Tour of Bihor - Bellotto - 2016

Stage Overall

Pos Rider Team Time
01 Marco Benfatto Androni Giocattoli 04:25:20
02 Nicola Genovese D'Amico - Bottechia + 00
03 Ahmet Örken Konya Buyuksehir Belediye SK + 00
04 Jure Miskulin Radenska - Ljubljana + 00
05 Michele Viola Meridiana - Kamen Team + 00
06 Maksym Vasilyev Kolss - BDC Team + 00
07 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 00
08 Gediminas Kaupas Team Differdange - Losch + 00
09 Vasyl Malyvnivskiy Kolss - BDC Team + 00
10 Iltjan Nika D'Amico - Bottechia + 00
11 Dusan Kalaba Serbia + 00
12 Florian Bissinger WSA - Greenlife + 00
13 Matteo Spreafico Kolss - BDC Team + 00
14 Daniel Moricz Szuper Beton + 00
15 Ivan Stevic Serbia + 00
16 Wayne Stijns Team Differdange - Losch + 00
17 Panagiotis Chatzakis Greece + 00
18 Daniele Ratto Androni Giocattoli + 00
19 Milos Borisavljevic Metalac Quick Kraljevo + 00
20 Jovan Zekavica Metalac Quick Kraljevo + 00
21 Marco Tizza D'Amico - Bottechia + 00
22 Onur Balkan Kocaeli Brisa Spor + 00
23 Daniel Ginés Martin D'Amico - Bottechia + 00
24 Dmitro Krivtsov ISD - Jorbi Continental Team + 00
25 Ioannis Iliadis Greece + 00
26 Marko Stankovic Serbia + 00
27 Devid Tintori Team Differdange - Losch + 00
28 Vlad-Nicolae Dobre Romania + 00
29 Nikola Kozomara Metalac Quick Kraljevo + 00
30 Serghei Tvetcov Androni Giocattoli + 00
31 Egan Bernal Androni Giocattoli + 00
32 Enes Talha Ay Konya Buyuksehir Belediye SK + 00
33 Balazs Rozsa Szuper Beton + 00
34 Viktor Filutas Szuper Beton + 00
35 Matteo Fabbro Cycling Team Friuli + 00
36 Josep Miralles Tusnad Cycling Team + 00
37 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 00
38 Sebastian Mascaro Rigo Tusnad Cycling Team + 00
39 Fabio Tommassini D'Amico - Bottechia + 00
40 Kemal Kücükbay Kocaeli Brisa Spor + 00
41 Daniel Crista Tusnad Cycling Team + 00
42 Alessandro Pessot Cycling Team Friuli + 00
43 Rodolfo Torres Androni Giocattoli + 00
44 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 00
45 Antonio Santoro Meridiana - Kamen Team + 00
46 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 00
47 Rok Korosec Radenska - Ljubljana + 00
48 Roberto Giacobazzi Cycling Team Friuli + 00
49 Mate Mogyorosi Szuper Beton + 00
50 Volodymyr Dzhus Kolss - BDC Team + 00
51 Csaba Kadar DKSI-Kontent-Debrecen + 00
52 Ziga Rucigaj Radenska - Ljubljana + 00
53 Etienne Bonello Malta + 00
54 Markus Kopfauf WSA - Greenlife + 00
55 Lukas Schlemmer WSA - Greenlife + 00
56 Vedat Koc Konya Buyuksehir Belediye SK + 00
57 Andrii Kulyk Kolss - BDC Team + 00
58 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 00
59 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 00
60 Goran Antonijevic Metalac Quick Kraljevo + 00
61 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 00
62 Nicola-Andrei Barbu Tusnad Cycling Team + 00
63 Gabriel Reguero Team Differdange - Losch + 00
