Tour of Bihor - Bellotto - 2016

Stage Overall

Pos Rider Team Time
01 Marco Benfatto Androni Giocattoli 04:36:42
02 Andrii Kulyk Kolss - BDC Team + 00
03 Michele Viola Meridiana - Kamen Team + 00
04 Ahmet Örken Konya Buyuksehir Belediye SK + 00
05 Nicola Genovese D'Amico - Bottechia + 00
06 Robert Jenko Radenska - Ljubljana + 00
07 Mattia De Marchi Cycling Team Friuli + 00
08 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 00
09 Yegor Dementyev ISD - Jorbi Continental Team + 00
10 Daniel Moricz Szuper Beton + 00
11 Krisztian Lovassy Team Differdange - Losch + 00
12 Marko Stankovic Serbia + 00
13 Florian Bissinger WSA - Greenlife + 00
14 Josep Miralles Tusnad Cycling Team + 00
15 Panagiotis Chatzakis Greece + 00
16 Devid Tintori Team Differdange - Losch + 00
17 Iltjan Nika D'Amico - Bottechia + 00
18 Vasyl Malyvnivskiy Kolss - BDC Team + 00
19 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 00
20 Vedat Koc Konya Buyuksehir Belediye SK + 00
21 Wayne Stijns Team Differdange - Losch + 00
22 Maksym Vasilyev Kolss - BDC Team + 00
23 Fatih Keles Konya Buyuksehir Belediye SK + 00
24 Balazs Rozsa Szuper Beton + 00
25 Matteo Spreafico Kolss - BDC Team + 00
26 Ivan Stevic Serbia + 00
27 Polychronis Tzortzakis Greece + 00
28 Goran Antonijevic Metalac Quick Kraljevo + 00
29 Daniel Crista Tusnad Cycling Team + 00
30 Rodolfo Torres Androni Giocattoli + 00
31 Marco Tizza D'Amico - Bottechia + 00
32 Nikola Kozomara Metalac Quick Kraljevo + 00
33 Istvan Molnar Mugenrace Team Prolog + 00
34 Vlad-Nicolae Dobre Romania + 00
35 Csaba Kadar DKSI-Kontent-Debrecen + 00
36 Daniele Ratto Androni Giocattoli + 00
37 Jovan Zekavica Metalac Quick Kraljevo + 00
38 Gediminas Kaupas Team Differdange - Losch + 00
39 Markus Kopfauf WSA - Greenlife + 00
40 Rok Korosec Radenska - Ljubljana + 00
41 Tilen Finkst Radenska - Ljubljana + 00
42 Serghei Tvetcov Androni Giocattoli + 00
43 Alessandro Pessot Cycling Team Friuli + 00
44 Matteo Fabbro Cycling Team Friuli + 00
45 Paolo Ciavatta D'Amico - Bottechia + 00
46 Dmitro Krivtsov ISD - Jorbi Continental Team + 00
47 Antonio Santoro Meridiana - Kamen Team + 00
48 Daniel Ginés Martin D'Amico - Bottechia + 00
49 Roberto Giacobazzi Cycling Team Friuli + 00
50 Luca Pacioni Androni Giocattoli + 00
51 Martin Mahdar Dukla Banska Bystrica + 00
52 Etienne Bonello Malta + 00
53 Velizar Furlanski Hemus 1896-Troyan + 00
54 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 00
55 Martin Lestido Rey Tusnad Cycling Team + 00
56 Ioannis Iliadis Greece + 00
57 Georgi Georgiev Petrov Kocaeli Brisa Spor + 00
58 Giorgio Bocchiola D'Amico - Bottechia + 00
59 Ilya Klepikov ISD - Jorbi Continental Team + 00
60 Tom Thill Team Differdange - Losch + 00
61 Zoltan Lengyel Szuper Beton + 00
62 Bence Loki Szuper Beton + 00
63 Vladyslav Kremynskiy ISD - Jorbi Continental Team + 00
64 Mate Mogyorosi Szuper Beton + 00
65 Lukas Schlemmer WSA - Greenlife + 00
66 Egan Bernal Androni Giocattoli + 00
67 Tamas Takacs Szuper Beton + 00
68 Stefan Poll WSA - Greenlife + 00
69 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 00
70 Fabio Tommassini D'Amico - Bottechia + 00
