Giro d'Italia | Startlist | Stage profiles | History

U6 Cycle Tour - 2019

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Runar Sekse Lillehammer CK 03:03:08
02 Håkon Aalrust Team Coop + 00
03 Kristian Høvås Sandefjord SK + 00
04 Isac Lundgren CK Ringen + 00
05 Tobias Tetzlaff Embrace The World Cycling + 00
06 Christian Ingemann Lindquist Team Integra Advokater - Giant + 00
07 Frederik Uhre Team O.B. Wiik - Dan Stillads + 00
08 Felix Riekmann Harbuger RG + 00
09 Mads Østergaard Team Herning CK Elite PB Look + 00
10 Albin Johansson Maifracing + 00
11 Sigurd Mellemsæter Lillehammer CK + 00
12 Richard Larsen Ryska Posten RT + 00
13 Filip Iversby Hvideberg Fredrikstad SK + 00
14 Bjarne Nilsen Asker CK + 00
15 Sebastian Nielsen Team Herning CK Elite PB Look + 00
16 Martin Gotting Giro Cycling Team + 00
17 Henrik Schwalb Stavanger SK + 00
18 Thomas Ekren Gauldal SK + 00
19 Sauli Pietikäinen A.C.Bisontine + 00
20 Andreas Andersson V.C.Amateur Saint Quentin + 00
21 Philipp Plambeck KED Stevens Radteam Berlin + 06
22 Jacob Eriksson Team Coop + 06
23 Amir Arslan Ansari Stockholm CK + 08
24 Tobias Ahl Södertälje CK + 09
25 Vidar Vikestad IL Sverre + 09
26 Asbjørn Slagtern Fjellvåg Asker CK + 12
27 Christopher Ellingsen Sandnes SK + 13
28 Lennart Harjo IL Sverre + 13
29 Victor Hillerström Rundh CK Hymer + 13
30 Markus Waage Sandnes SK + 13
31 Marius Aasvang Asker CK + 20
32 Christian Gorm Albrechtsen Team Herning CK Elite PB Look + 27
33 Erik Ysland Gauldal SK + 30
34 Torbjørn Røed Ind-Nor + 39
35 Erling Homme Grenland SK + 43
36 Jacob Ahlsson Maifracing + 43
37 Andre Sotberg Team Coop + 43
38 Jimmy Carlsson CK Valhall + 46
39 Joachim Strindin Ryska Posten RT + 50
40 Emil Andersson Giro Cycling Team + 50
41 Tobias Stridsberg Södertälje CK + 50
42 Mikkel Beck Olsen Team Herning CK Elite PB Look + 50
43 Jonas Dalland Glåmdal SK + 59
44 Kristian Kvernbraten TVK + 01:03
45 Kristinn Jonsson HFR + 01:03
46 Ilias Kulke Embrace The World Cycling + 01:04
47 Jonas Haugen - + 01:06
48 Jesper Lindahl Porvoon Akilles + 01:13
49 Simon Espe Grenland SK + 01:13
50 Andreas Gundersen Ind-Nor + 01:13
51 Markus Schachtschabel CK Ringen + 01:13
52 Joakim Åleheim CK Bure + 01:13
53 Roope Vainio Porvoon Akilles + 01:13
54 Alexander Nuija Giro Cycling Team + 01:13
55 Kristian Stenshamn Stockholm CK + 01:13
56 David Boman Uddevalla CK + 01:13
57 Erik From Ryska Posten RT + 01:13
58 Fredrik Lindstrøm Faraas Ottestad IL Sykkel + 01:20
59 Clas Nordström Stockholm CK + 01:22
60 Samuel Lord Maifracing + 01:25
61 Dennis Wahlqvist Maifracing + 01:25
62 Pontus Olsson Uddevalla CK + 01:28
63 Petter Sorensen - + 01:30
64 Thor Morup Prodel Team Integra Advokater - Giant + 01:30
65 Jesse Uusiperhe Turun Urheiluliitto + 01:30
66 Emil Aaen TVK + 01:30
67 Rasmus Mikiver CK Hymer + 01:30
68 Jacob Wihk Ryska Posten RT + 01:45
69 Peter Carlsson CK Bure + 01:45
70 Jesper Johansson Giro Cycling Team + 01:45
71 Mads Schelde Berg Team O.B. Wiik - Dan Stillads + 01:45
72 Sebastian Petersson CK Bure + 01:57
73 Niklas Jagerstal Maifracing + 01:57
74 Patrik Winell CK Hymer + 01:57
75 Kim Åleheim Maifracing + 02:05
76 Gustav Lindskog CK Master + 02:08