64 Mate Kovacs DKSI-Kontent-Debrecen + 00
65 Milan Dragojevic Metalac Quick Kraljevo + 00
66 Krisztian Lovassy Team Differdange - Losch + 00
67 Fatih Keles Konya Buyuksehir Belediye SK + 00
68 Martin Mahdar Dukla Banska Bystrica + 00
69 Yegor Dementyev ISD - Jorbi Continental Team + 00
70 Tamas Takacs Szuper Beton + 00
71 Tom Thill Team Differdange - Losch + 00
72 Polychronis Tzortzakis Greece + 00
73 Barna Hajdu DKSI-Kontent-Debrecen + 00
74 Feritcan Samli Konya Buyuksehir Belediye SK + 00
75 Martin Lestido Rey Tusnad Cycling Team + 00
76 Stefan Poll WSA - Greenlife + 00
77 Valentin Plesea Romania + 00
78 Luca Pacioni Androni Giocattoli + 00
79 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 00
80 Georgios Nileas Greece + 00
81 Stefan Hristov Kocaeli Brisa Spor + 00
82 Tilen Finkst Radenska - Ljubljana + 17
83 Serkan Balkan Kocaeli Brisa Spor + 17
84 Csaba Palyi DKSI-Kontent-Debrecen + 17
85 Jozsef Hartmann Mugenrace Team Prolog + 17
86 Ivan Azhi Hemus 1896-Troyan + 17
87 Paolo Ciavatta D'Amico - Bottechia + 17
88 Velizar Furlanski Hemus 1896-Troyan + 17
89 Bence Loki Szuper Beton + 17
90 Szabolcs Sebestyen Tusnad Cycling Team + 17
91 Robin Ratkic WSA - Greenlife + 17
92 Stanamir Cholakov Hemus 1896-Troyan + 17
93 Andrei Sobennicov Moldova + 17
94 Istvan Molnar Mugenrace Team Prolog + 17
95 Izidor Penko Radenska - Ljubljana + 17
96 Michail Mavrikakis Greece + 17
97 Giorgio Bocchiola D'Amico - Bottechia + 17
98 Zoltan Lengyel Szuper Beton + 17
99 Zoltan Ruttkay Mugenrace Team Prolog + 17
100 Maté Fegyveres DKSI-Kontent-Debrecen + 17
101 Ilya Klepikov ISD - Jorbi Continental Team + 17
102 Georgi Georgiev Petrov Kocaeli Brisa Spor + 17
103 Juraj Lajcha Dukla Banska Bystrica + 17
104 Stefan Stefanovic Serbia + 17
105 Kristan Zimany Dukla Banska Bystrica + 17
106 Plamen Dimov Hemus 1896-Troyan + 17
107 Marko Danilovic Serbia + 17
108 Fethi Acar Konya Buyuksehir Belediye SK + 17
109 Oleksandr Golovash Kolss - BDC Team + 17
110 Maros Kovac Dukla Banska Bystrica + 17
111 Bruno Maltar Radenska - Ljubljana + 17
112 Christian Dallinger WSA - Greenlife + 48
113 Giorgio Cecchinel Androni Giocattoli + 54
114 Mustafa Koklu Kocaeli Brisa Spor + 01:39
115 Leonard Barbu Romania + 08:09
116 Miloje Bazalac Metalac Quick Kraljevo + 15:51
117 Sdraila Ionut Romania + 15:51
DSQ Denys Kostyuk ISD - Jorbi Continental Team
DNS Eduard Novak Tusnad Cycling Team
DNF Mattia De Marchi Cycling Team Friuli
DNF Alex Buttazzoni Cycling Team Friuli
DNF Vladimir Kovacik Dukla Banska Bystrica
DNF Yordan Andreev Hemus 1896-Troyan
DNF Vladyslav Kremynskiy ISD - Jorbi Continental Team
DNF Oleksii Shcherbakov ISD - Jorbi Continental Team
DNF Dejan Maric Metalac Quick Kraljevo
DNF Robert Jenko Radenska - Ljubljana
DNF Ernad Beganovic Serbia
Pos Rider Team Time
01 - Egan Bernal Androni Giocattoli 12:07:46
02 - Rodolfo Torres Androni Giocattoli + 08
03 - Matteo Fabbro Cycling Team Friuli + 46
