Right now: Transfers 2022 > 2023

Tour de la Guadeloupe - 2022

Stage GC Youth Points Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project 7 00:10:10
2 Brunel Alexys U.S.Lamentin 3 + 01
3 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling 1 + 09
4 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 11
5 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 12
6 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 21
7 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 22
8 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 24
9 Rajovic Dusan Team Corratec + 27
10 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 27
11 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 29
12 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 29
13 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 34
14 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 34
15 Stojnic Veljko Team Corratec + 35
16 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 39
17 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 41
18 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 41
19 Taillandier Axel Excelsior + 43
20 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 45
21 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 47
22 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 47
23 David Scott Team Embrace The World Cycling + 48
24 Lutin Larry Karukera Ass.PDL + 49
25 Florimond Jean Christophe Martinique + 49
26 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 51
27 Baldaccini Davide Team Corratec + 51
28 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 52
29 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 52
30 Alidor Adrien USR Velo STPA + 52
31 Latouche Normann Martinique + 53
32 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 53
33 Gandin Stefano Team Corratec + 54
34 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 56
35 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 56
36 Magnien Lorenzo Excelsior + 57
37 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 58
38 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 58
39 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 58
40 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 59
41 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 59
42 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 01:00
43 Masotto Giulio Team Corratec + 01:00
44 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:01
45 Matarese Mathieu Excelsior + 01:02
46 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 01:03
47 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 01:03
48 Vanony Tony V.C.Saintannais + 01:04
49 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 01:04
50 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 01:04
51 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 01:05
52 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:05
53 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 01:06
54 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 01:07
55 Carnier Axel Martinique + 01:08
56 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 01:08
57 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:08
58 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 01:09
59 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:11
60 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 01:12
61 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 01:12
62 Mathias Anaël Espoir du Sud + 01:13
63 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 01:13
64 Laviolette Loïc Team Madras Cycling + 01:13
65 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 01:13
66 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:14
67 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 01:15
68 Graczyk Vincent Excelsior + 01:16
69 Urcel Adrien Team USC Goyave + 01:17
70 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:17
71 Stanislas Mickaël Martinique + 01:17
72 Lemler Tony U.S.Lamentin + 01:18
73 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 01:19
74 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 01:19
75 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 01:19
76 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 01:20
77 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 01:21
