FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Itzulia Basque Country
WorldTour, 2nd -7th April 2012, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1935
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Croatia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Romania
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Uzbekistan
Teams
AG2R La Mondiale
Astana Pro Team
BMC Racing Team
Caja Rural
Euskaltel-Euskadi
FDJ - BigMat
Garmin - Sharp
Katusha Team
Lampre-ISD
Liquigas-Cannondale
Lotto - Belisol
Movistar Team
Omega Pharma - Quick Step
Orica - GreenEDGE
Rabobank
RadioShack-Nissan
Saxo Bank - Tinkoff Bank
Sky ProCycling
Utensilnord - Named
Vacansoleil - DCM
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
20:58:15
02
Rodríguez
Joaquim
1979
Katusha Team
+ 12
03
Mollema
Bauke
1986
Rabobank
+ 42
04
Cunego
Damiano
1981
Lampre-ISD
+ 47
05
Martin
Tony
1985
Omega Pharma - Quick Step
+ 54
06
Nordhaug
Lars Petter
1984
Sky ProCycling
+ 01:03
07
Péraud
Jean-Christophe
1977
AG2R La Mondiale
+ 01:07
08
Scarponi
Michele
1979
Lampre-ISD
+ 01:19
09
Horner
Chris
1971
RadioShack-Nissan
+ 01:27
10
Spilak
Simon
1986
Katusha Team
+ 01:29
11
Kiserlovski
Robert
1986
Astana Pro Team
+ 01:31
12
Van den Broeck
Jurgen
1983
Lotto - Belisol
+ 01:36
13
Henao
Sergio
1987
Sky ProCycling
+ 01:39
14
Kiryienka
Vasil
1981
Movistar Team
+ 01:45
15
Costa
Rui
1986
Movistar Team
+ 01:47
16
Navarro
Daniel
1983
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 01:57
17
Poels
Wout
1987
Vacansoleil - DCM
+ 02:01
18
Riblon
Christophe
1981
AG2R La Mondiale
+ 02:10
19
Hesjedal
Ryder
1980
Garmin - Sharp
+ 02:26
20
Danielson
Tom
1978
Garmin - Sharp
+ 02:29
21
Rogers
Michael
1979
Sky ProCycling
+ 03:12
22
Pinotti
Marco
1976
BMC Racing Team
+ 03:18
23
Moreno
Daniel
1981
Katusha Team
+ 03:59
24
Schleck
Fränk
1980
RadioShack-Nissan
+ 04:34
25
Vichot
Arthur
1988
FDJ - BigMat
+ 04:56
26
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 06:17
27
Hernández
Jesús
1981
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 06:44
28
Monfort
Maxime
1983
RadioShack-Nissan
+ 07:38
29
Arroyo
David
1980
Movistar Team
+ 07:56
30
Sørensen
Nicki
1975
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 08:43
31
Zaugg
Oliver
1981
RadioShack-Nissan
+ 10:15
32
Moser
Moreno
1990
Liquigas-Cannondale
+ 10:37
33
Vorganov
Eduard
1982
Katusha Team
+ 10:37
34
Nerz
Dominik
1989
Liquigas-Cannondale
+ 10:52
35
López
David
1981
Movistar Team
+ 10:52
36
Carrara
Matteo
1979
Vacansoleil - DCM
+ 11:08
37
Broco
Hernani
1981
Caja Rural
+ 12:00
38
Santaromita
Ivan
1984
BMC Racing Team
+ 13:16
39
Petrov
Evgeni
1978
Astana Pro Team
+ 13:51
40
Ulissi
Diego
1989
Lampre-ISD
+ 15:48
41
Sarmiento
Jose Cayetano
1987
Liquigas-Cannondale
+ 15:56
42
De Greef
Francis
1985
Lotto - Belisol
+ 16:18
43
Hoogerland
Johnny
1983
Vacansoleil - DCM
+ 16:42
44