04 - Daniele Ratto Androni Giocattoli + 01:07
05 - Serghei Tvetcov Androni Giocattoli + 01:14
06 - Antonio Santoro Meridiana - Kamen Team + 01:19
07 - Devid Tintori Team Differdange - Losch + 01:22
08 - Florian Bissinger WSA - Greenlife + 01:46
09 - Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 02:05
10 - Stefan Hristov Kocaeli Brisa Spor + 02:47
11 - Daniel Ginés Martin D'Amico - Bottechia + 02:52
12 - Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 02:56
13 - Rok Korosec Radenska - Ljubljana + 03:08
14 - Marco Tizza D'Amico - Bottechia + 03:13
15 - Roberto Giacobazzi Cycling Team Friuli + 03:17
16 - Stefan Poll WSA - Greenlife + 03:17
17 - Gabriel Reguero Team Differdange - Losch + 03:18
18 - Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 03:18
19 - Paolo Ciavatta D'Amico - Bottechia + 03:40
20 2 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 03:59
21 3 Milos Borisavljevic Metalac Quick Kraljevo + 04:02
22 3 Matteo Spreafico Kolss - BDC Team + 04:03
23 3 Michail Mavrikakis Greece + 04:03
24 2 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 04:05
25 2 Dmitro Krivtsov ISD - Jorbi Continental Team + 04:05
26 2 Martin Mahdar Dukla Banska Bystrica + 04:07
27 6 Izidor Penko Radenska - Ljubljana + 04:16
28 5 Georgi Georgiev Petrov Kocaeli Brisa Spor + 04:19
29 - Stanamir Cholakov Hemus 1896-Troyan + 04:26
30 - Velizar Furlanski Hemus 1896-Troyan + 04:34
31 - Krisztian Lovassy Team Differdange - Losch + 05:16
32 - Martin Lestido Rey Tusnad Cycling Team + 05:26
33 - Georgios Nileas Greece + 05:28
34 - Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 05:32
35 - Nicola Genovese D'Amico - Bottechia + 05:46
36 - Luca Pacioni Androni Giocattoli + 05:53
37 - Tom Thill Team Differdange - Losch + 05:55
38 - Volodymyr Dzhus Kolss - BDC Team + 05:55
39 - Vasyl Malyvnivskiy Kolss - BDC Team + 05:57
40 - Michele Viola Meridiana - Kamen Team + 05:57
41 - Iltjan Nika D'Amico - Bottechia + 06:01
42 - Fabio Tommassini D'Amico - Bottechia + 06:12
43 1 Ahmet Örken Konya Buyuksehir Belediye SK + 06:33
44 1 Tilen Finkst Radenska - Ljubljana + 06:44
45 1 Dusan Kalaba Serbia + 06:49
46 1 Kemal Kücükbay Kocaeli Brisa Spor + 06:50
47 1 Josep Miralles Tusnad Cycling Team + 06:54
48 2 Fatih Keles Konya Buyuksehir Belediye SK + 06:54
49 3 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 06:58
50 3 Serkan Balkan Kocaeli Brisa Spor + 07:10
51 2 Marko Danilovic Serbia + 07:11
52 1 Ivan Azhi Hemus 1896-Troyan + 07:18
53 1 Sebastian Mascaro Rigo Tusnad Cycling Team + 07:21
54 1 Ziga Rucigaj Radenska - Ljubljana + 07:50
55 2 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 07:53
56 2 Onur Balkan Kocaeli Brisa Spor + 07:58
57 2 Daniel Moricz Szuper Beton + 08:03
58 2 Oleksandr Golovash Kolss - BDC Team + 08:08
59 1 Bence Loki Szuper Beton + 08:22
60 2 Yegor Dementyev ISD - Jorbi Continental Team + 09:27
