Right now: Transfers 2022 > 2023

Tour de la Guadeloupe - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Stojnic Veljko Team Corratec 7 03:22:23
2 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy 3 + 10
3 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL 1 + 12
4 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 13
5 Rajovic Dusan Team Corratec + 30
6 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 30
7 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 30
8 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 30
9 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 30
10 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 30
11 Duro Kelian V.C.Saintannais + 30
12 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 30
13 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 30
14 Lutin Larry Karukera Ass.PDL + 30
15 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 30
16 Magnien Lorenzo Excelsior + 30
17 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 30
18 Agricole Yannis Team USC Goyave + 30
19 Mathias Anaël Espoir du Sud + 30
20 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 30
21 Dollin Dijovany Gwada + 30
22 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 30
23 Delos Ryan U.S.Lamentin + 30
24 Urcel Adrien Team USC Goyave + 30
25 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 30
26 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 30
27 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 30
28 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 30
29 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 30
30 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 30
31 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 30
32 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 30
33 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 30
34 Taillandier Axel Excelsior + 30
35 Matarese Mathieu Excelsior + 30
36 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 30
37 Lemler Tony U.S.Lamentin + 30
38 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 30
39 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 30
40 Miny Lionel J.C.Abymes + 30
41 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 30
42 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 30
43 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 30
44 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 30
45 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 30
46 Cederfjord Simon Sweden Cycling Academy + 30
47 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 30
48 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 30
49 Stanislas Mickaël Martinique + 30
50 Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes + 30
51 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling + 30
52 Sablon Luis V.C.Saintannais + 30
53 Jacques Dylan Martinique + 30
54 Brunel Alexys U.S.Lamentin + 30
55 Florimond Jean Christophe Martinique + 30
56 Latouche Normann Martinique + 30
57 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 30
58 Masson Christophe Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 30
59 Baldaccini Davide Team Corratec + 30
60 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 30
61 Vanony Tony V.C.Saintannais + 30
62 Carnier Axel Martinique + 30
63 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 30
64 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 30
65 Baret-Ajax Brandon Gwada + 30
66 Gandin Stefano Team Corratec + 30
67 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 30
68 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 30
69 Matheau Joan Guidon Sprinter Canalien + 30
70 Gobin Johan Martinique + 30
71 Legrand Carl Team Autolagon-UVN + 30
72 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 30
73 Laurent Cedric Excelsior + 30
74 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 30
75 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 30
76 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 30
77 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 30
78 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 30
79 Suares Gilles USR Velo STPA + 30
80 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 30
81 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 30
82 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 30
83 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 30
84 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 30
85 Laviolette Loïc Team Madras Cycling + 30
86 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 30
87 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 30
88 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 30
89 Artieres Robin Guidon Sprinter Canalien + 30
90 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 30
91 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 30
92 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 30
93 Taranne Teddy USR Velo STPA + 30
94 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 30
95 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 30
96 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 30
97 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 30
98 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 30
99 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 30
100 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 30
101 Alidor Adrien USR Velo STPA + 30
102 Chaupard Olivier U.V.Marie Galante + 30
103 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 30
104 Vinetot Romain Team Madras Cycling + 30
105 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 49
106 Clerge Odvelt Excelsior + 30
107 Urcel Damien Team USC Goyave + 30
108 Ramothe Cedric Karukera Ass.PDL + 30
109 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 30
110 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 30
111 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 01:33
112 Ajinca Lucas Espoir du Sud + 30
113 Pitti Jose Team Corratec + 01:45
114 Kittaviny Stéphane U.S.Lamentin + 02:26
115 Desiree Yona USR Velo STPA + 30
116 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 02:26
117 Graczyk Vincent Excelsior + 04:26
118 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 04:26
