Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Gran Piemonte
UCI, One-day race, 11th October 2018, Italy
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2016
2015
2012
2011
2010
2009
2008
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1908
1907
1906
Results
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Colombia
Croatia
Czechia
Denmark
Eritrea
France
Germany
Great Britain
Hungary
Israel
Italy
Kazakhstan
Netherlands
Poland
Portugal
Romania
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
Teams
Androni Giocattoli
Astana Pro Team
Bahrain - Merida
Bardiani - CSF
BMC Racing Team
Bora - Hansgrohe
Dimension Data
Gazprom - RusVelo
Israel Cycling Academy
Katusha - Alpecin
Lotto - Soudal
Movistar Team
Nippo - Vini Fantini
Quick-Step Floors
Team EF Education First
Team Sky
UAE Team Emirates
Wilier Triestina - Selle Italia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Colbrelli
Sonny
1990
Bahrain - Merida
04:20:50
200
02
Sénéchal
Florian
1993
Quick-Step Floors
+ 00
150
03
Ballerini
Davide
1994
Androni Giocattoli
+ 00
125
04
Restrepo
Jhonatan
1994
Katusha - Alpecin
+ 00
100
05
Minali
Riccardo
1995
Astana Pro Team
+ 00
85
06
Belletti
Manuel
1985
Androni Giocattoli
+ 00
70
07
Pfingsten
Christoph
1987
Bora - Hansgrohe
+ 00
60
08
Guardini
Andrea
1989
Bardiani - CSF
+ 00
50
09
Peak
Barnabas
1998
Quick-Step Floors
+ 02
40
10
Velasco
Simone
1995
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 02
35
11
Konrad
Patrick
1991
Bora - Hansgrohe
+ 02
30
12
Keukeleire
Jens
1988
Lotto - Soudal
+ 02
25
13
Rosa
Diego
1989
Team Sky
+ 02
20
14
Goldstein
Omer
1996
Israel Cycling Academy
+ 02
15
15
Kulikovskiy
Alexandr
1997
Gazprom - RusVelo
+ 02
10
16
Smit
Willie
1992
Katusha - Alpecin
+ 02
5
17
Ganna
Filippo
1996
UAE Team Emirates
+ 02
5
18
Simion
Paolo
1992
Bardiani - CSF
+ 02
5
19
Monk
Cyrus
1996
Team EF Education First
+ 02
5
20
Vermote
Julien
1989
Dimension Data
+ 02
5
21
Honore
Mikkel
1997
Quick-Step Floors
+ 02
5
22
Tivani
Nicolas
1995
UAE Team Emirates
+ 02
5
23
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar Team
+ 02
5
24
Schönberger
Sebastian
1994
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 02
5
25
Sobrero
Matteo
1997
Dimension Data
+ 02
5
26
Kobernyak
Evgeny
1995
Gazprom - RusVelo
+ 02
5
27
Sbaragli
Kristian
1990
Israel Cycling Academy
+ 02
5
28
Lammertink
Maurits
1990
Katusha - Alpecin
+ 02
5
29
Maikin
Roman
1990
Gazprom - RusVelo
+ 02
5
30
Bresciani
Michael
1994
Bardiani - CSF
+ 02
5
31
Benfatto
Marco
1988
Androni Giocattoli
+ 12
3
32
Koren
Kristjan
1986
Bahrain - Merida
+ 14
3
33
Shaw
James
1996
Lotto - Soudal
+ 16
3
34
Rosskopf
Joey
1989
BMC Racing Team
+ 17
3
35
Oliveira
Nelson
1989
Movistar Team
+ 17
3
36
Golas
Michal
1984
Team Sky
+ 17
3
37
Marcato
Marco
1984
UAE Team Emirates
+ 27
3
38
Van Zyl
Johann
1991
Dimension Data
+ 32
3
39
Ovett
Freddy
1994
BMC Racing Team
+ 32
3
40
Petilli
Simone
1993
UAE Team Emirates
+ 32
3
41
Zeits
Andrey
1986
Astana Pro Team
+ 32
42
Frapporti
Mattia
1994
Androni Giocattoli
+ 32
43
Gasparotto
Enrico
1982
Bahrain - Merida
+ 32
44
Albanese
Vincenzo
1996
Bardiani - CSF
+ 32
45
Evans
Alexander
1997
BMC Racing Team
+ 32
46
Bettiol
Alberto
1993
BMC Racing Team
+ 32
47
Kulikov
Vladislav
1996
Gazprom - RusVelo
+ 32
48
Knees
Christian
1981
Team Sky
+ 32
49
Garosio
Andrea
1993
Bahrain - Merida
+ 32
50
Breschel
