Vuelta a Guatemala - 2022

Stage GC Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Vasquez Mardoqueo Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki 7 04:05:31
2 Chumil Sergio Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki 3 + 02:16
3 Perez Wilmar ADD Quetzatenalgo 1 + 02:16
4 Haro Steven Team Banco Guayaquil Ecuador + 03:15
5 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 04:34
6 Morales Esdras Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 06:04
7 López Luis Opticas de Luxe-Ninosport + 06:04
8 Montenegro Santiago Movistar-Best PC + 06:09
9 Ispache Julio Decorabaños - AC Quetzaltenango + 06:59
10 Cubides Cristian Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 07:04
11 Yac Julian Decorabaños - AC Quetzaltenango + 07:39
12 Ramirez Jorge Mexico + 08:51
13 Flórez Frank Colombia + 09:11
14 Morales Pedro Pablo Ejercito de Guatemala + 09:14
15 Ajpacaja Alfredo Decorabaños - AC Quetzaltenango + 10:01
16 Gonzalez Francisco Decorabaños - AC Quetzaltenango + 10:01
17 Sandoval Jonathan Sunspeed-Tujaal Radio + 10:04
18 Chalapud Robinson Team Banco Guayaquil Ecuador + 13:11
19 De Leon Jhonnatan Pinturas Celco + 13:36
20 Toc Fredy Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 13:37
21 Escobar Walter Decorabaños - AC Quetzaltenango + 13:37
22 Archibold Franklin Panamá es Cultura y Valores + 14:11
23 Sam Edwin ADD Quetzatenalgo + 14:34
24 Sam Henry Decorabaños - AC Quetzaltenango + 15:15
25 Canastuj Jose Opticas de Luxe-Ninosport + 15:20
26 Lorenzo Randish Panamá es Cultura y Valores + 15:27
27 Toc Gerson Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 15:45
28 Chonay Wilson A.C.Chimaltenango + 17:22
29 Torres Edgar Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 18:23
30 Jurado Cristofer Panamá es Cultura y Valores + 19:14
31 Gutiérrez Carlos Team Banco Guayaquil Ecuador + 20:18
32 Caicedo Pablo Movistar-Best PC + 20:19
33 Van der Meer Nick Westland Wil Vooruit + 20:23
34 Ajpacajá Celso A.C.San Marcos-Acredicom + 21:48
35 Fuertes Joel Movistar-Best PC + 22:21
36 Vasquez Adolfo Teo Totonicapan + 22:56
37 Gonzalez Max Pinturas Celco + 24:44
38 Gaytan Juan Francisco Pinturas Celco + 26:16
39 Mancipe Andrés Colombia + 26:26
40 Gonzalez Esvin Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 29:21
41 Urbano Jerson Movistar-Best PC + 29:23
42 Montenegro Jorge Team Banco Guayaquil Ecuador + 29:27
43 Strah Alex Panamá es Cultura y Valores + 29:27
44 Toro Cristian Team Banco Guayaquil Ecuador + 29:34
45 Quinteros Alexis Benjamin Team Banco Guayaquil Ecuador + 29:34
46 Montenegro Lenin Team Banco Guayaquil Ecuador + 29:39
47 Muniz Jose Ramon Mexico + 31:06
48 Hernandez Nolberto Panamá es Cultura y Valores + 31:35
49 Torres Alder Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 31:38
50 Vasquez Luis Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 31:38
51 Mendez Amilcar ADD Quetzatenalgo + 31:38
52 Aguilar Bernardo ADD Quetzatenalgo + 32:57
