Right now: Transfers 2022 > 2023

Tour de la Guadeloupe - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes 7 04:15:14
2 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project 3 + 02
3 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 1 + 02
4 Duro Kelian V.C.Saintannais + 02
5 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 02
6 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 02
7 Matarese Mathieu Excelsior + 02
8 Miny Lionel J.C.Abymes + 02
9 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 02
10 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 02
11 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 02
12 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 02
13 Mathias Anaël Espoir du Sud + 02
14 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 02
15 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 02
16 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 02
17 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 02
18 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 02
19 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling + 02
20 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 02
21 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 02
22 Carnier Axel Martinique + 02
23 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 02
24 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 02
25 Alidor Adrien USR Velo STPA + 13
26 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 14
27 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 24
28 Vanony Tony V.C.Saintannais + 33
29 Rajovic Dusan Team Corratec + 01:14
30 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 01:14
31 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 01:14
32 Agricole Yannis Team USC Goyave + 01:14
33 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 01:14
34 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 01:14
35 Magnien Lorenzo Excelsior + 01:14
36 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 01:14
37 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:14
38 Taillandier Axel Excelsior + 01:14
39 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:14
40 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 01:14
41 Brunel Alexys U.S.Lamentin + 01:14
42 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 01:14
43 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 01:14
44 Florimond Jean Christophe Martinique + 01:14
45 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:14
46 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 01:14
47 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 01:14
48 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:14
49 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 01:14
50 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 01:14
51 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 01:14
52 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 01:14
53 Clerge Odvelt Excelsior + 01:14
54 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 01:14
55 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 01:14
56 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 01:14
57 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 01:14
58 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 01:14
59 Suares Gilles USR Velo STPA + 01:14
60 Urcel Damien Team USC Goyave + 01:14
61 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 01:14
62 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 01:14
63 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 01:14
64 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 01:14
65 Graczyk Vincent Excelsior + 01:14
66 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 01:14
67 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:14
68 Masotto Giulio Team Corratec + 01:14
69 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 01:24
70 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 01:24
71 Taranne Teddy USR Velo STPA + 01:51
72 Stojnic Veljko Team Corratec + 02:05
73 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 02:32
74 Gobin Johan Martinique + 01:14
75 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 05:10
76 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 05:43
77 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 06:50
78 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 06:50
79 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 06:50
80 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 07:07
81 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 07:07
82 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 07:07
83 Stanislas Mickaël Martinique + 07:07
84 Laurent Cedric Excelsior + 10:33
85 Jacques Dylan Martinique + 10:33
86 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 13:19
87 Lemler Tony U.S.Lamentin + 13:52
88 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 13:52
89 Urcel Adrien Team USC Goyave + 13:52
90 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 16:58
91 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 32:15
92 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 32:15
93 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 32:15
94 Blondin Audric Team USC Goyave + 32:15
95 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 33:59
96 Desiree Yona USR Velo STPA + 33:59
97 Chaupard Olivier U.V.Marie Galante + 33:59
98 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 33:59
99 Delos Ryan U.S.Lamentin + 33:59
100 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 34:03
101 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 34:07
102 Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes + 34:37
103 Baret-Ajax Brandon Gwada + 39:59
104 Dollin Dijovany Gwada + 39:59
DNS Masson Christophe Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNS Lutin Larry Karukera Ass.PDL
DNF Soula Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling
DNF Green Siméon EuroCyclingTrips Pro Cycling
DNF Sablon Luis V.C.Saintannais
DNF Latouche Normann Martinique
DNF Laviolette Loïc Team Madras Cycling
DNF Largitte Jeiel Team USC Goyave
DNF Ajinca Lucas Espoir du Sud
DNF Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team
Pos Rider Team Time
1 Brunel Alexys U.S.Lamentin 22:30:51
2 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 02:17
3 1 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling + 03:17
4 1 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04:15
5 3 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 04:19
6 3 Carnier Axel Martinique + 04:24
7 2 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 04:33
8 2 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 04:39
9 3 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 05:07
10 3 Taillandier Axel Excelsior + 05:08
11 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 06:29
12 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 06:31
13 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 08:03
14 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 08:20
15 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 09:22
16 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 09:57
17 1 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 11:08
18 1 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 11:11
19 1 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 11:21
20 1 Miny Lionel J.C.Abymes + 11:24
21 1 Mathias Anaël Espoir du Sud + 11:54
22 1 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 12:30
23 2 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 13:24
24 Vanony Tony V.C.Saintannais + 16:24
25 1 Urcel Damien Team USC Goyave + 18:23
26 3 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 19:21
27 1 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 19:54
28 2 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 19:58
29 2 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 21:15
30 2 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 22:49
31 3 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 23:42
32 3 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 25:07
33 6 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 25:48
34 2 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 26:45
35 2 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 26:54
36 2 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 27:07
37 3 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 27:56
38 5 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 29:09
39 3 Magnien Lorenzo Excelsior + 31:09
40 1 Stojnic Veljko Team Corratec + 31:51
41 3 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 33:57
42 1 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 36:53
43 5 Clerge Odvelt Excelsior + 38:17
44 8 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 38:34