Kangert
Tanel
1987
Astana Pro Team
+ 17:19
45
Cardoso
André
1984
Caja Rural
+ 18:15
46
Löfkvist
Thomas
1984
Sky ProCycling
+ 18:45
47
Martinez
Egoi
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 20:08
48
Busche
Matthew
1985
RadioShack-Nissan
+ 20:08
49
Stetina
Peter
1987
Garmin - Sharp
+ 20:16
50
Zandio
Xabier
1977
Sky ProCycling
+ 21:07
51
Velits
Peter
1985
Omega Pharma - Quick Step
+ 21:42
52
Paterski
Maciej
1986
Liquigas-Cannondale
+ 21:56
53
Garcia
Marcos
1986
Caja Rural
+ 22:31
54
Vila
Patxi
1975
Utensilnord - Named
+ 22:42
55
Puccio
Salvatore
1989
Sky ProCycling
+ 23:46
56
Caruso
Damiano
1987
Liquigas-Cannondale
+ 23:55
57
Astarloza
Mikel
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 24:14
58
Malori
Adriano
1988
Lampre-ISD
+ 24:59
59
Verdugo
Gorka
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 25:36
60
Trofimov
Yury
1984
Katusha Team
+ 26:04
61
Pietropolli
Daniele
1980
Lampre-ISD
+ 26:38
62
Vicioso
Angel
1977
Katusha Team
+ 26:48
63
Impey
Daryl
1984
Orica - GreenEDGE
+ 26:48
64
Gasparotto
Enrico
1982
Astana Pro Team
+ 27:05
65
De Clercq
Bart
1986
Lotto - Belisol
+ 27:51
66
Pires
Bruno Silva
1981
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 28:26
67
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar Team
+ 28:58
68
Bravo
Garikoitz
1989
Caja Rural
+ 29:13
69
De Weert
Kevin
1982
Omega Pharma - Quick Step
+ 29:52
70
Caruso
Giampaolo
[*]
1980
Katusha Team
+ 29:57
71
Ratto
Daniele
1989
Liquigas-Cannondale
+ 30:09
72
Herrada
Jose
1985
Movistar Team
+ 31:48
73
Sørensen
Chris Anker
1984
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 32:20
74
Niemiec
Przemyslaw
1980
Lampre-ISD
+ 33:18
75
Vaugrenard
Benoît
1982
FDJ - BigMat
+ 33:31
76
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
+ 34:16
77
Clarke
Simon
1986
Orica - GreenEDGE
+ 34:29
78
Dyachenko
Alexsandr
1983
Astana Pro Team
+ 37:47
79
Agostini
Stefano
1989
Liquigas-Cannondale
+ 38:14
80
Bulgac
Brian
1988
Lotto - Belisol
+ 39:08
81
Golas
Michal
1984
Omega Pharma - Quick Step
+ 39:19
82
Garate
Juan Manuel
1976
Rabobank
+ 39:39
83
Santambrogio
Mauro
1984
BMC Racing Team
+ 39:48
84
Azanza
Jorge
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 40:02
85
Appollonio
Davide
1989
Sky ProCycling
+ 40:18
86
Vermote
Julien
1989
Omega Pharma - Quick Step
+ 40:22
87
Albasini
Michael
1980
Orica - GreenEDGE
+ 40:32
88
Veikkanen
Jussi
1981
FDJ - BigMat
+ 40:40
89
Piedra
Antonio
1985
Caja Rural
+ 40:50
90
Martens
Paul
1983
Rabobank
+ 41:35
91
Van De Walle
Jurgen
1977
Lotto - Belisol
+ 42:03
92
Gadret
John
1979
AG2R La Mondiale
+ 43:04
93
Bouet
Maxime
1986
AG2R La Mondiale
+ 44:12
94
Duggan
Timothy
1982
Liquigas-Cannondale
+ 44:44
95
Sulzberger
Wesley
1986
Orica - GreenEDGE
+ 44:59
96
Clement
Stef
1982
Rabobank
+ 45:58
97
Pineau
Cédric
1985
FDJ - BigMat
+ 46:14
98
Lagutin
Sergey
1981
Vacansoleil - DCM
