Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Itzulia Basque Country
WorldTour, Stage race, 8th -13th April 2019, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1935
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Brazil
China
Colombia
Czechia
Denmark
Eritrea
Ethiopia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Latvia
Netherlands
New Zealand
Poland
Portugal
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Astana Pro Team
Bahrain - Merida
Bora - Hansgrohe
Burgos - BH
Caja Rural - Seguros RGA
CCC Team
Cofidis, Solutions Credits
Deceuninck-Quick Step
Dimension Data
EF Education First
Euskadi Basque - Murias
Groupama - FDJ
Lotto - Soudal
Manzana - Postobon Team
Mitchelton - Scott
Movistar Team
Team Jumbo-Visma
Team Katusha - Alpecin
Team Sky
Team Sunweb
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Izagirre
Ion
1989
Astana Pro Team
19:24:09
400
02
Martin
Daniel
1986
UAE Team Emirates
+ 29
320
03
Buchmann
Emanuel
1992
Bora - Hansgrohe
+ 31
260
04
Fuglsang
Jakob
1985
Astana Pro Team
+ 36
220
05
Yates
Adam
1992
Mitchelton - Scott
+ 51
180
06
Pogacar
Tadej
1998
UAE Team Emirates
+ 01:36
140
07
Landa
Mikel
1989
Movistar Team
+ 02:56
120
08
Nieve
Mikel
1984
Mitchelton - Scott
+ 03:13
100
09
Konrad
Patrick
1991
Bora - Hansgrohe
+ 03:29
80
10
Schachmann
Max
1994
Bora - Hansgrohe
+ 03:44
68
11
Mas
Enric
1995
Deceuninck-Quick Step
+ 04:15
56
12
Carthy
Hugh
1994
EF Education First
+ 05:25
48
13
Ulissi
Diego
1989
UAE Team Emirates
+ 06:02
40
14
Henao
Sergio
1987
UAE Team Emirates
+ 06:15
32
15
Hamilton
Lucas
1996
Mitchelton - Scott
+ 06:43
28
16
De La Parte
Victor
1986
CCC Team
+ 06:45
24
17
Madouas
Valentin
1996
Groupama - FDJ
+ 07:06
24
18
Gaudu
David
1996
Groupama - FDJ
+ 09:03
24
19
Lambrecht
Bjorg
1997
Lotto - Soudal
+ 11:43
24
20
Martinez
Daniel
1996
EF Education First
+ 15:56
24
21
Mollema
Bauke
1986
Trek-Segafredo
+ 16:43
16
22
Bennett
George
1990
Team Jumbo-Visma
+ 18:51
16
23
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar Team
+ 19:22
16
24
Teuns
Dylan
1992
Bahrain - Merida
+ 21:25
16
25
Bizkarra
Mikel
1989
Euskadi Basque - Murias
+ 22:53
16
26
Quintero
Carlos
1986
Manzana - Postobon Team
+ 23:07
16
27
Sánchez
Luis León
1983
Astana Pro Team
+ 23:45
16
28
Izagirre
Gorka
1987
Astana Pro Team
+ 24:51
16
29
De Marchi
Alessandro
1986
CCC Team
+ 25:32
16
30
Molard
Rudy
1989
Groupama - FDJ
+ 30:20
16
31
Lastra
Jonathan
1993
Caja Rural - Seguros RGA
+ 30:25
8
32
Vingegaard
Jonas
1996
Team Jumbo-Visma
+ 30:30
8
33
Perez
Anthony
1991
Cofidis, Solutions Credits
+ 30:57
8
34
de la Cruz
David
1989
Team Sky
+ 31:04
8
35
Reyes
Aldemar
1995
Manzana - Postobon Team
+ 31:59
8
36
Guerreiro
Ruben
1994
Team Katusha - Alpecin
+ 32:55
8
37
Verona
Carlos
1992
Movistar Team
+ 33:34
8
38
Hindley
Jai
1996
Team Sunweb
+ 34:44
8
39
Skujins
Toms
1991
Trek-Segafredo
