Tour de la Guadeloupe - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Clément Braz Afonso C.C.Etupes 23:387
02 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 013
03 Axel Zingle C.C.Etupes + 381
04 Luis Mora U.V.Marie Galante + 42
05 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 43
06 Jose Alarcon U.S.Lamentin + 49
07 Thomas Bonnet Vendée U + 01:18
08 Daniel Bonilla Quiros Inteja Imca-Ridea DCT + 01:31
09 Angel Rivas U.V.Marie Galante + 01:34
10 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 01:51
11 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 02:03
12 Benjamin Prades Inteja Imca-Ridea DCT + 02:06
13 Edwin Sanchez Anzola Team Cama C + 02:12
14 Boris Carene Team Cama C + 02:16
15 Yorman Fuentes ASC Karak + 02:18
16 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:22
17 Baptiste Vadic Vendée U + 02:40
18 Heiko Homrighausen Team Embrace The World Cycling + 02:42
19 Kaden Hopkins Inteja Imca-Ridea DCT + 02:46
20 Damien Maroni-Chevalier U.V.Marie Galante + 02:48
21 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:49
22 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:52
23 Meving Gene CSC Abymienne-Propreté 2000 + 02:55
24 Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling + 02:55
25 Eliott Pierre C.C.Etupes + 02:58
26 Taino Cailliau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 02:59
27 Nicola Marcerou Vendée U + 03:17
28 Alexandre Lachages Excelsior + 03:31
29 Jeiel Largitte Team USC Goyave + 03:32
30 Tony Vanony Mixte Autolagon + 03:35
31 Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:38
32 Lucas Boniface Vendée U + 03:53
33 Raphael Lautone U.S.Lamentin + 04:00
34 Mathieu Pellegrin Team Cama C + 04:05
35 Ever Rivera ASC Karak + 04:06
36 Antonin Corvaisier Vendée U + 04:06
37 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team + 04:08
38 Kendric Clavier Karukera Ass.PDL + 04:09
39 Victor Tourde Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:13
40 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 04:16
41 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 04:23
42 Julian Hellmann Team Embrace The World Cycling + 04:26
43 Damien Urcel Team USC Goyave + 04:28
44 Matthew Clements Kuwait Pro Cycling Team + 04:29
45 Julien Pierrat Team Cama C + 04:38
46 Adrien Urcel Team USC Goyave + 04:43
47 Peter Schermann Team Embrace The World Cycling + 04:44
48 Ahmad Badreddin Wais Kuwait Pro Cycling Team + 04:51
49 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team + 04:59
50 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 05:01
51 Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team + 05:03
52 Sebastian Beyer Team Embrace The World Cycling + 05:05
53 Damien Laversane U.S.Lamentin + 05:06
54 Gregory Blondin Excelsior + 05:07
55 Mathieu Matarese Excelsior + 05:15
56 Théo Menant Vendée U + 05:15
57 Odvelt Clerge Excelsior + 05:22
58 Maxime Richard C.C.Etupes + 05:29
59 Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 05:36
60 Yannis Agricole Team USC Goyave + 05:41
61 Jesus Roniel Marte Inteja Imca-Ridea DCT + 05:42
62 Gilles Suares USR Velo STPA + 05:44
63 Joaquim Antonio Bray Gregorio J.C.Abymes + 05:51
64 Joan Matheau Excelsior + 06:07
65 Florent Laffite Team Cama C + 06:13
66 Steven Manuel Polanco Inteja Imca-Ridea DCT + 06:13
67 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 06:28
68 Audric Blondin Team USC Goyave + 06:33
69 Widjy Relmy Mixte Autolagon + 06:38
70 Johann Dartron ASC Karak + 07:18
71 Johan Gobin Martinique + 07:19
72 Kenny Jean Jacques Karukera Ass.PDL + 08:35
73 Jean Philippe Kondi USR Velo STPA + 09:12
Pos Rider Team Time
01 - Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux 25:36:01
02 - Luis Mora U.V.Marie Galante + 03:03
03 - Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 04:57
04 - Thomas Bonnet Vendée U + 08:29
05 - Edwin Sanchez Anzola Team Cama C + 09:42
06 - Gwen Leclainche C.C.Etupes + 10:01
07 - Jose Alarcon U.S.Lamentin + 10:39
08 - Angel Rivas U.V.Marie Galante + 12:07
09 - Benjamin Prades Inteja Imca-Ridea DCT + 13:32
10 - Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 14:02
11 - Yorman Fuentes ASC Karak + 15:38
12 - Heiko Homrighausen Team Embrace The World Cycling + 17:00
