Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2019 Tour of Bihor - Bellotto

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 04.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Alois Kankovsky 1983 Elkov - Author 04:21:35814
02 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 0065
03 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 0053
04 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 004
05 Leonardo Bonifazio 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 004
06 Jaime Alberto Restrepo Diosa 1996 Team Novak + 003
07 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 003
08 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 003
09 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 002
10 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 002
11 Wilmar Molina 1998 Team Novak + 002
12 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 002
13 Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools + 002
14 Yannick Achterberg 1994 Maloja Pushbikers + 001
15 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools + 001
16 Vladimir Tsoy 1997 Apple Team + 001
17 Sylwester Janiszewski 1988 Voster ATS Team + 001
18 Matteo Pelucchi 1989 Androni Giocattoli - Sidermec + 001
19 Karel Hnik 1991 Elkov - Author + 001
20 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 001
21 Jan Koller 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 001
22 Burak Abay 1996 Brunei Continental Cycling Team + 001
23 Mateusz Taciak 1984 Voster ATS Team + 001
24 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 001
25 Yegor Dementyev 1987 Team Novak + 00-
26 Antonio Di Sante 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 00-
27 Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 00-
28 Markus Freiberger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 00-
29 Vitaliy Buts 1986 Ukraine + 00-
30 Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 00-
31 Raul Sanza - Romania + 00
32 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 00
33 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 00
34 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 00
35 Hans-Jörg Leopold 1983 Maloja Pushbikers + 00
36 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 00
37 Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 00
38 Andriy Vasylyuk 1987 Ukraine + 00
39 Dominik Neuman 1995 Elkov - Author + 00
40 Anatoliy Budyak 1995 Ukraine + 00
41 Chris Harper 1994 Team Bridgelane + 00
42 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 00
43 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 00
44 Andrei-Cosmin Bidilici 1999 Romania + 00
45 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 00
46 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 00
47 Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 00
48 Alessandro Bisolti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
49 Kevin Rivera 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
50 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 00
51 Ionut-Andrei Andrei 1999 Romania + 00
52 Frantisek Sisr 1993 Elkov - Author + 00
53 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 00
54 Mattia Bais 1996 Cycling Team Friuli + 00
55 Daniel Muñoz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
56 Daniel Arroyave Cañas 2000 Team Novak + 00
57 Massimo Orlandi 1998 Cycling Team Friuli + 00
58 Ivan Martinelli 1990 D'Amico - UM Tools + 00
59 Oleksandr Prevar 1990 Ukraine + 00
60 Franco Orocito 1999 D'Amico - UM Tools + 00
61 Lukas Reckendorfer 1997 Hrinkow Advarics Cycling Team + 00
62 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 00
63 Ioannis Vorrias 1985 Brunei Continental Cycling Team + 00
64 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 00
65 Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 00
66 Lukas Malgay 1990 Hrinkow Advarics Cycling Team + 00
67 Marco Cecchini 1998 Sangemini - MG.Kvis Vega + 00
68 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 00
69 Gabriele Petrelli 2000 Cycling Team Friuli + 00
70 Emanuele Onesti 1995 Giotti Victoria-Palomar + 00
71 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 00
72 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 21
73 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 21
74 Vladyslav Soltasiuk 1997 Ukraine + 29
75 Daniel Crista 1991 Giotti Victoria-Palomar + 34
76 Anton Lavrentyev 1995 Apple Team + 50
77 Samir Jabrayilov 1994 Minsk Cycling Club + 02:14
78 David Alexander Maidana Ortiz 2000 Massi Vivo-Grupo Oresy + 03:59
79 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 03:59
80 Oleksandr Golovash 1991 Ukraine + 05:05
81 Nicola Venchiarutti 1998 Cycling Team Friuli + 05:17
82 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 05:27
83 Yersaiyn Sapar 2000 Apple Team + 05:27
84 James Jobber 1994 Brunei Continental Cycling Team + 05:27
85 Lorant Balazsi 1999 Team Novak + 05:27
86 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 05:27
87 Valentin Plesea 1993 Romania + 05:27
88 Paul Bleyer 2000 Team Felbermayr - Simplon Wels + 05:27
89 Ruben Caseny Catalá 1986 Massi Vivo-Grupo Oresy + 05:27
90 Ciprian Jitaru 2000 Giotti Victoria-Palomar + 05:27
91 Pawel Franczak 1991 Voster ATS Team + 05:27
92 Krzysztof Parma 1987 Voster ATS Team + 08:37
93 Simone Sterbini 1993 Giotti Victoria-Palomar + 08:37
94 Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team + 08:37
DNS Ayden Toovey 1995 Team Bridgelane
DNS Jason Lea 1996 Team Bridgelane
DNS Lionel Mawditt 1995 Team Bridgelane
DNS Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil
DNF Vasili Bialiauski 1995 Minsk Cycling Club
DNF Federico Zurlo 1994 Giotti Victoria-Palomar
DNF Filippo Ferronato 1998 Cycling Team Friuli
DNF Nicholas White 1997 Team Bridgelane
DNF Aspan Zhukenov 1996 Apple Team
Pos Name Born Team Time
