Vuelta al Uruguay - 2019

Stage Overall

Pos Rider Team Time UCI
01 Nicolas Naranjo ACA Virgen de Fátima 03:35:337
02 Hector Lucero EC Municipalidad de Pocito + 003
03 Nicolas Tivani ACA Virgen de Fátima + 001
04 Pablo Anchieri C.C.Carmelo + 00
05 Lucas Gaday Alas Rojas de Santa Lucia + 00
06 Rafael Andriato Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 00
07 Weimar Roldan Medellin + 00
08 Jos Koop Global Cycling Team + 00
09 Alain Quispe Peru + 00
10 Robert Mendez C.C.Ciudad del Plata + 00
11 Facundo Fleitas Centro Uruguay de Vergara + 00
12 Xavier Quevedo Venezuela + 00
13 Robigzon Oyola Medellin + 00
14 Alessandro Guimaraes Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 00
15 Gregorio Amadeo Bare Rossario Juventud de las Piedras + 00
16 Ralph Monsalve Venezuela + 00
17 Bruno Santa Cruz C.C.Ciudad del Plata + 00
18 Kian Santana C.C.Maroñas + 00
19 Hugo Ruiz Peru + 00
20 Alan Matias Presa C.C.Cerro Largo + 00
21 Santiago Nicolas Mendez C.C.Fenix + 00
22 Giordano Sizurqui Simaldone Cardona Wanderers + 00
23 Nahuel Hernandez Coussan C.C.Maldonado + 00
24 Hernan Silvera Alas Rojas de Santa Lucia + 00
25 Hector Aguilar Figueras Tacuarembó F.C. + 00
26 Fernando Mendez C.C.Ciudad del Plata + 00
27 Anderson Maldonado Libre-Fed.Treinta y Tres + 00
28 Darwin Exequiel Garcia Centro Uruguay de Vergara + 00
29 Roderyck Asconeguy Tacuarembó F.C. + 00
30 Oscar Daniel Viera Salto Nuevo + 00
31 Giovanny Umpierrez C.C.Maroñas + 00
32 Martijn Knol Global Cycling Team + 00
33 Harold Tejada Medellin + 00
34 Juan Andres Castano Peñarol de Maldonado + 00
35 Emanuel Yanes Machin CNP Bocas del Cufré + 00
36 Alexis Sima Peñarol de Colonia + 00
37 Matias Gomez Alas Rojas de Santa Lucia + 00
38 Federico Castex Salto Nuevo + 00
39 Renato Tapia Peru + 00
40 César Gárate Peru + 00
41 Oscar Araujo Juventud de las Piedras + 00
42 Juan Martin Echeverria C.C.Carmelo + 00
43 Cristhian Gutierrez C.C.Carmelo + 00
44 Juan Caorsi C.C.Ciudad del Plata + 00
45 Geovane Fernandez C.C.Cerro Largo + 00
46 Maximiliano Hierro C.C.Maldonado + 00
47 Joaquin Hiriart Audax de Flores + 00
48 Mauro Richeze ACA Virgen de Fátima + 00
49 Guilherme Diego Mari Oliveira Funvic - Pindamonhangaba + 00
50 Alonso Gamero Peru + 00
51 Cristian Egidio Rosa Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 00
52 Ricardo Guedes Juventud de las Piedras + 00
53 Royner Navarro Peru + 00
54 Agustin Alonso Juventud de las Piedras + 00
55 Cristhian Montoya Medellin + 00
56 Andre Gohr Funvic - Pindamonhangaba + 00
57 Gregory Duarte Tacuarembó F.C. + 00
58 Pablo Troncoso C.C.Fenix + 00
59 Matias David Godoy Libre-Fed.Treinta y Tres + 00
60 Mauricio Knapp Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 00
61 Fernando Briceno Venezuela + 00
62 Jorge Giacinti C.C.Cerro Largo + 00
63 Nicolas Rariz San Antonio de Florida + 00
64 Pablo Lonardi Cardona Wanderers + 00
