Tour of Bihor - Bellotto - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Daniel Muñoz Androni Giocattoli - Sidermec 03:54:1614
02 Markus Freiberger Hrinkow Advarics Cycleang + 195
03 Karel Hnik Elkov - Author + 503
04 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 50
05 Radoslav Rogina Adria Mobil + 50
06 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 50
07 Chris Harper Team Bridgelane + 50
08 Anatolii Budiak Ukraine + 53
09 Kevin Rivera Androni Giocattoli - Sidermec + 53
10 Michal Schlegel Elkov - Author + 53
11 Roman Maikin Minsk Cycling Club + 01:42
12 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 01:42
13 Leszek Plucinski Voster ATS Team + 01:42
14 Michael Kukrle Elkov - Author + 01:42
15 Niccolo Salvietti Sangemini - MG.Kvis Vega + 02:30
16 Jacopo Mosca D'Amico - UM Tools + 02:34
17 Paolo Toto Sangemini - MG.Kvis Vega + 02:36
18 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:36
19 Mateusz Taciak Voster ATS Team + 02:36
20 Dominik Neuman Elkov - Author + 02:40
21 Emil Dima Giotti Victoria-Palomar + 04:06
22 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 04:06
23 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli - Sidermec + 04:06
24 Ziga Groselj Adria Mobil + 04:06
25 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 04:42
26 Burak Abay Brunei Continental Team + 04:42
27 Yegor Dementyev Team Novak + 04:53
28 Dylan Sunderland Team Bridgelane + 04:57
29 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 05:23
30 Vitaliy Buts Ukraine + 05:48
31 Andriy Vasylyuk Ukraine + 05:48
32 Antonio Di Sante Sangemini - MG.Kvis Vega + 05:48
33 Oleksandr Golovash Ukraine + 05:53
34 Frantisek Sisr Elkov - Author + 07:04
35 Matej Zahalka Elkov - Author + 07:04
36 Simone Sterbini Giotti Victoria-Palomar + 07:49
37 Massimo Orlandi Cycling Team Friuli + 08:06
38 Hayden McCormick Team Bridgelane + 08:31
39 Oleksandr Prevar Ukraine + 08:31
40 Vladyslav Soltasiuk Ukraine + 09:34
41 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 09:36
42 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 09:40
43 Matteo Spreafico Androni Giocattoli - Sidermec + 09:40
44 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 10:13
45 Vladimir Tsoy Apple Team + 11:03
46 Pawel Franczak Voster ATS Team + 11:38
47 Nicola Venchiarutti Cycling Team Friuli + 11:38
48 Franco Orocito D'Amico - UM Tools + 11:38
49 Marko Kump Adria Mobil + 11:38
50 Daniel Arroyave Team Novak + 13:42
51 Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 14:33
52 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 14:59
53 Andrei-Cosmin Bidilici Romania + 15:02
54 James Jobber Brunei Continental Team + 15:10
55 Ioannis Vorrias Brunei Continental Team + 15:51
56 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 15:54
57 Paul Bleyer Team Felbermayr - Simplon Wels + 15:54
58 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 15:54
59 Ruben Caseny Catalá Massi Vivo-Grupo Oresy + 15:54
60 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 15:54
61 Jan Koller Team Felbermayr - Simplon Wels + 15:54
62 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 15:54
63 Lukas Reckendorfer Hrinkow Advarics Cycleang + 15:54
64 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 15:54
65 Leonardo Bonifazio Sangemini - MG.Kvis Vega + 15:59
66 Alois Kankovsky Elkov - Author + 15:59
67 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 17:19
68 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 17:19
69 Lorant Balazsi Team Novak + 17:47
70 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Palomar + 18:18
71 Riccardo Stacchiotti Giotti Victoria-Palomar + 18:18
72 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 18:18
73 Vasili Bialiauski Minsk Cycling Club + 18:18