71 Michail Mavrikakis Greece + 00
72 Mate Kovacs DKSI-Kontent-Debrecen + 00
73 Szabolcs Sebestyen Tusnad Cycling Team + 00
74 Izidor Penko Radenska - Ljubljana + 00
75 Vladimir Kovacik Dukla Banska Bystrica + 00
76 Barna Hajdu DKSI-Kontent-Debrecen + 00
77 Serkan Balkan Kocaeli Brisa Spor + 00
78 Mustafa Koklu Kocaeli Brisa Spor + 00
79 Marko Danilovic Serbia + 00
80 Georgios Nileas Greece + 00
81 Bruno Maltar Radenska - Ljubljana + 00
82 Volodymyr Dzhus Kolss - BDC Team + 00
83 Oleksii Shcherbakov ISD - Jorbi Continental Team + 00
84 Andrei Sobennicov Moldova + 00
85 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 00
86 Nicola-Andrei Barbu Tusnad Cycling Team + 00
87 Kemal Kücükbay Kocaeli Brisa Spor + 00
88 Stefan Hristov Kocaeli Brisa Spor + 00
89 Miloje Bazalac Metalac Quick Kraljevo + 00
90 Onur Balkan Kocaeli Brisa Spor + 00
91 Plamen Dimov Hemus 1896-Troyan + 00
92 Jure Miskulin Radenska - Ljubljana + 00
93 Stefan Stefanovic Serbia + 00
94 Zoltan Ruttkay Mugenrace Team Prolog + 00
95 Milos Borisavljevic Metalac Quick Kraljevo + 00
96 Stanamir Cholakov Hemus 1896-Troyan + 00
97 Juraj Lajcha Dukla Banska Bystrica + 00
98 Enes Talha Ay Konya Buyuksehir Belediye SK + 00
99 Csaba Palyi DKSI-Kontent-Debrecen + 00
100 Milan Dragojevic Metalac Quick Kraljevo + 00
101 Ivan Azhi Hemus 1896-Troyan + 00
102 Denys Kostyuk ISD - Jorbi Continental Team + 01:27
103 Eduard Novak Tusnad Cycling Team + 00
104 Gabriel Reguero Team Differdange - Losch + 00
105 Viktor Filutas Szuper Beton + 01:51
106 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 01:55
107 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 00
108 Sebastian Mascaro Rigo Tusnad Cycling Team + 01:55
109 Ziga Rucigaj Radenska - Ljubljana + 01:55
110 Maté Fegyveres DKSI-Kontent-Debrecen + 01:59
111 Robin Ratkic WSA - Greenlife + 02:01
112 Christian Dallinger WSA - Greenlife + 02:01
113 Sdraila Ionut Romania + 02:05
114 Kristan Zimany Dukla Banska Bystrica + 02:47
115 Oleksandr Golovash Kolss - BDC Team + 03:00
116 Fethi Acar Konya Buyuksehir Belediye SK + 03:02
117 Alex Buttazzoni Cycling Team Friuli + 03:05
118 Giorgio Cecchinel Androni Giocattoli + 03:06
119 Maros Kovac Dukla Banska Bystrica + 03:16
120 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 03:30
121 Dusan Kalaba Serbia + 00
122 Péter Varga Mugenrace Team Prolog + 10:08
123 Yordan Andreev Hemus 1896-Troyan + 21:22
124 Leonard Barbu Romania + 22:35
125 Ernad Beganovic Serbia + 22:43
126 Valentin Plesea Romania + 24:21
127 Feritcan Samli Konya Buyuksehir Belediye SK + 25:34
128 Jozsef Hartmann Mugenrace Team Prolog + 25:34
129 Dejan Maric Metalac Quick Kraljevo + 00
OOT Alexander Pettett Malta
OOT Roland Horvath Romania
DNF Mykyta Skorenko Kolss - BDC Team
DNF Alihan Demirbag Konya Buyuksehir Belediye SK
DNF Maurice Formosa Malta
DNF Dumitru Bumbu Moldova
DNF Balasz Bertalan Mugenrace Team Prolog
Pos Rider Team Time
01 - Egan Bernal Androni Giocattoli 07:42:26
02 - Rodolfo Torres Androni Giocattoli + 08
03 - Matteo Fabbro Cycling Team Friuli + 46
04 - Daniele Ratto Androni Giocattoli + 01:07
05 - Serghei Tvetcov Androni Giocattoli + 01:14