+ 35:37
8
40
Thomas
Geraint
1986
Team Sky
+ 35:43
8
41
Hirschi
Marc
1998
Team Sunweb
+ 36:40
8
42
Ghebreigzabhier
Amanuel
1994
Dimension Data
+ 36:56
8
43
Fraile
Omar
1990
Astana Pro Team
+ 37:30
8
44
Craddock
Lawson
1992
EF Education First
+ 38:16
8
45
Rodríguez
Óscar
1995
Euskadi Basque - Murias
+ 38:24
8
46
Vincent
Léo
1995
Groupama - FDJ
+ 40:46
8
47
Navarro
Daniel
1983
Team Katusha - Alpecin
+ 41:01
8
48
Marczynski
Tomasz
1984
Lotto - Soudal
+ 42:26
8
49
Honore
Mikkel
1997
Deceuninck-Quick Step
+ 43:32
8
50
Mate
Luis Angel
1984
Cofidis, Solutions Credits
+ 43:33
8
51
Stetina
Peter
1987
Trek-Segafredo
+ 44:12
4
52
Hamilton
Chris
1995
Team Sunweb
+ 44:20
4
53
Bilbao
Pello
1990
Astana Pro Team
+ 46:17
4
54
Serry
Pieter
1988
Deceuninck-Quick Step
+ 47:20
4
55
Conci
Nicola
1997
Trek-Segafredo
+ 47:47
4
56
Seigle
Romain
1994
Groupama - FDJ
+ 47:56
2
57
Bole
Grega
1985
Bahrain - Merida
+ 48:56
2
58
McCarthy
Jay
1992
Bora - Hansgrohe
+ 49:07
2
59
Howson
Damien
1992
Mitchelton - Scott
+ 49:08
2
60
Schultz
Nick
1994
Mitchelton - Scott
+ 50:07
2
61
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 51:30
62
Amezqueta
Julen
1993
Caja Rural - Seguros RGA
+ 51:45
63
Gonçalves
Jose
1989
Team Katusha - Alpecin
+ 52:31
64
Warbasse
Lawrence
1990
AG2R La Mondiale
+ 52:36
65
Wyss
Danilo
1985
Dimension Data
+ 53:09
66
Herrada
Jesus
1990
Cofidis, Solutions Credits
+ 53:14
67
Frank
Mathias
1986
AG2R La Mondiale
+ 53:25
68
Storer
Michael
1997
Team Sunweb
+ 53:25
69
Chérel
Mikaël
1986
AG2R La Mondiale
+ 53:45
70
Devenyns
Dries
1983
Deceuninck-Quick Step
+ 55:29
71
Aranburu
Alex
1995
Caja Rural - Seguros RGA
+ 56:29
72
Paret-Peintre
Aurélien
1996
AG2R La Mondiale
+ 56:37
73
Antunes
Amaro
1990
CCC Team
+ 57:00
74
Armee
Sander
1985
Lotto - Soudal
+ 57:32
75
Felline
Fabio
1990
Trek-Segafredo
+ 58:19
76
Poljanski
Pawel
1990
Bora - Hansgrohe
+ 59:23
77
Slagter
Tom-Jelte
1989
Dimension Data
+ 59:27
78
Iturria
Mikel
1992
Euskadi Basque - Murias
+ 59:34
79
Powless
Neilson
1996
Team Jumbo-Visma
+ 01:00:11
80
Samitier
Sergio
1995
Euskadi Basque - Murias
+ 01:00:35
81
Chevrier
Clément
1992
AG2R La Mondiale
+ 01:00:42
82
Pibernik
Luka
1993
Bahrain - Merida
+ 01:01:23
83
Stork
Florian
1997
Team Sunweb
+ 01:01:36
84
Elissonde
Kenny
1991
Team Sky
+ 01:02:09
85
Garcia
Jhojan
1998
Manzana - Postobon Team
+ 01:03:01
86
Armirail
Bruno
1994
Groupama - FDJ
+ 01:03:25
87
Bravo
Garikoitz
1989
Euskadi Basque - Murias
+ 01:04:50
88
González
David
1996
Caja Rural - Seguros RGA
+ 01:05:31
89
Sierra
Yecid
1994
Manzana - Postobon Team
+ 01:05:53
90
Golas
Michal
1984
Team Sky
+ 01:06:12
91
Benedetti
Cesare
1987
Bora - Hansgrohe
+ 01:07:13
92
Rodriguez
Cristian
1995
Caja Rural - Seguros RGA
+ 01:07:23
93
Bernard
Julien
1992
Trek-Segafredo
+ 01:08:21
94
Zoidl
Riccardo
1988
CCC Team
+ 01:11:06
95
Kuss
Sepp
1994
Team Jumbo-Visma
