Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Itzulia Basque Country
WorldTour, 6th -11th April 2015, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1935
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Belgium
China
Colombia
Croatia
Czechia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Poland
Portugal
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Uruguay
USA
Uzbekistan
Teams
AG2R La Mondiale
Astana Pro Team
BMC Racing Team
Caja Rural - Seguros RGA
Cannondale - Garmin
Cofidis
Etixx - Quick Step
FDJ
IAM Cycling
Lampre-Merida
Lotto - Soudal
Movistar Team
Orica - GreenEDGE
Team Giant - Alpecin
Team Katusha
Team Lotto NL - Jumbo
Team Sky
Tinkoff - Saxo
Trek Factory Racing
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Rodríguez
Joaquim
1979
Team Katusha
21:49:38
02
Henao
Sergio
1987
Team Sky
+ 13
03
Izagirre
Ion
1989
Movistar Team
+ 29
04
Quintana
Nairo
1990
Movistar Team
+ 38
05
Yates
Simon
1992
Orica - GreenEDGE
+ 46
06
Scarponi
Michele
1979
Astana Pro Team
+ 01:06
07
Costa
Rui
1986
Lampre-Merida
+ 01:14
08
Kwiatkowski
Michal
1990
Etixx - Quick Step
+ 01:15
09
Zakarin
Ilnur
1989
Team Katusha
+ 01:25
10
Pinot
Thibaut
1990
FDJ
+ 01:33
11
van Garderen
Tejay
1988
BMC Racing Team
+ 01:35
12
Spilak
Simon
1986
Team Katusha
+ 01:37
13
Sánchez
Samuel
1978
BMC Racing Team
+ 01:55
14
Vuillermoz
Alexis
1988
AG2R La Mondiale
+ 02:40
15
Majka
Rafal
1989
Tinkoff - Saxo
+ 03:11
16
Péraud
Jean-Christophe
1977
AG2R La Mondiale
+ 03:16
17
López
David
1981
Team Sky
+ 04:07
18
Sánchez
Luis León
1983
Astana Pro Team
+ 04:29
19
Atapuma
Darwin
1988
BMC Racing Team
+ 04:29
20
Moreno
Daniel
1981
Team Katusha
+ 04:48
21
Chaves
Esteban
1990
Orica - GreenEDGE
+ 05:51
22
Landa
Mikel
1989
Astana Pro Team
+ 05:52
23
Polanc
Jan
1992
Lampre-Merida
+ 06:23
24
Formolo
Davide
1992
Cannondale - Garmin
+ 07:43
25
Gilbert
Philippe
1982
BMC Racing Team
+ 07:47
26
Molard
Rudy
1989
Cofidis
+ 08:02
27
Slagter
Tom-Jelte
1989
Cannondale - Garmin
+ 09:10
28
Vakoc
Petr
1992
Etixx - Quick Step
+ 11:36
29
Dumoulin
Tom
1990
Team Giant - Alpecin
+ 12:10
30
Intxausti
Benat
1986
Movistar Team
+ 12:56
31
Jungels
Bob
1992
Trek Factory Racing
+ 13:06
32
Martin
Tony
1985
Etixx - Quick Step
+ 13:12
33
Danielson
Tom
1978
Cannondale - Garmin
+ 14:06
34
De Clercq
Bart
1986
Lotto - Soudal
+ 14:15
35
Poljanski
Pawel
1990
Tinkoff - Saxo
+ 14:17
36
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 14:26
37
Hardy
Romain
1988
Cofidis
+ 17:38
38
Zubeldia
Haimar
1977
Trek Factory Racing
+ 17:40
39
Felline
Fabio
1990
Trek Factory Racing
+ 19:02
40