53 Julajuj Alex Rony Opticas de Luxe-Ninosport + 33:53
54 Sisimith Eli Alejandro Opticas de Luxe-Ninosport + 33:53
55 Tuiz Victor Teo Totonicapan + 33:53
56 Santoyo Jose Alfredo Mexico + 36:31
57 de los Santos Argus ADD Huehuetenango + 37:10
58 Ajcay William Sunspeed-Tujaal Radio + 37:11
59 Van Noppen Antonie Westland Wil Vooruit + 39:34
60 Orozco Eduardo Eliud A.C.San Marcos-Acredicom + 39:34
61 Santos Efren Mexico + 39:39
62 Guerra Nehemias Panamá es Cultura y Valores + 39:42
63 Wubben Bob Westland Wil Vooruit + 40:17
64 Rojas Brandon Colombia + 40:49
65 Monterroso Dorian Decorabaños - AC Quetzaltenango + 40:56
66 Rodriguez Mario E.C.Nazareth-Intercop + 41:54
67 Velez Santiago Colombia + 42:22
68 Rios Brayan Sunspeed-Tujaal Radio + 43:29
69 Buijk Jacob Westland Wil Vooruit + 43:48
70 Sacor Bryan ADD Quiché-India Quiche + 43:56
71 Espinosa Bolivar Panamá es Cultura y Valores + 44:01
72 Alvarado Jose Ernesto ADD Quiché-India Quiche + 44:36
73 Perez Rogelio A.C.Chimaltenango + 44:40
74 Arroyo Miguel Mexico + 45:50
75 Bulux Fredy Opticas de Luxe-Ninosport + 45:53
76 Hernández Basilio A.C.San Marcos-Acredicom + 46:10
77 Sinay Marvin Pinturas Celco + 46:29
78 Rios Brandon Sunspeed-Tujaal Radio + 46:44
79 Ajquijay Nelson E.C.Nazareth-Intercop + 47:18
80 Van Kleef Coen Westland Wil Vooruit + 47:56
81 Lopez Endi A.C.Chimaltenango + 49:02
82 Rodriguez Brandon Pinturas Celco + 49:08
83 Morales Julio Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 49:14
84 De Leon Daniel ADD Quiché-India Quiche + 49:38
85 Rojas Santiago Mexico + 49:47
86 Cali Wilder E.C.Nazareth-Intercop + 49:52
87 Velasquez Genaro ADD Quiché-India Quiche + 49:59
88 Chan Ezequiel ADD Quiché-India Quiche + 49:59
89 Ajpacajá Santos A.C.San Marcos-Acredicom + 49:59
90 Vasquez Cristian ADD Huehuetenango + 50:26
91 Palacios Jeffrey Sunspeed-Tujaal Radio + 50:44
92 Hidalgo Jason ADD Huehuetenango + 50:54
93 Maldonado Larry A.C.San Marcos-Acredicom + 52:26
94 Azańos Diego A.C.Chimaltenango + 52:27
95 Tuiz Marvin Teo Totonicapan + 52:27
96 De la Roca Luis Ejercito de Guatemala + 52:27
97 Ajin Amilcar E.C.Nazareth-Intercop + 53:04
98 Mejía Manuel ADD Quetzatenalgo + 53:09
99 Guaran Fernando ADD Quetzatenalgo + 53:17
100 Pichiya Alex Opticas de Luxe-Ninosport + 53:25
101 Ramos Roberto ADD Quetzatenalgo + 53:36
102 Perez Werner Isaac Ejercito de Guatemala + 53:36
103 Perez Wenderley A.C.Chimaltenango + 53:43
104 Reynoso Walter ADD Quiché-India Quiche + 53:44
105 Sanchez Dany A.C.Chimaltenango + 54:14
106 Velasquez Jose Teo Totonicapan + 56:09
107 Mucun Miguel ADD Quiché-India Quiche + 56:13
108 Mucun Cesar ADD Huehuetenango + 56:45
109 Munoz Nehemias Pinturas Celco + 59:50
110 Van der Wal Luuk Westland Wil Vooruit + 01:00:47
OOT Merica Elvis ADD Huehuetenango
OOT Oquendo Jose Ejercito de Guatemala
OOT Ordonez Hector Ejercito de Guatemala
DNF Osorio Julián Colombia
DNF Zapata Alex Colombia
