Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

2019 Tour of Bihor - Bellotto

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil 02:10814
02 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 0165
03 Pawel Franczak 1991 Voster ATS Team + 0253
04 Matteo Pelucchi 1989 Androni Giocattoli - Sidermec + 034
05 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 034
06 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 033
07 Alois Kankovsky 1983 Elkov - Author + 043
08 Daniel Crista 1991 Giotti Victoria-Palomar + 043
09 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 042
10 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 052
11 Nicholas White 1997 Team Bridgelane + 052
12 Frantisek Sisr 1993 Elkov - Author + 062
13 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 062
14 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 061
15 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 061
16 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 061
17 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 061
18 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 071
19 Ayden Toovey 1995 Team Bridgelane + 071
20 David Per 1995 Adria Mobil + 071
21 Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 071
22 Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 071
23 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 071
24 Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools + 071
25 Vitaliy Buts 1986 Ukraine + 08-
26 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 08-
27 Alessandro Bisolti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 08-
28 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 08-
29 Sylwester Janiszewski 1988 Voster ATS Team + 08-
30 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 08-
31 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 08
32 Emanuele Onesti 1995 Giotti Victoria-Palomar + 08
33 Chris Harper 1994 Team Bridgelane + 09
34 Karel Hnik 1991 Elkov - Author + 09
35 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 09
36 Mattia Bais 1996 Cycling Team Friuli + 09
37 Mateusz Taciak 1984 Voster ATS Team + 09
38 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 10
39 Markus Freiberger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 10
40 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 10
41 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 10
42 Dominik Neuman 1995 Elkov - Author + 10
43 Daniel Muñoz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 10
44 Andriy Vasylyuk 1987 Ukraine + 10
45 Federico Zurlo 1994 Giotti Victoria-Palomar + 10
46 Yannick Achterberg 1994 Maloja Pushbikers + 10
47 Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 10
48 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 11
49 Jason Lea 1996 Team Bridgelane + 11
50 Vasili Bialiauski 1995 Minsk Cycling Club + 11
51 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 11
52 Massimo Orlandi 1998 Cycling Team Friuli + 11
53 Marius Petrache 1987 Romania + 11
54 Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 12
55 Jan Koller 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 12
56 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 12
57 Jaime Alberto Restrepo Diosa 1996 Team Novak + 12
58 Hans-Jörg Leopold 1983 Maloja Pushbikers + 12
59 Daniel Arroyave Cañas 2000 Team Novak + 12
60 Filippo Ferronato 1998 Cycling Team Friuli + 13
61 Raul Sanza - Romania + 13
62 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 13
63 Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 13
64 Anatoliy Budyak 1995 Ukraine + 13
65 Marco Cecchini 1998 Sangemini - MG.Kvis Vega + 13
66 Oleksandr Prevar 1990 Ukraine + 13
67 Anton Lavrentyev 1995 Apple Team + 13
68 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 14
69 Simone Sterbini 1993 Giotti Victoria-Palomar + 14
70 Gabriele Petrelli 2000 Cycling Team Friuli + 14
71 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 14
72 Nicola Venchiarutti 1998 Cycling Team Friuli + 14
73 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools + 14
74 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 15
75 Samir Jabrayilov 1994 Minsk Cycling Club + 15
76 Antonio Di Sante 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 15