01 - Daniel Muñoz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec 12:12:44
02 - Markus Freiberger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 21
03 1 Karel Hnik 1991 Elkov - Author + 53
04 1 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 53
05 - Chris Harper 1994 Team Bridgelane + 55
06 - Mattia Bais 1996 Cycling Team Friuli + 55
07 - Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 56
08 - Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 58
09 - Anatoliy Budyak 1995 Ukraine + 01:02
10 - Kevin Rivera 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:08
11 - Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 01:41
12 - Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 01:45
13 - Hans-Jörg Leopold 1983 Maloja Pushbikers + 01:50
14 - Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 01:51
15 - Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools + 02:37
16 - Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 02:39
17 - Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 02:40
18 - Mateusz Taciak 1984 Voster ATS Team + 02:41
19 - Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:42
20 - Dominik Neuman 1995 Elkov - Author + 02:46
21 - Alessandro Bisolti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 04:10
22 - Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 04:12
23 - Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 04:12
24 - Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 04:13
25 - Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 04:43
26 - Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 05:05
27 - Yannick Achterberg 1994 Maloja Pushbikers + 05:29
28 - Vitaliy Buts 1986 Ukraine + 05:52
29 - Andriy Vasylyuk 1987 Ukraine + 05:54
30 - Antonio Di Sante 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 05:59
31 1 Frantisek Sisr 1993 Elkov - Author + 07:06
32 1 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 07:08
33 1 Massimo Orlandi 1998 Cycling Team Friuli + 08:13
34 1 Oleksandr Prevar 1990 Ukraine + 08:40
35 2 Yegor Dementyev 1987 Team Novak + 09:28
36 2 Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 09:43
37 2 Ivan Martinelli 1990 D'Amico - UM Tools + 09:47
38 2 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 09:51
39 2 Vladyslav Soltasiuk 1997 Ukraine + 10:20
40 2 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 10:38
41 2 Burak Abay 1996 Brunei Continental Cycling Team + 10:39
42 11 Oleksandr Golovash 1991 Ukraine + 11:10
43 1 Vladimir Tsoy 1997 Apple Team + 11:15
44 1 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 11:19
45 3 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 12:55
46 3 Daniel Arroyave Cañas 2000 Team Novak + 13:50
47 3 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 14:53
48 3 Sylwester Janiszewski 1988 Voster ATS Team + 15:03
49 3 Andrei-Cosmin Bidilici 1999 Romania + 15:19
50 6 Alois Kankovsky 1983 Elkov - Author + 15:49
51 3 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 15:56
52 3 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 15:58
53 4 Jan Koller 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 16:02
54 4 Leonardo Bonifazio 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 16:07
55 4 Ioannis Vorrias 1985 Brunei Continental Cycling Team + 16:08
56 4 Lukas Reckendorfer 1997 Hrinkow Advarics Cycling Team + 16:10
57 4 Franco Orocito 1999 D'Amico - UM Tools + 16:12
58 12 Pawel Franczak 1991 Voster ATS Team + 17:03
59 12 Nicola Venchiarutti 1998 Cycling Team Friuli + 17:05
60 5 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 17:19
61 5 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 17:21
62 26 Simone Sterbini 1993 Giotti Victoria-Palomar + 17:52
63 5 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 18:16
64 5 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 18:21
65 5 Emanuele Onesti 1995 Giotti Victoria-Palomar + 18:22
66 6 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 18:28
67 7 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 18:45
68 8 Marco Cecchini 1998 Sangemini - MG.Kvis Vega + 18:52
69 8 Gabriele Petrelli 2000 Cycling Team Friuli + 18:53
70 10 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 20:06
71 10 Matteo Pelucchi 1989 Androni Giocattoli - Sidermec + 20:08
72 10 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 20:23
73 10 Jaime Alberto Restrepo Diosa 1996 Team Novak + 20:23
74 5 Daniel Crista 1991 Giotti Victoria-Palomar + 20:24
75 10 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools + 20:25
76 10 Lukas Malgay 1990 Hrinkow Advarics Cycling Team + 20:29
77 11 Wilmar Molina 1998 Team Novak + 20:40
78 25 James Jobber 1994 Brunei Continental Cycling Team + 20:50
79 17 Paul Bleyer 2000 Team Felbermayr - Simplon Wels + 21:41
80 17 Ruben Caseny Catalá 1986 Massi Vivo-Grupo Oresy + 21:45
81 17 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 21:49
82 7 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 22:47
83 9 Anton Lavrentyev 1995 Apple Team + 22:58
84 17 Lorant Balazsi 1999 Team Novak + 23:31
85 7 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 24:26
86 1 David Alexander Maidana Ortiz 2000 Massi Vivo-Grupo Oresy + 24:36
87 10 Ionut-Andrei Andrei 1999 Romania + 27:40
88 6 Ciprian Jitaru 2000 Giotti Victoria-Palomar + 28:27
89 6 Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team + 31:53
90 9 Samir Jabrayilov 1994 Minsk Cycling Club + 32:04
91 9 Valentin Plesea 1993 Romania + 35:37
92 6 Krzysztof Parma 1987 Voster ATS Team + 37:08
93 9 Raul Sanza - Romania + 37:43
94 9 Yersaiyn Sapar 2000 Apple Team + 45:03
Tour of Bihor - Bellotto
Romania
04.stage Hills
183 km
Oradea -> Oradea
June 9th (2019)
Leader D.Muñoz
Youth K.Rivera
Points M.Kump
Mountain D.Muñoz
Sprint D.Lehner

Want to use results from
FirstCycling on your site?