1984 Itzulia Basque Country

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Nation Team Time
01 Sean Kelly 1956 Ireland Skil - Sem - Mavic 22t 29' 38''
02 Faustino Ruperez 1956 Spain Zor - Gemeaz + 2' 30''
03 Marino Lejarreta 1957 Spain Alfa Lum - Olmo + 5' 02''
04 Claude Criquielion 1957 Belgium Splendor - Mondial - Marc + 5' 28''
05 Alberto Fernández Blanco 1955 Spain Zor - Gemeaz + 5' 32''
06 Eric Caritoux 1960 France Skil - Sem - Mavic + 5' 32''
07 Jean-Marie Grezet 1959 Switzerland Skil - Sem - Mavic + 5' 59''
08 Pello Ruiz 1962 Spain Orbea + 6' 00''
09 Pedro Delgado 1960 Spain Reynolds + 6' 17''
10 Ángel de las Heras 1957 Spain Huesco - Motta + 6' 18''
11 Celestino Prieto 1961 Spain Reynolds + 6' 35''
12 Jokin Mujika 1962 Spain Orbea + 6' 49''
13 Eduardo Chozas 1960 Spain Zor - Gemeaz + 6' 55''
14 Gottfried Schmutz 1954 Switzerland Dromedario - Alan + 7' 07''
15 Jaime Salva Lull 1962 Spain Huesco - Motta + 7' 13''
16 Guillermo De La Peña 1959 Spain Huesco - Motta 7' 33"
17 Edgar Corredor 1960 Colombia Teka 7' 52"
18 Jesus-Ignacio Ibanez 1960 Spain Zor - Gemeaz 8' 49"
19 José Luis Navarro 1962 Spain Zor - Gemeaz 11' 16"
20 Julian Gorospe 1960 Spain Reynolds 11' 28"
21 Faustino Cueli 1957 Spain Teka 11' 57"
22 Enrique Aja 1960 Spain Reynolds 16' 25"
23 Siegfried Hekimi 1956 Switzerland Dromedario - Alan 16' 38"
24 Franco Conti 1954 Italy Dromedario - Alan 17' 41"
25 Gilles Mas 1961 France Skil - Sem - Mavic 18' 19"
26 Nico Emonds 1961 Belgium Teka 18' 40"
27 Juan Carlos Alonso 1958 Spain Alfa Lum - Olmo 19' 36"
28 Ignacio Gaston Crespo 1963 Spain Reynolds 20' 02"
29 Jon Koldo Urien Gomez 1959 Spain Orbea 21' 46"
30 Federico Echave 1960 Spain Teka 25' 21"
31 Felipe Yanez De La Torre 1953 Spain Orbea 25' 28"
32 Antonio Coll 1959 Spain Teka 28' 25"
33 Ángel Arroyo 1956 Spain Reynolds 28' 37"
34 Rene Bittinger 1954 France Skil - Sem - Mavic 28' 40"
35 Sabino Angoitia Gaztelu 1958 Spain Huesco - Motta 28' 49"
36 Modesto Urrutibeazcoa Valencia 1959 Spain Teka 29' 34"
37 Miguel Ángel Iglesias 1961 Spain Kelme 32' 32"
38 Manuel Murga Saez De Ormijana 1958 Spain Orbea 32' 36"
39 Willem Van Eynde 1960 Belgium Splendor - Mondial - Marc 33' 15"
40 Frédéric Vichot 1959 France Skil - Sem - Mavic 33' 49"
41 Arsenio González 1960 Spain Kelme 35' 53"
42 Jesus Guzman Delgado 1957 Spain Dormilon 35' 53"
43 Juan-Maria Eguiarte Soalegui 1960 Spain Huesco - Motta 36' 13"
44 Francisco Caro Lozano 1961 Spain Dormilon 36' 15"
45 Javier Castellar Devis 1961 Spain Kelme 39' 26"
46 Juan-Alberto Reig Esteban 1950 Spain Kelme 39' 30"
47 Luis-Vicente Otin 1959 Spain Orbea 40' 08"
48 Guillermo Arenas Reyes 1963 Spain Reynolds 43' 09"
49 Jesús Rodríguez Magro 1960 Spain Zor - Gemeaz 43' 37"
