Right now: Transfers 2022 > 2023

Tour de la Guadeloupe - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 7 03:36:23
2 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling 3 + 04
3 Agricole Yannis Team USC Goyave 1 + 04
4 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04
5 Stanislas Mickaël Martinique + 04
6 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 04
7 Taillandier Axel Excelsior + 04
8 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 04
9 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04
10 Brunel Alexys U.S.Lamentin + 04
11 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 04
12 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 04
13 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 04
14 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 04
15 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 04
16 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 04
17 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 04
18 Mathias Anaël Espoir du Sud + 04
19 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 04
20 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 04
21 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 04
22 Duro Kelian V.C.Saintannais + 04
23 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04
24 Delos Ryan U.S.Lamentin + 04
25 Carnier Axel Martinique + 04
26 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 04
27 Dollin Dijovany Gwada + 04
28 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 04
29 Laviolette Loïc Team Madras Cycling + 04
30 Rajovic Dusan Team Corratec + 04
31 Lemler Tony U.S.Lamentin + 04
32 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 04
33 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 04
34 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 04
35 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04
36 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 04
37 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 04
38 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 04
39 Miny Lionel J.C.Abymes + 04
40 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 04
41 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 04
42 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 04
43 Gobin Johan Martinique + 04
44 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 04
45 Jacques Dylan Martinique + 04
46 Matarese Mathieu Excelsior + 04
47 Cederfjord Simon Sweden Cycling Academy + 04
48 Vanony Tony V.C.Saintannais + 04
49 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 04
50 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 04
51 Laurent Cedric Excelsior + 04
52 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 04
53 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 04
54 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 04
55 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 04
56 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 04
57 Clerge Odvelt Excelsior + 04
58 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 04
59 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 04
60 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04
61 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 04
62 Lutin Larry Karukera Ass.PDL + 04
63 Gandin Stefano Team Corratec + 04
64 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 04
65 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 04
66 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 04
67 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 04
68 Latouche Normann Martinique + 04
69 Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes + 04
70 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 04
71 Florimond Jean Christophe Martinique + 04
72 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 04
73 David Scott Team Embrace The World Cycling + 04
74 Ramothe Cedric Karukera Ass.PDL + 04
75 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 04
76 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 04
77 Chaupard Olivier U.V.Marie Galante + 04
78 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 04
79 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 04
80 Urcel Adrien Team USC Goyave + 04
81 Blondin Audric Team USC Goyave + 04
82 Magnien Lorenzo Excelsior + 04
83 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 04
84 Legrand Carl Team Autolagon-UVN + 04
85 Baret-Ajax Brandon Gwada + 04
86 Baldaccini Davide Team Corratec + 04
87 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling + 04
88 Artieres Robin Guidon Sprinter Canalien + 04
89 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 04
90 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 04
91 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 04
92 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 04
93 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 04
94 Graczyk Vincent Excelsior + 04
95 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 04
96 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 04
97 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 04
98 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 04
99 Stojnic Veljko Team Corratec + 04
100 Vinetot Romain Team Madras Cycling + 04
101 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 04
102 Urcel Damien Team USC Goyave + 04
103 Alidor Adrien USR Velo STPA + 04
104 Sablon Luis V.C.Saintannais + 04
105 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 04
106 Masson Christophe Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 04
107 Green Siméon EuroCyclingTrips Pro Cycling + 04
108 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 04
109 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 32
110 Suares Gilles USR Velo STPA + 43
111 Masotto Giulio Team Corratec + 01:48
112 Pitti Jose Team Corratec + 03:03