74 Ciprian Jitaru Giotti Victoria-Palomar + 18:18
75 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 18:18
76 Federico Zurlo Giotti Victoria-Palomar + 18:18
77 Dusan Rajovic Adria Mobil + 18:41
78 Ziga Horvat Adria Mobil + 18:41
79 Marco Cecchini Sangemini - MG.Kvis Vega + 18:43
80 Adrian Banaszek Voster ATS Team + 18:43
81 Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools + 18:43
82 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 18:43
83 Daniel Crista Giotti Victoria-Palomar + 19:50
84 Angelo Raffaele D'Amico - UM Tools + 20:15
85 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 20:15
86 Wilmar Molina Team Novak + 20:15
87 David Alexander Maidana Ortiz Massi Vivo-Grupo Oresy + 20:15
88 Jaime Alberto Restrepo Diosa Team Novak + 20:15
89 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 20:15
90 Mehdi Tigrine Brunei Continental Team + 20:15
91 Matteo Pelucchi Androni Giocattoli - Sidermec + 20:15
92 Filippo Ferronato Cycling Team Friuli + 20:15
93 Ionut-Andrei Andrei Romania + 21:46
94 Ayden Toovey Team Bridgelane + 21:57
95 Lionel Mawditt Team Bridgelane + 21:57
96 Jason Lea Team Bridgelane + 21:59
97 Anton Lavrentyev Apple Team + 21:59
98 Nicholas White Team Bridgelane + 21:59
99 Samir Jabrayilov Minsk Cycling Club + 25:17
100 Aspan Zhukenov Apple Team + 25:17
101 Valentin Plesea Romania + 25:34
102 Raul Sanza Romania + 33:12
103 Yersaiyn Sapar Apple Team + 34:55
OOT Joszef-Attila Malnasi Romania
OOT Bogdan Coman Romania
DNF Marius Petrache Romania
DNF David Per Adria Mobil
DNF Hurgali Turebekov Apple Team
DNF Artyom Silchenko Apple Team
DNF Oskar Malasetxeberria Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF Bernardo Flor Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF Gustavo Adolfo Miño Baez Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF Eduard Novak Team Novak
Pos Rider Team Time
01 41 Daniel Muñoz Androni Giocattoli - Sidermec 07:51:09
02 37 Markus Freiberger Hrinkow Advarics Cycleang + 21
03 19 Radoslav Rogina Adria Mobil + 53
04 29 Karel Hnik Elkov - Author + 53
05 27 Chris Harper Team Bridgelane + 55
06 29 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 55
07 34 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 56
08 26 Michal Schlegel Elkov - Author + 58
09 54 Anatolii Budiak Ukraine + 01:02
10 65 Kevin Rivera Androni Giocattoli - Sidermec + 01:08
11 5 Michael Kukrle Elkov - Author + 01:41
12 11 Roman Maikin Minsk Cycling Club + 01:45
13 44 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 01:50
14 46 Leszek Plucinski Voster ATS Team + 01:51
15 3 Jacopo Mosca D'Amico - UM Tools + 02:37
16 43 Niccolo Salvietti Sangemini - MG.Kvis Vega + 02:39
17 7 Paolo Toto Sangemini - MG.Kvis Vega + 02:40
18 18 Mateusz Taciak Voster ATS Team + 02:41
19 18 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:42
20 23 Dominik Neuman Elkov - Author + 02:46
21 6 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli - Sidermec + 04:10
22 23 Ziga Groselj Adria Mobil + 04:12
23 21 Emil Dima Giotti Victoria-Palomar + 04:12
24 24 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 04:13
25 14 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 04:43
26 28 Dylan Sunderland Team Bridgelane + 05:05
27 13 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 05:29
28 3 Vitaliy Buts Ukraine + 05:52
29 17 Andriy Vasylyuk Ukraine + 05:54
30 39 Antonio Di Sante Sangemini - MG.Kvis Vega + 05:59
31 42 Oleksandr Golovash Ukraine + 06:05
32 16 Frantisek Sisr Elkov - Author + 07:06
33 2 Matej Zahalka Elkov - Author + 07:08
34 15 Massimo Orlandi Cycling Team Friuli + 08:13
35 26 Oleksandr Prevar Ukraine + 08:40
36 54 Simone Sterbini Giotti Victoria-Palomar + 09:15
37 61 Yegor Dementyev Team Novak + 09:28