77 Peder Dahl Strand TVK + 02:08
78 Jakob Södergrann CK Hymer + 02:39
79 Johan Nystrand CK Hymer + 02:39
80 Sebastian Beyer Embrace The World Cycling + 03:02
81 Marcus Hallbäck Ryska Posten RT + 03:06
82 Johan Andreas Hole Mohr Sandnes SK + 03:52
83 Marcus Holm Ind-Denmark + 03:58
84 Otto Mielikäinen TWD-Länken + 03:58
85 Pierre Moncorgé Stockholm CK + 04:12
86 Robin Aimi Turun Urheiluliitto + 04:12
87 Jørgen Dragsten TVK + 04:12
88 Christian Edelsteen Buyle Asker CK + 05:12
89 Eirik Wendelborg Asker CK + 05:12
90 Johan Marandon Monsen Sandnes SK + 05:12
91 Tor Arne Gilje Sandnes SK + 05:12
92 Patrik Moren Stockholm CK + 05:33
93 Eemil Uitto TWD-Länken + 05:37
94 Leopold Kaftanski Stockholm CK + 06:16
95 Peter Friis Løfstedt Team Herning CK Elite PB Look + 07:06
96 Jørgen Strømstad Sunde IK Hero + 07:55
97 Håkon Brathovde Olsen Modum CK + 10:03
98 Kasper Dahl Thomsen Ind-Denmark + 14:42
99 Syver Røhnebæk Kongsrud - + 25:02
100 Elias Skarsem Tangvik Gauldal SK + 30:02
101 Carl-Martin Sandvold Lillehammer CK + 30:02
102 Filip Ellingsson Ryska Posten RT + 30:02
103 Sebastian Ryttersgaard Team Herning CK Elite PB Look + 30:02
104 Sampo Lahti Turun Urheiluliitto + 30:02
105 Aleksi Hänninen TWD-Länken + 30:02
106 Ukko Peltonen TWD-Länken + 30:02
107 Julius Taskinen TWD-Länken + 30:02
DNS Linus Kvist Maifracing
DNS Elias Gustafsson Ryska Posten RT
DNS Erik Gellein Halvorsen Sandefjord SK
DNS Jesper Svensson Skovde CK
Pos Rider Team Time
01 - Håkon Aalrust Team Coop 11:52:31
02 1 Isac Lundgren CK Ringen + 12
03 1 Mads Østergaard Team Herning CK Elite PB Look + 13
04 - Christian Ingemann Lindquist Team Integra Advokater - Giant + 16
05 1 Kristian Høvås Sandefjord SK + 17
06 1 Thomas Ekren Gauldal SK + 21
07 3 Richard Larsen Ryska Posten RT + 28
08 3 Sauli Pietikäinen A.C.Bisontine + 31
09 3 Sigurd Mellemsæter Lillehammer CK + 33
10 3 Filip Iversby Hvideberg Fredrikstad SK + 34
11 5 Andreas Andersson V.C.Amateur Saint Quentin + 38
12 3 Bjarne Nilsen Asker CK + 38
13 5 Erik Ysland Gauldal SK + 55
14 5 Jacob Eriksson Team Coop + 55
15 8 Vidar Vikestad IL Sverre + 01:09
16 6 Markus Waage Sandnes SK + 01:10
17 8 Victor Hillerström Rundh CK Hymer + 01:19
18 4 Emil Andersson Giro Cycling Team + 01:24
19 1 Erling Homme Grenland SK + 01:27
20 - Joachim Strindin Ryska Posten RT + 01:39
21 12 Joakim Åleheim CK Bure + 01:40
22 1 Mikkel Beck Olsen Team Herning CK Elite PB Look + 01:41
23 1 Andre Sotberg Team Coop + 01:44
24 3 Tobias Tetzlaff Embrace The World Cycling + 03:23
25 4 Sebastian Nielsen Team Herning CK Elite PB Look + 03:31
26 2 Jacob Ahlsson Maifracing + 04:09
27 6 Amir Arslan Ansari - Stockholm CK + 04:17
28 7 Henrik Schwalb Stavanger SK + 04:23
29 7 Albin Johansson Maifracing + 04:31
30 19 Runar Sekse Lillehammer CK + 04:39
31 12 Philipp Plambeck KED Stevens Radteam Berlin + 04:42
32 15 Asbjørn Slagtern Fjellvåg Asker CK + 04:56
33 9 Torbjørn Røed Ind-Nor + 05:14
34 18 Christopher Ellingsen Sandnes SK + 05:17
35 18 Tobias Stridsberg Södertälje CK + 05:54
36 19 Tor Arne Gilje Sandnes SK + 05:55
37 14 Ilias Kulke - Embrace The World Cycling + 06:02
38 2 Rasmus Mikiver CK Hymer + 06:04