113 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 04:04
114 Matheau Joan Guidon Sprinter Canalien + 05:12
115 Ajinca Lucas Espoir du Sud + 06:21
116 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 06:25
117 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 06:30
118 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 06:57
119 Soula Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling + 06:57
120 Pialhoux Elian Guidon Sprinter Canalien + 06:57
121 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 11:27
122 Georges Joan-Lou Gwada + 14:40
123 Kittaviny Stéphane U.S.Lamentin + 14:40
124 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 14:40
125 Taranne Teddy USR Velo STPA + 14:40
126 Desiree Yona USR Velo STPA + 14:40
127 Duro Kevin Regionale Centre Caribe + 14:40
128 Polipheme Anthony Karukera Ass.PDL + 19:18
129 Dartron Johann U.V.Marie Galante + 30:27
130 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 36:39
OOT Benjamin Ronald Espoir du Sud
OOT Lambourdiere Marc-Nicolas Regionale Centre Caribe
OOT Pierre Mévick Espoir du Sud
DNS Lanclume Jules J.C.Abymes
DNF Vainqueur Michel Regionale Centre Caribe
DNF Attaud Gael Espoir du Sud
DNF Palmier Leonar Gwada
DNF Rogers Sebastien Gwada
Pos Rider Team Time
1 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project 03:46:37
2 Brunel Alexys U.S.Lamentin + 01
3 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling + 09
4 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 11
5 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 12
6 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 21
7 1 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 24
8 2 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 26
9 Rajovic Dusan Team Corratec + 27
10 10 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 28
11 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 28
12 3 Stojnic Veljko Team Corratec + 29
13 1 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 29
14 1 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 34
15 1 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 34
16 2 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 35
17 1 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 39
18 1 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 41
19 12 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 42
20 1 Taillandier Axel Excelsior + 43
21 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 47
22 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 47
23 David Scott Team Embrace The World Cycling + 48
24 6 Alidor Adrien USR Velo STPA + 48
25 1 Lutin Larry Karukera Ass.PDL + 49
26 1 Florimond Jean Christophe Martinique + 49
27 Baldaccini Davide Team Corratec + 49
28 2 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 51
29 1 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 52
30 1 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 52
31 Latouche Normann Martinique + 53
32 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 53
33 Gandin Stefano Team Corratec + 54
34 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 56
35 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 56
36 Magnien Lorenzo Excelsior + 57
37 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 58
38 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 58
39 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 58
40 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 59
41 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 59
42 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 01:00
43 1 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:01
44 1 Matarese Mathieu Excelsior + 01:02
45 4 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 01:03
46 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 01:03
47 1 Vanony Tony V.C.Saintannais + 01:04
48 2 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 01:04
49 2 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 01:05
50 2 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:05
51 2 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 01:06
52 2 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 01:07
53 2 Carnier Axel Martinique + 01:08
54 2 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 01:08
54 3 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:08
56 2 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 01:09
57 2 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:11
58 3 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 01:12
59 3 Mathias Anaël Espoir du Sud + 01:13
60 3 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 01:13
61 3 Laviolette Loïc Team Madras Cycling + 01:13
62 4 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:14
63 4 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 01:15
64 4 Graczyk Vincent Excelsior + 01:16
66 5 Stanislas Mickaël Martinique + 01:17
66 4 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:17
66 3 Urcel Adrien Team USC Goyave + 01:17
68 4 Lemler Tony U.S.Lamentin + 01:18
69 4 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 01:19
70 4 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 01:19
71 4 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 01:19
72 4 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 01:20
73 5 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 01:21
74 15 Agricole Yannis Team USC Goyave + 01:23
75 5 Sablon Luis V.C.Saintannais + 01:23
76 5 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 01:23
77 7 Gobin Johan Martinique + 01:25
78 8 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:26
79 8 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 01:26
80 10 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 01:27
81 10 Baret-Ajax Brandon Gwada + 01:27
82 10 Clerge Odvelt Excelsior + 01:27
83 10 Green Siméon EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:28