Sørensen
Chris Anker
1984
Tinkoff - Saxo
+ 19:18
41
Kiryienka
Vasil
1981
Team Sky
+ 19:27
42
Dennis
Rohan
1990
BMC Racing Team
+ 19:38
43
Monfort
Maxime
1983
Lotto - Soudal
+ 19:49
44
Bagot
Yoann
1987
Cofidis
+ 19:57
45
Nieve
Mikel
1984
Team Sky
+ 20:59
46
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Team Sky
+ 21:56
47
Taaramäe
Rein
1987
Astana Pro Team
+ 22:00
48
Serpa
José
1979
Lampre-Merida
+ 22:07
49
Talansky
Andrew
1988
Cannondale - Garmin
+ 23:36
50
Chérel
Mikaël
1986
AG2R La Mondiale
+ 24:32
51
Cardoso
André
1984
Cannondale - Garmin
+ 28:40
52
Impey
Daryl
1984
Orica - GreenEDGE
+ 29:14
53
Simon
Julien
1985
Cofidis
+ 31:05
54
Armee
Sander
1985
Lotto - Soudal
+ 33:52
55
Albasini
Michael
1980
Orica - GreenEDGE
+ 34:57
56
Bilbao
Pello
1990
Caja Rural - Seguros RGA
+ 35:11
57
Schleck
Fränk
1980
Trek Factory Racing
+ 35:16
58
Bennett
George
1990
Team Lotto NL - Jumbo
+ 35:49
59
Txurruka
Amets
1982
Caja Rural - Seguros RGA
+ 36:00
60
Weening
Pieter
1981
Orica - GreenEDGE
+ 38:37
61
Rossetto
Stéphane
1987
Cofidis
+ 39:12
62
Izagirre
Gorka
1987
Movistar Team
+ 39:45
63
Golas
Michal
1984
Etixx - Quick Step
+ 39:50
64
Ulissi
Diego
1989
Lampre-Merida
+ 39:57
65
Arroyo
David
1980
Caja Rural - Seguros RGA
+ 40:42
66
Fumeaux
Jonathan
1988
IAM Cycling
+ 40:52
67
de la Cruz
David
1989
Etixx - Quick Step
+ 42:52
68
Vervaeke
Louis
1993
Lotto - Soudal
+ 44:25
69
Arredondo
Julian
1988
Trek Factory Racing
+ 44:44
70
Chevrier
Clément
1992
IAM Cycling
+ 45:14
71
Pires
Bruno Silva
1981
Tinkoff - Saxo
+ 46:14
72
Plaza
Rubén
1980
Lampre-Merida
+ 46:46
73
Elissonde
Kenny
1991
FDJ
+ 47:15
74
Agnoli
Valerio
1985
Astana Pro Team
+ 47:58
75
Craddock
Lawson
1992
Team Giant - Alpecin
+ 49:22
76
Warbasse
Lawrence
1990
IAM Cycling
+ 49:44
77
Brown
Nathan
1991
Cannondale - Garmin
+ 50:37
78
Conti
Valerio
1993
Lampre-Merida
+ 50:53
79
Kolobnev
Alexandr
1981
Team Katusha
+ 51:26
80
Bookwalter
Brent
1984
BMC Racing Team
+ 51:30
81
Ferrari
Fabricio
1985
Caja Rural - Seguros RGA
+ 52:40
82
Mourey
Francis
1980
FDJ
+ 53:12
83
van der Lijke
Nick
1991
Team Lotto NL - Jumbo
+ 53:17
84
Reichenbach
Sebastien
1989
IAM Cycling
+ 55:20
85
Carthy
Hugh
1994
Caja Rural - Seguros RGA
+ 55:23
86
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
+ 55:52
87
Mohoric
Matej
1994
Cannondale - Garmin
+ 56:13
88
Vermote
Julien
1989
Etixx - Quick Step
+ 56:24
89
Turgis
Anthony
1994
Cofidis
+ 56:25
90
Zandio
Xabier
1977
Team Sky
+ 57:16
91
Molina
Antonio
1991
Caja Rural - Seguros RGA
+ 57:27
92
Fraile
Omar
1990
Caja Rural - Seguros RGA
+ 57:47
93
Didier
Laurent
1984
