Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Vuelta a Guatemala

2019

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Julio Padilla Opticas de Luxe-Ninosport 04:45:077
02 Alonso Gamero Peru + 003
03 Dorian Monterroso Decorabaños-AC Quetzaltenango + 001
04 Hugo Ruiz Peru + 00
05 Jose Canastuj Opticas de Luxe-Ninosport + 00
06 Henry Alberto Sam Poz Asociclismo Quetzaltenango + 00
07 Alfredo Ajpacaja Decorabaños-AC Quetzaltenango + 00
08 Carlos Alberto Gutierrez Edimar-G.Aldana + 00
09 Luis Enrique Lopez Nolasco Opticas de Luxe-Ninosport + 00
10 Efrain Xicale Coyopolt Dicafriem-Mexico + 00
11 Pedro Pablo Morales Pinzón Ejercito de Guatemala + 00
12 Andre Alexander Gonzales Zenteno Peru + 00
13 Oscar Emiliano Serech Chan Ejercito de Guatemala + 00
14 Alex Rony Julajuj Julajuj Opticas de Luxe-Ninosport + 00
15 Brayan Rios ADD Quiché + 00
16 Fredy Toc Xon A,C.Chimaltenango + 00
17 Jonathan Gonzalez Edimar-G.Aldana + 00
18 Gerson Toc Hino Cycling Team + 00
19 Julio Elias Toroc Noj Cuajo Luna Universal Foods + 00
20 Jose Vicente Antonio Saenz Merida Opticas de Luxe-Ninosport + 00
21 Sebastian Orlando Caro Deprisa + 00
22 Mardoqueo Vasquez Cuajo Luna Universal Foods + 00
23 Fabian Steven Cifuentes HYF Ropa Deportiva + 00
24 Victor Alfonso Tuiz Tuy A.C.Solola-Intercop + 00
25 Melvin Daniel Boron Rabinal Ejercito de Guatemala + 00
26 Alder Torres Hino Cycling Team + 00
27 Cristian Cubides Edimar-G.Aldana + 00
28 Manuel Rodas Decorabaños-AC Quetzaltenango + 00
29 Leonardo Gonzalez Lares A,C.Chimaltenango + 00
30 Jhonnatan Josué De Leon Paz Hino Cycling Team + 00
31 Sean Gardner Gateway Harley-Davidson Trek + 00
32 Renato Tapia Peru + 00
33 Amilcar Oswaldo Mendez Sarat Asociclismo Quetzaltenango + 00
34 Jorge Ramirez Florez HYF Ropa Deportiva + 00
35 Dilson Geovany Orozco Gonzalez A.C.San Marcos + 00
36 Edgar Geovany Torres Yuman Hino Cycling Team + 00
37 Nervin Geovany Jiatz Zut Hino Cycling Team + 00
38 Gabriel Macario Cortez Ejercito de Guatemala + 00
39 Yeison Alejandro Rincon Alvarez Edimar-G.Aldana + 00
40 Jahir Perez Deprisa + 00
41 Basilio Hernández Cuajo Luna Universal Foods + 00
42 Royner Navarro Peru + 00
43 Alain Quispe Peru + 00
44 Francisco Osweli Gonzalez Sacalxot Asociclismo Quetzaltenango + 00
45 Adolfo Vasquez Cuajo Luna Universal Foods + 00
46 Walter Filadelfo Escobar Lopez Decorabaños-AC Quetzaltenango + 00
47 Julian Noé Yac Yac Decorabaños-AC Quetzaltenango + 00
48 Celso Ajpacajá Tax Decorabaños-AC Quetzaltenango + 00
49 Jose Luis Soperanes Dicafriem-Mexico + 00
50 Miguel Angel Cendales HYF Ropa Deportiva + 00
51 Fabian Andrés Cordoba Edimar-G.Aldana + 00
52 Pedro Humberto Larez Conoz ADD Quiché + 00
53 Esvin Alexander Ixtamer Tun A,C.Chimaltenango + 00
54 Juan Xajpot Cuajo Luna Universal Foods + 00
