Tour de la Guadeloupe - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Gaetan Bille Uni Sport Lamentinois 29:387
02 Julian Braun Team Dauner D&DQ - Akkon + 453
03 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 531
04 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo + 57
05 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 01:13
06 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:18
07 Adam Pierzga Team Carene Cycling Devo + 01:34
08 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:43
09 Frederik Dombrowski Embrace The World Cycling + 01:53
10 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 01:54
11 José Rujano Uni Sport Lamentinois + 02:02
12 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 02:06
13 Meving Gene Espoir du Sud + 02:23
14 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:28
15 Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 02:36
16 Ben Carman Team U Cube 17 + 02:39
17 Anthony Damas Excelsior + 02:41
18 Adrien Guillonnet Interpro Cycling Academy + 02:41
19 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 02:44
20 Alex Strah Mendez Panama National Team + 02:50
21 Diego Milan Inteja Imca-Ridea DCT + 02:51
22 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:57
23 Yonathan Salinas Uni Sport Lamentinois + 02:57
24 Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 03:00
25 Anaël Mathias Espoir du Sud + 03:03
26 Freddy Vargas Union Velocipedique M/G + 03:11
27 Luis Alvarez Inteja Imca-Ridea DCT + 03:12
28 Alexandre Lachages Rayon d´Argent + 03:13
29 Axel Carnier CSC Abymienne-Propreté 2000 + 03:17
30 Adrien Alidor USR Velo STPA + 03:20
31 Jordy Pruneau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 03:21
32 Abner Gonzalez Rivera Inteja Imca-Ridea DCT + 03:21
33 Gleb Brussenskiy Vino - Astana Motors + 03:21
34 Jordan Nacto V.C.Saintannais + 03:30
35 William Guzman Inteja Imca-Ridea DCT + 03:31
36 Collins Phaeton ASC Karak + 03:36
37 Jorge Amadid Castelblanco Panama National Team + 03:40
38 Jelle Donders Team Dauner D&DQ - Akkon + 03:42
39 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 03:42
40 Bolivar Espinosa Panama National Team + 03:44
41 Julien Lamy Team U Cube 17 + 03:46
42 William Balguy Gwada Bikers 118 + 03:46
43 Marcel Peschges Embrace The World Cycling + 03:47
44 Adrien Urcel Team USC Goyave + 03:47
45 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:49
46 Kerane Barolin U.V. du Nord + 03:49
47 Vladimir Jeanne USR Velo STPA + 03:51
48 Grzegorz Kwiatkowski Union Velocipedique M/G + 03:52
49 Marcel Fröse Matrix - DO-Nord-79 e.V + 03:54
50 Laury Theophile J.C.Abymes + 03:57
51 Yannis Cidolit Selec.Martinique + 04:08
52 Joaquim Antonio Bray Gregorio Union Velocipedique M/G + 04:08
53 Youri Pradel Excelsior + 04:09
54 Carl Legrand U.V. du Nord + 04:09
55 Samy Aurignac VOC et de la Caraibe + 04:10
56 Olivier Chaupard Gwada Bikers 118 + 04:11
57 Neddhym Nemorin Karukera Ass.PDL + 04:14
58 Yannis Andre Lubin ASC Karak + 04:17
59 Carlos Torres VOC et de la Caraibe + 04:22
60 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 04:23
61 Olivier Curier U.V. du Nord + 04:26
62 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 04:26
63 Alvaro Gomez Air Antilles Barbade + 04:30
64 Simon Wingen Embrace The World Cycling + 04:33
65 Luis Sablon Team Carene Cycling Devo + 04:35
66 Randish Abdul Lorenzo Panama National Team + 04:35
67 Marc Clauss Team Dauner D&DQ - Akkon + 04:36
68 Stephane Larochelle USR Velo STPA + 04:37
69 Julien Amadori CSC Abymienne-Propreté 2000 + 04:39
70 Regis Miny ASC Karak + 04:42
71 Allan Peramin Rayon d´Argent + 04:42
72 Marvin Judith ASC Karak + 04:45
73 William Bondot V.C.Saintannais + 04:49
74 Jeiel Largitte ASC Karak + 04:52
75 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 04:53
76 Elvys Reyes Inteja Imca-Ridea DCT + 04:57
77 Giovanni Rousseau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 04:57
78 Romain Vinetot A.C.Levant + 05:03
79 Pascal Bousquet VOC et de la Caraibe + 05:04
80 Frederic Attaud USR Velo STPA + 05:07