65 Federico Laguna C.C.Maroñas + 00
66 Mariano De Fino Silveira Salto Nuevo + 00
67 Enzo Moyano EC Municipalidad de Pocito + 00
68 Flavio Cardoso Santos Funvic - Pindamonhangaba + 00
69 Gonzalo Tagliabue Salto Nuevo + 00
70 Daniel Diaz EC Municipalidad de Pocito + 00
71 Walter Vargas Medellin + 00
72 Jeroen Breewel Global Cycling Team + 00
73 Robinson Chalapud Medellin + 00
74 Vanderlei Melchior C.C.Fenix + 00
75 Federico Agustin Moreira C.C.Cerro Largo + 00
76 Richard Mascaranas San Antonio de Florida + 00
77 Adrian Richeze ACA Virgen de Fátima + 00
78 Jorge Raul Bravo San Antonio de Florida + 00
79 Antonio Eric Fagundez Centro Uruguay de Vergara + 00
80 Alexander Gutierrez C.C.Carmelo + 00
81 Gerardo Tivani EC Municipalidad de Pocito + 13
82 Juan Javier Melivillo EC Municipalidad de Pocito + 00
83 Alberto Miranda Audax de Flores + 14
84 Jorge Pablo Rodriguez Juventud de las Piedras + 14
85 Enrique Peculio Avenida Artigas de Guichon + 14
86 Gabriel Ezequiel Ochoa Vitalis C.C.Carmelo + 14
87 Steven Stenekes Global Cycling Team + 14
88 Hugo Sanabria Audax de Flores + 21
89 Leandro Velardez ACA Virgen de Fátima + 21
90 Luis Olivera Tacuarembó F.C. + 21
91 Carlos Cabrera San Antonio de Florida + 21
92 Nahuel Eduardo Soares de Lima San Antonio de Florida + 21
93 Fredy Fedullo C.C.Artigas de San Ramon + 00
94 Camilo Pimentel C.C.Cerro Largo + 21
95 Gerardo Atencio EC Municipalidad de Pocito + 00
96 Richard Daveri Peñarol de Colonia + 21
97 Nicolas Silvera C.C.Maldonado + 21
98 Jonathan Hornos Peñarol de Colonia + 29
99 Luciano Flores Centro Uruguay de Vergara + 29
100 Gerard Pereyra C.C.Fenix + 29
101 Juan Feijo C.C.Sauce + 29
102 Rodrigo Moreira Tacuarembó F.C. + 29
103 Brahian Bragunde C.C.Sauce + 29
104 Cristian Orellano C.C.Maroñas + 29
105 Cristian Franco Peñarol de Colonia + 29
106 Diego Cardozo Juventud de las Piedras + 29
107 Federico Bonina Estudiantes El Colla + 29
108 Jackson Rodriguez Venezuela + 29
109 Jeovane Oliveira Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 29
110 Euller Magno Rabelo Funvic - Pindamonhangaba + 34
111 Gerardo Rafael Priore C.C.Sauce + 34
112 Andres Sebastian Rodriguez Cardona Wanderers + 34
113 Carlos Cardona Cardona Wanderers + 34
114 Victor Cedres Libre-Fed.Treinta y Tres + 34
115 Walter Gonzalez C.C.Ciudad del Plata + 34
116 Diego Andres Jamen Alas Rojas de Santa Lucia + 34
117 Gabriel Larrauri C.C.Maldonado + 34
118 Diego Betancourt C.C.Maroñas + 34
119 Santiago Calo CNP Bocas del Cufré + 34
120 Felix Centurión Cardona Wanderers + 34
121 Juan Werner Avenida Artigas de Guichon + 39
122 Andres Laporta Salto Nuevo + 48
123 Nestor Ramos C.C.Sauce + 48
124 Diego Leonel Rodriguez Centro Uruguay de Vergara + 48
125 Richard Lopez Audax de Flores + 55
126 Raclen Betemps Mackedanz C.C.Artigas de San Ramon + 55
127 Sebastian Gimenez Avenida Artigas de Guichon + 55
