Tour of Bihor - Bellotto - 2016

Stage Overall

Pos Rider Team Time
01 Egan Bernal Androni Giocattoli 03:03:19
02 Rodolfo Torres Androni Giocattoli + 00
03 Matteo Fabbro Cycling Team Friuli + 40
04 Daniele Ratto Androni Giocattoli + 01:02
05 Antonio Santoro Meridiana - Kamen Team + 01:02
06 Devid Tintori Team Differdange - Losch + 01:04
07 Serghei Tvetcov Androni Giocattoli + 01:05
08 Florian Bissinger WSA - Greenlife + 01:43
09 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 01:43
10 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 01:52
11 Daniel Ginés Martin D'Amico - Bottechia + 02:36
12 Stefan Hristov Kocaeli Brisa Spor + 02:36
13 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 02:36
14 Marco Tizza D'Amico - Bottechia + 03:00
15 Rok Korosec Radenska - Ljubljana + 03:00
16 Paolo Ciavatta D'Amico - Bottechia + 03:00
17 Roberto Giacobazzi Cycling Team Friuli + 03:00
18 Gabriel Reguero Team Differdange - Losch + 03:03
19 Stefan Poll WSA - Greenlife + 03:03
20 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 03:03
21 Michail Mavrikakis Greece + 03:03
22 Izidor Penko Radenska - Ljubljana + 03:48
23 Dmitro Krivtsov ISD - Jorbi Continental Team + 03:48
24 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 03:48
25 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 03:48
26 Matteo Spreafico Kolss - BDC Team + 03:48
27 Milos Borisavljevic Metalac Quick Kraljevo + 03:48
28 Stanamir Cholakov Hemus 1896-Troyan + 03:48
29 Martin Mahdar Dukla Banska Bystrica + 03:48
30 Georgi Georgiev Petrov Kocaeli Brisa Spor + 03:48
31 Velizar Furlanski Hemus 1896-Troyan + 03:54
32 Oleksandr Golovash Kolss - BDC Team + 04:40
33 Georgios Nileas Greece + 05:07
34 Sebastian Mascaro Rigo Tusnad Cycling Team + 05:10
35 Krisztian Lovassy Team Differdange - Losch + 05:10
36 Denys Kostyuk ISD - Jorbi Continental Team + 05:10
37 Martin Lestido Rey Tusnad Cycling Team + 05:10
38 Nicola Genovese D'Amico - Bottechia + 05:45
39 Ziga Rucigaj Radenska - Ljubljana + 05:45
40 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 05:45
41 Volodymyr Dzhus Kolss - BDC Team + 05:45
42 Vasyl Malyvnivskiy Kolss - BDC Team + 05:45
43 Tom Thill Team Differdange - Losch + 05:45
44 Iltjan Nika D'Amico - Bottechia + 05:49
45 Luca Pacioni Androni Giocattoli + 05:49
46 Michele Viola Meridiana - Kamen Team + 05:51
47 Fabio Tommassini D'Amico - Bottechia + 05:54
48 Tilen Finkst Radenska - Ljubljana + 06:19
49 Ahmet Örken Konya Buyuksehir Belediye SK + 06:24
50 Fatih Keles Konya Buyuksehir Belediye SK + 06:35
51 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 06:36
52 Josep Miralles Tusnad Cycling Team + 06:36
53 Marko Danilovic Serbia + 06:36
54 Kemal Kücükbay Kocaeli Brisa Spor + 06:36
55 Dusan Kalaba Serbia + 06:36
56 Ivan Azhi Hemus 1896-Troyan + 06:36
57 Serkan Balkan Kocaeli Brisa Spor + 06:36
58 Bence Loki Szuper Beton + 07:44
59 Daniel Moricz Szuper Beton + 07:44
60 Onur Balkan Kocaeli Brisa Spor + 07:46
61 Andrii Kulyk Kolss - BDC Team + 09:11
62 Yegor Dementyev ISD - Jorbi Continental Team + 09:11
63 Enes Talha Ay Konya Buyuksehir Belediye SK + 09:11
64 Stefan Stefanovic Serbia + 09:11
65 Szabolcs Sebestyen Tusnad Cycling Team + 09:33
66 Jovan Zekavica Metalac Quick Kraljevo + 09:33
67 Gediminas Kaupas Team Differdange - Losch + 09:33
68 Panagiotis Chatzakis Greece + 09:33
69 Balazs Rozsa Szuper Beton + 10:11