55 Walter Bosbely Perez Cali A,C.Chimaltenango + 00
56 Sergio Geovany Chumil Gonzalez A,C.Chimaltenango + 00
57 George Brandon Tibaquira HYF Ropa Deportiva + 37
58 Luis Jose De la Roca Hernandez Team Australian Sacatepequez + 00
59 Wilmer Fernando Orozco Lopez A.C.San Marcos + 03:31
60 Ethan Overson Gateway Harley-Davidson Trek + 03:31
61 Heimarhanz Ariza Deprisa + 04:14
62 Dimas Danisar Vail Vail Asociclismo Quetzaltenango + 04:14
63 Cesar Ixehuati Mejia Dicafriem-Mexico + 08:25
64 Steven Manuel Cuesta Deprisa + 08:33
65 Grant Koontz Gateway Harley-Davidson Trek + 08:33
66 Rodolfo Tuiz Sulugui A.C.Solola-Intercop + 08:37
67 Abel Jocholá Cancax A,C.Chimaltenango + 15:11
68 Walter Sipac Cosami-Teo Totonicapan + 15:11
69 Roberto Pop A.C.Solola-Intercop + 16:04
70 Amilcar Ajin Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 16:04
71 Werner Isaac Perez Zamora Team Australian Sacatepequez + 16:04
72 Jose Alfredo Velasquez Yax Cosami-Teo Totonicapan + 16:04
73 Romeo Ajquiy Marroquin A.C.San Marcos + 16:04
74 Tomy Gonzales A.C.Solola-Intercop + 16:04
75 Erick Romualdo Chumil Ajquichi A.C.Solola-Intercop + 16:04
76 Bryan Gomez Gateway Harley-Davidson Trek + 16:04
77 Eddy Moises Xep Toroc Cosami-Teo Totonicapan + 16:04
78 Esdras Morales Pinzón Hino Cycling Team + 16:04
79 Genaro Velasquez Perez ADD Quiché + 16:04
80 Juan Jose Joj ADD Quiché + 16:04
81 Joel Yates Gateway Harley-Davidson Trek + 16:04
82 Angel Andy Portillo Ajuech Dicafriem-Mexico + 16:04
83 Jose Luis Reyes Mantilla Dicafriem-Mexico + 16:04
84 Jonathan Armando Giron Reyes ADD Quiché + 16:04
85 Dennis Ramirez Mejia Gateway Harley-Davidson Trek + 16:04
86 Larry Maldonado A.C.San Marcos + 19:19
87 Brandon Aroldo Rios Rosales ADD Quiché + 19:19
88 Otoniel Yax Cosami-Teo Totonicapan + 20:54
89 Jaime Vasquez Vasquez Cosami-Teo Totonicapan + 20:54
90 Eduardo Eliud Orozco A.C.San Marcos + 30:25
91 Wenderley Perez Asociclismo Quetzaltenango + 30:53
92 Manuel Mejía Fuentes Asociclismo Quetzaltenango + 30:57
93 Samuel Chete Santos Opticas de Luxe-Ninosport + 34:02
94 William Oswaldo Morales A.C.Solola-Intercop + 34:23
95 Endy Lopez Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 35:02
96 Edgar Lopez Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 38:23
97 Juan Macario Cortez Ejercito de Guatemala + 38:23
98 Josué Francisco Canastuj Calel Ejercito de Guatemala + 38:23
99 Elmer Mauricio Esquit Esquit Cosami-Teo Totonicapan + 38:23
100 Rosendo Abisai Lacan Lacan Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 38:23
101 Juan Josue Esquit Xicay Team Australian Sacatepequez + 38:23
102 Emeterio Vicente Mejia Team Australian Sacatepequez + 43:59
DNF Marlon Fuentes Carreto A.C.San Marcos
DNF Jose Duarte Edimar-G.Aldana
DNF Osman Valey Taller Dist.Hern.Soto.Salama
DNF Eduardo Valey Taller Dist.Hern.Soto.Salama