81 Killian Larpe Team U Cube 17 + 05:07
82 Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT + 05:08
83 Damien Urcel Team USC Goyave + 05:09
84 Gregory Blondin Excelsior + 05:10
85 Steffan Duffner Embrace The World Cycling + 05:13
86 Kendric Clavier USR Velo STPA + 05:13
87 Freddy Hamlet CSC Abymienne-Propreté 2000 + 05:14
88 Sebastian Beyer Embrace The World Cycling + 05:18
89 Kilian Steigner Team Dauner D&DQ - Akkon + 05:19
90 Rogan Dabrion J.C.Abymes + 05:21
91 Nicolas Perriet Rayon d´Argent + 05:23
92 Widjy Relmy U.V. du Nord + 05:23
93 Gilles Suares A.C.Levant + 05:24
94 Rene Otterbein Team Dauner D&DQ - Akkon + 05:26
95 Martial Gene Team Carene Cycling Devo + 05:28
96 Fendley Boyeau Uni Sport Lamentinois + 05:29
97 Antoine Lamy Team U Cube 17 + 05:31
98 Jefferey May Air Antilles Barbade + 05:50
99 Luiji Arphexad Espoir du Sud + 05:51
100 Ludovic Dantin Select.Guyane + 05:55
101 Kenan Lorquin J.C.Abymes + 06:03
102 Romaric Turlepin Espoir du Sud + 06:05
103 Hermann Keller Embrace The World Cycling + 06:07
104 David Casanovas Alegri Interpro Cycling Academy + 06:11
105 Daniil Pronskiy Vino - Astana Motors + 06:11
106 Pierre-André Fayette Team U Cube 17 + 06:12
107 Teddy Taranne USR Velo STPA + 06:28
108 Nicolas Duro V.C.Saintannais + 06:29
109 Clément Bazin Team U Cube 17 + 06:37
110 Arnold Benjamin Espoir du Sud + 06:38
111 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama National Team + 06:52
112 Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 06:56
113 Kevin Duro Gwada Bikers 118 + 07:05
114 Philip Clarke Air Antilles Barbade + 07:09
115 Gregory Ruffe Union Velocipedique M/G + 07:34
116 Jean-Michel Marimotou Rayon d´Argent + 08:02
Pos Rider Team Time
01 - Adrien Guillonnet Interpro Cycling Academy 28:31:37
02 - Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 01:26
03 - Frederik Dombrowski Embrace The World Cycling + 01:54
04 - Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:11
05 - Diego Milan Inteja Imca-Ridea DCT + 04:54
06 1 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 05:20
07 2 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo + 05:23
08 2 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 05:40
09 3 Luis Alvarez Inteja Imca-Ridea DCT + 06:09
10 2 José Rujano Uni Sport Lamentinois + 06:14
11 - Ben Carman Team U Cube 17 + 07:51
12 1 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 12:04
13 1 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 14:06
14 - Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 14:45
15 1 Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 16:38
16 1 Freddy Vargas Union Velocipedique M/G + 17:02
17 2 Killian Larpe Team U Cube 17 + 18:04
18 3 Adam Pierzga Team Carene Cycling Devo + 18:59
19 1 Gregory Blondin Excelsior + 19:22
20 1 Alvaro Gomez Air Antilles Barbade + 20:15
21 1 Jorge Amadid Castelblanco Panama National Team + 20:39
22 2 Alex Strah Mendez Panama National Team + 21:44
23 - Abner Gonzalez Rivera Inteja Imca-Ridea DCT + 21:59
24 2 Adrien Urcel Team USC Goyave + 22:20
25 1 Yonathan Salinas Uni Sport Lamentinois + 23:12
26 1 Grzegorz Kwiatkowski Union Velocipedique M/G + 24:02
27 3 Julian Braun Team Dauner D&DQ - Akkon + 24:13
28 1 Axel Carnier CSC Abymienne-Propreté 2000 + 24:31
29 - Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 24:54
30 2 Anaël Mathias Espoir du Sud + 25:26
31 1 Meving Gene Espoir du Sud + 26:14
32 1 Olivier Curier U.V. du Nord + 28:05
33 - Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 29:42
34 - Luis Sablon Team Carene Cycling Devo + 35:08
35 - Carlos Torres VOC et de la Caraibe + 36:32
36 - Joaquim Antonio Bray Gregorio Union Velocipedique M/G + 37:49
37 - Randish Abdul Lorenzo Panama National Team + 40:00
38 1 Gaetan Bille Uni Sport Lamentinois + 40:11
39 1 Samy Aurignac VOC et de la Caraibe + 40:28
40 1 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 45:33
41 1 Collins Phaeton ASC Karak + 45:45
42 - Bolivar Espinosa Panama National Team + 47:58
43 - Stephane Larochelle USR Velo STPA + 50:26
