Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta al Uruguay | 2018

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Mountain Sprint

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Magno Nazaret Funvic Brasil Pro Cycling Team 38:57:2240
02 Juan Pablo Dotti SEP de San Juan + 2330
03 Federico Agustin Moreira C.C.Cerro Largo + 5725
04 Juan Melivillo EC Municipalidad de Pocito + 01:1520
05 Flavio Cardoso Santos Funvic Brasil Pro Cycling Team + 01:2815
06 Alan Matias Presa C.C.Cerro Largo + 01:3010
07 Richard Mascaranas San Antonio de Florida + 01:555
08 Sebastian Martin Jr. Trillini SAT + 02:533
09 Adrian Richeze Agrupación Virgen de Fátima + 03:063
10 Mauricio Muller SEP de San Juan + 03:123
11 Roderyck Asconeguy Amanecer + 03:22
12 Rafael Andriato Sao Francisco Saude-Klabin + 03:59
13 Fernando Mendez Ciudad del Plata + 04:31
14 Cristian Egidio Rosa Sao Francisco Saude-Klabin + 05:19
15 Nestor Pias Torres Ciudad del Plata + 05:31
16 Fernando Gil Maidana SAT + 05:40
17 Nicolas Naranjo Agrupación Virgen de Fátima + 05:56
18 Robert Mendez Ciudad del Plata + 06:30
19 Gregory Duarte Estudiantes el Colla + 06:35
20 Juan Caorsi San Antonio de Florida + 06:38
21 Gerardo Atencio EC Municipalidad de Pocito + 06:51
22 Ezequiel Nicolas Rodriguez C.C.Fenix + 07:24
23 Antonio Eric Fagundez C.N.de Futbol Melo + 07:30
24 Caio Godoy Ormenese [*] Funvic Brasil Pro Cycling Team + 07:36
25 Andre Gohr Funvic Brasil Pro Cycling Team + 07:59
26 Rodrigo Araujo Melo Sao Francisco Saude-Klabin + 08:36
27 Carlos Cabrera San Antonio de Florida + 08:54
28 Mauro Richeze Agrupación Virgen de Fátima + 09:39
29 Arthur Albeiro Garcia Bandes + 09:48
30 Hector Lucero EC Municipalidad de Pocito + 10:05
31 Rodrigo Nascimento Sao Francisco Saude-Klabin + 10:07
32 Hernan Silvera Team Scott + 11:11
33 Ricardo Guedes Estudiantes el Colla + 13:21
34 Geovane Fernandez C.C.Cerro Largo + 13:27
35 Andres Fernandez Alas Rojas de Santa Lucia + 13:52
36 Matias Gomez Alas Rojas de Santa Lucia + 14:06
37 Daniel Diaz SEP de San Juan + 16:26
38 Jorge Pablo Rodriguez Amanecer + 16:35
39 Alexander Gutierrez Estudiantes el Colla + 16:43
40 Gaston Javier [*] SEP de San Juan + 17:25
41 Atillio Fetter Sao Francisco Saude-Klabin + 17:48
42 Xavier Quevedo Bandes + 18:02
43 Marcelo Nahuel Alarcón Cardona Wanderers + 18:14
44 Murilo Ferraz Affonso Funvic Brasil Pro Cycling Team + 18:16
45 Daniel Zamora Agrupación Virgen de Fátima + 19:35
46 Santiago Nicolas Mendez C.C.Fenix + 19:35
47 Ivan Gabriel Ruiz SAT + 20:00
48 Luis Diaz Bandes + 20:50
49 Roberto Pinheiro Silva Funvic Brasil Pro Cycling Team + 21:06
50 Luis Olivera Juventud de las Piedras + 22:19
51 Facundo Fleitas Centro Uruguay de Vergara + 22:22
52 Mauricio Knapp Sao Francisco Saude-Klabin + 23:58
53 Oscar Gomez Agrupación Virgen de Fátima + 26:27
54 Hector Aguilar Figueras Amanecer + 26:49
55 Giordano Sizurqui Simaldone Alas Rojas de Santa Lucia + 27:23
56 Pedro Gutierrez Bandes + 28:37
57 Oscar Revetria Belo Horizonte + 28:44
58 Diego Gonzalez C.C.Cerro Largo + 29:03
59 Facundo Olaf Crisafulli SAT + 30:12
60 Oscar Ignacio Miraballes C.C.Fenix + 30:54
61 Fernando Briceno Bandes + 34:40
62 Marcos León Rodriguez Alas Rojas de Santa Lucia + 35:24
63 Diego Cardozo Juventud de las Piedras + 35:36
64 Pedro Monroy San Antonio de Florida + 36:28