DNF Irwin Orlando Hernandez Guaran Team Australian Sacatepequez
Pos Rider Team Time
01 Julio Padilla Opticas de Luxe-Ninosport 04:45:07
02 Alonso Gamero Peru + 00
03 Dorian Monterroso Decorabaños-AC Quetzaltenango + 00
04 Hugo Ruiz Peru + 00
05 Jose Canastuj Opticas de Luxe-Ninosport + 00
06 Henry Alberto Sam Poz Asociclismo Quetzaltenango + 00
07 Alfredo Ajpacaja Decorabaños-AC Quetzaltenango + 00
08 Carlos Alberto Gutierrez Edimar-G.Aldana + 00
09 Luis Enrique Lopez Nolasco Opticas de Luxe-Ninosport + 00
10 Efrain Xicale Coyopolt Dicafriem-Mexico + 00
11 Pedro Pablo Morales Pinzón Ejercito de Guatemala + 00
12 Andre Alexander Gonzales Zenteno Peru + 00
13 Oscar Emiliano Serech Chan Ejercito de Guatemala + 00
14 Alex Rony Julajuj Julajuj Opticas de Luxe-Ninosport + 00
15 Brayan Rios ADD Quiché + 00
16 Fredy Toc Xon A,C.Chimaltenango + 00
17 Jonathan Gonzalez Edimar-G.Aldana + 00
18 Gerson Toc Hino Cycling Team + 00
19 Julio Elias Toroc Noj Cuajo Luna Universal Foods + 00
20 Jose Vicente Antonio Saenz Merida Opticas de Luxe-Ninosport + 00
21 Sebastian Orlando Caro Deprisa + 00
22 Mardoqueo Vasquez Cuajo Luna Universal Foods + 00
23 Fabian Steven Cifuentes HYF Ropa Deportiva + 00
24 Victor Alfonso Tuiz Tuy A.C.Solola-Intercop + 00
25 Melvin Daniel Boron Rabinal Ejercito de Guatemala + 00
26 Alder Torres Hino Cycling Team + 00
27 Cristian Cubides Edimar-G.Aldana + 00
28 Manuel Rodas Decorabaños-AC Quetzaltenango + 00
29 Leonardo Gonzalez Lares A,C.Chimaltenango + 00
30 Jhonnatan Josué De Leon Paz Hino Cycling Team + 00
31 Sean Gardner Gateway Harley-Davidson Trek + 00
32 Renato Tapia Peru + 00
33 Amilcar Oswaldo Mendez Sarat Asociclismo Quetzaltenango + 00
34 Jorge Ramirez Florez HYF Ropa Deportiva + 00
35 Dilson Geovany Orozco Gonzalez A.C.San Marcos + 00
36 Edgar Geovany Torres Yuman Hino Cycling Team + 00
37 Nervin Geovany Jiatz Zut Hino Cycling Team + 00
38 Gabriel Macario Cortez Ejercito de Guatemala + 00
39 Yeison Alejandro Rincon Alvarez Edimar-G.Aldana + 00
40 Jahir Perez Deprisa + 00
41 Basilio Hernández Cuajo Luna Universal Foods + 00
42 Royner Navarro Peru + 00
43 Alain Quispe Peru + 00
44 Francisco Osweli Gonzalez Sacalxot Asociclismo Quetzaltenango + 00
45 Adolfo Vasquez Cuajo Luna Universal Foods + 00
46 Walter Filadelfo Escobar Lopez Decorabaños-AC Quetzaltenango + 00
47 Julian Noé Yac Yac Decorabaños-AC Quetzaltenango + 00
48 Celso Ajpacajá Tax Decorabaños-AC Quetzaltenango + 00
49 Jose Luis Soperanes Dicafriem-Mexico + 00
50 Miguel Angel Cendales HYF Ropa Deportiva + 00
51 Fabian Andrés Cordoba Edimar-G.Aldana + 00
52 Pedro Humberto Larez Conoz ADD Quiché + 00
53 Esvin Alexander Ixtamer Tun A,C.Chimaltenango + 00
54 Juan Xajpot Cuajo Luna Universal Foods + 00
55 Walter Bosbely Perez Cali A,C.Chimaltenango + 00