DNF Corte Eduardo Mexico
DNF Diaz Christopher Opticas de Luxe-Ninosport
Pos Rider Team Time
1 1 Vasquez Mardoqueo Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki 14:22:23
2 1 Perez Wilmar ADD Quetzatenalgo + 01:57
3 Chumil Sergio Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 02:46
4 8 Haro Steven Team Banco Guayaquil Ecuador + 06:08
5 5 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 06:54
6 2 Montenegro Santiago Movistar-Best PC + 07:12
7 8 López Luis Opticas de Luxe-Ninosport + 09:02
8 3 Yac Julian Decorabaños - AC Quetzaltenango + 09:16
9 Cubides Cristian Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 09:24
10 18 Morales Esdras Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 11:33
11 2 Flórez Frank Colombia + 12:08
12 6 Ramirez Jorge Mexico + 12:40
13 6 Morales Pedro Pablo Ejercito de Guatemala + 13:12
14 12 Gonzalez Francisco Decorabaños - AC Quetzaltenango + 14:29
15 19 Ispache Julio Decorabaños - AC Quetzaltenango + 14:34
16 8 Chalapud Robinson Team Banco Guayaquil Ecuador + 15:20
17 13 Ajpacaja Alfredo Decorabaños - AC Quetzaltenango + 15:47
18 11 Archibold Franklin Panamá es Cultura y Valores + 16:09
19 5 Toc Fredy Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 16:35
20 9 Sam Edwin ADD Quetzatenalgo + 17:16
21 1 Escobar Walter Decorabaños - AC Quetzaltenango + 17:55
22 1 Canastuj Jose Opticas de Luxe-Ninosport + 19:37
23 Lorenzo Randish Panamá es Cultura y Valores + 19:49
24 12 De Leon Jhonnatan Pinturas Celco + 21:32
25 Chonay Wilson A.C.Chimaltenango + 21:49
26 7 Toc Gerson Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 22:45
27 2 Torres Edgar Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 24:00
28 26 Sandoval Jonathan Sunspeed-Tujaal Radio + 26:17
29 13 Gonzalez Max Pinturas Celco + 27:43
30 13 Jurado Cristofer Panamá es Cultura y Valores + 28:52
31 14 Mancipe Andrés Colombia + 29:32
32 8 Fuertes Joel Movistar-Best PC + 31:10
33 11 Ajpacajá Celso A.C.San Marcos-Acredicom + 31:34
34 22 Sam Henry Decorabaños - AC Quetzaltenango + 31:35
35 6 Vasquez Adolfo Teo Totonicapan + 31:46
36 14 Gutiérrez Carlos Team Banco Guayaquil Ecuador + 33:35
37 13 Mendez Amilcar ADD Quetzatenalgo + 36:01
38 17 Van der Meer Nick Westland Wil Vooruit + 36:43
39 19 Aguilar Bernardo ADD Quetzatenalgo + 37:06
40 18 Caicedo Pablo Movistar-Best PC + 37:49
41 1 Strah Alex Panamá es Cultura y Valores + 38:37
42 3 Urbano Jerson Movistar-Best PC + 39:18
43 5 Muniz Jose Ramon Mexico + 39:22
44 13 Tuiz Victor Teo Totonicapan + 39:52
45 8 Torres Alder Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 39:53
46 2 Montenegro Jorge Team Banco Guayaquil Ecuador + 41:25
47 12 Julajuj Alex Rony Opticas de Luxe-Ninosport + 41:31
48 42 Santos Efren Mexico + 41:32
49 3 Quinteros Alexis Benjamin Team Banco Guayaquil Ecuador + 43:08
50 3 Hernandez Nolberto Panamá es Cultura y Valores + 43:08
51 5 Sisimith Eli Alejandro Opticas de Luxe-Ninosport + 44:00
