Tour de la Guadeloupe - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project 7 03:32:05
2 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante 3 + 01:00
3 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling 1 + 01:16
4 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:19
5 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 01:30
6 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 01:38
7 Taillandier Axel Excelsior + 08:28
8 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 09:02
9 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 09:09
10 Carnier Axel Martinique + 09:13
11 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 09:25
12 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 10:13
13 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 10:15
14 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 10:36
15 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 14:55
16 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 15:07
17 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 15:17
18 Vanony Tony V.C.Saintannais + 16:26
19 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 16:55
20 Mathias Anaël Espoir du Sud + 16:55
21 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 17:05
22 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 17:05
23 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 17:11
24 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 17:24
25 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 17:27
26 Urcel Damien Team USC Goyave + 17:33
27 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 17:37
28 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 17:39
29 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 17:43
30 Magnien Lorenzo Excelsior + 17:49
31 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 17:52
32 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 18:06
33 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 18:06
34 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 18:16
35 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 18:23
36 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 18:55
37 Matarese Mathieu Excelsior + 19:52
38 Baret-Ajax Brandon Gwada + 23:09
39 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 23:13
40 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 23:30
41 Miny Lionel J.C.Abymes + 24:24
42 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 24:41
43 Stanislas Mickaël Martinique + 25:12
44 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 27:06
45 Masotto Giulio Team Corratec + 28:48
46 Rajovic Dusan Team Corratec + 28:56
47 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 29:06
48 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 29:21
49 Stojnic Veljko Team Corratec + 29:44
50 Brunel Alexys U.S.Lamentin + 30:00
51 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 30:00
52 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 31:26
53 Graczyk Vincent Excelsior + 31:51
54 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 33:00
55 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 33:15
56 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 33:26
57 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 33:32
58 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 33:38
59 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 33:39
60 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 33:41
61 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 33:48
62 Gobin Johan Martinique + 33:56
63 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 33:57
64 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 33:58
65 Agricole Yannis Team USC Goyave + 34:06
66 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 34:06
67 Urcel Adrien Team USC Goyave + 34:06
68 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 34:06
69 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 34:08
70 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 34:13
71 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 34:15
72 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 34:18
73 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 34:26
74 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 34:26
75 Suares Gilles USR Velo STPA + 34:35
76 Lemler Tony U.S.Lamentin + 34:35
77 Jacques Dylan Martinique + 34:43
78 Alidor Adrien USR Velo STPA + 34:50
79 Duro Kelian V.C.Saintannais + 35:00
80 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 35:01
81 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 35:04
82 Desiree Yona USR Velo STPA + 35:05
83 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 35:11
84 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 35:40
85 Florimond Jean Christophe Martinique + 38:05
86 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 39:59
87 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 42:12
88 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 42:57
89 Clerge Odvelt Excelsior + 44:37
90 Delos Ryan U.S.Lamentin + 45:57
91 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 46:00
92 Taranne Teddy USR Velo STPA + 46:10
93 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 46:17
94 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 47:31
DNS Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement
DNF Keller Hermann Team Embrace The World Cycling
DNF Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement
DNF Koltunov Vladimir Vino Sko Team
Pos Rider Team Time
1 1 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling 26:44:41
2 3 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 02:44
3 3 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 04:13
4 9 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 05:13
5 4 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 05:34
6 1 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 12:46
7 1 Carnier Axel Martinique + 12:50
8 3 Taillandier Axel Excelsior + 13:09
9 5 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 14:49
10 5 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 16:35
11 7 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 18:01
12 9 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 18:19
13 6 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 20:29
14 4 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 21:42
15 3 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 22:52
16 15 Brunel Alexys U.S.Lamentin + 24:30
17 1 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 24:41
18 1 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 25:59
19 1 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 26:42
20 Mathias Anaël Espoir du Sud + 28:35
21 2 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 30:07
22 2 Vanony Tony V.C.Saintannais + 32:01
23 6 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 32:53
24 8 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 35:15
25 3 Miny Lionel J.C.Abymes + 36:18
26 1 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 36:22
27 1 Urcel Damien Team USC Goyave + 36:45
28 3 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 38:09
29 8 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 38:59
30 5 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 39:56
31 3 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 40:27
32 2 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 44:54
33 5 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 44:55
34 1 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 45:20
35 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 45:30
36 4 Magnien Lorenzo Excelsior + 50:03
37 1 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 52:46
38 4 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 56:03
39 9 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 56:38
40 1 Stojnic Veljko Team Corratec + 01:00:12
41 6 Matarese Mathieu Excelsior + 01:00:52
42 5 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:02:14
43 8 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 01:02:14
44 1 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 01:02:45