119 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 05:06
120 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 05:30
121 Green Siméon EuroCyclingTrips Pro Cycling + 05:30
122 Masotto Giulio Team Corratec + 05:30
123 Soula Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling + 05:30
124 Blondin Audric Team USC Goyave + 19:46
OOT Georges Joan-Lou Gwada
DNF Pialhoux Elian Guidon Sprinter Canalien
Pos Rider Team Time
1 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 10:35:08
2 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling + 16
3 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 24
4 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 40
5 Taillandier Axel Excelsior + 59
6 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 01:05
7 Brunel Alexys U.S.Lamentin + 01:40
8 Baldaccini Davide Team Corratec + 01:44
9 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 01:51
10 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 01:56
11 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 02:07
12 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 02:15
13 1 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 02:17
14 1 Gandin Stefano Team Corratec + 02:33
15 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 02:41
16 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 02:45
17 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 02:47
18 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 02:48
19 Magnien Lorenzo Excelsior + 02:49
20 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 02:56
21 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 03:00
22 Laviolette Loïc Team Madras Cycling + 03:05
23 Miny Lionel J.C.Abymes + 03:41
24 1 Mathias Anaël Espoir du Sud + 03:42
25 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 03:43
26 Artieres Robin Guidon Sprinter Canalien + 03:43
27 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 03:47
28 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 03:49
29 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 03:54
30 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 03:56
31 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 04:06
32 6 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 04:09
33 1 Sablon Luis V.C.Saintannais + 04:11
34 1 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 04:16
35 1 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04:24
36 1 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 04:26
37 Matarese Mathieu Excelsior + 04:34
38 2 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 04:35
39 Lemler Tony U.S.Lamentin + 04:50
40 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04:56
41 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 05:10
42 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 05:19
43 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 05:30
44 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 05:39
45 2 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 05:50
46 1 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 06:03
47 1 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 06:06
48 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 06:22
49 Stanislas Mickaël Martinique + 06:27
50 Vanony Tony V.C.Saintannais + 06:34
51 Carnier Axel Martinique + 06:35
52 Gobin Johan Martinique + 06:37
53 1 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 07:05
54 1 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 07:21
55 1 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 07:35
56 1 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 07:41
57 1 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 07:43
58 1 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 07:45
59 1 Baret-Ajax Brandon Gwada + 07:47
60 1 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 07:50
61 1 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 07:53
62 1 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 07:58
63 1 Duro Kelian V.C.Saintannais + 08:00
64 1 Clerge Odvelt Excelsior + 08:00
65 1 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 08:15
66 1 Urcel Adrien Team USC Goyave + 08:19
67 2 Agricole Yannis Team USC Goyave + 08:25
68 3 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 08:30
69 1 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 08:41
70 2 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 08:43
71 1 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 08:46
72 1 Dollin Dijovany Gwada + 08:53
73 1 Jacques Dylan Martinique + 09:02
74 2 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 09:12
75 Delos Ryan U.S.Lamentin + 09:19
76 1 Urcel Damien Team USC Goyave + 09:23
77 1 Florimond Jean Christophe Martinique + 09:34
78 1 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 09:42
79 1 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 09:43
80 1 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 09:56
81 1 Masson Christophe Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 09:58
82 1 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 10:00
83 1 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 10:04
84 1 Laurent Cedric Excelsior + 10:04
85 1 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 10:08
86 2 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 10:22
87 2 Alidor Adrien USR Velo STPA + 10:36
88 2 Lutin Larry Karukera Ass.PDL + 10:37
89 5 Stojnic Veljko Team Corratec + 11:19
90 2 Suares Gilles USR Velo STPA + 11:20
91 2 Vinetot Romain Team Madras Cycling + 11:50
92 3 Ramothe Cedric Karukera Ass.PDL + 12:07
93 40 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 12:23
94 2 Rajovic Dusan Team Corratec + 12:30
95 3 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 12:39
96 5 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 12:40
97 3 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 13:22
98 3 Legrand Carl Team Autolagon-UVN + 14:17
99 4 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 15:13
100 4 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 15:49
101 4 Chaupard Olivier U.V.Marie Galante + 16:05
102 4 Cederfjord Simon Sweden Cycling Academy + 16:23
103 4 Graczyk Vincent Excelsior + 16:56
104 3 Matheau Joan Guidon Sprinter Canalien + 18:06
