Front Races Teams Riders Ranking

Baloise Belgium Tour | 2019 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 04.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Victor Campenaerts Lotto - Soudal 03:40:1620
02 Andreas Kron Riwal Readynez Cycling + 0010
03 Remco Evenepoel Deceuninck - Quick Step + 005
04 Loic Vliegen Wanty - Groupe Gobert + 01:03
05 Jasper Philipsen Belgium + 01:05
06 Otto Vergaerde Corendon - Circus + 01:05
07 Toon Aerts Telenet - Fidea Lions + 01:05
08 Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 01:05
09 Daan Soete Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:05
10 Jetse Bol Burgos - BH + 01:05
11 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 01:05
12 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 01:05
13 Michael Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:05
14 Pieter Weening Roompot - Charles + 01:05
15 Bryan Coquard Vital Concept - B&B Hotels + 01:05
16 Pierre-Luc Perichon Cofidis, Solutions Credits + 01:05
17 Lennert Teugels Cibel + 01:05
18 Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise + 01:05
19 Jens Adams Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:05
20 Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert + 01:05
21 Tim Wellens Lotto - Soudal + 01:05
22 Zhandos Bizhigitov Astana Pro Team + 01:05
23 Niki Terpstra Total Direct Energie + 01:05
24 Lucas Eriksson Riwal Readynez Cycling + 01:05
25 Aimé De Gendt Wanty - Groupe Gobert + 01:05
26 Eli Iserbyt Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:05
27 Lars Van Der Haar Telenet - Fidea Lions + 02:06
28 Pierre Idjouadiene Natura4Ever-Roubaix + 02:06
29 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 02:06
30 David Van Der Poel Corendon - Circus + 02:06
31 Senne Leysen Roompot - Charles + 02:06
32 Michiel Dieleman Cibel + 02:06
33 Christophe Masson Natura4Ever-Roubaix + 02:06
34 Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy + 02:06
35 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 02:34
36 Andreas Goeman Telenet - Fidea Lions + 04:27
37 Quinten Hermans Telenet - Fidea Lions + 04:27
38 Gianni Marchand Cibel + 05:42
39 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 05:42
40 Johan Le Bon Vital Concept - B&B Hotels + 05:42
41 Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic + 05:42
42 Christophe Laporte Cofidis, Solutions Credits + 05:42
43 Gijs Van Hoecke Belgium + 05:42
44 Kobe Goossens Belgium + 05:42
45 Jesper Asselman Roompot - Charles + 05:42
46 Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert + 06:07
47 Pieter Serry Deceuninck - Quick Step + 06:07
48 Artyom Zakharov Astana Pro Team + 07:11
49 Brent Van Moer Lotto - Soudal + 07:11
50 Rasmus Iversen Lotto - Soudal + 07:11
51 Markel Irizar Trek - Segafredo + 07:11
52 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 07:11
53 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 07:11
54 Cedric Raymackers Cibel + 07:11
55 Maxime Vantomme Tarteletto - Isorex + 07:11
56 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 07:11
57 Dries De Bondt Corendon - Circus + 07:11
58 Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions + 07:11
59 Niccolo Bonifazio Total Direct Energie + 10:26
60 Frederik Frison Lotto - Soudal + 10:26
61 Lionel Taminiaux Wallonie Bruxelles + 10:26
62 Jelle Wallays Lotto - Soudal + 12:32
63 Eros Capecchi Deceuninck - Quick Step + 12:32
64 Kevin Reza Vital Concept - B&B Hotels + 15:53
65 David Boucher Tarteletto - Isorex + 18:39
66 William Clarke Trek - Segafredo + 18:39