70 Ioannis Iliadis Greece + 10:11
71 Vlad-Nicolae Dobre Romania + 10:11
72 Fethi Acar Konya Buyuksehir Belediye SK + 10:11
73 Viktor Filutas Szuper Beton + 11:11
74 Mattia De Marchi Cycling Team Friuli + 11:11
75 Marko Stankovic Serbia + 11:11
76 Daniel Crista Tusnad Cycling Team + 11:11
77 Etienne Bonello Malta + 11:11
78 Istvan Molnar Mugenrace Team Prolog + 11:11
79 Markus Kopfauf WSA - Greenlife + 11:11
80 Lukas Schlemmer WSA - Greenlife + 11:11
81 Jure Miskulin Radenska - Ljubljana + 11:11
82 Mate Mogyorosi Szuper Beton + 11:11
83 Valentin Plesea Romania + 11:11
84 Alexander Pettett Malta + 11:11
85 Maros Kovac Dukla Banska Bystrica + 11:11
86 Polychronis Tzortzakis Greece + 12:53
87 Péter Varga Mugenrace Team Prolog + 13:18
88 Zoltan Ruttkay Mugenrace Team Prolog + 13:18
89 Ilya Klepikov ISD - Jorbi Continental Team + 13:30
90 Maksym Vasilyev Kolss - BDC Team + 13:30
91 Zoltan Lengyel Szuper Beton + 13:30
92 Feritcan Samli Konya Buyuksehir Belediye SK + 13:37
93 Plamen Dimov Hemus 1896-Troyan + 13:37
94 Csaba Palyi DKSI-Kontent-Debrecen + 14:03
95 Oleksii Shcherbakov ISD - Jorbi Continental Team + 14:03
96 Kristan Zimany Dukla Banska Bystrica + 14:09
97 Mustafa Koklu Kocaeli Brisa Spor + 14:09
98 Maurice Formosa Malta + 14:20
99 Maté Fegyveres DKSI-Kontent-Debrecen + 15:19
100 Andrei Sobennicov Moldova + 15:21
101 Giorgio Cecchinel Androni Giocattoli + 17:23
102 Marco Benfatto Androni Giocattoli + 17:23
103 Juraj Lajcha Dukla Banska Bystrica + 17:23
104 Robin Ratkic WSA - Greenlife + 17:23
105 Alessandro Pessot Cycling Team Friuli + 17:23
106 Alex Buttazzoni Cycling Team Friuli + 17:23
107 Tamas Takacs Szuper Beton + 17:23
108 Robert Jenko Radenska - Ljubljana + 17:23
109 Bruno Maltar Radenska - Ljubljana + 17:23
110 Ivan Stevic Serbia + 17:23
111 Vladyslav Kremynskiy ISD - Jorbi Continental Team + 17:44
112 Wayne Stijns Team Differdange - Losch + 17:44
113 Ernad Beganovic Serbia + 18:21
114 Sdraila Ionut Romania + 18:27
115 Csaba Kadar DKSI-Kontent-Debrecen + 18:27
116 Nicola-Andrei Barbu Tusnad Cycling Team + 18:27
117 Milan Dragojevic Metalac Quick Kraljevo + 18:36
118 Christian Dallinger WSA - Greenlife + 18:56
119 Giorgio Bocchiola D'Amico - Bottechia + 18:56
120 Yordan Andreev Hemus 1896-Troyan + 19:25
121 Barna Hajdu DKSI-Kontent-Debrecen + 19:29
122 Mykyta Skorenko Kolss - BDC Team + 21:46
123 Nikola Kozomara Metalac Quick Kraljevo + 21:46
124 Dejan Maric Metalac Quick Kraljevo + 21:46
125 Vladimir Kovacik Dukla Banska Bystrica + 21:46
126 Eduard Novak Tusnad Cycling Team + 22:18
127 Miloje Bazalac Metalac Quick Kraljevo + 22:20
128 Vedat Koc Konya Buyuksehir Belediye SK + 22:57
129 Alihan Demirbag Konya Buyuksehir Belediye SK + 22:57
130 Goran Antonijevic Metalac Quick Kraljevo + 23:06
131 Balasz Bertalan Mugenrace Team Prolog + 23:09
132 Jozsef Hartmann Mugenrace Team Prolog + 23:14
133 Mate Kovacs DKSI-Kontent-Debrecen + 24:40
134 Dumitru Bumbu Moldova + 26:23
135 Leonard Barbu Romania + 26:46
136 Roland Horvath Romania + 27:30
DNF Christian Formosa Malta
DNF William Hili Malta
DNF Mark Bonnici Malta
DNF James Mifsud Malta
DNF Andrei Covalciuc Moldova
DNF Scripniciuc Iurii Moldova
DNF Maxim Reabuha Moldova
DNF Andrej Galovic Serbia
Pos Rider Team Time
01 16 Egan Bernal Androni Giocattoli 03:05:44
02 46 Rodolfo Torres Androni Giocattoli + 08
03 12 Matteo Fabbro Cycling Team Friuli + 46