128 Carlos Galviz Venezuela + 00
129 Ari Peralta C.C.Artigas de San Ramon + 55
130 Marcos Caches C.C.Artigas de San Ramon + 55
131 Lucas Tuya Peñarol de Colonia + 55
132 Leonel Quintero Venezuela + 01:03
133 Richard Cantero Avenida Artigas de Guichon + 01:05
134 Juan Pablo Carugo Libre-Fed.Treinta y Tres + 00
135 Jose Luis Miraglia Tacuarembó F.C. + 00
136 Fabian Ariel Revetria CNP Bocas del Cufré + 00
137 Ignacio Negrin Estudiantes El Colla + 01:27
138 Kevin Corujo Estudiantes El Colla + 00
139 Juan José Ibarra CNP Bocas del Cufré + 00
140 Ignacio Caorsi C.C.Maldonado + 00
141 Nicolas Abraham C.C.Maroñas + 01:46
142 Andres Maidana C.C.Carmelo + 00
143 Igor Molina Funvic - Pindamonhangaba + 00
144 Luis Rossano C.C.Rodriguez + 04:18
145 Nicolas Arachichu C.C.Cerro Largo + 00
146 Cono Britos C.C.Rodriguez + 05:36
147 Andres Rivero Avenida Artigas de Guichon + 08:21
148 Mximiliano Pedraja C.C.Sauce + 10:57
149 Franco Peraza C.C.Sauce + 12:40
150 Fabricio Costa Audax de Flores + 16:48
151 Vitor Gustavo Silves Teixeira Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 17:30
152 Rodrigo Melo Brito Silva Funvic - Pindamonhangaba + 00
DSQ Eddy Corujo Estudiantes El Colla
OOT Carlos Rivero Avenida Artigas de Guichon
OOT Gaston Cardozo C.C.Rodriguez
OOT Steven Fernandez C.C.Rodriguez
OOT Juan Ignacio Ibarra CNP Bocas del Cufré
DNF Carlos Oviedo Peñarol de Maldonado
DNF Danielo Cejas Peñarol de Maldonado
DNF Matias Arigon Peñarol de Maldonado
DNF Alen Reyes San Antonio de Florida
Pos Rider Team Time
01 Nicolas Naranjo ACA Virgen de Fátima 03:35:23
02 Hector Lucero EC Municipalidad de Pocito + 04
03 Nicolas Tivani ACA Virgen de Fátima + 06
04 Pablo Anchieri C.C.Carmelo + 10
05 Lucas Gaday Alas Rojas de Santa Lucia + 10
06 Rafael Andriato Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 10
07 Weimar Roldan Medellin + 10
08 Jos Koop Global Cycling Team + 10
09 Alain Quispe Peru + 10
10 Robert Mendez C.C.Ciudad del Plata + 10
11 Facundo Fleitas -Centro Uruguay de Vergara + 10
12 Xavier Quevedo Venezuela + 10
13 Robigzon Oyola Medellin + 10
14 Alessandro Guimaraes Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 10
15 Gregorio Amadeo Bare Rossario Juventud de las Piedras + 10
16 Ralph Monsalve Venezuela + 10
17 Bruno Santa Cruz C.C.Ciudad del Plata + 10
18 Kian Santana -C.C.Maroñas + 10
19 Hugo Ruiz Peru + 10
20 Alan Matias Presa [*] C.C.Cerro Largo + 10
21 Santiago Nicolas Mendez C.C.Fenix + 10
22 Giordano Sizurqui Simaldone Cardona Wanderers + 10
23 Nahuel Hernandez Coussan C.C.Maldonado + 10
24 Hernan Silvera -Alas Rojas de Santa Lucia + 10
25 Hector Aguilar Figueras Tacuarembó F.C. + 10
26 Fernando Mendez C.C.Ciudad del Plata + 10
27 Anderson Maldonado Libre-Fed.Treinta y Tres + 10
28 Darwin Exequiel Garcia Centro Uruguay de Vergara + 10
29 Roderyck Asconeguy Tacuarembó F.C. + 10
30 Oscar Daniel Viera Salto Nuevo + 10