45 9 Matarese Mathieu Excelsior + 39:13
46 5 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 39:50
47 6 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 40:14
48 8 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 40:58
49 8 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 41:16
50 13 Duro Kelian V.C.Saintannais + 42:12
51 8 Florimond Jean Christophe Martinique + 42:39
52 8 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 42:47
53 8 Jacques Dylan Martinique + 43:22
54 13 Alidor Adrien USR Velo STPA + 44:27
55 10 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 44:34
56 8 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 44:36
57 12 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 48:21
58 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 48:32
59 2 Stanislas Mickaël Martinique + 48:43
60 14 Lemler Tony U.S.Lamentin + 48:56
61 11 Rajovic Dusan Team Corratec + 48:57
62 14 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 49:23
63 10 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 49:46
64 10 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 50:18
65 10 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 50:29
66 11 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 50:43
67 11 Graczyk Vincent Excelsior + 52:47
68 11 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 53:28
69 7 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 55:34
70 12 Masotto Giulio Team Corratec + 56:11
71 12 Gobin Johan Martinique + 57:32
72 45 Baret-Ajax Brandon Gwada + 58:37
73 12 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 58:56
74 7 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:01:16
75 12 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 01:01:26
76 12 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 01:01:30
77 12 Suares Gilles USR Velo STPA + 01:02:08
78 10 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 01:03:05
79 13 Agricole Yannis Team USC Goyave + 01:03:29
80 4 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 01:04:28
81 12 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 01:06:49
82 12 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 01:09:52
83 33 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 01:10:37
84 7 Laurent Cedric Excelsior + 01:11:43
85 10 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 01:13:51
86 31 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 01:14:04
87 40 Dollin Dijovany Gwada + 01:15:42
88 9 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:15:46
89 13 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 01:17:00
90 24 Delos Ryan U.S.Lamentin + 01:17:56
91 10 Urcel Adrien Team USC Goyave + 01:27:03
92 13 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:27:03
93 13 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 01:27:48
94 8 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 01:34:10
95 16 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 01:39:18
96 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 01:40:28
97 15 Taranne Teddy USR Velo STPA + 01:40:57
98 10 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 01:42:54
99 1 Chaupard Olivier U.V.Marie Galante + 01:45:32
100 3 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 01:54:36
101 3 Desiree Yona USR Velo STPA + 01:57:33
102 7 Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes + 02:07:45
103 11 Blondin Audric Team USC Goyave + 02:16:36
104 9 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 02:17:02
Pos Rider Team Time
1 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project 22:35:30
2 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 01:50
3 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 03:24
4 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 06:32
5 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 06:42
6 Mathias Anaël Espoir du Sud + 07:15
7 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 08:45
8 Vanony Tony V.C.Saintannais + 11:45
9 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 15:15
10 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 15:19
11 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 16:36
12 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 18:10
13 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 20:28
14 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 22:28
15 Magnien Lorenzo Excelsior + 26:30
16 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 32:14
17 Clerge Odvelt Excelsior + 33:38
18 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 35:11
19 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 36:19
20 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 36:37
21 Jacques Dylan Martinique + 38:43
22 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 43:42
23 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 43:53
24 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 44:44
25 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 45:39
26 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 50:55
27 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 58:26
28 Agricole Yannis Team USC Goyave + 58:50
29 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 59:49
30 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 01:05:13
31 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 01:05:58
32 Dollin Dijovany Gwada + 01:11:03
33 Delos Ryan U.S.Lamentin + 01:13:17
34 Urcel Adrien Team USC Goyave + 01:22:24
35 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:22:24
36 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 01:23:09
37 Desiree Yona USR Velo STPA + 01:52:54
Pos Rider Team Points
1 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 75
2 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling 52
3 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 46
4 Brunel Alexys U.S.Lamentin 46
5 Stojnic Veljko Team Corratec 43
6 Taillandier Axel Excelsior 42
7 Eustache Cédric Team Madras Cycling 32
8 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project 32
9 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project 31
10 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante 31
11 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project 31
12 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy 31
13 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project 30
14 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling 26
15 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes 25
16 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 25
17 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 24
18 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project 23
19 Duro Kelian V.C.Saintannais 23
20 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 22
21 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL 21
22 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 20
23 Agricole Yannis Team USC Goyave 20
24 Carnier Axel Martinique 19
25 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement 19
26 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 18
27 Rajovic Dusan Team Corratec 18
28 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement 17
29 Semenov Alexandr Vino Sko Team 16
30 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 16
31 Stanislas Mickaël Martinique 16
32 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling 14
33 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling 14
34 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe 12
35 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling 12
36 Matarese Mathieu Excelsior 12
37 Miny Lionel J.C.Abymes 10
38 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 10
39 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 9
40 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 8
41 André Lubin Yannis Team Madras Cycling 5
42 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement 5
43 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien 5
44 Mathias Anaël Espoir du Sud 4
45 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien 3
46 André Gaspard Laval Cyclisme 53 2
47 Urcel Damien Team USC Goyave 2
Pos Team Time
1 Laval Cyclisme 53 67:47:18
2 Premier Tech U23 Cycling Project + 02:27
3 Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 28:05
4 Team CCD Carène Cycling Développement + 29:59
5 Vino Sko Team + 36:51
6 CSCA Propreté 2000 + 47:33
7 Excelsior + 51:10
8 Martinique + 56:04
9 J.C.Abymes + 01:06:42
10 Team Autolagon-UVN + 01:08:03
11 Team Madras Cycling + 01:10:38
12 V.C.Saintannais + 01:21:37
13 Team Embrace The World Cycling + 01:26:47
14 Team Corratec + 01:27:39
15 U.S.Lamentin + 01:29:12
16 EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:48:27
17 USR Velo STPA + 02:11:49
18 U.V.Marie Galante + 02:13:01
19 Team USC Goyave + 02:20:11
20 Sweden Cycling Academy + 02:42:37

Information