78 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 01:21
79 Lanclume Jules J.C.Abymes + 01:23
80 Sablon Luis V.C.Saintannais + 01:23
81 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 01:23
82 Pialhoux Elian Guidon Sprinter Canalien + 01:24
83 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 01:24
84 Gobin Johan Martinique + 01:25
85 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 01:25
86 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:26
87 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 01:26
88 Georges Joan-Lou Gwada + 01:27
89 Agricole Yannis Team USC Goyave + 01:27
90 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 01:27
91 Baret-Ajax Brandon Gwada + 01:27
92 Clerge Odvelt Excelsior + 01:27
93 Green Siméon EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:28
94 Artieres Robin Guidon Sprinter Canalien + 01:28
95 Miny Lionel J.C.Abymes + 01:30
96 Urcel Damien Team USC Goyave + 01:31
97 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 01:31
98 Soula Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:31
99 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 01:34
100 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 01:35
101 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:37
102 Matheau Joan Guidon Sprinter Canalien + 01:37
103 Jacques Dylan Martinique + 01:37
104 Masson Christophe Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:38
105 Duro Kelian V.C.Saintannais + 01:40
106 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 01:41
107 Dollin Dijovany Gwada + 01:43
108 Cederfjord Simon Sweden Cycling Academy + 01:45
109 Suares Gilles USR Velo STPA + 01:45
110 Duro Kevin Regionale Centre Caribe + 01:48
111 Taranne Teddy USR Velo STPA + 01:49
112 Legrand Carl Team Autolagon-UVN + 01:50
113 Pitti Jose Team Corratec + 01:53
114 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 01:56
115 Blondin Audric Team USC Goyave + 01:56
116 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 01:56
117 Delos Ryan U.S.Lamentin + 01:59
118 Palmier Leonar Gwada + 02:01
119 Laurent Cedric Excelsior + 02:02
120 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 02:02
121 Kittaviny Stéphane U.S.Lamentin + 02:03
122 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 02:04
123 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 02:12
124 Chaupard Olivier U.V.Marie Galante + 02:13
125 Ajinca Lucas Espoir du Sud + 02:14
126 Attaud Gael Espoir du Sud + 02:16
127 Ramothe Cedric Karukera Ass.PDL + 02:17
128 Dartron Johann U.V.Marie Galante + 02:17
129 Rogers Sebastien Gwada + 02:18
130 Lambourdiere Marc-Nicolas Regionale Centre Caribe + 02:25
131 Vinetot Romain Team Madras Cycling + 02:27
132 Polipheme Anthony Karukera Ass.PDL + 02:34
133 Benjamin Ronald Espoir du Sud + 02:34
134 Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes + 02:49
135 Desiree Yona USR Velo STPA + 02:49
136 Vainqueur Michel Regionale Centre Caribe + 02:54
137 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 02:55
138 Pierre Mévick Espoir du Sud + 08:30
Pos Rider Team Time
1 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project 00:10:10
2 Brunel Alexys U.S.Lamentin + 01
3 Bennett Stefan EuroCyclingTrips Pro Cycling + 09
4 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + 11
5 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 12
6 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 21
7 Centrone Ivan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 22
8 Donnewirth Tom U.V.Marie Galante + 24
9 Rajovic Dusan Team Corratec + 27
10 Pellegrin Mathieu Team CCD Carène Cycling Développement + 27
11 Gagne Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 29
12 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 29
13 Eustache Cédric Team Madras Cycling + 34
14 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 34
15 Stojnic Veljko Team Corratec + 35
16 Mattheis Oliver Team Embrace The World Cycling + 39
17 Peschges Marcel Team Embrace The World Cycling + 41
18 Keller Hermann Team Embrace The World Cycling + 41
19 Taillandier Axel Excelsior + 43
20 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 45
21 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 47
22 Reguero Gabriel Regionale Centre Caribe + 47
23 David Scott Team Embrace The World Cycling + 48