61 - Andrii Kulyk Kolss - BDC Team + 09:27
62 2 Enes Talha Ay Konya Buyuksehir Belediye SK + 09:35
63 2 Gediminas Kaupas Team Differdange - Losch + 09:42
64 1 Stefan Stefanovic Serbia + 09:47
65 2 Jovan Zekavica Metalac Quick Kraljevo + 09:50
66 2 Panagiotis Chatzakis Greece + 09:51
67 1 Szabolcs Sebestyen Tusnad Cycling Team + 10:07
68 1 Balazs Rozsa Szuper Beton + 10:27
69 1 Vlad-Nicolae Dobre Romania + 10:33
70 1 Ioannis Iliadis Greece + 10:34
71 1 Daniel Crista Tusnad Cycling Team + 11:18
72 1 Jure Miskulin Radenska - Ljubljana + 11:20
73 1 Markus Kopfauf WSA - Greenlife + 11:21
74 2 Mate Mogyorosi Szuper Beton + 11:24
75 2 Lukas Schlemmer WSA - Greenlife + 11:24
76 2 Marko Stankovic Serbia + 11:28
77 3 Etienne Bonello Malta + 11:30
78 1 Istvan Molnar Mugenrace Team Prolog + 11:47
79 2 Polychronis Tzortzakis Greece + 13:04
80 2 Viktor Filutas Szuper Beton + 13:13
81 4 Maksym Vasilyev Kolss - BDC Team + 13:44
82 1 Fethi Acar Konya Buyuksehir Belediye SK + 13:51
83 1 Zoltan Ruttkay Mugenrace Team Prolog + 13:54
84 2 Zoltan Lengyel Szuper Beton + 14:07
85 2 Ilya Klepikov ISD - Jorbi Continental Team + 14:10
86 2 Plamen Dimov Hemus 1896-Troyan + 14:26
87 4 Csaba Palyi DKSI-Kontent-Debrecen + 14:46
88 4 Maros Kovac Dukla Banska Bystrica + 14:51
89 4 Andrei Sobennicov Moldova + 16:00
90 - Mustafa Koklu Kocaeli Brisa Spor + 16:04
91 4 Marco Benfatto Androni Giocattoli + 17:10
92 2 Kristan Zimany Dukla Banska Bystrica + 17:32
93 5 Ivan Stevic Serbia + 17:32
94 5 Alessandro Pessot Cycling Team Friuli + 17:35
95 1 Bruno Maltar Radenska - Ljubljana + 17:46
96 6 Tamas Takacs Szuper Beton + 17:48
97 3 Maté Fegyveres DKSI-Kontent-Debrecen + 17:58
98 5 Wayne Stijns Team Differdange - Losch + 18:00
99 2 Juraj Lajcha Dukla Banska Bystrica + 18:03
100 5 Nicola-Andrei Barbu Tusnad Cycling Team + 18:44
101 5 Milan Dragojevic Metalac Quick Kraljevo + 18:53
102 5 Csaba Kadar DKSI-Kontent-Debrecen + 18:54
103 5 Giorgio Bocchiola D'Amico - Bottechia + 19:09
104 6 Barna Hajdu DKSI-Kontent-Debrecen + 19:50
105 4 Robin Ratkic WSA - Greenlife + 19:57
106 5 Giorgio Cecchinel Androni Giocattoli + 21:31
107 7 Christian Dallinger WSA - Greenlife + 22:01
108 7 Nikola Kozomara Metalac Quick Kraljevo + 22:02
109 11 Vedat Koc Konya Buyuksehir Belediye SK + 23:15
110 11 Goran Antonijevic Metalac Quick Kraljevo + 23:25
111 12 Mate Kovacs DKSI-Kontent-Debrecen + 25:01
112 12 Valentin Plesea Romania + 35:49
113 - Sdraila Ionut Romania + 36:47
114 5 Miloje Bazalac Metalac Quick Kraljevo + 38:28
115 10 Feritcan Samli Konya Buyuksehir Belediye SK + 39:25
116 12 Jozsef Hartmann Mugenrace Team Prolog + 49:28
117 12 Leonard Barbu Romania + 57:52
Information
Nation Romania
Date 22nd May
Where Oradea -> Oradea
What 3rd stage
Distance 181.1 km
Leader E.Bernal
Youth E.Bernal
Points M.Benfatto
Mountain R.Korosec
Sprint G.Bocchiola
Other
Embed Results