Right now: Transfers 2022 > 2023

Tour de la Guadeloupe - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Brunel Alexys U.S.Lamentin 7 00:36:17
2 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling 3 + 01:07
3 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project 1 + 02:02
4 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 02:03
5 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 02:30
6 Masotto Giulio Team Corratec + 02:37
7 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 02:50
8 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 02:51
9 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 02:57
10 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 02:59
11 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 03:03
12 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 03:06
13 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 03:16
14 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 03:56
15 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 03:59
16 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 03:59
17 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 04:04
18 Stojnic Veljko Team Corratec + 04:07
19 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 04:08
20 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 04:09
21 Rajovic Dusan Team Corratec + 04:11
22 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 04:14
23 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 04:21
24 Alidor Adrien USR Velo STPA + 04:22
25 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 04:34
26 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04:36
27 Vanony Tony V.C.Saintannais + 04:41
28 Carnier Axel Martinique + 04:43
29 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 05:01
30 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 05:02
31 Taillandier Axel Excelsior + 05:03
32 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 05:04
33 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 05:09
34 Mathias Anaël Espoir du Sud + 05:16
35 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 05:17
36 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 05:19
37 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 05:21
38 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 05:39
39 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 05:45
40 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 05:46
41 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 05:49
42 Miny Lionel J.C.Abymes + 06:00
43 Lemler Tony U.S.Lamentin + 06:01
44 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 06:02
45 Clerge Odvelt Excelsior + 06:03
46 Baret-Ajax Brandon Gwada + 06:09
47 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 06:10
48 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 06:13
49 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 06:17
50 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 06:19
51 Urcel Damien Team USC Goyave + 06:19
52 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 06:21
53 Magnien Lorenzo Excelsior + 06:35
54 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 06:41
55 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 06:50
56 Agricole Yannis Team USC Goyave + 06:54
57 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 06:54
58 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 06:57
59 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 07:06
60 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 07:08
61 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 07:11
62 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 07:14
63 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 07:15
64 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 07:15
65 Suares Gilles USR Velo STPA + 07:16
66 Urcel Adrien Team USC Goyave + 07:17
67 Matarese Mathieu Excelsior + 07:17
68 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 07:25
69 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 07:27
70 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 07:34
71 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 07:37
72 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 07:47
73 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 07:53
74 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 07:56
75 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 07:58
76 Duro Kelian V.C.Saintannais + 08:00
77 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 08:05
78 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 08:06
79 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 08:11
80 Gobin Johan Martinique + 08:16
81 Delos Ryan U.S.Lamentin + 08:17
82 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 08:20
83 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 08:23
84 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 08:25
85 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 08:27
86 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 08:29
87 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 08:38
88 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 08:48
89 Stanislas Mickaël Martinique + 08:58
90 Florimond Jean Christophe Martinique + 09:06
91 Graczyk Vincent Excelsior + 09:13
92 Jacques Dylan Martinique + 09:24
93 Taranne Teddy USR Velo STPA + 09:46
94 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 09:48
95 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 09:53
96 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 10:01
97 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 10:08
98 Desiree Yona USR Velo STPA + 10:29
OOT Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes
OOT Chaupard Olivier U.V.Marie Galante
OOT Laurent Cedric Excelsior
OOT Blondin Audric Team USC Goyave
OOT Dollin Dijovany Gwada
OOT Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy
Pos Rider Team Time
1 Brunel Alexys U.S.Lamentin 23:07:08
2 1 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling + 04:24
3 2 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 06:22
4 2 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 06:26
5 2 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 07:23
6 3 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 08:06
7 3 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 08:51
8 2 Carnier Axel Martinique + 09:07
9 3 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 09:37
10 2 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 09:48
11 1 Taillandier Axel Excelsior + 10:11
12 1 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 10:43
13 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 10:54
14 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 11:17
15 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 11:52
16 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 13:00
17 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 14:24
18 1 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 15:17
19 1 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 16:50
20 1 Mathias Anaël Espoir du Sud + 17:10
21 2 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 17:23
22 2 Miny Lionel J.C.Abymes + 17:24
23 1 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 17:31
24 Vanony Tony V.C.Saintannais + 21:05
25 2 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 21:56
26 1 Urcel Damien Team USC Goyave + 24:42
27 1 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 26:35
28 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 27:51
29 1 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 28:08
30 1 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 28:30
31 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 28:44
32 1 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 30:09
33 4 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 31:55
34 2 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 32:32
35 3 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 33:17
36 2 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 33:35
37 2 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 34:05
38 2 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 35:18
39 1 Stojnic Veljko Team Corratec + 35:58
40 1 Magnien Lorenzo Excelsior + 37:44
41 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 42:22
42 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 43:10
43 1 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 44:19
