Vuelta a Guatemala - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Alonso Gamero Peru 02:14:207
02 Brayan Rios ADD Quiché + 003
03 Alfredo Ajpacaja Decorabaños + 001
04 Jhonnatan De Leon Hino-One-La Red + 00
05 Reinier Honig Global Cycling Team + 00
06 Miguel Angel Cendales Tlaxcala + 00
07 Walter Escobar Decorabaños + 45
08 Gerson Toc Hino-One-La Red + 46
09 Luis Alfredo Martinez Gaitan Sundark Arawak Eca Team + 46
10 Carlos Lopez Gonzalez Tlaxcala + 46
11 Francisco Gonzalez Decorabaños + 50
12 Santos Crispin Ajpacaja Tax Hino-One-La Red + 55
13 Alder Torres Hino-One-La Red + 01:29
14 Jose Corredera Wong Multiples Corella + 01:29
15 Luis Enrique Lopez Nolasco Opticas de Luxe-Ninosport + 01:29
16 Melvin Daniel Boron Rabinal Opticas de Luxe-Ninosport + 01:29
17 Ricardo Rivera Pardo Primero de Villa de Leiva + 01:29
18 Manuel Rodas Decorabaños + 01:29
19 Dimas Danisar Vail Vail Lider Bike-ADD Quetzaltenango + 01:29
20 Edgar Torres Hino-One-La Red + 01:29
21 Julio Elias Toroc Noj Cuajo Luna Universal Foods + 01:29
22 Carlos Herney Soler Primero de Villa de Leiva + 01:29
23 Anthony Ortega Aguilar Multiples Corella + 01:29
24 Stephan Bakker Global Cycling Team + 01:29
25 Julian Yac Decorabaños + 01:29
26 Colin Patterson Marc Pro Cycling + 01:37
27 Jose Canastuj ADD Chimaltenango-Comay + 01:37
28 Andre Alexander Gonzales Zenteno Peru + 01:39
29 Amilcar Oswaldo Mendez Sarat Lider Bike-ADD Quetzaltenango + 01:59
30 Alvaro Fernando Simon Vargas Peru + 01:59
31 Gabriel Alpizar Multiples Corella + 01:59
32 Mardoqueo Vasquez Cuajo Luna Universal Foods + 01:59
33 Edward Antonio Sundark Arawak Eca Team + 01:59
34 Leonardo Gonzalez Lares ADD Chimaltenango-Comay + 01:59
35 Romeo Ajquiy Marroquin Asociacion de San Marcos + 01:59
36 Roberto Carlos Pop Laj A.C.Solola-Intercop + 01:59
37 Carlos Solis Multiples Corella + 01:59
38 Adolfo Vasquez Cuajo Luna Universal Foods + 01:59
39 Pedro Pablo Morales Pinzón ADD Chimaltenango-Comay + 02:09
40 Dilson Geovany Orozco Gonzalez Asociacion de San Marcos + 03:00
41 Genaro Velasquez Perez ADD Quiché + 03:00
42 Julio Padilla Opticas de Luxe-Ninosport + 03:00
43 Royner Navarro Peru + 03:00
44 Esdras Morales Hino-One-La Red + 03:00
45 William Antonio Cerquera Tlaxcala + 03:00
46 Bob Wubben Global Cycling Team + 03:00
47 Basilio Adolfo Hernández Tzunun Cuajo Luna Universal Foods + 03:00
48 Elkin Hernandez Primero de Villa de Leiva + 03:00
49 Pedro Humberto Larez Conoz ADD Quiché + 03:00
50 Victor Alfonso Tuiz Tuy A.C.Solola-Intercop + 03:00
51 Angel Carranza Urizar Lider Bike-ADD Quetzaltenango + 03:00
52 Dorian Monterroso Decorabaños + 03:11
53 Larry Maximiliano Maldonado Lopez Asociacion de San Marcos + 03:28
54 Jose Luis Reyes Mantilla Tlaxcala + 03:45
55 César Gárate Peru + 04:30
56 John Borstelmann Marc Pro Cycling + 04:30
57 Iwan Schrijver Global Cycling Team + 04:30
58 Endi Daniel Lopez Mayor Asociacion de San Marcos + 04:30