13 - Daniel Bonilla Quiros Inteja Imca-Ridea DCT + 20:48
14 - Axel Zingle C.C.Etupes + 20:52
15 - Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 24:52
16 1 Boris Carene Team Cama C + 26:45
17 1 Meving Gene CSC Abymienne-Propreté 2000 + 27:10
18 - Damien Urcel Team USC Goyave + 31:07
19 - Taino Cailliau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 31:32
20 - Julian Hellmann Team Embrace The World Cycling + 34:11
21 1 Kaden Hopkins Inteja Imca-Ridea DCT + 37:21
22 1 Kendric Clavier Karukera Ass.PDL + 37:46
23 - Damien Maroni-Chevalier U.V.Marie Galante + 38:25
24 - Ever Rivera ASC Karak + 40:16
25 - Tony Vanony Mixte Autolagon + 40:18
26 - Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux + 42:17
27 - Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 44:23
28 1 Baptiste Vadic Vendée U + 54:55
29 1 Adrien Urcel Team USC Goyave + 55:39
30 2 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 58:59
31 - Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team + 01:00:27
32 2 Gregory Blondin Excelsior + 01:00:29
33 2 Mathieu Pellegrin Team Cama C + 01:06:22
34 1 Joaquim Antonio Bray Gregorio J.C.Abymes + 01:06:27
35 2 Eliott Pierre C.C.Etupes + 01:06:34
36 - Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 01:07:28
37 3 Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 01:07:37
38 - Widjy Relmy Mixte Autolagon + 01:10:52
39 - Joan Matheau Excelsior + 01:12:09
40 1 Mathieu Matarese Excelsior + 01:14:44
41 1 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 01:14:59
42 - Gilles Suares USR Velo STPA + 01:19:42
43 2 Alexandre Lachages Excelsior + 01:19:44
44 - James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 01:20:42
45 2 Johan Gobin Martinique + 01:22:14
46 3 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:22:46
47 - Antonin Corvaisier Vendée U + 01:22:49
48 2 Steven Manuel Polanco Inteja Imca-Ridea DCT + 01:23:37
49 1 Lucas Boniface Vendée U + 01:23:49
50 2 Jeiel Largitte Team USC Goyave + 01:27:48
51 1 Florent Laffite Team Cama C + 01:28:36
52 1 Théo Menant Vendée U + 01:29:06
53 - Ahmad Badreddin Wais Kuwait Pro Cycling Team + 01:29:40
54 - Damien Laversane U.S.Lamentin + 01:31:08
55 - Raphael Lautone U.S.Lamentin + 01:34:05
56 - Sebastian Beyer Team Embrace The World Cycling + 01:35:36
57 - Maxime Richard C.C.Etupes + 01:36:11
58 - Nicola Marcerou Vendée U + 01:37:01
59 - Peter Schermann Team Embrace The World Cycling + 01:39:45
60 - Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team + 01:39:59
61 - Victor Tourde Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:40:41
62 - Matthew Clements Kuwait Pro Cycling Team + 01:43:35
63 - Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling + 01:45:07
64 - Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 01:55:45
65 - Odvelt Clerge Excelsior + 01:59:31
66 - Audric Blondin Team USC Goyave + 02:00:52
67 - Kenny Jean Jacques Karukera Ass.PDL + 02:04:54
68 - Julien Pierrat Team Cama C + 02:10:51
69 - Yannis Agricole Team USC Goyave + 02:14:49
70 - Jesus Roniel Marte Inteja Imca-Ridea DCT + 02:17:12
71 - Johann Dartron ASC Karak + 02:29:37
72 - Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team + 02:30:14
73 - Jean Philippe Kondi USR Velo STPA + 02:42:45
Pos Rider Team Time
01 Clément Braz Afonso C.C.Etupes 25:40:58
02 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 05:04
03 Taino Cailliau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 26:35
04 Kaden Hopkins Inteja Imca-Ridea DCT + 32:24
05 Tony Vanony Mixte Autolagon + 35:21
06 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 39:26
07 Baptiste Vadic Vendée U + 49:58
08 Adrien Urcel Team USC Goyave + 50:42
09 Eliott Pierre C.C.Etupes + 01:01:37
10 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 01:02:31
11 Joan Matheau Excelsior + 01:07:12
12 Antonin Corvaisier Vendée U + 01:17:52
13 Steven Manuel Polanco Inteja Imca-Ridea DCT + 01:18:40
14 Lucas Boniface Vendée U + 01:18:52
15 Jeiel Largitte Team USC Goyave + 01:22:51
16 Raphael Lautone U.S.Lamentin + 01:29:08
17 Maxime Richard C.C.Etupes + 01:31:14
18 Nicola Marcerou Vendée U + 01:32:04
19 Victor Tourde Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:35:44
20 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 01:50:48