52 1 Toro Cristian Team Banco Guayaquil Ecuador + 44:34
53 2 Vasquez Luis Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 44:55
54 15 Rojas Brandon Colombia + 49:19
55 23 Arroyo Miguel Mexico + 52:45
56 1 Van Noppen Antonie Westland Wil Vooruit + 56:29
57 8 Espinosa Bolivar Panamá es Cultura y Valores + 56:31
58 7 Montenegro Lenin Team Banco Guayaquil Ecuador + 59:19
59 Monterroso Dorian Decorabaños - AC Quetzaltenango + 01:02:54
60 Velez Santiago Colombia + 01:04:27
61 Rios Brayan Sunspeed-Tujaal Radio + 01:05:49
62 1 Guerra Nehemias Panamá es Cultura y Valores + 01:06:31
63 1 Wubben Bob Westland Wil Vooruit + 01:07:24
64 2 Van Kleef Coen Westland Wil Vooruit + 01:12:13
65 6 Santoyo Jose Alfredo Mexico + 01:19:22
66 19 Gaytan Juan Francisco Pinturas Celco + 01:19:54
67 2 Orozco Eduardo Eliud A.C.San Marcos-Acredicom + 01:20:02
68 4 de los Santos Argus ADD Huehuetenango + 01:21:38
69 4 Rodriguez Mario E.C.Nazareth-Intercop + 01:26:42
70 Hernández Basilio A.C.San Marcos-Acredicom + 01:27:39
71 5 Rodriguez Brandon Pinturas Celco + 01:28:02
72 2 Perez Rogelio A.C.Chimaltenango + 01:29:42
73 3 Buijk Jacob Westland Wil Vooruit + 01:30:04
74 7 Hidalgo Jason ADD Huehuetenango + 01:30:08
75 2 Sacor Bryan ADD Quiché-India Quiche + 01:30:45
76 8 Tuiz Marvin Teo Totonicapan + 01:31:59
77 18 Gonzalez Esvin Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 01:36:10
78 5 Alvarado Jose Ernesto ADD Quiché-India Quiche + 01:37:39
79 4 Sanchez Dany A.C.Chimaltenango + 01:39:25
80 Lopez Endi A.C.Chimaltenango + 01:40:19
81 Rojas Santiago Mexico + 01:41:48
82 12 Ajcay William Sunspeed-Tujaal Radio + 01:43:32
83 4 Perez Werner Isaac Ejercito de Guatemala + 01:44:39
84 Guaran Fernando ADD Quetzatenalgo + 01:46:39
85 1 Azańos Diego A.C.Chimaltenango + 01:47:36
86 1 De la Roca Luis Ejercito de Guatemala + 01:50:43
87 3 Ajpacajá Santos A.C.San Marcos-Acredicom + 01:55:07
88 3 Vasquez Cristian ADD Huehuetenango + 01:56:16
89 4 Maldonado Larry A.C.San Marcos-Acredicom + 01:58:39
90 2 Ramos Roberto ADD Quetzatenalgo + 01:59:27
91 5 Mejía Manuel ADD Quetzatenalgo + 02:02:23
92 3 Van der Wal Luuk Westland Wil Vooruit + 02:03:46
93 5 Ajin Amilcar E.C.Nazareth-Intercop + 02:05:24
94 6 Chan Ezequiel ADD Quiché-India Quiche + 02:06:15
95 6 De Leon Daniel ADD Quiché-India Quiche + 02:08:10
96 7 Sinay Marvin Pinturas Celco + 02:09:13
97 7 Bulux Fredy Opticas de Luxe-Ninosport + 02:10:20
98 4 Velasquez Genaro ADD Quiché-India Quiche + 02:10:37
99 7 Rios Brandon Sunspeed-Tujaal Radio + 02:13:15
100 7 Palacios Jeffrey Sunspeed-Tujaal Radio + 02:18:51
101 8 Morales Julio Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 02:20:37
102 6 Pichiya Alex Opticas de Luxe-Ninosport + 02:22:51
103 8 Ajquijay Nelson E.C.Nazareth-Intercop + 02:23:12
104 1 Munoz Nehemias Pinturas Celco + 02:24:57
105 5 Mucun Miguel ADD Quiché-India Quiche + 02:30:30
106 8 Cali Wilder E.C.Nazareth-Intercop + 02:32:34