45 2 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 01:08:10
46 23 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 01:13:02
47 1 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 01:15:16
48 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:16:15
49 8 Rajovic Dusan Team Corratec + 01:16:34
50 14 Stanislas Mickaël Martinique + 01:17:23
51 2 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 01:18:08
52 2 Alidor Adrien USR Velo STPA + 01:18:09
53 12 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 01:19:04
54 1 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 01:19:14
55 3 Duro Kelian V.C.Saintannais + 01:19:42
56 1 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 01:21:15
57 1 Jacques Dylan Martinique + 01:21:59
58 7 Masotto Giulio Team Corratec + 01:22:06
59 12 Baret-Ajax Brandon Gwada + 01:22:25
60 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 01:23:02
61 3 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 01:23:10
62 18 Clerge Odvelt Excelsior + 01:23:27
63 4 Lemler Tony U.S.Lamentin + 01:24:02
64 10 Florimond Jean Christophe Martinique + 01:24:20
65 3 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 01:24:43
66 5 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 01:25:14
67 4 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 01:26:04
68 2 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 01:28:05
69 1 Graczyk Vincent Excelsior + 01:28:21
70 2 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 01:28:55
71 19 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:32:41
72 Gobin Johan Martinique + 01:34:14
73 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:35:22
74 1 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 01:36:37
75 1 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 01:37:21
76 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:37:35
77 4 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 01:38:25
78 Suares Gilles USR Velo STPA + 01:38:29
79 Agricole Yannis Team USC Goyave + 01:38:59
80 2 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 01:40:22
81 4 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 01:46:21
82 5 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 01:52:35
83 3 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:53:23
84 4 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 01:53:27
85 4 Urcel Adrien Team USC Goyave + 02:02:56
86 2 Delos Ryan U.S.Lamentin + 02:06:40
87 4 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 02:09:32
88 4 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 02:14:33
89 6 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 02:26:01
90 6 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 02:26:53
91 2 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 02:30:56
92 2 Taranne Teddy USR Velo STPA + 02:31:23
93 4 Desiree Yona USR Velo STPA + 02:37:37
94 4 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 03:03:51
Pos Rider Team Time
1 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project 26:49:54
2 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 15:16
3 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 16:29
4 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 17:39
5 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 21:29
6 Mathias Anaël Espoir du Sud + 23:22
7 Vanony Tony V.C.Saintannais + 26:48
8 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 27:40
9 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 33:46
10 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 34:43
11 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 35:14
12 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 39:41
13 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 39:42
14 Magnien Lorenzo Excelsior + 44:50
15 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 50:50
16 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 51:25
17 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 57:32
18 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 01:07:49
19 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 01:10:03
20 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:11:02
21 Jacques Dylan Martinique + 01:16:46
22 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 01:17:57
23 Clerge Odvelt Excelsior + 01:18:14
24 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 01:19:30
25 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 01:20:01
26 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 01:20:51
27 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:27:28
28 Agricole Yannis Team USC Goyave + 01:33:46
29 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 01:35:09
30 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 01:41:08
31 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 01:48:14
32 Urcel Adrien Team USC Goyave + 01:57:43
33 Delos Ryan U.S.Lamentin + 02:01:27
34 Desiree Yona USR Velo STPA + 02:32:24
Pos Rider Team Points
1 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling 84
2 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 75
3 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 61
4 Brunel Alexys U.S.Lamentin 61
5 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project 58
6 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante 57
7 Taillandier Axel Excelsior 54
8 Stojnic Veljko Team Corratec 43
9 Eustache Cédric Team Madras Cycling 40
10 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project 33
11 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project 32
13 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement 31
13 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project 31
14 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project 31
15 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy 31
16 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 30
17 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe 28
18 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes 27
19 Carnier Axel Martinique 25
20 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 24
21 Duro Kelian V.C.Saintannais 23
22 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien 23
23 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling 22
24 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 22
25 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL 21
26 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 20
27 Agricole Yannis Team USC Goyave 20
28 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 18
29 Rajovic Dusan Team Corratec 18
30 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement 17
31 Semenov Alexandr Vino Sko Team 16
32 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 16
33 Stanislas Mickaël Martinique 16
34 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling 14
35 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling 14
36 Matarese Mathieu Excelsior 12
37 André Gaspard Laval Cyclisme 53 11
38 Miny Lionel J.C.Abymes 10
39 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 10
40 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 9
41 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 8
42 André Lubin Yannis Team Madras Cycling 5
43 Masotto Giulio Team Corratec 5
44 Mathias Anaël Espoir du Sud 4
45 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team 3
46 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien 3
47 Urcel Damien Team USC Goyave 2
48 Gene Meving CSCA Propreté 2000 1
Pos Team Time
1 Laval Cyclisme 53 80:52:59
2 Premier Tech U23 Cycling Project + 03:51
3 Team CCD Carène Cycling Développement + 50:52
4 Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 52:01
5 Vino Sko Team + 57:53
6 Excelsior + 01:14:19
7 CSCA Propreté 2000 + 01:29:20
8 Martinique + 01:45:42
9 J.C.Abymes + 01:53:33
10 Team Autolagon-UVN + 01:53:58
11 Team Madras Cycling + 01:55:31
12 Team Embrace The World Cycling + 02:00:47
13 V.C.Saintannais + 02:28:47
14 Team Corratec + 02:32:11
15 EuroCyclingTrips Pro Cycling + 02:33:26
16 U.S.Lamentin + 02:36:25
17 U.V.Marie Galante + 02:59:44
18 Team USC Goyave + 03:25:47
19 USR Velo STPA + 03:31:08

Information