77 Ivan Martinelli 1990 D'Amico - UM Tools + 15
78 Ionut-Andrei Andrei 1999 Romania + 16
79 Oleksandr Golovash 1991 Ukraine + 16
80 Vladimir Tsoy 1997 Apple Team + 16
81 Franco Orocito 1999 D'Amico - UM Tools + 16
82 Leonardo Bonifazio 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 16
83 Joszef-Attila Malnasi 1998 Romania + 17
84 James Jobber 1994 Brunei Continental Cycling Team + 17
85 Lukas Malgay 1990 Hrinkow Advarics Cycling Team + 17
86 Yegor Dementyev 1987 Team Novak + 17
87 Krzysztof Parma 1987 Voster ATS Team + 18
88 Valentin Plesea 1993 Romania + 18
89 Kevin Rivera 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 19
90 Burak Abay 1996 Brunei Continental Cycling Team + 19
91 Lukas Reckendorfer 1997 Hrinkow Advarics Cycling Team + 20
92 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 20
93 Andrei-Cosmin Bidilici 1999 Romania + 21
94 Vladyslav Soltasiuk 1997 Ukraine + 21
95 Lorant Balazsi 1999 Team Novak + 21
96 Ioannis Vorrias 1985 Brunei Continental Cycling Team + 21
97 Bogdan Coman 1991 Romania + 21
98 Lionel Mawditt 1995 Team Bridgelane + 21
99 Hurgali Turebekov 1996 Apple Team + 22
100 Aspan Zhukenov 1996 Apple Team + 23
101 Yersaiyn Sapar 2000 Apple Team + 23
102 Artyom Silchenko 2000 Apple Team + 23
103 Oskar Malasetxeberria 1995 Massi Vivo-Grupo Oresy + 23
104 Bernardo Flor Velázquez 1997 Massi Vivo-Grupo Oresy + 24
105 Ciprian Jitaru 2000 Giotti Victoria-Palomar + 24
106 Paul Bleyer 2000 Team Felbermayr - Simplon Wels + 24
107 David Alexander Maidana Ortiz 2000 Massi Vivo-Grupo Oresy + 26
108 Gustavo Adolfo Miño Baez 1984 Massi Vivo-Grupo Oresy + 27
109 Ruben Caseny Catalá 1986 Massi Vivo-Grupo Oresy + 28
110 Wilmar Molina 1998 Team Novak + 29
111 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 30
112 Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team + 31
113 Eduard Novak 1976 Team Novak + 40
Pos Name Born Team Time
01 - Marko Kump 1988 Adria Mobil 03:56:40
02 - Matteo Pelucchi 1989 Androni Giocattoli - Sidermec + 06
03 41 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 09
04 3 Pawel Franczak 1991 Voster ATS Team + 11
05 37 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 12
06 42 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 12
07 1 Alois Kankovsky 1983 Elkov - Author + 13
08 22 Daniel Crista 1991 Giotti Victoria-Palomar + 13
09 53 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 13
10 9 Nicholas White 1997 Team Bridgelane + 14
11 66 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 14
12 7 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 15
13 2 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 15
14 2 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 15
15 5 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 15
16 8 Frantisek Sisr 1993 Elkov - Author + 15
17 13 David Per 1995 Adria Mobil + 16
18 4 Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools + 16
19 6 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 16
20 9 Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 16
21 15 Ayden Toovey 1995 Team Bridgelane + 16
22 21 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 16
23 27 Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 16
24 18 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 17
25 12 Vitaliy Buts 1986 Ukraine + 17
26 9 Emanuele Onesti 1995 Giotti Victoria-Palomar + 17
27 7 Alessandro Bisolti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 17
28 11 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 17
29 16 Sylwester Janiszewski 1988 Voster ATS Team + 17
30 41 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 17
31 41 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 17
32 9 Chris Harper 1994 Team Bridgelane + 18
33 8 Karel Hnik 1991 Elkov - Author + 18
34 29 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 18
35 33 Mattia Bais 1996 Cycling Team Friuli + 18
36 18 Mateusz Taciak 1984 Voster ATS Team + 18
37 19 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 19
38 23 Federico Zurlo 1994 Giotti Victoria-Palomar + 19
39 11 Markus Freiberger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 19
40 14 Yannick Achterberg 1994 Maloja Pushbikers + 19
41 3 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 19