44 - Elvys Reyes Inteja Imca-Ridea DCT + 50:57
45 - Neddhym Nemorin Karukera Ass.PDL + 51:08
46 - Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 51:19
47 - Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 53:14
48 1 Marc Clauss Team Dauner D&DQ - Akkon + 54:22
49 2 Yannis Cidolit Selec.Martinique + 54:27
50 2 Antoine Lamy Team U Cube 17 + 55:07
51 1 Kilian Steigner Team Dauner D&DQ - Akkon + 55:29
52 - Romain Vinetot A.C.Levant + 55:29
53 - Jefferey May Air Antilles Barbade + 56:31
54 3 Jordy Pruneau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 59:24
55 1 Kerane Barolin U.V. du Nord + 59:25
56 2 David Casanovas Alegri Interpro Cycling Academy + 59:46
57 1 Allan Peramin Rayon d´Argent + 01:01:15
58 3 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama National Team + 01:02:04
59 3 Gleb Brussenskiy Vino - Astana Motors + 01:05:15
60 1 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 01:05:24
61 1 Fendley Boyeau Uni Sport Lamentinois + 01:07:03
62 1 Adrien Alidor USR Velo STPA + 01:07:05
63 1 Alexandre Lachages Rayon d´Argent + 01:08:24
64 3 Clément Bazin Team U Cube 17 + 01:08:30
65 2 William Guzman Inteja Imca-Ridea DCT + 01:11:28
66 1 Sebastian Beyer Embrace The World Cycling + 01:12:24
67 1 Marcel Peschges Embrace The World Cycling + 01:12:27
68 2 Widjy Relmy U.V. du Nord + 01:13:01
69 - Julien Lamy Team U Cube 17 + 01:14:54
70 - Carl Legrand U.V. du Nord + 01:19:02
71 3 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:23:48
72 1 Laury Theophile J.C.Abymes + 01:24:04
73 - Jordan Nacto V.C.Saintannais + 01:24:56
74 2 Pascal Bousquet VOC et de la Caraibe + 01:26:16
75 - Damien Urcel Team USC Goyave + 01:28:18
76 - Daniil Pronskiy Vino - Astana Motors + 01:30:10
77 - Nicolas Duro V.C.Saintannais + 01:30:48
78 - William Balguy Gwada Bikers 118 + 01:32:42
79 - Marcel Fröse Matrix - DO-Nord-79 e.V + 01:35:50
80 - Rene Otterbein Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:39:15
81 - Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT + 01:40:57
82 - Kendric Clavier USR Velo STPA + 01:42:48
83 - Vladimir Jeanne USR Velo STPA + 01:45:21
84 - Anthony Damas Excelsior + 01:48:28
85 1 Giovanni Rousseau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 01:51:15
86 1 Steffan Duffner Embrace The World Cycling + 01:51:28
87 - Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 01:51:39
88 - Rogan Dabrion J.C.Abymes + 01:52:08
89 - Youri Pradel Excelsior + 01:53:29
90 - Freddy Hamlet CSC Abymienne-Propreté 2000 + 01:54:39
91 - Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 01:56:54
92 - Ludovic Dantin Select.Guyane + 01:59:16
93 1 Jelle Donders Team Dauner D&DQ - Akkon + 02:01:50
94 1 Teddy Taranne USR Velo STPA + 02:03:33
95 2 Olivier Chaupard Gwada Bikers 118 + 02:03:55
96 1 Jeiel Largitte ASC Karak + 02:04:21
97 1 William Bondot V.C.Saintannais + 02:04:22
98 - Gilles Suares A.C.Levant + 02:07:05
99 - Martial Gene Team Carene Cycling Devo + 02:13:30
100 - Regis Miny ASC Karak + 02:13:40
101 - Kenan Lorquin J.C.Abymes + 02:16:55
102 - Pierre-André Fayette Team U Cube 17 + 02:18:42
103 - Nicolas Perriet Rayon d´Argent + 02:22:54
104 1 Yannis Andre Lubin ASC Karak + 02:24:03
105 1 Kevin Duro Gwada Bikers 118 + 02:25:40
106 - Hermann Keller Embrace The World Cycling + 02:30:44
107 - Romaric Turlepin Espoir du Sud + 02:32:02
108 - Julien Amadori CSC Abymienne-Propreté 2000 + 02:32:11
109 - Arnold Benjamin Espoir du Sud + 02:38:11
110 - Frederic Attaud USR Velo STPA + 02:40:28
111 - Marvin Judith ASC Karak + 02:42:38
112 - Luiji Arphexad Espoir du Sud + 02:53:54
113 - Simon Wingen Embrace The World Cycling + 03:00:28
114 - Philip Clarke Air Antilles Barbade + 03:03:45
115 - Jean-Michel Marimotou Rayon d´Argent + 03:38:48
116 - Gregory Ruffe Union Velocipedique M/G + 04:43:17
Information
Nation France
Date 10th August
Where Capesterre -> Baie-Mahault
What 9th stage
Distance 23.8 km
Leader A.Guillonnet
Youth V.Pronskiy
Points A.Guillonnet
Mountain Y.Salinas
Sprint W.Guzman
Combination A.Guillonnet
Other
Embed Results