107 6 Velasquez Jose Teo Totonicapan + 02:35:11
108 7 Reynoso Walter ADD Quiché-India Quiche + 02:49:28
109 7 Perez Wenderley A.C.Chimaltenango + 02:49:56
110 7 Mucun Cesar ADD Huehuetenango + 03:00:36
Pos Rider Team Time
1 Chumil Sergio Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki 14:25:09
2 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 04:08
3 Flórez Frank Colombia + 09:22
4 Ispache Julio Decorabaños - AC Quetzaltenango + 11:48
5 Sam Edwin ADD Quetzatenalgo + 14:30
6 Chonay Wilson A.C.Chimaltenango + 19:03
7 Gonzalez Max Pinturas Celco + 24:57
8 Mancipe Andrés Colombia + 26:46
9 Aguilar Bernardo ADD Quetzatenalgo + 34:20
10 Muniz Jose Ramon Mexico + 36:36
11 Sisimith Eli Alejandro Opticas de Luxe-Ninosport + 41:14
12 Vasquez Luis Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 42:09
13 Rojas Brandon Colombia + 46:33
14 Arroyo Miguel Mexico + 49:59
15 Montenegro Lenin Team Banco Guayaquil Ecuador + 56:33
16 Velez Santiago Colombia + 01:01:41
17 Guerra Nehemias Panamá es Cultura y Valores + 01:03:45
18 Rodriguez Mario E.C.Nazareth-Intercop + 01:23:56
19 Rodriguez Brandon Pinturas Celco + 01:25:16
20 Sacor Bryan ADD Quiché-India Quiche + 01:27:59
21 Tuiz Marvin Teo Totonicapan + 01:29:13
22 Gonzalez Esvin Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 01:33:24
23 Sanchez Dany A.C.Chimaltenango + 01:36:39
24 Rojas Santiago Mexico + 01:39:02
25 Ajcay William Sunspeed-Tujaal Radio + 01:40:46
26 Guaran Fernando ADD Quetzatenalgo + 01:43:53
27 Azańos Diego A.C.Chimaltenango + 01:44:50
28 Vasquez Cristian ADD Huehuetenango + 01:53:30
29 Ramos Roberto ADD Quetzatenalgo + 01:56:41
30 De Leon Daniel ADD Quiché-India Quiche + 02:05:24
31 Bulux Fredy Opticas de Luxe-Ninosport + 02:07:34
32 Rios Brandon Sunspeed-Tujaal Radio + 02:10:29
33 Palacios Jeffrey Sunspeed-Tujaal Radio + 02:16:05
34 Pichiya Alex Opticas de Luxe-Ninosport + 02:20:05
35 Ajquijay Nelson E.C.Nazareth-Intercop + 02:20:26
36 Munoz Nehemias Pinturas Celco + 02:22:11
37 Mucun Miguel ADD Quiché-India Quiche + 02:27:44
38 Cali Wilder E.C.Nazareth-Intercop + 02:29:48
39 Reynoso Walter ADD Quiché-India Quiche + 02:46:42
40 Perez Wenderley A.C.Chimaltenango + 02:47:10
Pos Team Time
1 Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki 43:18:19
2 Decorabaños - AC Quetzaltenango + 22:57
3 Movistar-Best PC + 31:34
4 Team Banco Guayaquil Ecuador + 41:57
5 ADD Quetzatenalgo + 43:04
6 Panamá es Cultura y Valores + 52:23
7 Opticas de Luxe-Ninosport + 58:49
8 Mexico + 01:13:20
9 Colombia + 01:19:49
10 Pinturas Celco + 01:34:53
11 Westland Wil Vooruit + 02:24:00
12 Teo Totonicapan + 02:32:27
13 Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 02:49:48
14 A.C.San Marcos-Acredicom + 03:04:09
15 Sunspeed-Tujaal Radio + 03:04:28
16 A.C.Chimaltenango + 03:08:29
17 Ejercito de Guatemala + 03:26:32
18 ADD Huehuetenango + 04:36:52
19 ADD Quiché-India Quiche + 04:40:26
20 E.C.Nazareth-Intercop + 05:40:56

Information