Vuelta a Guatemala - 2022

Stage GC Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Perez Wilmar ADD Quetzatenalgo 7 03:12:20
2 Vasquez Mardoqueo Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki 3 + 19
3 Chumil Sergio Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki 1 + 49
4 Montenegro Santiago Movistar-Best PC + 01:22
5 Ramirez Jorge Mexico + 01:36
6 Santos Efren Mexico + 01:46
7 Yac Julian Decorabaños - AC Quetzaltenango + 01:47
8 Archibold Franklin Panamá es Cultura y Valores + 02:18
9 Chalapud Robinson Team Banco Guayaquil Ecuador + 02:32
10 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 02:39
11 Gonzalez Max Pinturas Celco + 02:39
12 Cubides Cristian Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 02:39
13 Haro Steven Team Banco Guayaquil Ecuador + 02:46
14 Sam Edwin ADD Quetzatenalgo + 03:01
15 Flórez Frank Colombia + 03:07
16 Toc Fredy Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 03:08
17 López Luis Opticas de Luxe-Ninosport + 03:08
18 Mancipe Andrés Colombia + 03:25
19 Aguilar Bernardo ADD Quetzatenalgo + 03:33
20 De Leon Jhonnatan Pinturas Celco + 03:59
21 Morales Pedro Pablo Ejercito de Guatemala + 04:08
22 Chonay Wilson A.C.Chimaltenango + 04:12
23 Gonzalez Francisco Decorabaños - AC Quetzaltenango + 04:13
24 Lorenzo Randish Panamá es Cultura y Valores + 04:13
25 Escobar Walter Decorabaños - AC Quetzaltenango + 04:16
26 Canastuj Jose Opticas de Luxe-Ninosport + 04:16
27 Corte Eduardo Mexico + 04:32
28 Mendez Amilcar ADD Quetzatenalgo + 04:33
29 Ajpacaja Alfredo Decorabaños - AC Quetzaltenango + 05:10
30 Morales Esdras Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 05:39
31 Tuiz Victor Teo Totonicapan + 05:39
32 Torres Edgar Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 05:47
33 Arroyo Miguel Mexico + 06:19
34 Vasquez Adolfo Teo Totonicapan + 06:21
35 Toc Gerson Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 07:10
36 Sam Henry Decorabaños - AC Quetzaltenango + 07:50
37 Ispache Julio Decorabaños - AC Quetzaltenango + 07:54
38 Julajuj Alex Rony Opticas de Luxe-Ninosport + 07:57
39 Torres Alder Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 08:00
40 Rojas Brandon Colombia + 08:10
41 Muniz Jose Ramon Mexico + 08:26
42 Fuertes Joel Movistar-Best PC + 08:29
43 Gonzalez Esvin Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 08:31
44 Strah Alex Panamá es Cultura y Valores + 08:50
45 Urbano Jerson Movistar-Best PC + 09:12
46 Hernandez Nolberto Panamá es Cultura y Valores + 09:12
47 Guerra Nehemias Panamá es Cultura y Valores + 09:22
48 Jurado Cristofer Panamá es Cultura y Valores + 09:48
49 Ajpacajá Celso A.C.San Marcos-Acredicom + 09:56
50 Espinosa Bolivar Panamá es Cultura y Valores + 09:58
51 Sisimith Eli Alejandro Opticas de Luxe-Ninosport + 10:17
52 Montenegro Jorge Team Banco Guayaquil Ecuador + 10:45
53 Vasquez Luis Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 11:04
54 Toro Cristian Team Banco Guayaquil Ecuador + 11:41
55 Montenegro Lenin Team Banco Guayaquil Ecuador + 12:10