42 5 Daniel Muñoz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 19
43 3 Dominik Neuman 1995 Elkov - Author + 19
44 20 Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 19
45 30 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 19
46 34 Andriy Vasylyuk 1987 Ukraine + 19
47 15 Jason Lea 1996 Team Bridgelane + 20
48 5 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 20
49 10 Massimo Orlandi 1998 Cycling Team Friuli + 20
50 29 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 20
51 29 Jan Koller 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 21
52 31 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 21
53 50 Leonardo Bonifazio 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 21
54 21 Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 21
55 24 Jaime Alberto Restrepo Diosa 1996 Team Novak + 21
56 21 Daniel Arroyave Cañas 2000 Team Novak + 21
57 1 Hans-Jörg Leopold 1983 Maloja Pushbikers + 21
58 31 Filippo Ferronato 1998 Cycling Team Friuli + 22
59 12 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 22
60 11 Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 22
61 6 Oleksandr Prevar 1990 Ukraine + 22
62 5 Marco Cecchini 1998 Sangemini - MG.Kvis Vega + 22
63 3 Anatoliy Budyak 1995 Ukraine + 22
64 17 Anton Lavrentyev 1995 Apple Team + 22
65 53 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools + 23
66 - Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 23
67 2 Nicola Venchiarutti 1998 Cycling Team Friuli + 23
68 18 Gabriele Petrelli 2000 Cycling Team Friuli + 23
69 60 Antonio Di Sante 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 24
70 19 Ivan Martinelli 1990 D'Amico - UM Tools + 24
71 15 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 24
72 26 Vladimir Tsoy 1997 Apple Team + 25
73 10 Oleksandr Golovash 1991 Ukraine + 25
74 10 James Jobber 1994 Brunei Continental Cycling Team + 26
75 1 Kevin Rivera 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 28
76 15 Lukas Reckendorfer 1997 Hrinkow Advarics Cycling Team + 29
77 12 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 29
78 26 Lionel Mawditt 1995 Team Bridgelane + 30
79 12 Andrei-Cosmin Bidilici 1999 Romania + 30
80 10 Vladyslav Soltasiuk 1997 Ukraine + 30
81 5 Ioannis Vorrias 1985 Brunei Continental Cycling Team + 30
82 - Lorant Balazsi 1999 Team Novak + 30
83 10 Paul Bleyer 2000 Team Felbermayr - Simplon Wels + 33
84 6 David Alexander Maidana Ortiz 2000 Massi Vivo-Grupo Oresy + 35
85 - Ruben Caseny Catalá 1986 Massi Vivo-Grupo Oresy + 37
86 76 Wilmar Molina 1998 Team Novak + 38
87 - Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 41
88 - Joszef-Attila Malnasi 1998 Romania + 50
89 - Hurgali Turebekov 1996 Apple Team + 55
90 - Simone Sterbini 1993 Giotti Victoria-Palomar + 01:39
91 - Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team + 03:14
92 - Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 04:25
93 10 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 04:37
94 4 Raul Sanza - Romania + 04:44
95 7 Samir Jabrayilov 1994 Minsk Cycling Club + 04:46
96 1 Franco Orocito 1999 D'Amico - UM Tools + 04:47
97 3 Lukas Malgay 1990 Hrinkow Advarics Cycling Team + 04:48
98 1 Yegor Dementyev 1987 Team Novak + 04:48
99 6 Bogdan Coman 1991 Romania + 04:48
100 1 Valentin Plesea 1993 Romania + 04:49
101 5 Yersaiyn Sapar 2000 Apple Team + 04:54
102 2 Artyom Silchenko 2000 Apple Team + 04:54
103 4 Bernardo Flor Velázquez 1997 Massi Vivo-Grupo Oresy + 04:55
104 4 Ciprian Jitaru 2000 Giotti Victoria-Palomar + 04:55
105 2 Marius Petrache 1987 Romania + 06:02
106 2 Ionut-Andrei Andrei 1999 Romania + 06:07
107 2 Burak Abay 1996 Brunei Continental Cycling Team + 06:10
108 2 Oskar Malasetxeberria 1995 Massi Vivo-Grupo Oresy + 06:14
109 1 Vasili Bialiauski 1995 Minsk Cycling Club + 06:16
110 1 Eduard Novak 1976 Team Novak + 06:31
111 - Krzysztof Parma 1987 Voster ATS Team + 08:29
112 - Aspan Zhukenov 1996 Apple Team + 10:00
113 - Gustavo Adolfo Miño Baez 1984 Massi Vivo-Grupo Oresy + 15:31

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tour of Bihor - Bellotto
Romania
02.stage ITT
2 km
Oradea -> Oradea
June 8th (2019)
Leader M.Kump
Youth D.Rajovic
Points M.Kump
Mountain D.Hrinkow
Sprint D.Lehner