06 - Antonio Santoro Meridiana - Kamen Team + 01:19
07 - Devid Tintori Team Differdange - Losch + 01:22
08 - Florian Bissinger WSA - Greenlife + 01:46
09 1 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 02:05
10 1 Stefan Hristov Kocaeli Brisa Spor + 02:47
11 1 Daniel Ginés Martin D'Amico - Bottechia + 02:52
12 1 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 02:56
13 1 Rok Korosec Radenska - Ljubljana + 03:08
14 1 Marco Tizza D'Amico - Bottechia + 03:13
15 1 Roberto Giacobazzi Cycling Team Friuli + 03:17
16 1 Stefan Poll WSA - Greenlife + 03:17
17 1 Gabriel Reguero Team Differdange - Losch + 03:18
18 1 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 03:18
19 1 Paolo Ciavatta D'Amico - Bottechia + 03:23
20 1 Michail Mavrikakis Greece + 03:46
21 1 Izidor Penko Radenska - Ljubljana + 03:59
22 1 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 03:59
23 1 Georgi Georgiev Petrov Kocaeli Brisa Spor + 04:02
24 1 Milos Borisavljevic Metalac Quick Kraljevo + 04:02
25 1 Matteo Spreafico Kolss - BDC Team + 04:03
26 1 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 04:05
27 1 Dmitro Krivtsov ISD - Jorbi Continental Team + 04:05
28 1 Martin Mahdar Dukla Banska Bystrica + 04:07
29 1 Stanamir Cholakov Hemus 1896-Troyan + 04:09
30 1 Velizar Furlanski Hemus 1896-Troyan + 04:17
31 2 Krisztian Lovassy Team Differdange - Losch + 05:20
32 3 Martin Lestido Rey Tusnad Cycling Team + 05:26
33 3 Georgios Nileas Greece + 05:28
34 25 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 05:32
35 3 Nicola Genovese D'Amico - Bottechia + 05:52
36 3 Luca Pacioni Androni Giocattoli + 05:53
37 4 Tom Thill Team Differdange - Losch + 05:55
38 4 Volodymyr Dzhus Kolss - BDC Team + 05:55
39 4 Vasyl Malyvnivskiy Kolss - BDC Team + 05:57
40 5 Michele Viola Meridiana - Kamen Team + 05:57
41 5 Iltjan Nika D'Amico - Bottechia + 06:01
42 5 Fabio Tommassini D'Amico - Bottechia + 06:12
43 5 Tilen Finkst Radenska - Ljubljana + 06:27
44 5 Ahmet Örken Konya Buyuksehir Belediye SK + 06:37
45 5 Kemal Kücükbay Kocaeli Brisa Spor + 06:50
46 5 Dusan Kalaba Serbia + 06:52
47 5 Serkan Balkan Kocaeli Brisa Spor + 06:53
48 5 Josep Miralles Tusnad Cycling Team + 06:54
49 5 Marko Danilovic Serbia + 06:54
50 5 Fatih Keles Konya Buyuksehir Belediye SK + 06:54
51 14 Denys Kostyuk ISD - Jorbi Continental Team + 06:56
52 4 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 06:58
53 4 Ivan Azhi Hemus 1896-Troyan + 07:01
54 20 Sebastian Mascaro Rigo Tusnad Cycling Team + 07:21
55 15 Ziga Rucigaj Radenska - Ljubljana + 07:50
56 24 Oleksandr Golovash Kolss - BDC Team + 07:51
57 13 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 07:53
58 - Onur Balkan Kocaeli Brisa Spor + 07:58
59 - Daniel Moricz Szuper Beton + 08:03
60 - Bence Loki Szuper Beton + 08:05
61 2 Andrii Kulyk Kolss - BDC Team + 09:27
62 1 Yegor Dementyev ISD - Jorbi Continental Team + 09:27
63 1 Stefan Stefanovic Serbia + 09:30
64 - Enes Talha Ay Konya Buyuksehir Belediye SK + 09:35
65 - Gediminas Kaupas Team Differdange - Losch + 09:43
66 - Szabolcs Sebestyen Tusnad Cycling Team + 09:50
67 - Jovan Zekavica Metalac Quick Kraljevo + 09:50