21 Odvelt Clerge Excelsior + 01:54:34
22 Yannis Agricole Team USC Goyave + 02:09:52
23 Jesus Roniel Marte Inteja Imca-Ridea DCT + 02:12:15
Pos Rider Team Points
01 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team 78
02 Thomas Bonnet Vendée U 71
03 Gwen Leclainche C.C.Etupes 67
04 Axel Zingle C.C.Etupes 65
05 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux 57
06 Luis Mora U.V.Marie Galante 57
07 Clément Braz Afonso C.C.Etupes 45
08 Jose Alarcon U.S.Lamentin 45
09 Benjamin Prades Inteja Imca-Ridea DCT 45
10 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux 44
11 Daniel Bonilla Quiros Inteja Imca-Ridea DCT 40
12 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux 37
13 Heiko Homrighausen Team Embrace The World Cycling 35
14 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica 34
15 Larry Lutin Karukera Ass.PDL 34
16 Théo Menant Vendée U 33
17 Julian Hellmann Team Embrace The World Cycling 27
18 Yorman Fuentes ASC Karak 23
19 Edwin Sanchez Anzola Team Cama C 22
20 Baptiste Vadic Vendée U 20
21 Angel Rivas U.V.Marie Galante 18
22 Antonin Corvaisier Vendée U 16
23 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica 12
24 Meving Gene CSC Abymienne-Propreté 2000 12
25 Alexandre Lachages Excelsior 12
26 Damien Maroni-Chevalier U.V.Marie Galante 9
27 Adrien Urcel Team USC Goyave 9
28 Mathieu Pellegrin Team Cama C 8
29 Maxime Richard C.C.Etupes 8
30 Boris Carene Team Cama C 7
31 Damien Urcel Team USC Goyave 7
32 Taino Cailliau CSC Abymienne-Propreté 2000 7
33 Raphael Lautone U.S.Lamentin 6
34 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team 6
35 Eliott Pierre C.C.Etupes 5
36 Kaden Hopkins Inteja Imca-Ridea DCT 4
37 Steven Manuel Polanco Inteja Imca-Ridea DCT 4
38 Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling 4
39 Peter Schermann Team Embrace The World Cycling 3
40 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team 2
41 Johan Gobin Martinique 2
42 Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux 1
Pos Rider Team Points
01 Jose Alarcon U.S.Lamentin 89
02 Daniel Bonilla Quiros Inteja Imca-Ridea DCT 63
03 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux 35
04 Kaden Hopkins Inteja Imca-Ridea DCT 30
05 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux 26
06 Gwen Leclainche C.C.Etupes 25
07 Thomas Bonnet Vendée U 20
08 Axel Zingle C.C.Etupes 18
09 Clément Braz Afonso C.C.Etupes 18
10 Luis Mora U.V.Marie Galante 18
11 Angel Rivas U.V.Marie Galante 15
12 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team 14
13 Yorman Fuentes ASC Karak 14
14 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux 12
15 Mathieu Pellegrin Team Cama C 12
16 Meving Gene CSC Abymienne-Propreté 2000 8
17 Alexandre Lachages Excelsior 8
18 Julian Hellmann Team Embrace The World Cycling 8
19 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica 8
20 Damien Maroni-Chevalier U.V.Marie Galante 7
21 Damien Laversane U.S.Lamentin 6
22 Benjamin Prades Inteja Imca-Ridea DCT 6
23 Antonin Corvaisier Vendée U 4
24 Heiko Homrighausen Team Embrace The World Cycling 4
25 Baptiste Vadic Vendée U 4
26 Maxime Richard C.C.Etupes 3
27 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica 2
28 Eliott Pierre C.C.Etupes 2
29 Ahmad Badreddin Wais Kuwait Pro Cycling Team 2
30 Boris Carene Team Cama C 2
31 Taino Cailliau CSC Abymienne-Propreté 2000 2
32 Edwin Sanchez Anzola Team Cama C 2
33 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica 1
34 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux 1
35 Jeiel Largitte Team USC Goyave 1
36 Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux 1
Pos Team Time
01 C.C.Etupes 77:16:31
02 Team Pro Immo Nicolas Roux + 20:04
03 U.V.Marie Galante + 25:20
04 Inteja Imca-Ridea DCT + 39:10
05 Team Cama C + 01:11:15
06 Team Embrace The World Cycling + 01:27:33
07 CSC Abymienne-Propreté 2000 + 01:37:54
08 Vendée U + 01:40:09
09 Dukla Banská Bystrica + 01:47:11
10 U.S.Lamentin + 01:53:16
11 Team USC Goyave + 02:05:10
12 Excelsior + 02:48:08
13 Kuwait Pro Cycling Team + 02:54:46
14 ASC Karak + 02:57:07
15 Karukera Ass.PDL + 03:29:17
Information
Nation France
Date 30th October
Where Bailif -> Saint-Claude
What 8th stage
Distance 10.3 km
Classification 2.2
Other
Embed Results