84 10 Artieres Robin Guidon Sprinter Canalien + 01:28
85 10 Miny Lionel J.C.Abymes + 01:30
86 10 Urcel Damien Team USC Goyave + 01:31
87 10 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 01:31
88 11 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 01:34
89 11 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 01:35
90 11 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:37
91 12 Jacques Dylan Martinique + 01:37
92 12 Masson Christophe Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:38
93 12 Duro Kelian V.C.Saintannais + 01:40
94 12 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 01:41
95 12 Dollin Dijovany Gwada + 01:43
96 12 Cederfjord Simon Sweden Cycling Academy + 01:45
97 15 Legrand Carl Team Autolagon-UVN + 01:50
98 16 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 01:56
99 16 Blondin Audric Team USC Goyave + 01:56
100 17 Delos Ryan U.S.Lamentin + 01:59
101 19 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 02:02
102 21 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 02:12
103 21 Chaupard Olivier U.V.Marie Galante + 02:13
104 23 Ramothe Cedric Karukera Ass.PDL + 02:17
105 14 Laurent Cedric Excelsior + 02:22
106 3 Suares Gilles USR Velo STPA + 02:24
107 24 Vinetot Romain Team Madras Cycling + 02:27
108 14 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 02:32
109 66 Masotto Giulio Team Corratec + 02:44
110 24 Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes + 02:49
111 26 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 02:55
112 1 Pitti Jose Team Corratec + 04:52
113 53 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 05:12
114 12 Matheau Joan Guidon Sprinter Canalien + 06:45
115 68 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 07:56
116 33 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 08:05
117 35 Pialhoux Elian Guidon Sprinter Canalien + 08:17
118 2 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 08:22
119 21 Soula Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling + 08:24
120 5 Ajinca Lucas Espoir du Sud + 08:31
121 56 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 12:36
122 45 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 15:57
123 35 Georges Joan-Lou Gwada + 16:03
124 14 Duro Kevin Regionale Centre Caribe + 16:24
125 14 Taranne Teddy USR Velo STPA + 16:25
126 5 Kittaviny Stéphane U.S.Lamentin + 16:39
127 8 Desiree Yona USR Velo STPA + 17:25
128 4 Polipheme Anthony Karukera Ass.PDL + 21:48
129 1 Dartron Johann U.V.Marie Galante + 32:40
130 45 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 38:00
Pos Rider Team Time
1 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project 03:46:48
2 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 01
3 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 18
4 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 23
5 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 36
6 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 41
7 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 45
8 Magnien Lorenzo Excelsior + 46
9 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 47
10 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 47
11 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 49
12 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 52
13 Vanony Tony V.C.Saintannais + 53
14 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 54
15 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 55
16 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 56
17 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 57
18 Mathias Anaël Espoir du Sud + 01:02
19 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 01:02
20 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:03
21 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 01:04
22 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:06
23 Urcel Adrien Team USC Goyave + 01:06
24 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 01:08
25 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 01:08
26 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 01:09
27 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 01:10
28 Agricole Yannis Team USC Goyave + 01:12
29 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:15
30 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 01:16
31 Clerge Odvelt Excelsior + 01:16
32 Artieres Robin Guidon Sprinter Canalien + 01:17
33 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 01:23
34 Jacques Dylan Martinique + 01:26
35 Dollin Dijovany Gwada + 01:32
36 Cederfjord Simon Sweden Cycling Academy + 01:34
37 Delos Ryan U.S.Lamentin + 01:48
38 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 01:51
39 Pitti Jose Team Corratec + 04:41
40 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 05:01
41 Pialhoux Elian Guidon Sprinter Canalien + 08:06
42 Kittaviny Stéphane U.S.Lamentin + 16:28
43 Desiree Yona USR Velo STPA + 17:14
Pos Rider Team Points
1 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 2
2 Eustache Cédric Team Madras Cycling 1
Pos Team Time
1 Premier Tech U23 Cycling Project 11:20:14
2 U.S.Lamentin + 01:19
3 Team Corratec + 01:30
4 Laval Cyclisme 53 + 01:37
5 Team Embrace The World Cycling + 01:38
6 EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:52
7 Team CCD Carène Cycling Développement + 01:58
8 Team Madras Cycling + 02:02
9 U.V.Marie Galante + 02:10
10 Excelsior + 02:19
11 Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 02:24
12 Martinique + 02:27
13 Vino Sko Team + 02:30
14 CSCA Propreté 2000 + 02:45
15 Team Autolagon-UVN + 03:04
16 Sweden Cycling Academy + 03:09
17 Karukera Ass.PDL + 03:14
18 Guidon Sprinter Canalien + 03:28
19 J.C.Abymes + 03:28
20 V.C.Saintannais + 03:44
21 Team USC Goyave + 03:47
22 USR Velo STPA + 03:52
23 Regionale Centre Caribe + 17:54
24 Gwada + 18:50

Information