56 Quinteros Alexis Benjamin Team Banco Guayaquil Ecuador + 12:41
57 Gutiérrez Carlos Team Banco Guayaquil Ecuador + 12:41
58 Buijk Jacob Westland Wil Vooruit + 13:31
59 Van Noppen Antonie Westland Wil Vooruit + 13:43
60 Sacor Bryan ADD Quiché-India Quiche + 13:43
61 Gaytan Juan Francisco Pinturas Celco + 14:46
62 Wubben Bob Westland Wil Vooruit + 14:57
63 Van der Meer Nick Westland Wil Vooruit + 15:17
64 Van Kleef Coen Westland Wil Vooruit + 15:47
65 Sandoval Jonathan Sunspeed-Tujaal Radio + 15:53
66 Rios Brayan Sunspeed-Tujaal Radio + 16:12
67 Orozco Eduardo Eliud A.C.San Marcos-Acredicom + 16:29
68 Velez Santiago Colombia + 16:40
69 Caicedo Pablo Movistar-Best PC + 17:30
70 Ajcay William Sunspeed-Tujaal Radio + 18:07
71 Rodriguez Brandon Pinturas Celco + 19:16
72 Hernández Basilio A.C.San Marcos-Acredicom + 19:57
73 Zapata Alex Colombia + 21:18
74 de los Santos Argus ADD Huehuetenango + 21:18
75 Ordonez Hector Ejercito de Guatemala + 21:34
76 Sanchez Dany A.C.Chimaltenango + 21:46
77 Morales Julio Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 21:48
78 Perez Rogelio A.C.Chimaltenango + 21:51
79 Tuiz Marvin Teo Totonicapan + 22:05
80 Hidalgo Jason ADD Huehuetenango + 22:17
81 Monterroso Dorian Decorabaños - AC Quetzaltenango + 22:17
82 Azańos Diego A.C.Chimaltenango + 22:24
83 Chan Ezequiel ADD Quiché-India Quiche + 23:23
84 Rojas Santiago Mexico + 23:48
85 Perez Werner Isaac Ejercito de Guatemala + 24:00
86 Palacios Jeffrey Sunspeed-Tujaal Radio + 24:04
87 Ajpacajá Santos A.C.San Marcos-Acredicom + 24:17
88 Ajin Amilcar E.C.Nazareth-Intercop + 24:17
89 Rodriguez Mario E.C.Nazareth-Intercop + 24:40
90 Guaran Fernando ADD Quetzatenalgo + 24:55
91 Pichiya Alex Opticas de Luxe-Ninosport + 25:13
92 Lopez Endi A.C.Chimaltenango + 25:33
93 Alvarado Jose Ernesto ADD Quiché-India Quiche + 25:39
94 De Leon Daniel ADD Quiché-India Quiche + 25:39
95 Munoz Nehemias Pinturas Celco + 25:42
96 Santoyo Jose Alfredo Mexico + 25:57
97 Sinay Marvin Pinturas Celco + 25:59
98 Bulux Fredy Opticas de Luxe-Ninosport + 26:09
99 Diaz Christopher Opticas de Luxe-Ninosport + 26:09
100 Mejía Manuel ADD Quetzatenalgo + 26:50
101 Ramos Roberto ADD Quetzatenalgo + 26:50
102 Velasquez Genaro ADD Quiché-India Quiche + 27:26
103 De la Roca Luis Ejercito de Guatemala + 29:48
104 Ajquijay Nelson E.C.Nazareth-Intercop + 30:05
105 Van der Wal Luuk Westland Wil Vooruit + 30:14
106 Rios Brandon Sunspeed-Tujaal Radio + 30:41
107 Cali Wilder E.C.Nazareth-Intercop + 31:45
108 Vasquez Cristian ADD Huehuetenango + 31:59
109 Oquendo Jose Ejercito de Guatemala + 32:16
110 Maldonado Larry A.C.San Marcos-Acredicom + 33:24
111 Velasquez Jose Teo Totonicapan + 38:05
112 Merica Elvis ADD Huehuetenango + 42:26
113 Osorio Julián Colombia + 43:00
114 Mucun Cesar ADD Huehuetenango + 45:51
115 Mucun Miguel ADD Quiché-India Quiche + 45:51
116 Perez Wenderley A.C.Chimaltenango + 47:24
117 Reynoso Walter ADD Quiché-India Quiche + 47:51
OOT Gomez Jersy ADD Huehuetenango
OOT Lopez Mirrael Muni Fraijanes-Llantera Alvarado
OOT Bulux Sergio Sunspeed-Tujaal Radio