50 Gery Verlinden 1956 Belgium Splendor - Mondial - Marc 44' 12"
51 Jesús Suárez Cuevas 1955 Spain Huesco - Motta 44' 27"
52 Eduardo Gonzalez Salvador 1960 Spain Reynolds 45' 53"
53 Jean Philippe Vandenbrande 1955 Belgium Splendor - Mondial - Marc 49' 28"
54 Eric Guyot 1962 France Skil - Sem - Mavic 51' 00"
55 Juan Caldentey Perello 1962 Spain Huesco - Motta 51' 06"
56 Miguel Ugarte Mendia 1960 Spain Orbea 53' 05"
57 Francisco Lopez Gonzalvo 1958 Spain Kelme 53' 20"
58 Jan Nevens 1958 Belgium Splendor - Mondial - Marc 57' 42"
59 Jose Angel Urien Gomez 1963 Spain Orbea 1t 01' 56"
60 Jose Rafael Garcia Martinez 1961 Spain Dormilon 1t 14' 22"
DNF Giuseppe Fatato 1954 Italy Alfa Lum - Olmo
DNF Orlando Maini 1958 Italy Alfa Lum - Olmo
DNF Michael Wilson 1960 Australia Alfa Lum - Olmo
DNF Mariano Bayon Magdaleno 1960 Spain Dormilon
DNF José Antonio Cabrero 1958 Spain Dormilon
DNF Jose-Maria Caroz Otiz 1960 Spain Dormilon
DNF Francisco Espinosa Sempere 1962 Spain Dormilon
DNF Eugenio Herranz Bautista 1957 Spain Dormilon
DNF Juan Martínez Oliver 1964 Spain Dormilon
DNF Jesus Rodriguez Rodriguez 1960 Spain Dormilon
DNF Cesare Cipollini 1958 Italy Dromedario - Alan
DNF Daniele Ferrari 1960 Italy Dromedario - Alan
DNF Marco Groppo 1960 Italy Dromedario - Alan
DNF Giuseppe Montella 1956 Italy Dromedario - Alan
DNF Claudio Savini 1956 Italy Dromedario - Alan
DNF Alfio Vandi 1955 Italy Dromedario - Alan
DNF Isidro Juarez 1958 Spain Huesco - Motta
DNF Enrique Martinez Heredia 1953 Spain Huesco - Motta
DNF Carlos Machin Rodriguez 1958 Spain Huesco - Motta
DNF Vicente Belda 1954 Spain Kelme
DNF Antonio Llips Orotinana 1959 Spain Kelme
DNF Angel Ocaña 1960 Spain Kelme
DNF José Recio 1957 Spain Kelme
DNF Mariano Sanchez Martinez 1959 Spain Kelme
DNF Valentin Dorronsoro Uranga 1959 Spain Orbea
DNF Miguel Lizarralde Zabbaleta 1960 Spain Orbea
DNF Carlos Hernández Bailo 1958 Spain Reynolds
DNF José-Louis Laguia Martinez 1959 Spain Reynolds
DNF Guy Gallopin 1956 France Skil - Sem - Mavic
DNF Dirk Demol 1959 Belgium Splendor - Mondial - Marc
DNF Hendrik Devos 1955 Belgium Splendor - Mondial - Marc
DNF Michel Goffin 1961 Belgium Splendor - Mondial - Marc
DNF Rudy Matthijs 1959 Belgium Splendor - Mondial - Marc
DNF Willy Vigouroux 1956 Belgium Splendor - Mondial - Marc
DNF Jesus Blanco Villar 1963 Spain Teka
DNF Noel Dejonckheere 1955 Belgium Teka
DNF Reimund Dietzen 1959 Germany Teka
DNF Jose Patrocinio 1952 Colombia Teka
DNF Ángel Camarillo 1959 Spain Zor - Gemeaz
DNF Juan Fernandez 1957 Spain Zor - Gemeaz
DNF Aladino Garcia Alonso 1961 Spain Zor - Gemeaz

Info

RaceItzulia Basque Country
Nation Spain
DateApril 2nd-6th
Edition1984
ClassificationCB2.2
Extra Compare top four

Sean Kelly