39 6 Petter Sorensen -- + 06:09
40 4 Jacob Wihk Ryska Posten RT + 06:22
41 4 Niklas Jagerstal Maifracing + 06:28
42 6 Peter Carlsson CK Bure + 06:29
43 11 Thor Morup Prodel Team Integra Advokater - Giant + 06:48
44 6 Peder Dahl Strand TVK + 06:57
45 11 Samuel Lord Maifracing + 07:12
46 9 Sebastian Petersson - CK Bure + 07:37
47 16 Pierre Moncorgé Stockholm CK + 07:47
48 14 Otto Mielikäinen TWD-Länken + 08:08
49 10 Johan Andreas Hole Mohr Sandnes SK + 08:24
50 8 Marius Aasvang Asker CK + 08:26
51 9 Martin Gotting Giro Cycling Team + 09:12
52 9 Lennart Harjo IL Sverre + 09:28
53 4 Marcus Hallbäck - Ryska Posten RT + 09:31
54 8 Patrik Moren Stockholm CK + 10:13
55 25 Peter Friis Løfstedt Team Herning CK Elite PB Look + 10:40
56 3 Jesse Uusiperhe Turun Urheiluliitto + 10:42
57 8 Jimmy Carlsson - CK Valhall + 12:39
58 6 Patrik Winell CK Hymer + 12:41
59 7 Christian Gorm Albrechtsen Team Herning CK Elite PB Look + 13:21
60 3 Jørgen Dragsten TVK + 14:40
61 1 Leopold Kaftanski Stockholm CK + 16:00
62 5 Kim Åleheim - Maifracing + 16:36
63 5 Kristian Stenshamn Stockholm CK + 17:30
64 5 Clas Nordström - Stockholm CK + 19:30
65 5 Markus Schachtschabel - CK Ringen + 19:45
66 6 Tobias Ahl Södertälje CK + 21:01
67 4 Mads Schelde Berg Team O.B. Wiik - Dan Stillads + 21:35
68 6 Felix Riekmann Harbuger RG + 22:38
69 6 Frederik Uhre Team O.B. Wiik - Dan Stillads + 22:45
70 9 Gustav Lindskog - CK Master + 26:11
71 10 Kristian Kvernbraten TVK + 26:21
72 10 Andreas Gundersen Ind-Nor + 27:21
73 - Eirik Wendelborg Asker CK + 27:48
74 9 Simon Espe - Grenland SK + 28:12
75 9 Jesper Lindahl Porvoon Akilles + 28:19
76 - Eemil Uitto TWD-Länken + 28:24
77 9 Roope Vainio Porvoon Akilles + 28:43
78 10 David Boman Uddevalla CK + 29:00
79 6 Sebastian Beyer Embrace The World Cycling + 30:24
80 73 Ukko Peltonen TWD-Länken + 30:26
81 9 Erik From Ryska Posten RT + 30:43
82 10 Kristinn Jonsson HFR + 30:54
83 6 Jørgen Strømstad Sunde IK Hero + 31:05
84 9 Alexander Nuija Giro Cycling Team + 31:38
85 2 Christian Edelsteen Buyle Asker CK + 32:58
86 60 Julius Taskinen TWD-Länken + 33:25
87 8 Johan Nystrand CK Hymer + 33:38
88 56 Sebastian Ryttersgaard Team Herning CK Elite PB Look + 33:57
89 51 Carl-Martin Sandvold Lillehammer CK + 34:33
90 1 Johan Marandon Monsen Sandnes SK + 34:47
91 6 Jonas Haugen - + 35:37
92 4 Jakob Södergrann CK Hymer + 36:11
93 6 Pontus Olsson - Uddevalla CK + 39:46
94 6 Jonas Dalland Glåmdal SK + 39:51
95 3 Robin Aimi Turun Urheiluliitto + 40:01
96 5 Marcus Holm Ind-Denmark + 43:19
97 5 Emil Aaen TVK + 43:26
98 5 Jesper Johansson Giro Cycling Team + 47:09
99 5 Dennis Wahlqvist Maifracing + 47:44
100 20 Filip Ellingsson Ryska Posten RT + 54:20
101 4 Håkon Brathovde Olsen Modum CK + 58:53
102 8 Elias Skarsem Tangvik - Gauldal SK + 01:00:37
103 5 Fredrik Lindstrøm Faraas - Ottestad IL Sykkel + 01:01:49
104 2 Kasper Dahl Thomsen Ind-Denmark + 01:10:15
105 5 Syver Røhnebæk Kongsrud -- + 01:25:37
106 1 Sampo Lahti Turun Urheiluliitto + 01:30:28
107 2 Aleksi Hänninen TWD-Länken + 01:30:35
Information
Nation Sweden
Date 12th July
Where Ekedalen -> Ekedalen
What 4th stage
Distance 128 km
Leader H.Aalrust
Youth R.Sekse
Points H.Aalrust