Tour de la Guadeloupe - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Théo Menant Vendée U 03:05:127
02 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 003
03 Axel Zingle C.C.Etupes + 001
04 Benjamin Prades Inteja Imca-Ridea DCT + 00
05 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 00
06 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team + 00
07 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 00
08 Yannis Agricole Team USC Goyave + 00
09 Thomas Bonnet Vendée U + 00
10 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 00
11 Jesus Roniel Marte Inteja Imca-Ridea DCT + 00
12 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 00
13 Adrien Urcel Team USC Goyave + 00
14 Boris Carene Team Cama C + 00
15 Widjy Relmy Mixte Autolagon + 00
16 Luis Mora U.V.Marie Galante + 00
17 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 00
18 Tony Vanony Mixte Autolagon + 05
19 Mathieu Pellegrin Team Cama C + 05
20 Johan Gobin Martinique + 05
21 Jeiel Largitte Team USC Goyave + 05
22 Julian Hellmann Team Embrace The World Cycling + 05
23 Edwin Sanchez Anzola Team Cama C + 05
24 Damien Urcel Team USC Goyave + 05
25 Mathieu Matarese Excelsior + 05
26 Odvelt Clerge Excelsior + 05
27 Angel Rivas U.V.Marie Galante + 05
28 Yorman Fuentes ASC Karak + 05
29 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 05
30 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 05
31 Taino Cailliau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 05
32 Daniel Bonilla Quiros Inteja Imca-Ridea DCT + 05
33 Jose Alarcon U.S.Lamentin + 05
34 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 05
35 Steven Manuel Polanco Inteja Imca-Ridea DCT + 05
36 Eliott Pierre C.C.Etupes + 05
37 Heiko Homrighausen Team Embrace The World Cycling + 05
38 Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 05
39 Ahmad Badreddin Wais Kuwait Pro Cycling Team + 05
40 Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux + 05
41 Gregory Blondin Excelsior + 05
42 Kaden Hopkins Inteja Imca-Ridea DCT + 05
43 Florent Laffite Team Cama C + 05
44 Joan Matheau Excelsior + 05
45 Gilles Suares USR Velo STPA + 05
46 Damien Maroni-Chevalier U.V.Marie Galante + 14
47 Kenny Jean Jacques Karukera Ass.PDL + 14
48 Matthew Clements Kuwait Pro Cycling Team + 17
49 Ever Rivera ASC Karak + 19
50 Audric Blondin Team USC Goyave + 19
51 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 24
52 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 24
53 Meving Gene CSC Abymienne-Propreté 2000 + 28
54 Victor Tourde Team Pro Immo Nicolas Roux + 49
55 Raphael Lautone U.S.Lamentin + 01:12
56 Alexandre Lachages Excelsior + 01:27
57 Kendric Clavier Karukera Ass.PDL + 01:27
58 Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling + 05
59 Maxime Richard C.C.Etupes + 02:25
60 Julien Pierrat Team Cama C + 02:43
61 Damien Laversane U.S.Lamentin + 04:21
62 Antonin Corvaisier Vendée U + 05:36
63 Lucas Boniface Vendée U + 06:46
64 Baptiste Vadic Vendée U + 06:46
65 Nicola Marcerou Vendée U + 06:46
66 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 06:46
67 Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team + 08:07
68 Johann Dartron ASC Karak + 12:24
69 Peter Schermann Team Embrace The World Cycling + 12:24
70 Joaquim Antonio Bray Gregorio J.C.Abymes + 12:24
71 Sebastian Beyer Team Embrace The World Cycling + 12:32
72 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team + 18:07
DNF Jean Philippe Kondi USR Velo STPA
Pos Rider Team Time
01 - Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux 28:41:37
02 - Luis Mora U.V.Marie Galante + 02:39
03 - Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 04:38
04 - Thomas Bonnet Vendée U + 08:05
05 - Edwin Sanchez Anzola Team Cama C + 09:23
06 - Gwen Leclainche C.C.Etupes + 09:37
07 - Jose Alarcon U.S.Lamentin + 10:20
08 - Angel Rivas U.V.Marie Galante + 11:48
09 - Benjamin Prades Inteja Imca-Ridea DCT + 13:05
10 - Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 13:43
11 - Yorman Fuentes ASC Karak + 15:19
12 - Heiko Homrighausen Team Embrace The World Cycling + 16:39
13 1 Axel Zingle C.C.Etupes + 20:24
14 1 Daniel Bonilla Quiros Inteja Imca-Ridea DCT + 20:29
15 - Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 24:31
