Ramon + 03:35
136 14 Nestor Ramos C.C.Sauce + 04:00
137 1 Leonel Quintero + 04:30
138 12 Gabriel Larrauri C.C.Maldonado + 05:05
139 - Nicolas Abraham C.C.Maroñas + 05:18
140 - Luis Rossano C.C.Rodriguez + 05:22
141 - Raclen Betemps Mackedanz C.C.Artigas de San Ramon + 14:54
142 - Fabricio Costa Audax de Flores + 17:14
143 - Vitor Gustavo Silves Teixeira Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 18:19
144 - Andres Rivero Avenida Artigas de Guichon + 25:41
Info
Nations Uruguay
Date April 14th
Where Fray Bentos -> Paysandú
What 03.Stage
Distance 150.1 km
Leader N.Naranjo
Youth B.Santa Cruz
Points N.Naranjo
Sprint J.Koop