Tour of Bihor - Bellotto - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Marko Kump Adria Mobil 03:54:3914
02 Matteo Pelucchi Androni Giocattoli - Sidermec + 005
03 Leonardo Bonifazio Sangemini - MG.Kvis Vega + 003
04 David Per Adria Mobil + 00
05 Riccardo Stacchiotti Giotti Victoria-Palomar + 00
06 Paolo Toto Sangemini - MG.Kvis Vega + 00
07 Pawel Franczak Voster ATS Team + 00
08 Alois Kankovsky Elkov - Author + 00
09 Antonio Di Sante Sangemini - MG.Kvis Vega + 00
10 Wilmar Molina Team Novak + 00
11 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 00
12 Angelo Raffaele D'Amico - UM Tools + 00
13 Vitaliy Buts Ukraine + 00
14 Jacopo Mosca D'Amico - UM Tools + 00
15 Federico Zurlo Giotti Victoria-Palomar + 00
16 Adrian Banaszek Voster ATS Team + 00
17 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Palomar + 00
18 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
19 Nicholas White Team Bridgelane + 00
20 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 00
21 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 00
22 Jan Koller Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
23 Chris Harper Team Bridgelane + 00
24 Frantisek Sisr Elkov - Author + 00
25 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 00
26 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 00
27 Filippo Ferronato Cycling Team Friuli + 00
28 Markus Freiberger Hrinkow Advarics Cycleang + 00
29 Matteo Spreafico Androni Giocattoli - Sidermec + 00
30 Daniel Crista Giotti Victoria-Palomar + 00
31 Jaime Alberto Restrepo Diosa Team Novak + 00
32 Jason Lea Team Bridgelane + 00
33 Dylan Sunderland Team Bridgelane + 00
34 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli - Sidermec + 00
35 Daniel Arroyave Team Novak + 00
36 Ayden Toovey Team Bridgelane + 00
37 Daniel Muñoz Androni Giocattoli - Sidermec + 00
38 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
39 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 00
40 Dominik Neuman Elkov - Author + 00
41 Karel Hnik Elkov - Author + 00
42 Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 00
43 Radoslav Rogina Adria Mobil + 00
44 Dusan Rajovic Adria Mobil + 00
45 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 00
46 Vladimir Tsoy Apple Team + 00
47 Niccolo Salvietti Sangemini - MG.Kvis Vega + 00
48 Michael Kukrle Elkov - Author + 00
49 Leszek Plucinski Voster ATS Team + 00
50 Roman Maikin Minsk Cycling Club + 00
51 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 00
52 Lionel Mawditt Team Bridgelane + 00
53 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 00
54 Mateusz Taciak Voster ATS Team + 00
55 Oleksandr Prevar Ukraine + 00
56 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 00
57 Marco Cecchini Sangemini - MG.Kvis Vega + 00
58 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 00
59 Massimo Orlandi Cycling Team Friuli + 00
60 Anatolii Budiak Ukraine + 00
61 Lukas Reckendorfer Hrinkow Advarics Cycleang + 00
62 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 00
63 Michal Schlegel Elkov - Author + 00
64 Emil Dima Giotti Victoria-Palomar + 00
65 Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools + 00
66 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 00
67 Andrei-Cosmin Bidilici Romania + 00
68 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 00
69 Nicola Venchiarutti Cycling Team Friuli + 00
70 Vladyslav Soltasiuk Ukraine + 00
71 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 00
72 Matej Zahalka Elkov - Author + 00
73 Paul Bleyer Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
74 Kevin Rivera Androni Giocattoli - Sidermec + 00
75 Ziga Groselj Adria Mobil + 00
76 Ioannis Vorrias Brunei Continental Team + 00