59 Jose Vicente Antonio Saenz Merida Opticas de Luxe-Ninosport + 04:30
60 Werner Isaac Perez Zamora Team Australian Sacatepequez + 04:30
61 Fredy Toc Xon ADD Chimaltenango-Comay + 04:30
62 Kristopher Vega Orozco Multiples Corella + 04:30
63 Asdrúbal Saiz Primero de Villa de Leiva + 04:30
64 Henry Sam Lider Bike-ADD Quetzaltenango + 05:46
65 Tommy Lamber Gonzalez Saloj A.C.Solola-Intercop + 06:14
66 Abel Jocholá Cancax ADD Chimaltenango-Comay + 06:14
67 Giovanny Guevara Sundark Arawak Eca Team + 06:14
68 Josué Francisco Canastuj Calel Lider Bike-ADD Quetzaltenango + 06:14
69 Nate Freed Marc Pro Cycling + 06:14
70 Juan Boron Socop Teo Totonicapan + 06:14
71 Emeterio Vicente Mejia Teo Totonicapan + 06:14
72 Luuk Van der Wal Global Cycling Team + 06:33
73 Blake Anton Marc Pro Cycling + 06:33
74 Quinten Kirby Marc Pro Cycling + 06:37
75 Camilo Moreno Primero de Villa de Leiva + 07:38
76 Luis Fernando Pop Laj A.C.Solola-Intercop + 07:38
77 Alain Quispe Peru + 08:24
78 Oscar Emiliano Serech Chan Opticas de Luxe-Ninosport + 08:29
79 Yeison Rincon Sundark Arawak Eca Team + 08:29
80 Alex Rony Julajuj Julajuj Opticas de Luxe-Ninosport + 08:32
81 Nathaniel Villanueva Solano Multiples Corella + 08:48
82 Esvin Alexander Ixtamer Tun ADD Chimaltenango-Comay + 08:48
83 Eleazar Medina Celis Tlaxcala + 08:48
84 Marlon Fuentes Carreto Asociacion de San Marcos + 08:48
85 Jose Duarte Sundark Arawak Eca Team + 08:48
86 Edy Xel Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 08:48
87 Gabriel Macario Cortez Teo Totonicapan + 08:48
88 Martin Mijnten Global Cycling Team + 09:26
89 Cristian Eduard Garcia Sundark Arawak Eca Team + 12:05
90 Jairo Gudiel Martin Osborne Cuajo Luna Universal Foods + 12:43
91 Jonathan Armando Giron Reyes ADD Quiché + 19:16
92 Erick Romualdo Chumil Ajquichi Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 19:55
93 Dave Christensen Marc Pro Cycling + 20:18
94 Jose Luis Soperanes Tlaxcala + 20:47
95 Irwin Orlando Hernandez Guaran Team Australian Sacatepequez + 20:48
96 Rodolfo Alejandro Yoc Godinez Teo Totonicapan + 20:51
97 Jose Alfredo Velasquez Yax Teo Totonicapan + 20:56
98 Juan Xajpot Cuajo Luna Universal Foods + 21:31
99 Celso Ajpacajá Tax Lider Bike-ADD Quetzaltenango + 21:32
100 Eduardo Orozco Lopez Asociacion de San Marcos + 22:10
101 Luis Jose De la Roca Hernandez Team Australian Sacatepequez + 22:10
102 Alex Santiago Velasco Garcia Team Australian Sacatepequez + 23:33
103 Juan Jose Joj A.C.Solola-Intercop + 51:24
104 Mirrael Lopez Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 28:51
105 Osman Valey Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 28:54
106 Eduardo Valey Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 28:56
DNF Raul Mendez Mendez Team Australian Sacatepequez
Pos Rider Team Time
01 - Alonso Gamero Peru 04:08:37
02 1 Alfredo Ajpacaja Decorabaños + 00
03 2 Jhonnatan De Leon Hino-One-La Red + 00
04 2 Walter Escobar Decorabaños + 45