31 Giovanny Umpierrez -C.C.Maroñas + 10
32 Martijn Knol Global Cycling Team + 10
33 Harold Tejada Medellin + 10
34 Juan Andres Castano Peñarol de Maldonado + 10
35 Emanuel Yanes Machin CNP Bocas del Cufré + 10
36 Alexis Sima -Peñarol de Colonia + 10
37 Matias Gomez Alas Rojas de Santa Lucia + 10
38 Federico Castex Salto Nuevo + 10
39 Renato Tapia Peru + 10
40 César Gárate Peru + 10
41 Oscar Araujo Juventud de las Piedras + 10
42 Juan Martin Echeverria C.C.Carmelo + 10
43 Cristhian Gutierrez C.C.Carmelo + 10
44 Juan Caorsi C.C.Ciudad del Plata + 10
45 Geovane Fernandez C.C.Cerro Largo + 10
46 Maximiliano Hierro -C.C.Maldonado + 10
47 Joaquin Hiriart Audax de Flores + 10
48 Mauro Richeze ACA Virgen de Fátima + 10
49 Guilherme Diego Mari Oliveira -Funvic - Pindamonhangaba + 10
50 Alonso Gamero Peru + 10
51 Cristian Egidio Rosa Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 10
52 Ricardo Guedes Juventud de las Piedras + 10
53 Royner Navarro Peru + 10
54 Agustin Alonso -Juventud de las Piedras + 10
55 Cristhian Montoya Medellin + 10
56 Andre Gohr Funvic - Pindamonhangaba + 10
57 Gregory Duarte Tacuarembó F.C. + 10
58 Pablo Troncoso C.C.Fenix + 10
59 Matias David Godoy -Libre-Fed.Treinta y Tres + 10
60 Mauricio Knapp Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 10
61 Fernando Briceno Venezuela + 10
62 Jorge Giacinti C.C.Cerro Largo + 10
63 Nicolas Rariz -San Antonio de Florida + 10
64 Pablo Lonardi -Cardona Wanderers + 10
65 Federico Laguna C.C.Maroñas + 10
66 Mariano De Fino Silveira Salto Nuevo + 10
67 Enzo Moyano EC Municipalidad de Pocito + 10
68 Flavio Cardoso Santos Funvic - Pindamonhangaba + 10
69 Gonzalo Tagliabue Salto Nuevo + 10
70 Daniel Diaz EC Municipalidad de Pocito + 10
71 Walter Vargas Medellin + 10
72 Jeroen Breewel Global Cycling Team + 10
73 Robinson Chalapud Medellin + 10
74 Vanderlei Melchior C.C.Fenix + 10
75 Federico Agustin Moreira C.C.Cerro Largo + 10
76 Richard Mascaranas San Antonio de Florida + 10
77 Adrian Richeze ACA Virgen de Fátima + 10
78 Jorge Raul Bravo San Antonio de Florida + 10
79 Antonio Eric Fagundez Centro Uruguay de Vergara + 10
80 Alexander Gutierrez C.C.Carmelo + 10
81 Juan Javier Melivillo EC Municipalidad de Pocito + 10
82 Fredy Fedullo -C.C.Artigas de San Ramon + 10
83 Gerardo Atencio EC Municipalidad de Pocito + 10
84 Carlos Galviz Venezuela + 10
85 Juan Pablo Carugo -Libre-Fed.Treinta y Tres + 10
86 Jose Luis Miraglia Tacuarembó F.C. + 10
87 Fabian Ariel Revetria -CNP Bocas del Cufré + 10
88 Kevin Corujo -Estudiantes El Colla + 10
89 Juan José Ibarra -CNP Bocas del Cufré + 10
90 Ignacio Caorsi -C.C.Maldonado + 10
91 Andres Maidana -C.C.Carmelo + 10
92 Igor Molina Funvic - Pindamonhangaba + 10
93 Nicolas Arachichu C.C.Cerro Largo + 10
94 Rodrigo Melo Brito Silva Funvic - Pindamonhangaba + 10
95 Gerardo Tivani EC Municipalidad de Pocito + 23
