Right now: Transfers 2022 > 2023

Tour de la Guadeloupe - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 7 03:25:35
2 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling 3 + 16
3 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project 1 + 19
4 Taillandier Axel Excelsior + 21
5 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 21
6 Baldaccini Davide Team Corratec + 28
7 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 01:08
8 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 01:09
9 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 01:13
10 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 01:15
11 Brunel Alexys U.S.Lamentin + 01:22
12 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:25
13 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 01:37
14 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 01:37
15 Gandin Stefano Team Corratec + 01:42
16 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 01:42
17 Laviolette Loïc Team Madras Cycling + 01:55
18 Magnien Lorenzo Excelsior + 01:55
19 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 02:00
20 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 02:03
21 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 02:04
22 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 02:14
23 Miny Lionel J.C.Abymes + 02:14
24 Artieres Robin Guidon Sprinter Canalien + 02:18
25 Mathias Anaël Espoir du Sud + 02:32
26 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 02:36
27 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 02:39
28 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 02:48
29 Sablon Luis V.C.Saintannais + 02:51
30 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 02:54
31 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 03:03
32 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 03:10
33 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 03:12
34 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 03:17
35 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 03:22
36 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 03:22
37 Lemler Tony U.S.Lamentin + 03:35
38 Matarese Mathieu Excelsior + 03:37
39 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 03:42
40 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 03:48
41 Pialhoux Elian Guidon Sprinter Canalien + 04:17
42 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 04:17
43 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 04:24
44 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 04:43
45 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 04:59
46 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 05:06
47 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 05:10
48 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 05:13
49 Stanislas Mickaël Martinique + 05:13
50 Gobin Johan Martinique + 05:15
51 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 05:17
52 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 05:19
53 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 05:25
54 Carnier Axel Martinique + 05:30
55 Vanony Tony V.C.Saintannais + 05:33
56 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 05:36
57 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 05:57
58 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 06:00
59 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 06:12
60 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 06:20
61 Baret-Ajax Brandon Gwada + 06:23
62 Duro Kelian V.C.Saintannais + 06:23
63 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 06:29
64 Clerge Odvelt Excelsior + 06:36
65 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 06:50
66 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 06:51
67 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 06:51
68 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 06:58
69 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 06:58
70 Delos Ryan U.S.Lamentin + 07:03
71 Urcel Adrien Team USC Goyave + 07:05
72 Agricole Yannis Team USC Goyave + 07:05
73 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 07:10
74 Dollin Dijovany Gwada + 07:13
75 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 07:18
76 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 07:28
77 Jacques Dylan Martinique + 07:29
78 Laurent Cedric Excelsior + 07:45
79 Urcel Damien Team USC Goyave + 07:55
80 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 08:02
81 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 08:07
82 Masson Christophe Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 08:23
83 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 08:26
84 Blondin Audric Team USC Goyave + 08:32
85 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 08:36
86 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 08:40
87 Florimond Jean Christophe Martinique + 08:48
88 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 08:48
89 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 08:50
90 Suares Gilles USR Velo STPA + 08:59
91 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 08:59
92 Vinetot Romain Team Madras Cycling + 09:26
93 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 09:51
94 Alidor Adrien USR Velo STPA + 09:53
95 Lutin Larry Karukera Ass.PDL + 09:53
96 Ramothe Cedric Karukera Ass.PDL + 09:53
97 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 11:11
98 Matheau Joan Guidon Sprinter Canalien + 11:24
99 Stojnic Veljko Team Corratec + 11:39
100 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 11:39
101 Graczyk Vincent Excelsior + 11:47
102 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 12:04
103 Rajovic Dusan Team Corratec + 12:06
104 Masotto Giulio Team Corratec + 12:06
105 Legrand Carl Team Autolagon-UVN + 12:10
106 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 12:10