Matti
1984
Team EF Education First
+ 32
51
Lagutin
Sergey
1981
Gazprom - RusVelo
+ 32
52
Stannard
Ian
1987
Team Sky
+ 32
53
Quintana
Dayer
1992
Movistar Team
+ 32
54
Henao
Sebastian
1993
Team Sky
+ 32
55
Teuns
Dylan
1992
BMC Racing Team
+ 32
56
Grivko
Andriy
1983
Astana Pro Team
+ 32
57
De Marchi
Alessandro
1986
BMC Racing Team
+ 37
58
Serry
Pieter
1988
Quick-Step Floors
+ 39
59
Niv
Guy
1994
Israel Cycling Academy
+ 39
60
Benedetti
Cesare
1987
Bora - Hansgrohe
+ 39
61
Gonçalves
Jose
1989
Katusha - Alpecin
+ 39
62
Stalnov
Nikita
1991
Astana Pro Team
+ 39
63
Izagirre
Gorka
1987
Bahrain - Merida
+ 39
64
Carretero
Hector
1995
Movistar Team
+ 39
65
Gavazzi
Francesco
1984
Androni Giocattoli
+ 39
66
Frapporti
Marco
1985
Androni Giocattoli
+ 39
67
Anacona
Winner
1988
Movistar Team
+ 39
68
Badilatti
Matteo
1992
Israel Cycling Academy
+ 39
69
Tonelli
Alessandro
1992
Bardiani - CSF
+ 39
70
Zaccanti
Filippo
1995
Nippo - Vini Fantini
+ 44
71
Cummings
Steve
1981
Dimension Data
+ 44
72
Modolo
Sacha
1987
Team EF Education First
+ 44
73
Sánchez
Luis León
1983
Astana Pro Team
+ 44
74
Betancur
Carlos
1989
Movistar Team
+ 44
75
Gebremedhin
Awet
1992
Israel Cycling Academy
+ 44
76
Mori
Manuele
1980
UAE Team Emirates
+ 48
77
Hirt
Jan
1991
Astana Pro Team
+ 48
78
Raggio
Luca
1995
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 48
79
Ravasi
Edward
1994
UAE Team Emirates
+ 01:03
80
Rota
Lorenzo
1995
Bardiani - CSF
+ 01:35
81
Capecchi
Eros
1986
Quick-Step Floors
+ 01:45
82
Castrillo
Jaime
1996
Movistar Team
+ 01:45
83
Shalunov
Evgeny
1992
Gazprom - RusVelo
+ 01:50
84
Maestri
Mirco
1991
Bardiani - CSF
+ 02:06
85
Pirard
Maxim
1997
Bahrain - Merida
+ 03:11
DNS
Poljanski
Pawel
1990
Bora - Hansgrohe
DNS
Canola
Marco
1988
Nippo - Vini Fantini
DNS
Zardini
Edoardo
1989
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Vendrame
Andrea
1994
Androni Giocattoli
DNF
Chernetskiy
Sergey
1990
Astana Pro Team
DNF
Caruso
Damiano
1987
BMC Racing Team
DNF
Buchmann
Emanuel
1992
Bora - Hansgrohe
DNF
Formolo
Davide
1992
Bora - Hansgrohe
DNF
Majka
Rafal
1989
Bora - Hansgrohe
DNF
Firsanov
Sergey
1982
Gazprom - RusVelo
DNF
Diaz
Jose Manuel
1995
Israel Cycling Academy
DNF
Plaza
Rubén
1980
Israel Cycling Academy
DNF
Benoot
Tiesj
1994
Lotto - Soudal
DNF
De Gendt
Thomas
1986
Lotto - Soudal
DNF
Lambrecht
Bjorg
1997
Lotto - Soudal
DNF
Monfort
Maxime
1983
Lotto - Soudal
DNF
Wellens
Tim
1991
Lotto - Soudal
DNF
Bou
Joan
1997
Nippo - Vini Fantini
DNF
Grosu
Eduard Michael
1992
Nippo - Vini Fantini
DNF
Lobato
Juan Jose
1988
Nippo - Vini Fantini
DNF
Ponzi
Simone
1987
Nippo - Vini Fantini
DNF
Tizza
Marco
1992
Nippo - Vini Fantini
DNF
Asgreen
Kasper
1995
Quick-Step Floors
DNF
Debesay
Mekseb
1991
Dimension Data
DNF
Morton
Lachlan
1992
Dimension Data
DNF
Dombrowski
Joe
1991
Team EF Education First
DNF
Neves
Jose
1995
Team EF Education First
DNF
Kiserlovski
Robert
1986
Katusha - Alpecin
DNF
Spilak
Simon
1986
Katusha - Alpecin
DNF
Zakarin
Ilnur
1989
Katusha - Alpecin
DNF
Bernal
Egan
1997
Team Sky
DNF
de la Cruz
David
1989
Team Sky
DNF
Sutherland
Rory
1982
UAE Team Emirates
DNF
Florez
Miguel
1996
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Koshevoy
Ilia
1991
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Rinaldi
Nicholas
1997
Wilier Triestina - Selle Italia
Information
Gran Piemonte
Italy
11th October 2018
1.HC | 191.0 km