+ 01:12:01
96
Sessler
Nicolas
1994
Burgos - BH
+ 01:15:14
DNF
Geniez
Alexandre
1988
AG2R La Mondiale
DNF
Lutsenko
Alexey
1992
Astana Pro Team
DNF
Dennis
Rohan
1990
Bahrain - Merida
DNF
Padun
Mark
1996
Bahrain - Merida
DNF
Wang
Meiyin
1988
Bahrain - Merida
DNF
Williams
Stephen
1996
Bahrain - Merida
DNF
Mühlberger
Gregor
1994
Bora - Hansgrohe
DNF
Bol
Jetse
1989
Burgos - BH
DNF
Ezquerra
Jesus
1990
Burgos - BH
DNF
Madrazo
Angel
1988
Burgos - BH
DNF
Neves
Jose
1995
Burgos - BH
DNF
Rubio
Diego
1991
Burgos - BH
DNF
Vilela
Ricardo
1987
Burgos - BH
DNF
Aberasturi
Jon
1989
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Irisarri
Jon
1995
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Bevin
Patrick
1991
CCC Team
DNF
Koch
Jonas
1993
CCC Team
DNF
Pauwels
Serge
1983
CCC Team
DNF
Atapuma
Darwin
1988
Cofidis, Solutions Credits
DNF
Chetout
Loic
1992
Cofidis, Solutions Credits
DNF
Edet
Nicolas
1987
Cofidis, Solutions Credits
DNF
Hansen
Jesper
1990
Cofidis, Solutions Credits
DNF
Alaphilippe
Julian
1992
Deceuninck-Quick Step
DNF
Cavagna
Remi
1995
Deceuninck-Quick Step
DNF
Vakoc
Petr
1992
Deceuninck-Quick Step
DNF
Bennett
Sean
1996
EF Education First
DNF
Brown
Nathan
1991
EF Education First
DNF
Clarke
Simon
1986
EF Education First
DNF
Howes
Alex
1988
EF Education First
DNF
Barceló
Fernando
1996
Euskadi Basque - Murias
DNF
Sanz
Enrique
1989
Euskadi Basque - Murias
DNF
Roux
Anthony
1987
Groupama - FDJ
DNF
Hansen
Adam
1981
Lotto - Soudal
DNF
Monfort
Maxime
1983
Lotto - Soudal
DNF
Van der Sande
Tosh
1990
Lotto - Soudal
DNF
Vanendert
Jelle
1985
Lotto - Soudal
DNF
Jaramillo
Daniel
1991
Manzana - Postobon Team
DNF
Saenz
Nicolas
1997
Manzana - Postobon Team
DNF
Suaza
Bernardo
1992
Manzana - Postobon Team
DNF
Albasini
Michael
1980
Mitchelton - Scott
DNF
Grmay
Tsgabu
1991
Mitchelton - Scott
DNF
Anacona
Winner
1988
Movistar Team
DNF
Betancur
Carlos
1989
Movistar Team
DNF
Fernandez
Ruben
1991
Movistar Team
DNF
Pedrero
Antonio
1991
Movistar Team
DNF
Cummings
Steve
1981
Dimension Data
DNF
Dlamini
Nicholas
1995
Dimension Data
DNF
Janse Van Rensburg
Jacques
1987
Dimension Data
DNF
King
Benjamin
1989
Dimension Data
DNF
Lindeman
Bert-Jan
1989
Team Jumbo-Visma
DNF
Martin
Tony
1985
Team Jumbo-Visma
DNF
Olivier
Daan
1992
Team Jumbo-Visma
DNF
Battaglin
Enrico
1989
Team Katusha - Alpecin
DNF
Cras
Steff
1996
Team Katusha - Alpecin
DNF
Smit
Willie
1992
Team Katusha - Alpecin
DNF
Strakhov
Dmitriy
1995
Team Katusha - Alpecin
DNF
Castroviejo
Jonathan
1987
Team Sky
DNF
Kwiatkowski
Michal
1990
Team Sky
DNF
Rosa
Diego
1989
Team Sky
DNF
Oomen
Sam
1995
Team Sunweb
DNF
Roche
Nicolas
1984
Team Sunweb
DNF
Irizar
Markel
1980
Trek-Segafredo
DNF
Mori
Manuele
1980
UAE Team Emirates
DNF
Ravasi
Edward
1994
UAE Team Emirates
DNF
Sutherland
Rory
1982
UAE Team Emirates
Information
Itzulia Basque Country
Spain
8th -13th April 2019
2.UWT