107 Kittaviny Stéphane U.S.Lamentin + 12:23
108 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 12:43
109 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 12:49
110 Chaupard Olivier U.V.Marie Galante + 13:55
111 Taranne Teddy USR Velo STPA + 14:23
112 Cederfjord Simon Sweden Cycling Academy + 14:41
113 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 14:41
114 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 14:41
115 Georges Joan-Lou Gwada + 14:44
116 Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes + 15:22
117 Green Siméon EuroCyclingTrips Pro Cycling + 17:19
118 Soula Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling + 17:19
119 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 17:19
120 Desiree Yona USR Velo STPA + 18:46
121 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 19:43
122 Ajinca Lucas Espoir du Sud + 21:47
123 Latouche Normann Martinique + 24:21
124 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 29:53
125 Pitti Jose Team Corratec + 50:15
126 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:01:45
OOT Attaud Gael Espoir du Sud
OOT Polipheme Anthony Karukera Ass.PDL
DNF Duro Kevin Regionale Centre Caribe
DNF Dartron Johann U.V.Marie Galante
DNF David Scott Team Embrace The World Cycling
Pos Rider Team Time
1 5 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 07:12:15
2 1 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling + 16
3 2 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 24
4 3 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 42
5 15 Taillandier Axel Excelsior + 01:01
6 5 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 01:05
7 5 Brunel Alexys U.S.Lamentin + 01:40
8 19 Baldaccini Davide Team Corratec + 01:44
9 8 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 01:51
10 18 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 01:57
11 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 02:07
12 37 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 02:15
13 20 Gandin Stefano Team Corratec + 02:33
14 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 02:35
15 37 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 02:41
16 1 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 02:45
17 43 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 02:47
18 60 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 02:48
19 17 Magnien Lorenzo Excelsior + 02:49
20 21 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 02:56
21 21 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 03:00
22 39 Laviolette Loïc Team Madras Cycling + 03:05
23 62 Miny Lionel J.C.Abymes + 03:41
23 36 Mathias Anaël Espoir du Sud + 03:42
25 3 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 03:43
26 58 Artieres Robin Guidon Sprinter Canalien + 03:43
27 23 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 03:47
28 9 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 03:49
29 27 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 03:54
30 11 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 03:56
31 20 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 04:06
32 43 Sablon Luis V.C.Saintannais + 04:11
33 5 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 04:17
34 32 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04:24
35 36 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 04:28
36 65 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 04:35
37 7 Matarese Mathieu Excelsior + 04:36
38 6 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 04:38
39 29 Lemler Tony U.S.Lamentin + 04:50
40 50 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04:56
41 28 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 05:10
42 8 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 05:19
43 33 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 05:30
44 4 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 05:39
45 24 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 06:03
46 12 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 06:06
47 17 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 06:14
48 31 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 06:22
49 17 Stanislas Mickaël Martinique + 06:27
50 3 Vanony Tony V.C.Saintannais + 06:34
51 2 Carnier Axel Martinique + 06:35
52 25 Gobin Johan Martinique + 06:37
53 24 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 07:04
54 36 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 07:07
55 47 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 07:21
56 38 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 07:35
57 1 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 07:41
58 23 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 07:43
59 43 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 07:45
60 21 Baret-Ajax Brandon Gwada + 07:47
61 15 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 07:51
62 36 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 07:53
63 48 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 07:58
64 29 Duro Kelian V.C.Saintannais + 08:00
65 17 Clerge Odvelt Excelsior + 08:00
66 12 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 08:15
67 1 Urcel Adrien Team USC Goyave + 08:19
68 20 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 08:22
69 5 Agricole Yannis Team USC Goyave + 08:25
70 17 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 08:26
71 8 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 08:30
72 33 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 08:43
73 22 Dollin Dijovany Gwada + 08:53
74 17 Jacques Dylan Martinique + 09:03
75 25 Delos Ryan U.S.Lamentin + 09:19
76 22 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 09:12
77 9 Urcel Damien Team USC Goyave + 09:23
78 52 Florimond Jean Christophe Martinique + 09:34