Trek Factory Racing
+ 57:52
94
Bono
Matteo
1983
Lampre-Merida
+ 58:27
95
Roy
Jérémy
1983
FDJ
+ 58:40
96
Beltran
Edward
1990
Tinkoff - Saxo
+ 59:23
97
Kozhatayev
Bakhtiyar
1992
Astana Pro Team
+ 01:00:03
98
Betancur
Carlos
1989
AG2R La Mondiale
+ 01:01:01
99
Bérard
Julien
1987
AG2R La Mondiale
+ 01:01:20
100
De Weert
Kevin
1982
Team Lotto NL - Jumbo
+ 01:02:38
101
Costa
Mario
1985
Lampre-Merida
+ 01:04:04
102
Petrov
Evgeni
1978
Tinkoff - Saxo
+ 01:04:24
103
Belkov
Maxim
1985
Team Katusha
+ 01:04:32
104
Vanotti
Alessandro
1980
Astana Pro Team
+ 01:05:39
105
Rosskopf
Joey
1989
BMC Racing Team
+ 01:05:46
106
Roosen
Timo
1993
Team Lotto NL - Jumbo
+ 01:09:10
DNF
Montaguti
Matteo
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Westra
Lieuwe
1982
Astana Pro Team
DNF
Stetina
Peter
1987
BMC Racing Team
DNF
Pardilla
Sergio
1984
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Edet
Nicolas
1987
Cofidis
DNF
Meersman
Gianni
1985
Etixx - Quick Step
DNF
Verona
Carlos
1992
Etixx - Quick Step
DNF
Jeannesson
Arnold
1986
FDJ
DNF
Lecuisinier
Pierre-Henri
1993
FDJ
DNF
Reza
Kevin
1988
FDJ
DNF
Veikkanen
Jussi
1981
FDJ
DNF
Coppel
Jérôme
1986
IAM Cycling
DNF
Pantano
Jarlinson
1988
IAM Cycling
DNF
Schelling
Patrick
1990
IAM Cycling
DNF
Tanner
David
1984
IAM Cycling
DNF
Gallopin
Tony
1988
Lotto - Soudal
DNF
Van der Sande
Tosh
1990
Lotto - Soudal
DNF
Vanendert
Jelle
1985
Lotto - Soudal
DNF
Wellens
Tim
1991
Lotto - Soudal
DNF
Anton
Igor
1983
Movistar Team
DNF
Castroviejo
Jonathan
1987
Movistar Team
DNF
Herrada
Jose
1985
Movistar Team
DNF
Visconti
Giovanni
1983
Movistar Team
DNF
Gerrans
Simon
1980
Orica - GreenEDGE
DNF
Matthews
Michael
1990
Orica - GreenEDGE
DNF
Yates
Adam
1992
Orica - GreenEDGE
DNF
Acevedo
Janier
1985
Cannondale - Garmin
DNF
Fairly
Caleb
1987
Team Giant - Alpecin
DNF
Fröhlinger
Johannes
1985
Team Giant - Alpecin
DNF
Hupond
Thierry
1984
Team Giant - Alpecin
DNF
Ji
Cheng
1987
Team Giant - Alpecin
DNF
Jones
Carter
1989
Team Giant - Alpecin
DNF
Ludvigsson
Fredrik
1994
Team Giant - Alpecin
DNF
Lagutin
Sergey
1981
Team Katusha
DNF
Vicioso
Angel
1977
Team Katusha
DNF
Bulgac
Brian
1988
Team Lotto NL - Jumbo
DNF
Keizer
Martijn
1988
Team Lotto NL - Jumbo
DNF
Lindeman
Bert-Jan
1989
Team Lotto NL - Jumbo
DNF
Teunissen
Mike
1992
Team Lotto NL - Jumbo
DNF
Pate
Danny
1979
Team Sky
DNF
Swift
Ben
1987
Team Sky
DNF
Kiserlovski
Robert
1986
Tinkoff - Saxo
DNF
Zaugg
Oliver
1981
Tinkoff - Saxo
DNF
Mollema
Bauke
1986
Trek Factory Racing
DNF
Watson
Calvin
1993
Trek Factory Racing
Information
Itzulia Basque Country
Spain
6th -11th April 2015
2.UWT