DNF Novoa Sebastian Movistar-Best PC
DNF Barrios Melvin Muni Fraijanes-Llantera Alvarado
DNF Cortez Jaime Teo Totonicapan
DNF Sanchez Carlos Teo Totonicapan
Pos Rider Team Time
1 10 Perez Wilmar ADD Quetzatenalgo 10:16:33
2 7 Vasquez Mardoqueo Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 19
3 Chumil Sergio Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 49
4 6 Montenegro Santiago Movistar-Best PC + 01:22
5 22 Yac Julian Decorabaños - AC Quetzaltenango + 01:56
6 25 Santos Efren Mexico + 02:12
7 5 Archibold Franklin Panamá es Cultura y Valores + 02:17
8 7 Chalapud Robinson Team Banco Guayaquil Ecuador + 02:28
9 2 Cubides Cristian Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 02:39
10 2 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 02:39
11 7 Sam Edwin ADD Quetzatenalgo + 03:01
12 18 Haro Steven Team Banco Guayaquil Ecuador + 03:12
13 6 Flórez Frank Colombia + 03:16
14 3 Toc Fredy Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 03:17
15 3 López Luis Opticas de Luxe-Ninosport + 03:17
16 24 Gonzalez Max Pinturas Celco + 03:18
17 12 Mancipe Andrés Colombia + 03:25
18 33 Ramirez Jorge Mexico + 04:08
19 4 Morales Pedro Pablo Ejercito de Guatemala + 04:17
20 26 Aguilar Bernardo ADD Quetzatenalgo + 04:28
21 7 Canastuj Jose Opticas de Luxe-Ninosport + 04:36
22 7 Escobar Walter Decorabaños - AC Quetzaltenango + 04:37
23 9 Lorenzo Randish Panamá es Cultura y Valores + 04:41
24 3 Mendez Amilcar ADD Quetzatenalgo + 04:42
25 9 Chonay Wilson A.C.Chimaltenango + 04:46
26 10 Gonzalez Francisco Decorabaños - AC Quetzaltenango + 04:47
27 6 Corte Eduardo Mexico + 05:02
28 2 Morales Esdras Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 05:48
29 4 Torres Edgar Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 05:56
30 14 Ajpacaja Alfredo Decorabaños - AC Quetzaltenango + 06:05
31 10 Tuiz Victor Teo Totonicapan + 06:18
32 11 Arroyo Miguel Mexico + 07:14
33 17 Toc Gerson Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki + 07:19
34 26 Ispache Julio Decorabaños - AC Quetzaltenango + 07:54
35 29 Julajuj Alex Rony Opticas de Luxe-Ninosport + 07:57
36 22 De Leon Jhonnatan Pinturas Celco + 08:15
37 2 Torres Alder Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 08:34
38 16 Muniz Jose Ramon Mexico + 08:35
39 2 Rojas Brandon Colombia + 08:49
40 2 Fuertes Joel Movistar-Best PC + 09:08
41 13 Vasquez Adolfo Teo Totonicapan + 09:09
42 3 Strah Alex Panamá es Cultura y Valores + 09:29
43 29 Jurado Cristofer Panamá es Cultura y Valores + 09:57
44 20 Ajpacajá Celso A.C.San Marcos-Acredicom + 10:05
45 2 Urbano Jerson Movistar-Best PC + 10:14
46 26 Sisimith Eli Alejandro Opticas de Luxe-Ninosport + 10:26
47 6 Hernandez Nolberto Panamá es Cultura y Valores + 11:52
48 2 Montenegro Jorge Team Banco Guayaquil Ecuador + 12:17
49 6 Espinosa Bolivar Panamá es Cultura y Valores + 12:49
50 5 Gutiérrez Carlos Team Banco Guayaquil Ecuador + 13:36
51 1 Vasquez Luis Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 13:36
52 4 Quinteros Alexis Benjamin Team Banco Guayaquil Ecuador + 13:53