77 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 00
78 David Alexander Maidana Ortiz Massi Vivo-Grupo Oresy + 00
79 Ziga Horvat Adria Mobil + 00
80 Andriy Vasylyuk Ukraine + 00
81 Anton Lavrentyev Apple Team + 00
82 Lorant Balazsi Team Novak + 00
83 Oleksandr Golovash Ukraine + 00
84 James Jobber Brunei Continental Team + 00
85 Ruben Caseny Catalá Massi Vivo-Grupo Oresy + 00
86 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 00
87 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 18
88 Joszef-Attila Malnasi Romania + 24
89 Hurgali Turebekov Apple Team + 24
90 Simone Sterbini Giotti Victoria-Palomar + 01:16
91 Mehdi Tigrine Brunei Continental Team + 02:34
92 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 03:46
93 Bogdan Coman Romania + 04:18
94 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 04:22
95 Franco Orocito D'Amico - UM Tools + 04:22
96 Yersaiyn Sapar Apple Team + 04:22
97 Yegor Dementyev Team Novak + 04:22
98 Raul Sanza Romania + 04:22
99 Bernardo Flor Massi Vivo-Grupo Oresy + 04:22
100 Ciprian Jitaru Giotti Victoria-Palomar + 04:22
101 Valentin Plesea Romania + 04:22
102 Samir Jabrayilov Minsk Cycling Club + 04:22
103 Hayden McCormick Team Bridgelane + 04:22
104 Artyom Silchenko Apple Team + 04:22
105 Burak Abay Brunei Continental Team + 05:42
106 Oskar Malasetxeberria Massi Vivo-Grupo Oresy + 05:42
107 Marius Petrache Romania + 05:42
108 Ionut-Andrei Andrei Romania + 05:42
109 Eduard Novak Team Novak + 05:42
110 Vasili Bialiauski Minsk Cycling Club + 05:56
111 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 08:02
112 Aspan Zhukenov Apple Team + 09:28
113 Gustavo Adolfo Miño Baez Massi Vivo-Grupo Oresy + 14:55
DNS Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang
DNS Lucas Casas Gutierrez Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF Charalampos Kastrantas Brunei Continental Team
DNF Jorge Ferrer Bueno Massi Vivo-Grupo Oresy
Pos Rider Team Time
01 Marko Kump Adria Mobil 03:54:29
02 Matteo Pelucchi Androni Giocattoli - Sidermec + 04
03 Leonardo Bonifazio Sangemini - MG.Kvis Vega + 06
04 David Per Adria Mobil + 10
05 Riccardo Stacchiotti Giotti Victoria-Palomar + 10
06 Paolo Toto Sangemini - MG.Kvis Vega + 10
07 Pawel Franczak Voster ATS Team + 10
08 Alois Kankovsky Elkov - Author + 10
09 Antonio Di Sante Sangemini - MG.Kvis Vega + 10
10 Wilmar Molina Team Novak + 10
11 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 10
12 Angelo Raffaele D'Amico - UM Tools + 10
13 Vitaliy Buts Ukraine + 10
14 Jacopo Mosca D'Amico - UM Tools + 10
15 Federico Zurlo Giotti Victoria-Palomar + 10
16 Adrian Banaszek Voster ATS Team + 10
17 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Palomar + 10
18 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 10
19 Nicholas White Team Bridgelane + 10
20 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 10
21 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 10
22 Jan Koller Team Felbermayr - Simplon Wels + 10
23 Chris Harper Team Bridgelane + 10
24 Frantisek Sisr Elkov - Author + 10
25 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 10
26 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 10
27 Filippo Ferronato Cycling Team Friuli + 10
28 Markus Freiberger Hrinkow Advarics Cycleang + 10
29 Matteo Spreafico Androni Giocattoli - Sidermec + 10
30 Daniel Crista Giotti Victoria-Palomar + 10
31 Jaime Alberto Restrepo Diosa Team Novak + 10
32 Jason Lea Team Bridgelane + 10
33 Dylan Sunderland Team Bridgelane + 10
34 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli - Sidermec + 10
35 Daniel Arroyave Team Novak + 10
36 Ayden Toovey Team Bridgelane + 10
37 Daniel Muñoz Androni Giocattoli - Sidermec + 10