04 1 Daniele Ratto Androni Giocattoli + 01:07
05 8 Serghei Tvetcov Androni Giocattoli + 01:14
06 67 Antonio Santoro Meridiana - Kamen Team + 01:19
07 83 Devid Tintori Team Differdange - Losch + 01:22
08 7 Florian Bissinger WSA - Greenlife + 01:46
09 87 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 02:02
10 28 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 02:05
11 17 Stefan Hristov Kocaeli Brisa Spor + 02:47
12 46 Daniel Ginés Martin D'Amico - Bottechia + 02:52
13 89 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 02:56
14 7 Rok Korosec Radenska - Ljubljana + 03:08
15 20 Marco Tizza D'Amico - Bottechia + 03:13
16 55 Roberto Giacobazzi Cycling Team Friuli + 03:17
17 32 Stefan Poll WSA - Greenlife + 03:17
18 32 Gabriel Reguero Team Differdange - Losch + 03:18
19 32 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 03:18
20 100 Paolo Ciavatta D'Amico - Bottechia + 03:23
21 104 Michail Mavrikakis Greece + 03:46
22 2 Izidor Penko Radenska - Ljubljana + 03:59
23 3 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 03:59
24 17 Georgi Georgiev Petrov Kocaeli Brisa Spor + 04:02
25 17 Milos Borisavljevic Metalac Quick Kraljevo + 04:02
26 26 Matteo Spreafico Kolss - BDC Team + 04:03
27 51 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 04:05
28 52 Dmitro Krivtsov ISD - Jorbi Continental Team + 04:05
29 72 Martin Mahdar Dukla Banska Bystrica + 04:07
30 77 Stanamir Cholakov Hemus 1896-Troyan + 04:09
31 88 Velizar Furlanski Hemus 1896-Troyan + 04:17
32 5 Oleksandr Golovash Kolss - BDC Team + 04:51
33 13 Krisztian Lovassy Team Differdange - Losch + 05:20
34 21 Sebastian Mascaro Rigo Tusnad Cycling Team + 05:26
35 27 Martin Lestido Rey Tusnad Cycling Team + 05:26
36 69 Georgios Nileas Greece + 05:28
37 55 Denys Kostyuk ISD - Jorbi Continental Team + 05:29
38 33 Nicola Genovese D'Amico - Bottechia + 05:52
39 37 Luca Pacioni Androni Giocattoli + 05:53
40 24 Ziga Rucigaj Radenska - Ljubljana + 05:55
41 19 Tom Thill Team Differdange - Losch + 05:55
42 19 Volodymyr Dzhus Kolss - BDC Team + 05:55
43 9 Vasyl Malyvnivskiy Kolss - BDC Team + 05:57
44 5 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 05:58
45 24 Michele Viola Meridiana - Kamen Team + 06:01
46 1 Iltjan Nika D'Amico - Bottechia + 06:02
47 38 Fabio Tommassini D'Amico - Bottechia + 06:12
48 38 Tilen Finkst Radenska - Ljubljana + 06:27
49 13 Ahmet Örken Konya Buyuksehir Belediye SK + 06:37
50 5 Kemal Kücükbay Kocaeli Brisa Spor + 06:50
51 14 Dusan Kalaba Serbia + 06:53
52 25 Serkan Balkan Kocaeli Brisa Spor + 06:53
53 33 Josep Miralles Tusnad Cycling Team + 06:54
54 34 Marko Danilovic Serbia + 06:54
55 39 Fatih Keles Konya Buyuksehir Belediye SK + 06:54
56 60 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 06:58
57 77 Ivan Azhi Hemus 1896-Troyan + 07:01
58 27 Onur Balkan Kocaeli Brisa Spor + 07:58
59 39 Daniel Moricz Szuper Beton + 08:03
60 49 Bence Loki Szuper Beton + 08:05
61 2 Yegor Dementyev ISD - Jorbi Continental Team + 09:27
62 33 Stefan Stefanovic Serbia + 09:30
63 51 Andrii Kulyk Kolss - BDC Team + 09:33
64 66 Enes Talha Ay Konya Buyuksehir Belediye SK + 09:35
65 33 Gediminas Kaupas Team Differdange - Losch + 09:43
66 2 Szabolcs Sebestyen Tusnad Cycling Team + 09:50
67 7 Jovan Zekavica Metalac Quick Kraljevo + 09:50
68 19 Panagiotis Chatzakis Greece + 09:51
69 5 Balazs Rozsa Szuper Beton + 10:27
70 40 Fethi Acar Konya Buyuksehir Belediye SK + 10:32