65 Maki Roman Bandes + 38:12
66 Pablo Anchieri Estudiantes el Colla + 38:48
67 Dario Alberto Alvarez SEP de San Juan + 38:55
68 Federico Vivas SAT + 39:06
69 Marcelo Farina Nacional de Tala + 39:32
70 Diego Valenzuela SAT + 41:26
71 Walter Gonzalez Ciudad del Plata + 42:35
72 Juan Jose Branco C.C.Fenix + 45:04
73 Gaston Rosadilla Artigas de San Ramon + 45:54
74 Federico Condon Cardona Wanderers + 46:49
75 Fabian Ariel Revetria Belo Horizonte + 47:52
76 Diego Andres Jamen Team Scott + 48:24
77 Oscar Daniel Viera Alas Rojas de Santa Lucia + 52:29
78 Carlos Aguiar CCSE 2 de Mayo + 52:40
79 Cristhian Gutierrez Estudiantes el Colla + 52:59
80 Marcos Martinez Team Scott + 57:37
81 Cristian Perez Nuñez C.C.Cerro Largo + 01:01:43
82 Jonathan Hornos Peñarol de Colonia + 01:02:06
83 Marcos Caches Artigas de San Ramon + 01:04:42
84 Oscar Araujo Juventud de las Piedras + 01:05:58
85 Jean Pierre Bordenave C.C.Fenix + 01:09:35
86 Luciano Flores Centro Uruguay de Vergara + 01:11:37
87 Anthony Devotto Cardona Wanderers + 01:12:27
88 Rodrigo Marr Cardona Wanderers + 01:14:22
89 Carlos Cardona Centro Uruguay de Vergara + 01:16:57
90 Nestor Ramos C.N.de Futbol Melo + 01:17:20
91 Mauricio Chineppe Juventud de las Piedras + 01:19:46
92 Luis Gonzalez Cardona Wanderers + 01:24:47
93 Juan Carlos Sosa Marquez CCSE 2 de Mayo + 01:25:53
94 Cristian Franco Peñarol de Colonia + 01:26:10
95 Richard Lopez Audax de Flores + 01:43:28
96 Juan P. Gonzalez C.N.de Futbol Melo + 01:45:12
97 Gerardo Rafael Priore Nacional de Tala + 01:45:16
98 Efraín Toloza SEP de San Juan + 01:48:36
99 Bruno Santa Cruz C.C.Rodriguez-Antel + 01:49:59
100 Matias Carlos Nacional de Tala + 01:55:52
101 Cristian Callorda Audax de Flores + 01:56:48
102 Walter Silveira Artigas de San Ramon + 01:58:19
103 Carlos De los Santos Artigas de San Ramon + 01:59:16
104 Richard Cantero Nacional de Tala + 02:11:43
105 Julio Cesar Gonzalez Cardona Wanderers + 02:14:09
106 Juan Feijo Centro Uruguay de Vergara + 02:20:56
DNF Ricardo Escuela Agrupación Virgen de Fátima
DNF Geremias Rodriguez Alas Rojas de Santa Lucia
DNF Jose Luis Miraglia Amanecer
DNF Jonathan Bentancor Artigas de San Ramon
DNF Cristian Orellano Artigas de San Ramon
DNF Nicolas Arachichu Audax de Flores
DNF Alberto Miranda Audax de Flores
DNF Santiago Calo Belo Horizonte
DNF Juan Ignacio Ibarra Belo Horizonte
DNF Juan José Ibarra Belo Horizonte
DNF Elias Tabares Belo Horizonte
DNF Juan Andres Castano C.C.Rodriguez-Antel
DNF Richard Montero C.C.Rodriguez-Antel
DNF Martin Ocampo C.C.Rodriguez-Antel
DNF Oscar Rivera C.C.Rodriguez-Antel
DNF Francisco Dau C.N.de Futbol Melo
DNF Matias Da Silva CCSE 2 de Mayo
DNF Eduardo Olivera CCSE 2 de Mayo
DNF Gerard Pereyra CCSE 2 de Mayo
DNF Diego Leonel Rodriguez Centro Uruguay de Vergara
DNF Joaquin Ansolabehere Ciudad del Plata
DNF Hugo Mario Silveira Ciudad del Plata
DNF Pedro Cristian Gonzalez EC Municipalidad de Pocito
DNF Enzo Moyano EC Municipalidad de Pocito
DNF Jorge Ferreira Juventud de las Piedras
DNF Mauricio Santa Cruz Juventud de las Piedras
DNF Martin Camejo Nacional de Tala
DNF Liber Casas Nacional de Tala
DNF Richard Daveri Peñarol de Colonia
DNF Gonzalo Silvera Peñarol de Colonia
DNF Gustavo Aquino Team Scott
DNF Gonzalo Inzaurralde Team Scott
Information
Nations Uruguay
Date March 23rd-1st
CAT 2.2