67 Bert De Backer Vital Concept - B&B Hotels + 18:39
68 Timothy Stevens Cibel + 18:39
69 Arne Marit Belgium + 18:39
70 Pierre Barbier Natura4Ever-Roubaix + 18:39
71 Cédric Beullens Belgium + 18:39
72 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 18:39
73 Adrien Petit Total Direct Energie + 18:39
74 Fabio Sabatini Deceuninck - Quick Step + 18:39
75 Ryan Mullen Trek - Segafredo + 18:39
76 Daniel Lopez Parada Burgos - BH + 18:39
77 Jens Reynders Belgium + 18:39
78 Krister Hagen Riwal Readynez Cycling + 18:39
79 Kenneth Vanbilsen Cofidis, Solutions Credits + 18:39
80 Michael Van Staeyen Roompot - Charles + 18:39
81 Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix + 18:39
82 Thomas Joseph Tarteletto - Isorex + 18:39
83 Fumiyuki Beppu Trek - Segafredo + 18:39
84 Zico Waeytens Cofidis, Solutions Credits + 18:39
85 Jordi Warlop Sport Vlaanderen - Baloise + 18:39
86 Christophe Noppe Sport Vlaanderen - Baloise + 18:39
87 Julien Morice Vital Concept - B&B Hotels + 18:39
88 Lasse Norman Hansen Corendon - Circus + 18:39
89 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 18:39
90 Davide Martinelli Deceuninck - Quick Step + 18:39
91 Tim Merlier Corendon - Circus + 18:39
92 Alvaro Robredo Crespo Burgos - BH + 18:39
93 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 18:39
94 Bert Van Lerberghe Cofidis, Solutions Credits + 18:39
95 Jonas Rickaert Corendon - Circus + 18:39
96 Alexandre Pichot Total Direct Energie + 18:39
97 Yevgeniy Gidich Astana Pro Team + 18:39
98 Sasha Weemaes Sport Vlaanderen - Baloise + 18:39
99 Jan-Willem Van Schip Roompot - Charles + 18:39
100 Cyril Lemoine Cofidis, Solutions Credits + 18:39
101 Nuno Bico Burgos - BH + 18:39
102 Corne Van Kessel Telenet - Fidea Lions + 18:39
103 Dieter Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 18:39
104 Jeroen Eyskens Cibel + 18:39
105 Justin Jules Wallonie Bruxelles + 18:39
106 Danill Fominykh Astana Pro Team + 18:39
107 Dmitriy Gruzdev Astana Pro Team + 18:39
108 Clément Carisey Israel Cycling Academy + 18:39
109 Tom Dernies Natura4Ever-Roubaix + 18:39
110 Kim Magnusson Riwal Readynez Cycling + 18:39
111 Jonas Aaen Jørgensen Riwal Readynez Cycling + 18:39
112 Bram Welten Team Arkéa - Samsic + 18:39
113 Thijs Aerts Telenet - Fidea Lions + 18:39
114 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 18:39
115 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 18:39
116 Jelle Mannaerts Tarteletto - Isorex + 18:39
117 Julien Antomarchi Natura4Ever-Roubaix + 18:39
118 Emiel Vermeulen Natura4Ever-Roubaix + 18:39
119 Matthias Brändle Israel Cycling Academy + 18:39
120 Alex Frame Trek - Segafredo + 18:39
121 Laurens De Vreese Astana Pro Team + 18:39
122 Iljo Keisse Deceuninck - Quick Step + 18:39
123 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 18:39
124 Kris Boeckmans Vital Concept - B&B Hotels + 19:01
125 Fabio Jakobsen Deceuninck - Quick Step + 19:06
DNS Andreas Stokbro Riwal Readynez Cycling
DNS Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex
DNF Nathan Van Hooydonck Belgium
DNF Alex Kirsch Trek - Segafredo
DNF Damien Gaudin Total Direct Energie
DNF Jérémy Lecroq Vital Concept - B&B Hotels
DNF Timothy Dupont Wanty - Groupe Gobert
DNF Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert
DNF Matteo Moschetti Trek - Segafredo
DNF Kenny Molly Wallonie Bruxelles
DNF Anthony Turgis Total Direct Energie
DNF Adam Blythe Lotto - Soudal
DNF Roy Jans Corendon - Circus
DNF Itamar Einhorn Israel Cycling Academy
DNF Glenn Debruyne Cibel