71 42 Vlad-Nicolae Dobre Romania + 10:33
72 50 Ioannis Iliadis Greece + 10:34
73 61 Daniel Crista Tusnad Cycling Team + 11:18
74 70 Maros Kovac Dukla Banska Bystrica + 11:18
75 61 Jure Miskulin Radenska - Ljubljana + 11:20
76 58 Markus Kopfauf WSA - Greenlife + 11:21
77 31 Mattia De Marchi Cycling Team Friuli + 11:22
78 49 Viktor Filutas Szuper Beton + 11:22
79 42 Mate Mogyorosi Szuper Beton + 11:24
80 40 Lukas Schlemmer WSA - Greenlife + 11:24
81 14 Marko Stankovic Serbia + 11:28
82 6 Valentin Plesea Romania + 11:28
83 10 Istvan Molnar Mugenrace Team Prolog + 11:30
84 13 Etienne Bonello Malta + 11:30
85 27 Alexander Pettett Malta + 11:33
86 61 Polychronis Tzortzakis Greece + 13:04
87 18 Péter Varga Mugenrace Team Prolog + 13:35
88 12 Zoltan Ruttkay Mugenrace Team Prolog + 13:37
89 45 Maksym Vasilyev Kolss - BDC Team + 13:44
90 13 Zoltan Lengyel Szuper Beton + 13:50
91 48 Feritcan Samli Konya Buyuksehir Belediye SK + 13:51
92 26 Ilya Klepikov ISD - Jorbi Continental Team + 13:53
93 49 Plamen Dimov Hemus 1896-Troyan + 14:09
94 5 Oleksii Shcherbakov ISD - Jorbi Continental Team + 14:21
95 35 Mustafa Koklu Kocaeli Brisa Spor + 14:25
96 5 Kristan Zimany Dukla Banska Bystrica + 14:28
97 39 Csaba Palyi DKSI-Kontent-Debrecen + 14:29
98 26 Maurice Formosa Malta + 14:43
99 24 Maté Fegyveres DKSI-Kontent-Debrecen + 15:42
100 15 Andrei Sobennicov Moldova + 15:43
101 95 Marco Benfatto Androni Giocattoli + 17:30
102 94 Robert Jenko Radenska - Ljubljana + 17:31
103 94 Giorgio Cecchinel Androni Giocattoli + 17:31
104 85 Bruno Maltar Radenska - Ljubljana + 17:32
105 75 Ivan Stevic Serbia + 17:34
106 73 Alessandro Pessot Cycling Team Friuli + 17:35
107 50 Robin Ratkic WSA - Greenlife + 17:39
108 47 Alex Buttazzoni Cycling Team Friuli + 17:39
109 18 Juraj Lajcha Dukla Banska Bystrica + 17:46
110 25 Tamas Takacs Szuper Beton + 17:48
111 48 Wayne Stijns Team Differdange - Losch + 18:00
112 30 Vladyslav Kremynskiy ISD - Jorbi Continental Team + 18:02
113 43 Nicola-Andrei Barbu Tusnad Cycling Team + 18:44
114 15 Ernad Beganovic Serbia + 18:45
115 17 Sdraila Ionut Romania + 18:51
116 37 Milan Dragojevic Metalac Quick Kraljevo + 18:53
117 20 Csaba Kadar DKSI-Kontent-Debrecen + 18:54
118 107 Giorgio Bocchiola D'Amico - Bottechia + 19:01
119 65 Christian Dallinger WSA - Greenlife + 19:12
120 9 Barna Hajdu DKSI-Kontent-Debrecen + 19:50
121 18 Yordan Andreev Hemus 1896-Troyan + 19:54
122 66 Nikola Kozomara Metalac Quick Kraljevo + 22:02
123 57 Dejan Maric Metalac Quick Kraljevo + 22:03
124 52 Vladimir Kovacik Dukla Banska Bystrica + 22:03
125 17 Mykyta Skorenko Kolss - BDC Team + 22:07
126 42 Eduard Novak Tusnad Cycling Team + 22:36
127 52 Miloje Bazalac Metalac Quick Kraljevo + 22:37
128 45 Vedat Koc Konya Buyuksehir Belediye SK + 23:15
129 25 Alihan Demirbag Konya Buyuksehir Belediye SK + 23:18
130 31 Goran Antonijevic Metalac Quick Kraljevo + 23:25
131 5 Jozsef Hartmann Mugenrace Team Prolog + 23:37
132 51 Balasz Bertalan Mugenrace Team Prolog + 23:46
133 27 Mate Kovacs DKSI-Kontent-Debrecen + 25:01
134 7 Dumitru Bumbu Moldova + 26:54
135 18 Leonard Barbu Romania + 27:08
136 8 Roland Horvath Romania + 28:05
Information
Nation Romania
Date 20th May
Where Oradea -> Cabana Padis
What 1st stage
Distance 123 km
Leader E.Bernal
Youth E.Bernal
Points E.Bernal
Mountain E.Bernal
Sprint G.Bocchiola
Other
Embed Results