96 Alberto Miranda Audax de Flores + 24
97 Jorge Pablo Rodriguez Juventud de las Piedras + 24
98 Enrique Peculio Avenida Artigas de Guichon + 24
99 Gabriel Ezequiel Ochoa Vitalis C.C.Carmelo + 24
100 Steven Stenekes Global Cycling Team + 24
101 Hugo Sanabria Audax de Flores + 31
102 Leandro Velardez ACA Virgen de Fátima + 31
103 Luis Olivera -Tacuarembó F.C. + 31
104 Carlos Cabrera San Antonio de Florida + 31
105 Nahuel Eduardo Soares de Lima San Antonio de Florida + 31
106 Camilo Pimentel C.C.Cerro Largo + 31
107 Richard Daveri -Peñarol de Colonia + 31
108 Nicolas Silvera -C.C.Maldonado + 31
109 Jonathan Hornos Peñarol de Colonia + 39
110 Luciano Flores -Centro Uruguay de Vergara + 39
111 Gerard Pereyra -C.C.Fenix + 39
112 Juan Feijo -C.C.Sauce + 39
113 Rodrigo Moreira -Tacuarembó F.C. + 39
114 Brahian Bragunde -C.C.Sauce + 39
115 Cristian Orellano C.C.Maroñas + 39
116 Cristian Franco -Peñarol de Colonia + 39
117 Diego Cardozo -Juventud de las Piedras + 39
118 Federico Bonina -Estudiantes El Colla + 39
119 Jackson Rodriguez Venezuela + 39
120 Jeovane Oliveira Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 39
121 Euller Magno Rabelo Funvic - Pindamonhangaba + 44
122 Gerardo Rafael Priore C.C.Sauce + 44
123 Andres Sebastian Rodriguez -Cardona Wanderers + 44
124 Carlos Cardona Cardona Wanderers + 44
125 Victor Cedres -Libre-Fed.Treinta y Tres + 44
126 Walter Gonzalez C.C.Ciudad del Plata + 44
127 Diego Andres Jamen Alas Rojas de Santa Lucia + 44
128 Gabriel Larrauri -C.C.Maldonado + 44
129 Diego Betancourt C.C.Maroñas + 44
130 Santiago Calo -CNP Bocas del Cufré + 44
131 Felix Centurión -Cardona Wanderers + 44
132 Juan Werner -Avenida Artigas de Guichon + 49
133 Andres Laporta -Salto Nuevo + 58
134 Nestor Ramos C.C.Sauce + 58
135 Diego Leonel Rodriguez Centro Uruguay de Vergara + 58
136 Richard Lopez -Audax de Flores + 01:05
137 Raclen Betemps Mackedanz -C.C.Artigas de San Ramon + 01:05
138 Sebastian Gimenez Avenida Artigas de Guichon + 01:05
139 Ari Peralta C.C.Artigas de San Ramon + 01:05
140 Marcos Caches C.C.Artigas de San Ramon + 01:05
141 Lucas Tuya Peñarol de Colonia + 01:05
142 Leonel Quintero Venezuela + 01:13
143 Richard Cantero Avenida Artigas de Guichon + 01:15
144 Ignacio Negrin -Estudiantes El Colla + 01:37
145 Nicolas Abraham -C.C.Maroñas + 01:56
146 Luis Rossano -C.C.Rodriguez + 04:28
147 Cono Britos -C.C.Rodriguez + 05:46
148 Andres Rivero Avenida Artigas de Guichon + 08:31
149 Mximiliano Pedraja -C.C.Sauce + 11:07
150 Franco Peraza -C.C.Sauce + 12:50
151 Fabricio Costa Audax de Flores + 16:58
152 Vitor Gustavo Silves Teixeira Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 17:40
Information
Nation Uruguay
Date 12th April
Where Ciudad del Plata -> Colonia
What 1st stage
Distance 165.5 km
Leader N.Naranjo
Youth B.Santa Cruz
Points N.Naranjo
Sprint F.Mendez
Other
Embed Results