53 4 Toro Cristian Team Banco Guayaquil Ecuador + 15:19
54 12 Sandoval Jonathan Sunspeed-Tujaal Radio + 16:32
55 6 Van der Meer Nick Westland Wil Vooruit + 16:39
56 6 Sam Henry Decorabaños - AC Quetzaltenango + 16:39
57 1 Van Noppen Antonie Westland Wil Vooruit + 17:14
58 35 Caicedo Pablo Movistar-Best PC + 17:49
59 46 Monterroso Dorian Decorabaños - AC Quetzaltenango + 22:17
60 1 Velez Santiago Colombia + 22:24
61 1 Rios Brayan Sunspeed-Tujaal Radio + 22:39
62 1 Van Kleef Coen Westland Wil Vooruit + 24:36
63 3 Guerra Nehemias Panamá es Cultura y Valores + 27:08
64 1 Wubben Bob Westland Wil Vooruit + 27:26
65 3 Montenegro Lenin Team Banco Guayaquil Ecuador + 29:59
66 3 Rodriguez Brandon Pinturas Celco + 39:13
67 2 Hidalgo Jason ADD Huehuetenango + 39:33
68 1 Tuiz Marvin Teo Totonicapan + 39:51
69 7 Orozco Eduardo Eliud A.C.San Marcos-Acredicom + 40:47
70 2 Hernández Basilio A.C.San Marcos-Acredicom + 41:48
71 7 Santoyo Jose Alfredo Mexico + 43:10
72 1 de los Santos Argus ADD Huehuetenango + 44:47
73 2 Rodriguez Mario E.C.Nazareth-Intercop + 45:07
74 Perez Rogelio A.C.Chimaltenango + 45:21
75 Sanchez Dany A.C.Chimaltenango + 45:30
76 13 Buijk Jacob Westland Wil Vooruit + 46:35
77 14 Sacor Bryan ADD Quiché-India Quiche + 47:08
78 Ordonez Hector Ejercito de Guatemala + 47:43
79 Perez Werner Isaac Ejercito de Guatemala + 51:22
80 3 Lopez Endi A.C.Chimaltenango + 51:36
81 2 Rojas Santiago Mexico + 52:20
82 4 Zapata Alex Colombia + 52:30
83 3 Alvarado Jose Ernesto ADD Quiché-India Quiche + 53:22
84 Guaran Fernando ADD Quetzatenalgo + 53:41
85 8 Gaytan Juan Francisco Pinturas Celco + 53:57
86 1 Azańos Diego A.C.Chimaltenango + 55:28
87 2 De la Roca Luis Ejercito de Guatemala + 58:35
88 7 Oquendo Jose Ejercito de Guatemala + 01:00:12
89 1 Van der Wal Luuk Westland Wil Vooruit + 01:03:18
90 6 Ajpacajá Santos A.C.San Marcos-Acredicom + 01:05:27
91 1 Vasquez Cristian ADD Huehuetenango + 01:06:09
92 2 Ramos Roberto ADD Quetzatenalgo + 01:06:10
93 3 Maldonado Larry A.C.San Marcos-Acredicom + 01:06:32
94 5 Ajcay William Sunspeed-Tujaal Radio + 01:06:40
95 13 Gonzalez Esvin Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 01:07:08
96 1 Mejía Manuel ADD Quetzatenalgo + 01:09:33
97 15 Osorio Julián Colombia + 01:10:56
98 Ajin Amilcar E.C.Nazareth-Intercop + 01:12:39
99 2 Diaz Christopher Opticas de Luxe-Ninosport + 01:15:37
100 2 Chan Ezequiel ADD Quiché-India Quiche + 01:16:35
101 2 De Leon Daniel ADD Quiché-India Quiche + 01:18:51
102 2 Velasquez Genaro ADD Quiché-India Quiche + 01:20:57
103 4 Sinay Marvin Pinturas Celco + 01:23:03
104 5 Bulux Fredy Opticas de Luxe-Ninosport + 01:24:46
105 5 Munoz Nehemias Pinturas Celco + 01:25:26
106 Rios Brandon Sunspeed-Tujaal Radio + 01:26:50
107 5 Palacios Jeffrey Sunspeed-Tujaal Radio + 01:28:26
108 5 Pichiya Alex Opticas de Luxe-Ninosport + 01:29:45
109 8 Morales Julio Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 01:31:42
110 10 Mucun Miguel ADD Quiché-India Quiche + 01:34:36
111 3 Ajquijay Nelson E.C.Nazareth-Intercop + 01:36:13
112 7 Merica Elvis ADD Huehuetenango + 01:37:39