56 Sergio Geovany Chumil Gonzalez A,C.Chimaltenango + 00
57 Luis Jose De la Roca Hernandez Team Australian Sacatepequez + 00
58 George Brandon Tibaquira HYF Ropa Deportiva + 37
59 Wilmer Fernando Orozco Lopez A.C.San Marcos + 03:31
60 Ethan Overson Gateway Harley-Davidson Trek + 03:31
61 Heimarhanz Ariza Deprisa + 04:14
62 Dimas Danisar Vail Vail Asociclismo Quetzaltenango + 04:14
63 Cesar Ixehuati Mejia Dicafriem-Mexico + 08:25
64 Steven Manuel Cuesta Deprisa + 08:33
65 Grant Koontz Gateway Harley-Davidson Trek + 08:33
66 Rodolfo Tuiz Sulugui A.C.Solola-Intercop + 08:37
67 Abel Jocholá Cancax A,C.Chimaltenango + 15:11
68 Walter Sipac Cosami-Teo Totonicapan + 15:11
69 Roberto Pop A.C.Solola-Intercop + 16:04
70 Amilcar Ajin Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 16:04
71 Werner Isaac Perez Zamora Team Australian Sacatepequez + 16:04
72 Jose Alfredo Velasquez Yax Cosami-Teo Totonicapan + 16:04
73 Romeo Ajquiy Marroquin A.C.San Marcos + 16:04
74 Tomy Gonzales A.C.Solola-Intercop + 16:04
75 Erick Romualdo Chumil Ajquichi A.C.Solola-Intercop + 16:04
76 Bryan Gomez Gateway Harley-Davidson Trek + 16:04
77 Eddy Moises Xep Toroc Cosami-Teo Totonicapan + 16:04
78 Esdras Morales Pinzón Hino Cycling Team + 16:04
79 Genaro Velasquez Perez ADD Quiché + 16:04
80 Juan Jose Joj ADD Quiché + 16:04
81 Joel Yates Gateway Harley-Davidson Trek + 16:04
82 Angel Andy Portillo Ajuech Dicafriem-Mexico + 16:04
83 Jose Luis Reyes Mantilla Dicafriem-Mexico + 16:04
84 Jonathan Armando Giron Reyes ADD Quiché + 16:04
85 Dennis Ramirez Mejia Gateway Harley-Davidson Trek + 16:04
86 Larry Maldonado A.C.San Marcos + 19:19
87 Brandon Aroldo Rios Rosales ADD Quiché + 19:19
88 Otoniel Yax Cosami-Teo Totonicapan + 20:54
89 Jaime Vasquez Vasquez Cosami-Teo Totonicapan + 20:54
90 Eduardo Eliud Orozco A.C.San Marcos + 30:25
91 Wenderley Perez Asociclismo Quetzaltenango + 30:53
92 Manuel Mejía Fuentes Asociclismo Quetzaltenango + 30:57
93 Samuel Chete Santos Opticas de Luxe-Ninosport + 34:02
94 William Oswaldo Morales A.C.Solola-Intercop + 34:23
95 Endy Lopez Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 35:02
96 Edgar Lopez Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 38:23
97 Juan Macario Cortez Ejercito de Guatemala + 38:23
98 Josué Francisco Canastuj Calel Ejercito de Guatemala + 38:23
99 Elmer Mauricio Esquit Esquit Cosami-Teo Totonicapan + 38:23
100 Rosendo Abisai Lacan Lacan Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 38:23
101 Juan Josue Esquit Xicay Team Australian Sacatepequez + 38:23
102 Emeterio Vicente Mejia Team Australian Sacatepequez + 43:59
Info
Nation Guatemala
Date October 23
Where San Benito -> Río Dulce
What 01.Stage
Distance 204 km
Leader J.Padilla
Youth J.Canastuj
Points J.Padilla
Mountain A.Gamero
Sprint A.Gamero