16 - Boris Carene Team Cama C + 26:21
17 - Meving Gene CSC Abymienne-Propreté 2000 + 27:14
18 - Damien Urcel Team USC Goyave + 30:48
19 - Taino Cailliau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 31:12
20 - Julian Hellmann Team Embrace The World Cycling + 33:43
21 - Kaden Hopkins Inteja Imca-Ridea DCT + 37:02
22 1 Damien Maroni-Chevalier U.V.Marie Galante + 38:14
23 1 Kendric Clavier Karukera Ass.PDL + 38:49
24 1 Tony Vanony Mixte Autolagon + 39:59
25 1 Ever Rivera ASC Karak + 40:11
26 - Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux + 41:58
27 - Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 43:58
28 1 Adrien Urcel Team USC Goyave + 55:15
29 1 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 58:29
30 1 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team + 01:00:06
31 1 Gregory Blondin Excelsior + 01:00:10
32 4 Baptiste Vadic Vendée U + 01:01:17
33 - Mathieu Pellegrin Team Cama C + 01:06:00
34 1 Eliott Pierre C.C.Etupes + 01:06:15
35 1 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 01:07:04
36 1 Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 01:07:18
37 1 Widjy Relmy Mixte Autolagon + 01:10:28
38 1 Joan Matheau Excelsior + 01:11:50
39 1 Mathieu Matarese Excelsior + 01:14:25
40 1 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 01:14:35
41 7 Joaquim Antonio Bray Gregorio J.C.Abymes + 01:18:27
42 - Gilles Suares USR Velo STPA + 01:19:23
43 1 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 01:20:18
44 1 Alexandre Lachages Excelsior + 01:20:47
45 - Johan Gobin Martinique + 01:21:55
46 - Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:22:46
47 1 Steven Manuel Polanco Inteja Imca-Ridea DCT + 01:23:18
48 2 Jeiel Largitte Team USC Goyave + 01:27:29
49 2 Antonin Corvaisier Vendée U + 01:28:01
50 1 Florent Laffite Team Cama C + 01:28:17
51 1 Théo Menant Vendée U + 01:28:32
52 1 Ahmad Badreddin Wais Kuwait Pro Cycling Team + 01:29:21
53 4 Lucas Boniface Vendée U + 01:30:11
54 1 Raphael Lautone U.S.Lamentin + 01:34:53
55 1 Damien Laversane U.S.Lamentin + 01:35:05
56 1 Maxime Richard C.C.Etupes + 01:38:12
57 4 Victor Tourde Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:41:06
58 - Nicola Marcerou Vendée U + 01:43:23
59 3 Matthew Clements Kuwait Pro Cycling Team + 01:43:28
60 3 Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling + 01:44:48
61 5 Sebastian Beyer Team Embrace The World Cycling + 01:47:44
62 3 Peter Schermann Team Embrace The World Cycling + 01:51:45
63 3 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team + 01:57:42
64 1 Odvelt Clerge Excelsior + 01:59:12
65 1 Audric Blondin Team USC Goyave + 02:00:47
66 2 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 02:02:05
67 - Kenny Jean Jacques Karukera Ass.PDL + 02:04:44
68 - Julien Pierrat Team Cama C + 02:13:10
69 - Yannis Agricole Team USC Goyave + 02:14:25
70 - Jesus Roniel Marte Inteja Imca-Ridea DCT + 02:16:48
71 1 Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team + 02:37:57
72 1 Johann Dartron ASC Karak + 02:41:37
Pos Rider Team Time
01 Clément Braz Afonso C.C.Etupes 28:46:15
02 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 04:59
03 Taino Cailliau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 26:34
04 Kaden Hopkins Inteja Imca-Ridea DCT + 32:24
05 Tony Vanony Mixte Autolagon + 35:21
06 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 39:20
07 Adrien Urcel Team USC Goyave + 50:37
08 Baptiste Vadic Vendée U + 56:39
09 Eliott Pierre C.C.Etupes + 01:01:37
10 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 01:02:26
11 Joan Matheau Excelsior + 01:07:12
12 Steven Manuel Polanco Inteja Imca-Ridea DCT + 01:18:40
13 Jeiel Largitte Team USC Goyave + 01:22:51
14 Antonin Corvaisier Vendée U + 01:23:23
15 Lucas Boniface Vendée U + 01:25:33
16 Raphael Lautone U.S.Lamentin + 01:30:15
17 Maxime Richard C.C.Etupes + 01:33:34
18 Victor Tourde Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:36:28
19 Nicola Marcerou Vendée U + 01:38:45
20 Odvelt Clerge Excelsior + 01:54:34
21 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 01:57:27
22 Yannis Agricole Team USC Goyave + 02:09:47
23 Jesus Roniel Marte Inteja Imca-Ridea DCT + 02:12:10