24 Lutin Larry Karukera Ass.PDL + 49
25 Florimond Jean Christophe Martinique + 49
26 Carene Boris Team CCD Carène Cycling Développement + 51
27 Baldaccini Davide Team Corratec + 51
28 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 52
29 Clavier Kendric Karukera Ass.PDL + 52
30 Alidor Adrien USR Velo STPA + 52
31 Latouche Normann Martinique + 53
32 Cooper Nicholas Sweden Cycling Academy + 53
33 Gandin Stefano Team Corratec + 54
34 Juillaguet Will U.V.Marie Galante + 56
35 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 56
36 Magnien Lorenzo Excelsior + 57
37 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 58
38 Deloumeaux Jeremy J.C.Abymes + 58
39 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 58
40 Geran Ronald CSCA Propreté 2000 + 59
41 Semenov Alexandr Vino Sko Team + 59
42 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 01:00
43 Masotto Giulio Team Corratec + 01:00
44 Verdijck Niels EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:01
45 Matarese Mathieu Excelsior + 01:02
46 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 01:03
47 Lienert Thomas Team Embrace The World Cycling + 01:03
48 Vanony Tony V.C.Saintannais + 01:04
49 Vangheluwe Seppe Team Madras Cycling + 01:04
50 Chane Foc Julien Team CCD Carène Cycling Développement + 01:04
51 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 01:05
52 Fitzwater Matias EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:05
53 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 01:06
54 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 01:07
55 Carnier Axel Martinique + 01:08
56 Lamaille Christopher Laval Cyclisme 53 + 01:08
57 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:08
58 Gene Meving CSCA Propreté 2000 + 01:09
59 Nobel Rick EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:11
60 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 01:12
61 Boyeau Fendley U.S.Lamentin + 01:12
62 Mathias Anaël Espoir du Sud + 01:13
63 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 01:13
64 Laviolette Loïc Team Madras Cycling + 01:13
65 Duval Gwendy U.V.Marie Galante + 01:13
66 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:14
67 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 01:15
68 Graczyk Vincent Excelsior + 01:16
69 Urcel Adrien Team USC Goyave + 01:17
70 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:17
71 Stanislas Mickaël Martinique + 01:17
72 Lemler Tony U.S.Lamentin + 01:18
73 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 01:19
74 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 01:19
75 Peramin Allan Team CCD Carène Cycling Développement + 01:19
76 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 01:20
77 Kondi Jean Philippe USR Velo STPA + 01:21
78 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 01:21
79 Lanclume Jules J.C.Abymes + 01:23
80 Sablon Luis V.C.Saintannais + 01:23
81 Jeanne Vladimir USR Velo STPA + 01:23
82 Pialhoux Elian Guidon Sprinter Canalien + 01:24
83 Kruschewski Fabian Team Embrace The World Cycling + 01:24
84 Gobin Johan Martinique + 01:25
85 Lachages Alexandre CSCA Propreté 2000 + 01:25
86 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:26
87 Largitte Jeiel Team USC Goyave + 01:26
88 Georges Joan-Lou Gwada + 01:27
89 Agricole Yannis Team USC Goyave + 01:27
90 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 01:27
91 Baret-Ajax Brandon Gwada + 01:27
92 Clerge Odvelt Excelsior + 01:27
93 Green Siméon EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:28
94 Artieres Robin Guidon Sprinter Canalien + 01:28
95 Miny Lionel J.C.Abymes + 01:30
96 Urcel Damien Team USC Goyave + 01:31
97 Bordée Gaël CSCA Propreté 2000 + 01:31
98 Soula Guillaume EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:31
99 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 01:34
100 Laffite Florent Team CCD Carène Cycling Développement + 01:35
101 Biebuyck Aurelien Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:37
102 Matheau Joan Guidon Sprinter Canalien + 01:37
103 Jacques Dylan Martinique + 01:37
104 Masson Christophe Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:38
105 Duro Kelian V.C.Saintannais + 01:40
106 Relmy Widjy CSCA Propreté 2000 + 01:41
107 Dollin Dijovany Gwada + 01:43
108 Cederfjord Simon Sweden Cycling Academy + 01:45