68 - Panagiotis Chatzakis Greece + 09:51
69 - Balazs Rozsa Szuper Beton + 10:27
70 1 Vlad-Nicolae Dobre Romania + 10:33
71 1 Ioannis Iliadis Greece + 10:34
72 1 Daniel Crista Tusnad Cycling Team + 11:18
73 2 Jure Miskulin Radenska - Ljubljana + 11:20
74 2 Markus Kopfauf WSA - Greenlife + 11:21
75 2 Mattia De Marchi Cycling Team Friuli + 11:22
76 3 Mate Mogyorosi Szuper Beton + 11:24
77 3 Lukas Schlemmer WSA - Greenlife + 11:24
78 3 Marko Stankovic Serbia + 11:28
79 4 Istvan Molnar Mugenrace Team Prolog + 11:30
80 4 Etienne Bonello Malta + 11:30
81 5 Polychronis Tzortzakis Greece + 13:04
82 4 Viktor Filutas Szuper Beton + 13:13
83 13 Fethi Acar Konya Buyuksehir Belediye SK + 13:34
84 4 Zoltan Ruttkay Mugenrace Team Prolog + 13:37
85 4 Maksym Vasilyev Kolss - BDC Team + 13:44
86 4 Zoltan Lengyel Szuper Beton + 13:50
87 5 Ilya Klepikov ISD - Jorbi Continental Team + 13:53
88 5 Plamen Dimov Hemus 1896-Troyan + 14:09
89 5 Oleksii Shcherbakov ISD - Jorbi Continental Team + 14:21
90 5 Mustafa Koklu Kocaeli Brisa Spor + 14:25
91 6 Csaba Palyi DKSI-Kontent-Debrecen + 14:29
92 18 Maros Kovac Dukla Banska Bystrica + 14:34
93 7 Andrei Sobennicov Moldova + 15:43
94 2 Kristan Zimany Dukla Banska Bystrica + 17:15
95 6 Marco Benfatto Androni Giocattoli + 17:20
96 8 Bruno Maltar Radenska - Ljubljana + 17:29
97 5 Robert Jenko Radenska - Ljubljana + 17:31
98 7 Ivan Stevic Serbia + 17:32
99 7 Alessandro Pessot Cycling Team Friuli + 17:35
100 1 Maté Fegyveres DKSI-Kontent-Debrecen + 17:41
101 8 Juraj Lajcha Dukla Banska Bystrica + 17:46
102 8 Tamas Takacs Szuper Beton + 17:48
103 8 Wayne Stijns Team Differdange - Losch + 18:00
104 8 Vladyslav Kremynskiy ISD - Jorbi Continental Team + 18:02
105 8 Nicola-Andrei Barbu Tusnad Cycling Team + 18:44
106 10 Milan Dragojevic Metalac Quick Kraljevo + 18:53
107 10 Csaba Kadar DKSI-Kontent-Debrecen + 18:54
108 10 Giorgio Bocchiola D'Amico - Bottechia + 18:56
109 2 Robin Ratkic WSA - Greenlife + 19:40
110 10 Barna Hajdu DKSI-Kontent-Debrecen + 19:50
111 8 Giorgio Cecchinel Androni Giocattoli + 20:37
112 4 Alex Buttazzoni Cycling Team Friuli + 20:44
113 2 Sdraila Ionut Romania + 20:56
114 5 Christian Dallinger WSA - Greenlife + 21:13
115 7 Nikola Kozomara Metalac Quick Kraljevo + 22:02
116 7 Dejan Maric Metalac Quick Kraljevo + 22:03
117 7 Vladimir Kovacik Dukla Banska Bystrica + 22:03
118 8 Eduard Novak Tusnad Cycling Team + 22:36
119 8 Miloje Bazalac Metalac Quick Kraljevo + 22:37
120 8 Vedat Koc Konya Buyuksehir Belediye SK + 23:15
121 9 Goran Antonijevic Metalac Quick Kraljevo + 23:25
122 35 Péter Varga Mugenrace Team Prolog + 23:43
123 10 Mate Kovacs DKSI-Kontent-Debrecen + 25:01
124 42 Valentin Plesea Romania + 35:49
125 34 Feritcan Samli Konya Buyuksehir Belediye SK + 39:25
126 5 Yordan Andreev Hemus 1896-Troyan + 41:16
127 13 Ernad Beganovic Serbia + 41:28
128 3 Jozsef Hartmann Mugenrace Team Prolog + 49:11
129 6 Leonard Barbu Romania + 49:43
Information
Nation Romania
Date 21st May
Where Oradea -> Oradea
What 2nd stage
Distance 186.3 km
Leader E.Bernal
Youth E.Bernal
Points M.Benfatto
Mountain R.Korosec
Sprint G.Bocchiola
Other
Embed Results