38 18 Matteo Spreafico Androni Giocattoli - Sidermec + 09:43
39 31 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 09:47
40 31 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 09:51
41 39 Vladyslav Soltasiuk Ukraine + 09:51
42 14 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 10:17
43 64 Burak Abay Brunei Continental Team + 10:39
44 28 Vladimir Tsoy Apple Team + 11:15
45 44 Marko Kump Adria Mobil + 11:25
46 42 Pawel Franczak Voster ATS Team + 11:36
47 20 Nicola Venchiarutti Cycling Team Friuli + 11:48
48 45 Hayden McCormick Team Bridgelane + 12:55
49 7 Daniel Arroyave Team Novak + 13:50
50 45 Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 14:32
51 22 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 15:03
52 27 Andrei-Cosmin Bidilici Romania + 15:19
53 21 James Jobber Brunei Continental Team + 15:23
54 41 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 15:56
55 25 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 15:58
56 49 Alois Kankovsky Elkov - Author + 15:59
57 6 Jan Koller Team Felbermayr - Simplon Wels + 16:02
58 5 Leonardo Bonifazio Sangemini - MG.Kvis Vega + 16:07
59 22 Ioannis Vorrias Brunei Continental Team + 16:08
60 16 Lukas Reckendorfer Hrinkow Advarics Cycleang + 16:10
61 35 Franco Orocito D'Amico - UM Tools + 16:12
62 21 Paul Bleyer Team Felbermayr - Simplon Wels + 16:14
63 22 Ruben Caseny Catalá Massi Vivo-Grupo Oresy + 16:18
64 23 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 16:22
65 56 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 17:19
66 51 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 17:21
67 15 Lorant Balazsi Team Novak + 18:04
68 56 Riccardo Stacchiotti Giotti Victoria-Palomar + 18:20
69 50 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 18:21
70 44 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Palomar + 18:22
71 33 Federico Zurlo Giotti Victoria-Palomar + 18:24
72 6 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 18:28
73 70 Dusan Rajovic Adria Mobil + 18:37
74 60 Adrian Banaszek Voster ATS Team + 18:45
75 25 Ziga Horvat Adria Mobil + 18:48
76 14 Marco Cecchini Sangemini - MG.Kvis Vega + 18:52
77 9 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 18:53
78 1 Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools + 18:59
79 71 Daniel Crista Giotti Victoria-Palomar + 19:50
80 12 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 20:06
81 79 Matteo Pelucchi Androni Giocattoli - Sidermec + 20:08
82 30 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 20:23
83 28 Jaime Alberto Restrepo Diosa Team Novak + 20:23
84 26 Filippo Ferronato Cycling Team Friuli + 20:24
85 20 Angelo Raffaele D'Amico - UM Tools + 20:25
86 11 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 20:29
87 3 David Alexander Maidana Ortiz Massi Vivo-Grupo Oresy + 20:37
88 2 Wilmar Molina Team Novak + 20:40
89 68 Ayden Toovey Team Bridgelane + 22:00
90 80 Nicholas White Team Bridgelane + 22:00
91 44 Jason Lea Team Bridgelane + 22:06
92 28 Anton Lavrentyev Apple Team + 22:08
93 15 Lionel Mawditt Team Bridgelane + 22:14
94 10 Ciprian Jitaru Giotti Victoria-Palomar + 23:00
95 4 Mehdi Tigrine Brunei Continental Team + 23:16
96 13 Vasili Bialiauski Minsk Cycling Club + 24:21
97 9 Ionut-Andrei Andrei Romania + 27:40
98 13 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 28:31
99 4 Samir Jabrayilov Minsk Cycling Club + 29:50
100 - Valentin Plesea Romania + 30:10
101 11 Aspan Zhukenov Apple Team + 35:04
102 8 Raul Sanza -Romania + 37:43
103 2 Yersaiyn Sapar Apple Team + 39:36
Information
Nation Romania
Date 8th June
Where Oradea -> Padiş
What 3rd stage
Distance 156 km
Leader D.Muñoz
Youth K.Rivera
Points M.Kump
Mountain D.Muñoz
Sprint D.Lehner
Other
Embed Results