109 Suares Gilles USR Velo STPA + 01:45
110 Duro Kevin Regionale Centre Caribe + 01:48
111 Taranne Teddy USR Velo STPA + 01:49
112 Legrand Carl Team Autolagon-UVN + 01:50
113 Pitti Jose Team Corratec + 01:53
114 Alphonse Samuel J.C.Abymes + 01:56
115 Blondin Audric Team USC Goyave + 01:56
116 Vingadassamy Mael Karukera Ass.PDL + 01:56
117 Delos Ryan U.S.Lamentin + 01:59
118 Palmier Leonar Gwada + 02:01
119 Laurent Cedric Excelsior + 02:02
120 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 02:02
121 Kittaviny Stéphane U.S.Lamentin + 02:03
122 Eglela Wildrick U.V.Marie Galante + 02:04
123 Duro Nicolas V.C.Saintannais + 02:12
124 Chaupard Olivier U.V.Marie Galante + 02:13
125 Ajinca Lucas Espoir du Sud + 02:14
126 Attaud Gael Espoir du Sud + 02:16
127 Ramothe Cedric Karukera Ass.PDL + 02:17
128 Dartron Johann U.V.Marie Galante + 02:17
129 Rogers Sebastien Gwada + 02:18
130 Lambourdiere Marc-Nicolas Regionale Centre Caribe + 02:25
131 Vinetot Romain Team Madras Cycling + 02:27
132 Polipheme Anthony Karukera Ass.PDL + 02:34
133 Benjamin Ronald Espoir du Sud + 02:34
134 Cambrone Lindy Closse J.C.Abymes + 02:49
135 Desiree Yona USR Velo STPA + 02:49
136 Vainqueur Michel Regionale Centre Caribe + 02:54
137 Barolin Kerane Team Autolagon-UVN + 02:55
138 Pierre Mévick Espoir du Sud + 08:30
Pos Rider Team Time
1 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project 00:10:21
2 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 01
3 Lautone Raphael U.S.Lamentin + 18
4 Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project + 23
5 André Lubin Yannis Team Madras Cycling + 36
6 Hansart Philéas Team Autolagon-UVN + 41
7 Dostiyev Ilkhan Vino Sko Team + 45
8 Magnien Lorenzo Excelsior + 46
9 Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53 + 47
10 Koltunov Vladimir Vino Sko Team + 47
11 Cailliau Taino CSCA Propreté 2000 + 49
12 Rabinaud Alexandre Team CCD Carène Cycling Développement + 52
13 Vanony Tony V.C.Saintannais + 53
14 Senicourt Kylian Premier Tech U23 Cycling Project + 54
15 Arthein Fabien Regionale Centre Caribe + 55
16 André Gaspard Laval Cyclisme 53 + 56
17 Daniels Lars Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 57
18 Koivistoinen Aku Sweden Cycling Academy + 01:01
19 Mathias Anaël Espoir du Sud + 01:02
20 Domenc Hugo Guidon Sprinter Canalien + 01:02
21 Vedel Gabin Guidon Sprinter Canalien + 01:03
22 Palmiste Philgy Team Autolagon-UVN + 01:04
23 Urcel Adrien Team USC Goyave + 01:06
24 Gloesener Jacques Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:06
25 Strelnikov Yegor Vino Sko Team + 01:08
26 Bernard Simon Laval Cyclisme 53 + 01:08
27 Pelou Joris Team Autolagon-UVN + 01:09
28 Mulagaleyev Vladimir Vino Sko Team + 01:10
29 Pialhoux Elian Guidon Sprinter Canalien + 01:13
30 Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 01:15
31 Agricole Yannis Team USC Goyave + 01:16
32 Fagerström Ludvig Sweden Cycling Academy + 01:16
33 Clerge Odvelt Excelsior + 01:16
34 Artieres Robin Guidon Sprinter Canalien + 01:17
35 Etenna Mendrick Florentin Team Autolagon-UVN + 01:23
36 Jacques Dylan Martinique + 01:26
37 Dollin Dijovany Gwada + 01:32
38 Cederfjord Simon Sweden Cycling Academy + 01:34
39 Pitti Jose Team Corratec + 01:42
40 Delos Ryan U.S.Lamentin + 01:48
41 Palmier Leonar Gwada + 01:50
42 Zhaparuly Bauyrzhan Vino Sko Team + 01:51
43 Kittaviny Stéphane U.S.Lamentin + 01:52
44 Lambourdiere Marc-Nicolas Regionale Centre Caribe + 02:14
45 Desiree Yona USR Velo STPA + 02:38
46 Pierre Mévick Espoir du Sud + 08:19
Pos Team Time
1 Premier Tech U23 Cycling Project 00:30:53
2 U.S.Lamentin + 01:19
3 Team Corratec + 01:30
4 Team Embrace The World Cycling + 01:38
5 Laval Cyclisme 53 + 01:41
6 EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:52
7 Team CCD Carène Cycling Développement + 01:58
8 Team Madras Cycling + 02:02
9 U.V.Marie Galante + 02:10
10 Excelsior + 02:19
11 Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 02:24
12 Martinique + 02:27
13 Vino Sko Team + 02:30
14 CSCA Propreté 2000 + 02:45
15 Team Autolagon-UVN + 03:04
16 Sweden Cycling Academy + 03:09
17 USR Velo STPA + 03:13
18 Karukera Ass.PDL + 03:14
19 Regionale Centre Caribe + 03:18
20 Guidon Sprinter Canalien + 03:28
21 J.C.Abymes + 03:28
22 V.C.Saintannais + 03:44
23 Team USC Goyave + 03:47
24 Gwada + 04:14
25 Espoir du Sud + 05:20

Information