DNF Yannick Peeters Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF Rudy Barbier Israel Cycling Academy
DNF Manuel Penalver Burgos - BH
Pos Name Team Time
01 - Remco Evenepoel Deceuninck - Quick Step 12:32:02
02 1 Victor Campenaerts Lotto - Soudal + 52
03 1 Tim Wellens Lotto - Soudal + 02:02
04 2 Toon Aerts Telenet - Fidea Lions + 02:28
05 34 Andreas Kron Riwal Readynez Cycling Team + 02:29
06 2 Jasper Philipsen + 02:29
07 7 Loic Vliegen Wanty - Groupe Gobert + 02:38
08 2 Bryan Coquard Vital Concept - B&B Hotels + 02:39
09 2 Aimé De Gendt Wanty - Groupe Gobert + 02:39
10 2 Pieter Weening Roompot - Charles + 02:39
11 2 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 02:41
12 3 Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert + 02:43
13 5 Lennert Teugels Cibel + 02:47
14 5 Pierre-Luc Perichon Cofidis, Solutions Credits + 02:49
15 7 Otto Vergaerde Corendon - Circus + 02:54
16 27 Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise + 03:49
17 3 Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy + 03:54
18 27 Zhandos Bizhigitov Astana Pro Team + 03:55
19 27 Daan Soete Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 03:56
20 37 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 04:11
21 15 Senne Leysen Roompot - Charles + 04:42
22 15 Lars Van Der Haar Telenet - Fidea Lions + 04:43
23 44 Lucas Eriksson Riwal Readynez Cycling Team + 05:01
24 24 David Van Der Poel Corendon - Circus + 05:03
25 46 Niki Terpstra Total Direct Energie + 05:38
26 32 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 05:40
27 39 Michiel Dieleman Cibel + 05:55
28 45 Jens Adams Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 06:35
29 4 Quinten Hermans Telenet - Fidea Lions + 06:48
30 26 Christophe Laporte Cofidis, Solutions Credits + 06:51
31 6 Jesper Asselman Roompot - Charles + 07:39
32 11 Pieter Serry Deceuninck - Quick Step + 07:56
33 2 Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic + 08:18
34 27 Brent Van Moer Lotto - Soudal + 08:35
35 18 Kobe Goossens + 08:41
36 33 Andreas Goeman Telenet - Fidea Lions + 08:44
37 4 Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert + 08:49
38 22 Dries De Bondt Corendon - Circus + 08:51
39 15 Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions + 09:06
40 25 Gijs Van Hoecke + 09:13
41 3 Markel Irizar Trek - Segafredo + 09:49
42 7 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 10:08
43 12 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 10:12
44 18 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 10:26
45 19 Cedric Raymackers Cibel + 10:35
46 19 Lionel Taminiaux Wallonie Bruxelles + 12:29
47 39 Eli Iserbyt Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 12:54
48 40 Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 13:05
49 26 Artyom Zakharov Astana Pro Team + 13:12
50 41 Michael Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 13:18
51 29 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 13:41
52 29 Gianni Marchand Cibel + 13:41
53 44 Jelle Wallays Lotto - Soudal + 13:57
54 41 Jetse Bol Burgos - BH + 14:34
55 24 Frederik Frison Lotto - Soudal + 18:01
56 51 Pierre Idjouadiene Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 18:13
57 55 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 18:25
58 27 Maxime Vantomme Tarteletto - Isorex + 18:54
59 1 Kevin Reza Vital Concept - B&B Hotels + 19:06
60 43 Cyril Lemoine Cofidis, Solutions Credits + 20:20
61 35 Tim Merlier Corendon - Circus + 20:37
62 34 Bert De Backer Vital Concept - B&B Hotels + 20:47