44 1 Clerge Odvelt Excelsior + 44:20
45 3 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 45:02
46 3 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 46:20
47 2 Matarese Mathieu Excelsior + 46:30
48 2 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 47:37
49 2 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 48:37
50 4 Alidor Adrien USR Velo STPA + 48:49
51 1 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 49:28
52 2 Duro Kelian V.C.Saintannais + 50:12
53 2 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 50:47
54 3 Florimond Jean Christophe Martinique + 51:45
55 1 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 52:32
56 3 Jacques Dylan Martinique + 52:46
57 4 Rajovic Dusan Team Corratec + 53:08
58 6 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 54:52
59 1 Lemler Tony U.S.Lamentin + 54:57
60 3 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 55:32
61 3 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 55:40
62 5 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 56:41
63 1 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 57:28
64 5 Stanislas Mickaël Martinique + 57:41
65 5 Masotto Giulio Team Corratec + 58:48
66 1 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 59:17
67 1 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 01:00:25
68 2 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 01:00:44
69 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 01:00:55
70 3 Graczyk Vincent Excelsior + 01:02:00
71 1 Baret-Ajax Brandon Gwada + 01:04:46
72 1 Gobin Johan Martinique + 01:05:48
73 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:06:54
74 2 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 01:07:40
75 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 01:08:41
76 2 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:08:50
77 1 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 01:08:54
78 1 Suares Gilles USR Velo STPA + 01:09:24
79 Agricole Yannis Team USC Goyave + 01:10:23
80 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 01:12:57
81 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 01:13:55
82 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 01:16:46
83 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 01:20:25
84 2 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 01:22:10
85 4 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 01:22:17
86 2 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:23:13
87 2 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 01:23:59
88 2 Delos Ryan U.S.Lamentin + 01:26:13
89 2 Urcel Adrien Team USC Goyave + 01:34:20
90 2 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:36:56
91 3 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 01:41:47
92 3 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 01:45:37
93 3 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 01:48:55
94 3 Taranne Teddy USR Velo STPA + 01:50:43
95 3 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 01:51:32
96 4 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 02:00:57
97 4 Desiree Yona USR Velo STPA + 02:08:02
98 6 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 02:23:04
Pos Rider Team Time
1 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project 23:16:56
2 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 55
3 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 01:06
4 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 05:29
5 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 07:02
6 Mathias Anaël Espoir du Sud + 07:22
7 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 07:35
8 Vanony Tony V.C.Saintannais + 11:17
9 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 12:08
10 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 18:03
11 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 18:20
12 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 18:42
13 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 22:44
14 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 25:30
15 Magnien Lorenzo Excelsior + 27:56
16 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 33:22
17 Clerge Odvelt Excelsior + 34:32
18 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 35:14
19 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 36:32
20 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 37:49
21 Jacques Dylan Martinique + 42:58
22 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 45:04
23 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 45:52
24 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 46:53
25 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 47:40
26 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 51:07
27 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 59:06
28 Agricole Yannis Team USC Goyave + 01:00:35
29 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 01:03:09
30 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 01:06:58
31 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 01:10:37
32 Delos Ryan U.S.Lamentin + 01:16:25
33 Urcel Adrien Team USC Goyave + 01:24:32
34 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:27:08
35 Desiree Yona USR Velo STPA + 01:58:14
Pos Rider Team Points
1 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 75
2 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling 64
3 Brunel Alexys U.S.Lamentin 61
4 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 47
5 Stojnic Veljko Team Corratec 43
6 Taillandier Axel Excelsior 42
7 Eustache Cédric Team Madras Cycling 40
8 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante 35
9 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project 33
10 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project 33
11 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project 32
12 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project 31
13 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project 31
14 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy 31
15 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling 26
16 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes 25
17 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 25
18 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 24
19 Duro Kelian V.C.Saintannais 23
20 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 22
21 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement 21
22 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL 21
23 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 20
24 Agricole Yannis Team USC Goyave 20
25 Carnier Axel Martinique 19
26 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling 18
27 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 18
28 Rajovic Dusan Team Corratec 18
29 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement 17
30 Semenov Alexandr Vino Sko Team 16
31 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 16
32 Stanislas Mickaël Martinique 16
33 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling 14
34 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling 14
35 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe 12
36 Matarese Mathieu Excelsior 12
37 Miny Lionel J.C.Abymes 10
38 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 10
39 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 9
40 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 8
41 André Lubin Yannis Team Madras Cycling 5
42 Masotto Giulio Team Corratec 5
43 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement 5
44 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien 5
45 Mathias Anaël Espoir du Sud 4
46 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien 3
47 André Gaspard Laval Cyclisme 53 2
48 Urcel Damien Team USC Goyave 2
Pos Team Time
1 Premier Tech U23 Cycling Project 69:46:32
2 Laval Cyclisme 53 + 02:24
3 Team CCD Carène Cycling Développement + 30:23
4 Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 36:54
5 Vino Sko Team + 42:09
6 CSCA Propreté 2000 + 52:36
7 Excelsior + 58:28
8 Martinique + 01:07:38
9 Team Madras Cycling + 01:12:08
10 J.C.Abymes + 01:14:36
11 Team Autolagon-UVN + 01:16:09
12 Team Corratec + 01:28:11
13 U.S.Lamentin + 01:30:39
14 Team Embrace The World Cycling + 01:32:32
15 V.C.Saintannais + 01:33:56
16 EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:54:12
17 USR Velo STPA + 02:18:03
18 U.V.Marie Galante + 02:21:43
19 Team USC Goyave + 02:30:18

Information