105 3 Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes + 18:06
106 3 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 18:17
107 4 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 19:30
108 6 Masotto Giulio Team Corratec + 19:47
109 4 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 22:43
110 Green Siméon EuroCyclingTrips Pro Cycling + 23:44
111 1 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 24:47
112 2 Latouche Normann Martinique + 25:08
113 3 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 27:36
114 3 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 28:23
115 28 Blondin Audric Team USC Goyave + 29:40
116 3 Ajinca Lucas Espoir du Sud + 30:15
117 2 Soula Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling + 30:40
118 3 Taranne Teddy USR Velo STPA + 30:45
119 1 Kittaviny Stéphane U.S.Lamentin + 30:54
120 2 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 31:17
121 2 Desiree Yona USR Velo STPA + 36:08
122 2 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 52:36
123 2 Pitti Jose Team Corratec + 56:19
124 2 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:07:26
Pos Rider Team Time
1 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project 10:35:32
2 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 01:51
3 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 02:17
4 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 02:21
5 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 02:23
6 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 02:24
7 Magnien Lorenzo Excelsior + 02:25
8 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 02:36
9 Mathias Anaël Espoir du Sud + 03:18
10 Artieres Robin Guidon Sprinter Canalien + 03:19
11 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 03:23
12 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 03:25
13 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 03:42
14 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04:00
15 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 04:11
16 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 04:46
17 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 05:39
18 Vanony Tony V.C.Saintannais + 06:10
19 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 07:19
20 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 07:26
21 Clerge Odvelt Excelsior + 07:36
22 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 07:51
23 Urcel Adrien Team USC Goyave + 07:55
24 Agricole Yannis Team USC Goyave + 08:01
25 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 08:06
26 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 08:17
27 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 08:19
28 Dollin Dijovany Gwada + 08:29
29 Jacques Dylan Martinique + 08:38
30 Delos Ryan U.S.Lamentin + 08:55
31 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 09:19
32 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 09:32
33 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 09:40
34 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 09:58
35 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 11:59
36 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 12:58
37 Cederfjord Simon Sweden Cycling Academy + 15:59
38 Kittaviny Stéphane U.S.Lamentin + 30:30
39 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 30:53
40 Desiree Yona USR Velo STPA + 35:44
41 Pitti Jose Team Corratec + 55:55
42 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:07:02
Pos Rider Team Points
1 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 32
2 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling 32
3 Taillandier Axel Excelsior 30
4 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project 27
5 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project 26
6 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling 26
7 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 25
8 Stojnic Veljko Team Corratec 25
9 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy 22
10 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project 20
11 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL 20
12 Agricole Yannis Team USC Goyave 20
13 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante 19
14 Brunel Alexys U.S.Lamentin 18
15 Eustache Cédric Team Madras Cycling 18
16 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 18
17 Rajovic Dusan Team Corratec 18
18 Stanislas Mickaël Martinique 16
19 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 15
20 Baldaccini Davide Team Corratec 14
21 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling 14
22 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling 14
23 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement 10
24 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project 10
25 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 10
26 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project 9
27 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 9
28 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling 6
29 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe 5
30 Duro Kelian V.C.Saintannais 5
31 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com 4
32 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien 3
33 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement 3
34 André Gaspard Laval Cyclisme 53 2
35 Lutin Larry Karukera Ass.PDL 2
36 Gandin Stefano Team Corratec 1
37 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team 1
38 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement 1
Pos Team Time
1 Premier Tech U23 Cycling Project 31:48:18
2 Laval Cyclisme 53 + 03:28
3 Excelsior + 05:32
4 Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 07:36
5 U.S.Lamentin + 08:00
6 Team Madras Cycling + 08:23
7 Guidon Sprinter Canalien + 09:00
8 CSCA Propreté 2000 + 09:39
9 Team CCD Carène Cycling Développement + 10:30
10 Vino Sko Team + 11:16
11 Team Corratec + 12:09
12 J.C.Abymes + 12:24
13 U.V.Marie Galante + 13:54
14 V.C.Saintannais + 15:04
15 Martinique + 15:45
16 EuroCyclingTrips Pro Cycling + 18:26
17 Team Autolagon-UVN + 18:41
18 Team Embrace The World Cycling + 19:31
19 Team USC Goyave + 20:16
20 Sweden Cycling Academy + 23:55
21 Karukera Ass.PDL + 25:27
22 USR Velo STPA + 28:06

Information