05 5 Reinier Honig Global Cycling Team + 01:13
06 6 Miguel Angel Cendales Tlaxcala + 01:20
07 3 Alder Torres Hino-One-La Red + 01:29
08 1 Manuel Rodas Decorabaños + 01:29
09 11 Brayan Rios ADD Quiché + 01:35
10 2 Edgar Torres Hino-One-La Red + 02:05
11 12 Luis Alfredo Martinez Gaitan Sundark Arawak Eca Team + 02:21
12 9 Santos Crispin Ajpacaja Tax Hino-One-La Red + 02:30
13 4 Luis Enrique Lopez Nolasco Opticas de Luxe-Ninosport + 02:42
14 1 Ricardo Rivera Pardo Primero de Villa de Leiva + 02:49
15 1 Melvin Daniel Boron Rabinal Opticas de Luxe-Ninosport + 02:49
16 1 Anthony Ortega Aguilar Multiples Corella + 02:55
17 5 Jose Corredera Wong Multiples Corella + 03:04
18 6 Dimas Danisar Vail Vail Lider Bike-ADD Quetzaltenango + 03:04
19 17 Dorian Monterroso Decorabaños + 03:11
20 5 Colin Patterson Marc Pro Cycling + 03:12
21 21 Carlos Lopez Gonzalez Tlaxcala + 03:46
22 8 Julio Elias Toroc Noj -Cuajo Luna Universal Foods + 03:49
23 12 Carlos Herney Soler Primero de Villa de Leiva + 04:06
24 10 Julian Yac Decorabaños + 04:06
25 14 Pedro Humberto Larez Conoz ADD Quiché + 04:19
26 11 Stephan Bakker Global Cycling Team + 04:26
27 5 Mardoqueo Vasquez Cuajo Luna Universal Foods + 04:28
28 9 Dilson Geovany Orozco Gonzalez Asociacion de San Marcos + 04:32
29 4 Alvaro Fernando Simon Vargas Peru + 04:36
30 13 Jose Canastuj ADD Chimaltenango-Comay + 04:37
31 15 Andre Alexander Gonzales Zenteno Peru + 04:46
32 15 Adolfo Vasquez Cuajo Luna Universal Foods + 05:06
33 4 Esdras Morales Hino-One-La Red + 05:11
34 6 William Antonio Cerquera Tlaxcala + 05:11
35 4 Bob Wubben Global Cycling Team + 05:21
36 21 Fredy Toc Xon ADD Chimaltenango-Comay + 05:50
37 18 Gerson Toc Hino-One-La Red + 05:57
38 19 Francisco Gonzalez Decorabaños + 06:01
39 13 Kristopher Vega Orozco Multiples Corella + 06:05
40 9 Royner Navarro Peru + 06:13
41 10 Gabriel Alpizar Multiples Corella + 06:18
42 8 Angel Carranza Urizar Lider Bike-ADD Quetzaltenango + 07:00
43 16 Amilcar Oswaldo Mendez Sarat Lider Bike-ADD Quetzaltenango + 07:10
44 8 Werner Isaac Perez Zamora Team Australian Sacatepequez + 07:11
45 6 John Borstelmann Marc Pro Cycling + 07:30
46 17 Edward Antonio -Sundark Arawak Eca Team + 07:47
47 15 Victor Alfonso Tuiz Tuy A.C.Solola-Intercop + 08:32
48 5 César Gárate Peru + 08:56
49 9 Jose Luis Reyes Mantilla Tlaxcala + 08:56
50 16 Romeo Ajquiy Marroquin -Asociacion de San Marcos + 09:01
51 13 Luuk Van der Wal Global Cycling Team + 09:33
52 34 Yeison Rincon Sundark Arawak Eca Team + 09:55
53 26 Alex Rony Julajuj Julajuj Opticas de Luxe-Ninosport + 10:24
54 2 Tommy Lamber Gonzalez Saloj -A.C.Solola-Intercop + 10:40
55 14 Alain Quispe Peru + 11:24
56 12 Endi Daniel Lopez Mayor -Asociacion de San Marcos + 11:35
57 12 Oscar Emiliano Serech Chan Opticas de Luxe-Ninosport + 11:36
58 18 Nathaniel Villanueva Solano Multiples Corella + 11:48
59 14 Julio Padilla Opticas de Luxe-Ninosport + 11:53
60 14 Genaro Velasquez Perez ADD Quiché + 11:55