38 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 10
39 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 10
40 Dominik Neuman Elkov - Author + 10
41 Karel Hnik Elkov - Author + 10
42 Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 10
43 Radoslav Rogina Adria Mobil + 10
44 Dusan Rajovic Adria Mobil + 10
45 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 10
46 Vladimir Tsoy Apple Team + 10
47 Niccolo Salvietti Sangemini - MG.Kvis Vega + 10
48 Michael Kukrle Elkov - Author + 10
49 Leszek Plucinski Voster ATS Team + 10
50 Roman Maikin Minsk Cycling Club + 10
51 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 10
52 Lionel Mawditt Team Bridgelane + 10
53 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 10
54 Mateusz Taciak Voster ATS Team + 10
55 Oleksandr Prevar Ukraine + 10
56 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 10
57 Marco Cecchini Sangemini - MG.Kvis Vega + 10
58 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 10
59 Massimo Orlandi Cycling Team Friuli + 10
60 Anatolii Budiak Ukraine + 10
61 Lukas Reckendorfer Hrinkow Advarics Cycleang + 10
62 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 10
63 Michal Schlegel Elkov - Author + 10
64 Emil Dima Giotti Victoria-Palomar + 10
65 Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools + 10
66 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 10
67 Andrei-Cosmin Bidilici Romania + 10
68 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 10
69 Nicola Venchiarutti Cycling Team Friuli + 10
70 Vladyslav Soltasiuk Ukraine + 10
71 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 10
72 Matej Zahalka Elkov - Author + 10
73 Paul Bleyer Team Felbermayr - Simplon Wels + 10
74 Kevin Rivera Androni Giocattoli - Sidermec + 10
75 Ziga Groselj Adria Mobil + 10
76 Ioannis Vorrias Brunei Continental Team + 10
77 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 10
78 David Alexander Maidana Ortiz Massi Vivo-Grupo Oresy + 10
79 Ziga Horvat Adria Mobil + 10
80 Andriy Vasylyuk Ukraine + 10
81 Anton Lavrentyev Apple Team + 10
82 Lorant Balazsi Team Novak + 10
83 Oleksandr Golovash Ukraine + 10
84 James Jobber Brunei Continental Team + 10
85 Ruben Caseny Catalá Massi Vivo-Grupo Oresy + 10
86 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 10
87 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 28
88 Joszef-Attila Malnasi Romania + 34
89 Hurgali Turebekov Apple Team + 34
90 Simone Sterbini Giotti Victoria-Palomar + 01:26
91 Mehdi Tigrine Brunei Continental Team + 02:44
92 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 03:56
93 Bogdan Coman Romania + 04:28
94 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 04:32
95 Franco Orocito D'Amico - UM Tools + 04:32
96 Yersaiyn Sapar Apple Team + 04:32
97 Yegor Dementyev Team Novak + 04:32
98 Raul Sanza -Romania + 04:32
99 Bernardo Flor Massi Vivo-Grupo Oresy + 04:32
100 Ciprian Jitaru Giotti Victoria-Palomar + 04:32
101 Valentin Plesea Romania + 04:32
102 Samir Jabrayilov Minsk Cycling Club + 04:32
103 Hayden McCormick Team Bridgelane + 04:32
104 Artyom Silchenko Apple Team + 04:32
105 Burak Abay Brunei Continental Team + 05:52
106 Oskar Malasetxeberria Massi Vivo-Grupo Oresy + 05:52
107 Marius Petrache Romania + 05:52
108 Ionut-Andrei Andrei Romania + 05:52
109 Eduard Novak Team Novak + 05:52
110 Vasili Bialiauski Minsk Cycling Club + 06:06
111 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 08:12
112 Aspan Zhukenov Apple Team + 09:38
113 Gustavo Adolfo Miño Baez Massi Vivo-Grupo Oresy + 15:05
Information
Nation Romania
Date 7th June
Where Oradea -> Oradea
What 1st stage
Distance 163 km
Leader M.Kump
Youth W.Molina
Points M.Kump
Mountain D.Hrinkow
Sprint D.Lehner
Other
Embed Results