+ 47:38
99
Voigt
Jens
1971
RadioShack-Nissan
+ 47:49
100
Possoni
Morris
1984
Lampre-ISD
+ 48:27
101
Oroz
Juan José
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 48:54
102
Meier
Christian
1985
Orica - GreenEDGE
+ 49:16
103
Velits
Martin
1985
Omega Pharma - Quick Step
+ 50:37
104
Christensen
Mads
1984
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 51:13
105
Bruseghin
Marzio
1974
Movistar Team
+ 51:32
106
Wegmann
Fabian
1980
Garmin - Sharp
+ 53:54
107
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 54:59
108
Davis
Allan
1980
Orica - GreenEDGE
+ 55:30
109
Berdos
Oleg
1987
Utensilnord - Named
+ 57:56
110
Vinther
Troels
1987
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 01:02:27
111
King
Benjamin
1989
RadioShack-Nissan
+ 01:02:47
112
De la Fuente
David
1981
Caja Rural
+ 01:03:32
113
Meyer
Travis
1989
Orica - GreenEDGE
+ 01:03:59
114
Eijssen
Yannick
1989
BMC Racing Team
+ 01:04:51
DNF
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
DNF
Brajkovic
Janez
1983
Astana Pro Team
DNF
Gavazzi
Francesco
1984
Astana Pro Team
DNF
Silin
Egor
1988
Astana Pro Team
DNF
Cummings
Steve
1981
BMC Racing Team
DNF
Kohler
Martin
1985
BMC Racing Team
DNF
Moinard
Amaël
1982
BMC Racing Team
DNF
Roe
Timothy
1989
BMC Racing Team
DNF
Galdos
Aitor
1979
Caja Rural
DNF
Sanchez
Julian
1980
Caja Rural
DNF
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
DNF
Izagirre
Gorka
1987
Euskaltel-Euskadi
DNF
Casar
Sandy
1979
FDJ - BigMat
DNF
Jeannesson
Arnold
1986
FDJ - BigMat
DNF
Pinot
Thibaut
1990
FDJ - BigMat
DNF
Roux
Anthony
1987
FDJ - BigMat
DNF
Haas
Nathan
1989
Garmin - Sharp
DNF
Haussler
Heinrich
1984
Garmin - Sharp
DNF
Martin
Daniel
1986
Garmin - Sharp
DNF
Peterson
Thomas
1986
Garmin - Sharp
DNF
Losada
Alberto
1982
Katusha Team
DNF
Stortoni
Simone
1985
Lampre-ISD
DNF
Kaisen
Olivier
1983
Lotto - Belisol
DNF
Meersman
Gianni
1985
Lotto - Belisol
DNF
Vanendert
Jelle
1985
Lotto - Belisol
DNF
Madrazo
Angel
1988
Movistar Team
DNF
Pineau
Jérôme
1980
Omega Pharma - Quick Step
DNF
Vandewalle
Kristof
1985
Omega Pharma - Quick Step
DNF
Gerrans
Simon
1980
Orica - GreenEDGE
DNF
Gesink
Robert
1986
Rabobank
DNF
Kruijswijk
Steven
1987
Rabobank
DNF
Matthews
Michael
1990
Rabobank
DNF
Klöden
Andreas
1975
RadioShack-Nissan
DNF
Rowe
Luke
1990
Sky ProCycling
DNF
Paulinho
Sergio
1980
Saxo Bank - Tinkoff Bank
DNF
Baggio
Filippo
1988
Utensilnord - Named
DNF
Bailetti
Paolo
1980
Utensilnord - Named
DNF
Bosisio
Gabriele
1980
Utensilnord - Named
DNF
Girardi
Edoardo
1985
Utensilnord - Named
DNF
Mucelli
Davide
1986
Utensilnord - Named
DNF
Rocchetti
Federico
1986
Utensilnord - Named
DNF
De Gendt
Thomas
1986
Vacansoleil - DCM
DNF
Ligthart
Pim
1988
Vacansoleil - DCM
DNF
Marczynski
Tomasz
1984
Vacansoleil - DCM
DNF
Novikov
Nikita
1989
Vacansoleil - DCM
Information
Itzulia Basque Country
Spain
2nd -7th April 2012
2.UWT