61 15 Leonardo Gonzalez Lares ADD Chimaltenango-Comay + 11:56
62 2 Henry Sam Lider Bike-ADD Quetzaltenango + 11:58
63 15 Basilio Adolfo Hernández Tzunun Cuajo Luna Universal Foods + 12:57
64 10 Gabriel Macario Cortez Teo Totonicapan + 13:14
65 2 Juan Boron Socop Teo Totonicapan + 13:16
66 16 Roberto Carlos Pop Laj -A.C.Solola-Intercop + 13:58
67 11 Eleazar Medina Celis Tlaxcala + 13:59
68 8 Marlon Fuentes Carreto Asociacion de San Marcos + 13:59
69 12 Larry Maximiliano Maldonado Lopez Asociacion de San Marcos + 14:34
70 9 Iwan Schrijver Global Cycling Team + 14:43
71 15 Carlos Solis -Multiples Corella + 15:07
72 - Josué Francisco Canastuj Calel Lider Bike-ADD Quetzaltenango + 15:07
73 14 Pedro Pablo Morales Pinzón ADD Chimaltenango-Comay + 15:28
74 26 Jairo Gudiel Martin Osborne -Cuajo Luna Universal Foods + 15:50
75 - Abel Jocholá Cancax ADD Chimaltenango-Comay + 16:11
76 7 Jose Vicente Antonio Saenz Merida Opticas de Luxe-Ninosport + 16:29
77 6 Luis Fernando Pop Laj A.C.Solola-Intercop + 16:31
78 8 Jose Duarte Sundark Arawak Eca Team + 17:27
79 9 Asdrúbal Saiz -Primero de Villa de Leiva + 18:22
80 3 Esvin Alexander Ixtamer Tun ADD Chimaltenango-Comay + 18:45
81 12 Cristian Eduard Garcia -Sundark Arawak Eca Team + 19:10
82 12 Elkin Hernandez Primero de Villa de Leiva + 21:28
83 1 Martin Mijnten Global Cycling Team + 21:52
84 6 Giovanny Guevara -Sundark Arawak Eca Team + 22:01
85 8 Emeterio Vicente Mejia Teo Totonicapan + 22:21
86 70 Celso Ajpacajá Tax Lider Bike-ADD Quetzaltenango + 22:58
87 43 Jose Luis Soperanes Tlaxcala + 23:53
88 8 Nate Freed Marc Pro Cycling + 24:43
89 8 Blake Anton Marc Pro Cycling + 25:02
90 8 Quinten Kirby Marc Pro Cycling + 25:09
91 30 Juan Xajpot Cuajo Luna Universal Foods + 26:42
92 7 Edy Xel -Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 29:18
93 13 Irwin Orlando Hernandez Guaran Team Australian Sacatepequez + 31:41
94 9 Jonathan Armando Giron Reyes ADD Quiché + 32:24
95 7 Camilo Moreno Primero de Villa de Leiva + 32:44
96 7 Dave Christensen -Marc Pro Cycling + 34:10
97 6 Rodolfo Alejandro Yoc Godinez -Teo Totonicapan + 36:45
98 6 Jose Alfredo Velasquez Yax Teo Totonicapan + 37:03
99 4 Alex Santiago Velasco Garcia -Team Australian Sacatepequez + 42:02
100 - Luis Jose De la Roca Hernandez -Team Australian Sacatepequez + 43:14
101 - Eduardo Orozco Lopez -Asociacion de San Marcos + 45:20
102 1 Erick Romualdo Chumil Ajquichi Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 46:00
103 1 Mirrael Lopez Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 55:07
104 1 Osman Valey -Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 55:49
105 2 Eduardo Valey -Taller Dist.Hern.Soto.Salama + 56:58
106 41 Juan Jose Joj -A.C.Solola-Intercop + 58:01
Information
Nation Guatemala
Date 24th October
Where Jalapa -> El Progreso
What 2nd stage
Distance 98.3 km
Leader A.Gamero
Youth L.Lopez Nolasco
Mountain W.Escobar
Sprint D.Monterroso
Other
Embed Results