63 34 Ryan Mullen Trek - Segafredo + 20:51
64 34 Davide Martinelli Deceuninck - Quick Step + 20:53
65 34 Lasse Norman Hansen Corendon - Circus + 20:55
66 43 Fabio Jakobsen Deceuninck - Quick Step + 21:00
67 33 Jonas Rickaert Corendon - Circus + 21:03
68 28 Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 21:20
69 27 Arne Marit + 21:22
70 67 Christophe Masson Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 21:22
71 27 Thijs Aerts Telenet - Fidea Lions + 21:27
72 25 Laurens De Vreese Astana Pro Team + 21:34
73 23 Kenneth Vanbilsen Cofidis, Solutions Credits + 21:37
74 22 Jordi Warlop Sport Vlaanderen - Baloise + 21:38
75 21 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 21:39
76 17 Christophe Noppe Sport Vlaanderen - Baloise + 21:49
77 16 Corne Van Kessel Telenet - Fidea Lions + 21:53
78 15 Bert Van Lerberghe Cofidis, Solutions Credits + 21:57
79 11 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 22:37
80 10 Justin Jules Wallonie Bruxelles + 22:56
81 40 Rasmus Iversen Lotto - Soudal + 23:47
82 10 Jeroen Eyskens Cibel + 24:09
83 1 Eros Capecchi Deceuninck - Quick Step + 24:13
84 10 Danill Fominykh Astana Pro Team + 24:15
85 9 Alexandre Pichot Total Direct Energie + 25:15
86 9 Nuno Bico Burgos - BH + 25:24
87 54 Johan Le Bon Vital Concept - B&B Hotels + 27:13
88 6 Adrien Petit Total Direct Energie + 27:27
89 40 Niccolo Bonifazio Total Direct Energie + 29:02
90 7 Matthias Brändle Israel Cycling Academy + 29:45
91 4 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 30:31
92 2 Yevgeniy Gidich Astana Pro Team + 30:49
93 1 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 30:59
94 1 David Boucher Tarteletto - Isorex + 31:03
95 1 Timothy Stevens Cibel + 31:07
96 1 Krister Hagen Riwal Readynez Cycling Team + 34:30
97 1 Julien Antomarchi Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 34:32
98 1 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 34:32
99 1 Dmitriy Gruzdev Astana Pro Team + 34:33
100 2 Cédric Beullens + 34:34
101 2 Jan-Willem Van Schip Roompot - Charles + 34:36
102 3 Fumiyuki Beppu Trek - Segafredo + 34:42
103 3 Clément Carisey Israel Cycling Academy + 34:42
104 4 Jens Reynders + 34:48
105 4 Zico Waeytens Cofidis, Solutions Credits + 34:52
106 4 Fabio Sabatini Deceuninck - Quick Step + 34:55
107 6 Kris Boeckmans Vital Concept - B&B Hotels + 34:56
108 3 Daniel Lopez Parada Burgos - BH + 34:56
109 4 Bram Welten Team Arkéa - Samsic + 35:01
110 4 Emiel Vermeulen Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 35:02
111 4 Pierre Barbier Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 35:03
112 6 Julien Morice Vital Concept - B&B Hotels + 35:09
113 6 Kim Magnusson Riwal Readynez Cycling Team + 35:09
114 8 William Clarke Trek - Segafredo + 35:30
115 8 Michael Van Staeyen Roompot - Charles + 35:43
116 9 Alex Frame Trek - Segafredo + 36:39
117 9 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 36:41
118 9 Sasha Weemaes Sport Vlaanderen - Baloise + 36:52
119 9 Tom Dernies Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 37:06
120 10 Dieter Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 37:22
121 10 Thomas Joseph Tarteletto - Isorex + 37:23
122 10 Jonas Aaen Jørgensen Riwal Readynez Cycling Team + 37:28
123 13 Jelle Mannaerts Tarteletto - Isorex + 37:46
124 18 Iljo Keisse Deceuninck - Quick Step + 40:28
125 18 Alvaro Robredo Crespo Burgos - BH + 48:09
Info
Nations Belgium
Date June 15th
Where Seraing -> Seraing
What 04.Stage
Distance 151.6 km
Leader R.Evenepoel
Points R.Evenepoel
Sprint T.Sprengers