113 2 Velasquez Jose Teo Totonicapan + 01:39:21
114 4 Cali Wilder E.C.Nazareth-Intercop + 01:43:01
115 Reynoso Walter ADD Quiché-India Quiche + 01:56:03
116 Perez Wenderley A.C.Chimaltenango + 01:56:32
117 3 Mucun Cesar ADD Huehuetenango + 02:04:10
Pos Rider Team Time
1 Chumil Sergio Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki 10:17:22
2 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 01:50
3 Sam Edwin ADD Quetzatenalgo + 02:12
4 Flórez Frank Colombia + 02:27
5 Gonzalez Max Pinturas Celco + 02:29
6 Mancipe Andrés Colombia + 02:36
7 Aguilar Bernardo ADD Quetzatenalgo + 03:39
8 Chonay Wilson A.C.Chimaltenango + 03:57
9 Arroyo Miguel Mexico + 06:25
10 Ispache Julio Decorabaños - AC Quetzaltenango + 07:05
11 Muniz Jose Ramon Mexico + 07:46
12 Rojas Brandon Colombia + 08:00
13 Sisimith Eli Alejandro Opticas de Luxe-Ninosport + 09:37
14 Vasquez Luis Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 12:47
15 Velez Santiago Colombia + 21:35
16 Guerra Nehemias Panamá es Cultura y Valores + 26:19
17 Montenegro Lenin Team Banco Guayaquil Ecuador + 29:10
18 Rodriguez Brandon Pinturas Celco + 38:24
19 Tuiz Marvin Teo Totonicapan + 39:02
20 Rodriguez Mario E.C.Nazareth-Intercop + 44:18
21 Sanchez Dany A.C.Chimaltenango + 44:41
22 Sacor Bryan ADD Quiché-India Quiche + 46:19
23 Rojas Santiago Mexico + 51:31
24 Zapata Alex Colombia + 51:41
25 Guaran Fernando ADD Quetzatenalgo + 52:52
26 Azańos Diego A.C.Chimaltenango + 54:39
27 Vasquez Cristian ADD Huehuetenango + 01:05:20
28 Ramos Roberto ADD Quetzatenalgo + 01:05:21
29 Ajcay William Sunspeed-Tujaal Radio + 01:05:51
30 Gonzalez Esvin Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 01:06:19
31 Osorio Julián Colombia + 01:10:07
32 Diaz Christopher Opticas de Luxe-Ninosport + 01:14:48
33 De Leon Daniel ADD Quiché-India Quiche + 01:18:02
34 Bulux Fredy Opticas de Luxe-Ninosport + 01:23:57
35 Munoz Nehemias Pinturas Celco + 01:24:37
36 Rios Brandon Sunspeed-Tujaal Radio + 01:26:01
37 Palacios Jeffrey Sunspeed-Tujaal Radio + 01:27:37
38 Pichiya Alex Opticas de Luxe-Ninosport + 01:28:56
39 Mucun Miguel ADD Quiché-India Quiche + 01:33:47
40 Ajquijay Nelson E.C.Nazareth-Intercop + 01:35:24
41 Cali Wilder E.C.Nazareth-Intercop + 01:42:12
42 Reynoso Walter ADD Quiché-India Quiche + 01:55:14
43 Perez Wenderley A.C.Chimaltenango + 01:55:43
Pos Team Time
1 Hino-One-La Red-Tigo-Suzuki 30:53:26
2 ADD Quetzatenalgo + 02:56
3 Mexico + 05:12
4 Decorabaños - AC Quetzaltenango + 06:38
5 Movistar-Best PC + 08:52
6 Colombia + 11:43
7 Panamá es Cultura y Valores + 11:51
8 Opticas de Luxe-Ninosport + 11:52
9 Team Banco Guayaquil Ecuador + 13:33
10 Pinturas Celco + 38:37
11 Teo Totonicapan + 50:06
12 Westland Wil Vooruit + 52:06
13 Muni Fraijanes-Llantera Alvarado + 01:23:56
14 A.C.San Marcos-Acredicom + 01:24:57
15 A.C.Chimaltenango + 01:25:45
16 Ejercito de Guatemala + 01:39:35
17 Sunspeed-Tujaal Radio + 01:42:04
18 ADD Huehuetenango + 02:26:42
19 ADD Quiché-India Quiche + 02:30:36
20 E.C.Nazareth-Intercop + 03:30:12

Information