Pos Rider Team Points
01 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team 88
02 Axel Zingle C.C.Etupes 81
03 Thomas Bonnet Vendée U 78
04 Gwen Leclainche C.C.Etupes 76
05 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux 64
06 Benjamin Prades Inteja Imca-Ridea DCT 59
07 Théo Menant Vendée U 58
08 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux 57
09 Luis Mora U.V.Marie Galante 57
10 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica 46
11 Clément Braz Afonso C.C.Etupes 45
12 Jose Alarcon U.S.Lamentin 45
13 Daniel Bonilla Quiros Inteja Imca-Ridea DCT 40
14 Larry Lutin Karukera Ass.PDL 40
15 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux 37
16 Heiko Homrighausen Team Embrace The World Cycling 35
17 Julian Hellmann Team Embrace The World Cycling 27
18 Yorman Fuentes ASC Karak 23
19 Edwin Sanchez Anzola Team Cama C 22
20 Baptiste Vadic Vendée U 20
21 Angel Rivas U.V.Marie Galante 18
22 Antonin Corvaisier Vendée U 16
23 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica 12
24 Meving Gene CSC Abymienne-Propreté 2000 12
25 Adrien Urcel Team USC Goyave 12
26 Alexandre Lachages Excelsior 12
27 Boris Carene Team Cama C 9
28 Damien Maroni-Chevalier U.V.Marie Galante 9
29 Mathieu Pellegrin Team Cama C 8
30 Maxime Richard C.C.Etupes 8
31 Yannis Agricole Team USC Goyave 8
32 Damien Urcel Team USC Goyave 7
33 Taino Cailliau CSC Abymienne-Propreté 2000 7
34 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team 6
35 Raphael Lautone U.S.Lamentin 6
36 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team 6
37 Eliott Pierre C.C.Etupes 5
38 Jesus Roniel Marte Inteja Imca-Ridea DCT 5
39 Kaden Hopkins Inteja Imca-Ridea DCT 4
40 Steven Manuel Polanco Inteja Imca-Ridea DCT 4
41 Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling 4
42 Peter Schermann Team Embrace The World Cycling 3
43 Johan Gobin Martinique 2
44 Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux 1
45 Widjy Relmy Mixte Autolagon 1
Pos Rider Team Points
01 Jose Alarcon U.S.Lamentin 89
02 Daniel Bonilla Quiros Inteja Imca-Ridea DCT 63
03 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux 35
04 Kaden Hopkins Inteja Imca-Ridea DCT 30
05 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux 26
06 Gwen Leclainche C.C.Etupes 25
07 Thomas Bonnet Vendée U 20
08 Axel Zingle C.C.Etupes 18
09 Clément Braz Afonso C.C.Etupes 18
10 Luis Mora U.V.Marie Galante 18
11 Angel Rivas U.V.Marie Galante 15
12 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team 14
13 Yorman Fuentes ASC Karak 14
14 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux 12
15 Mathieu Pellegrin Team Cama C 12
16 Meving Gene CSC Abymienne-Propreté 2000 8
17 Alexandre Lachages Excelsior 8
18 Benjamin Prades Inteja Imca-Ridea DCT 8
19 Julian Hellmann Team Embrace The World Cycling 8
20 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica 8
21 Damien Maroni-Chevalier U.V.Marie Galante 7
22 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica 6
23 Damien Laversane U.S.Lamentin 6
24 Heiko Homrighausen Team Embrace The World Cycling 5
25 Antonin Corvaisier Vendée U 4
26 Baptiste Vadic Vendée U 4
27 Maxime Richard C.C.Etupes 3
28 Eliott Pierre C.C.Etupes 2
29 Ahmad Badreddin Wais Kuwait Pro Cycling Team 2
30 Boris Carene Team Cama C 2
31 Taino Cailliau CSC Abymienne-Propreté 2000 2
32 Edwin Sanchez Anzola Team Cama C 2
33 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica 1
34 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux 1
35 Jeiel Largitte Team USC Goyave 1
36 Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux 1
Pos Team Time
01 C.C.Etupes 86:32:12
02 Team Pro Immo Nicolas Roux + 20:09
03 U.V.Marie Galante + 25:34
04 Inteja Imca-Ridea DCT + 39:10
05 Team Cama C + 01:11:20
06 Team Embrace The World Cycling + 01:27:43
07 CSC Abymienne-Propreté 2000 + 01:38:27
08 Vendée U + 01:45:40
09 Dukla Banská Bystrica + 01:47:11
10 U.S.Lamentin + 01:58:49
11 Team USC Goyave + 02:05:10
12 Excelsior + 02:48:18
13 Kuwait Pro Cycling Team + 02:54:46
14 ASC Karak + 03:09:50
15 Karukera Ass.PDL + 03:30:53
Information
Nation France
Date 31st October
Where Baie-Maihault -> Baie-Maihault
What 9th stage
Distance 142 km
Classification 2.2
Other
Embed Results