79 3 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 09:42
80 8 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 09:43
81 11 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 09:56
82 10 Masson Christophe Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 09:58
83 35 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 10:00
84 15 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 10:04
85 20 Laurent Cedric Excelsior + 10:04
86 3 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 10:08
87 12 Blondin Audric Team USC Goyave + 10:25
88 25 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 10:26
89 65 Alidor Adrien USR Velo STPA + 10:38
90 65 Lutin Larry Karukera Ass.PDL + 10:39
91 17 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 11:19
92 14 Suares Gilles USR Velo STPA + 11:20
93 14 Vinetot Romain Team Madras Cycling + 11:50
94 82 Stojnic Veljko Team Corratec + 12:05
95 9 Ramothe Cedric Karukera Ass.PDL + 12:07
96 87 Rajovic Dusan Team Corratec + 12:30
97 20 Pialhoux Elian Guidon Sprinter Canalien + 12:31
98 53 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 12:39
99 35 Graczyk Vincent Excelsior + 13:00
100 27 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 13:22
101 4 Legrand Carl Team Autolagon-UVN + 14:17
102 7 Masotto Giulio Team Corratec + 14:47
103 87 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 15:13
104 47 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 15:49
105 2 Chaupard Olivier U.V.Marie Galante + 16:05
106 10 Cederfjord Simon Sweden Cycling Academy + 16:23
107 7 Matheau Joan Guidon Sprinter Canalien + 18:06
108 2 Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes + 18:08
109 66 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 18:17
110 27 Green Siméon EuroCyclingTrips Pro Cycling + 18:44
111 7 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 19:30
112 4 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 20:51
113 8 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 22:24
114 83 Latouche Normann Martinique + 25:11
115 4 Soula Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling + 25:40
116 1 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 27:36
117 5 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 28:03
118 8 Kittaviny Stéphane U.S.Lamentin + 28:58
119 1 Ajinca Lucas Espoir du Sud + 30:15
120 3 Georges Joan-Lou Gwada + 31:44
121 4 Taranne Teddy USR Velo STPA + 30:45
122 42 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 31:17
123 4 Desiree Yona USR Velo STPA + 36:08
124 6 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 50:40
125 13 Pitti Jose Team Corratec + 55:04
126 64 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:02:50
Pos Rider Team Time
1 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project 07:12:39
2 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 01:51
3 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 02:17
4 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 02:21
5 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 02:23
6 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 02:24
7 Magnien Lorenzo Excelsior + 02:25
8 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 02:36
9 Mathias Anaël Espoir du Sud + 03:18
10 Artieres Robin Guidon Sprinter Canalien + 03:19
11 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 03:23
12 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 03:25
13 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 03:42
14 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04:00
15 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 04:11
16 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 04:46
17 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 05:39
18 Vanony Tony V.C.Saintannais + 06:10
19 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 06:40
20 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 07:19
21 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 07:27
22 Clerge Odvelt Excelsior + 07:36
23 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 07:51
24 Urcel Adrien Team USC Goyave + 07:55
25 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 07:58
26 Agricole Yannis Team USC Goyave + 08:01
27 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 08:06
28 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 08:19
29 Dollin Dijovany Gwada + 08:29
30 Jacques Dylan Martinique + 08:39
31 Delos Ryan U.S.Lamentin + 08:55
32 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 09:19
33 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 09:32
34 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 09:40
35 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 10:02
36 Pialhoux Elian Guidon Sprinter Canalien + 12:07
37 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 12:58
38 Cederfjord Simon Sweden Cycling Academy + 15:59
39 Kittaviny Stéphane U.S.Lamentin + 28:34
40 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 30:53
41 Desiree Yona USR Velo STPA + 35:44
42 Pitti Jose Team Corratec + 54:40
43 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:02:26
Pos Team Time
1 Premier Tech U23 Cycling Project 21:39:39
2 Laval Cyclisme 53 + 03:28
3 Excelsior + 05:32
4 Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 07:36
5 U.S.Lamentin + 08:00
6 Team Madras Cycling + 08:40
7 Guidon Sprinter Canalien + 09:00
8 CSCA Propreté 2000 + 09:39
9 Team CCD Carène Cycling Développement + 10:30
10 Vino Sko Team + 11:16
11 J.C.Abymes + 12:24
12 Team Corratec + 12:39
13 U.V.Marie Galante + 13:54
14 V.C.Saintannais + 15:04
15 Martinique + 15:45
16 EuroCyclingTrips Pro Cycling + 18:26
17 Team Autolagon-UVN + 18:41
18 Team Embrace The World Cycling + 19:31
19 Team USC Goyave + 20:16
20 Sweden Cycling Academy + 24:15
21 Karukera Ass.PDL + 25:45
22 USR Velo STPA + 28:06
23 Gwada + 44:30

Information