Tour de la Guadeloupe - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Marcel Fröse Matrix - DO-Nord-79 e.V 03:24:447
02 Kerane Barolin U.V. du Nord + 003
03 Kendric Clavier USR Velo STPA + 021
04 Adrien Alidor USR Velo STPA + 10
05 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 10
06 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 10
07 Anthony Damas Excelsior + 10
08 Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 10
09 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo + 10
10 Laury Theophile J.C.Abymes + 10
11 Adam Pierzga Team Carene Cycling Devo + 10
12 Axel Carnier CSC Abymienne-Propreté 2000 + 10
13 Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 10
14 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 10
15 Stephane Larochelle USR Velo STPA + 10
16 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 10
17 Jordan Nacto V.C.Saintannais + 10
18 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 10
19 Adrien Urcel Team USC Goyave + 10
20 José Rujano Uni Sport Lamentinois + 10
21 Killian Larpe Team U Cube 17 + 10
22 Yannis Andre Lubin ASC Karak + 10
23 Clément Bazin Team U Cube 17 + 10
24 Fendley Boyeau Uni Sport Lamentinois + 10
25 Regis Miny ASC Karak + 10
26 Hermann Keller Embrace The World Cycling + 10
27 Luis Sablon Team Carene Cycling Devo + 10
28 Marc Clauss Team Dauner D&DQ - Akkon + 10
29 Philip Clarke Air Antilles Barbade + 10
30 Widjy Relmy U.V. du Nord + 10
31 William Bondot V.C.Saintannais + 10
32 Diego Milan Inteja Imca-Ridea DCT + 10
33 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 10
34 Collins Phaeton ASC Karak + 10
35 Youri Pradel Excelsior + 10
36 Jeiel Largitte ASC Karak + 10
37 Nicolas Duro V.C.Saintannais + 10
38 Arnold Benjamin Espoir du Sud + 10
39 Kenan Lorquin J.C.Abymes + 10
40 Yannis Cidolit Selec.Martinique + 10
41 Ben Carman Team U Cube 17 + 10
42 Romain Vinetot A.C.Levant + 10
43 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 10
44 Randish Abdul Lorenzo Panama National Team + 10
45 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 10
46 Anaël Mathias Espoir du Sud + 10
47 Frederik Dombrowski Embrace The World Cycling + 10
48 Joaquim Antonio Bray Gregorio Union Velocipedique M/G + 10
49 Julian Braun Team Dauner D&DQ - Akkon + 10
50 Luis Alvarez Inteja Imca-Ridea DCT + 10
51 Freddy Vargas Union Velocipedique M/G + 10
52 Carlos Torres VOC et de la Caraibe + 10
53 Allan Peramin Rayon d´Argent + 10
54 Meving Gene Espoir du Sud + 10
55 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 10
56 Olivier Curier U.V. du Nord + 10
57 Ludovic Dantin Select.Guyane + 10
58 Olivier Chaupard Gwada Bikers 118 + 10
59 Rogan Dabrion J.C.Abymes + 10
60 Samy Aurignac VOC et de la Caraibe + 10
61 Bolivar Espinosa Panama National Team + 10
62 Gregory Blondin Excelsior + 10
63 Giovanni Rousseau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 10
64 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 10
65 Steffan Duffner Embrace The World Cycling + 10
66 Kilian Steigner Team Dauner D&DQ - Akkon + 10
67 Adrien Guillonnet Interpro Cycling Academy + 10
68 Antoine Lamy Team U Cube 17 + 10
69 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 10
70 Elvys Reyes Inteja Imca-Ridea DCT + 10
71 William Balguy Gwada Bikers 118 + 10
72 Alex Strah Mendez Panama National Team + 10
73 Yonathan Salinas Uni Sport Lamentinois + 10
74 Alvaro Gomez Air Antilles Barbade + 10
75 Timo Niesing Matrix - DO-Nord-79 e.V + 10
76 Jorge Amadid Castelblanco Panama National Team + 10
77 David Casanovas Alegri Interpro Cycling Academy + 10
78 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama National Team + 10
79 Gleb Brussenskiy Vino - Astana Motors + 10
80 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 10
81 Daniil Pronskiy Vino - Astana Motors + 10
82 Marcel Peschges Embrace The World Cycling + 10
83 Carl Legrand U.V. du Nord + 10
84 Rene Otterbein Team Dauner D&DQ - Akkon + 10
85 Luiji Arphexad Espoir du Sud + 10
86 Grzegorz Kwiatkowski Union Velocipedique M/G + 10
87 Pascal Bousquet VOC et de la Caraibe + 10
88 Jordy Pruneau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 10
89 Gaetan Bille Uni Sport Lamentinois + 10
90 Kevin Duro Gwada Bikers 118 + 10
91 Alexandre Lachages Rayon d´Argent + 10
92 Sebastian Beyer Embrace The World Cycling + 10
93 Vladimir Jeanne USR Velo STPA + 10
94 Julien Lamy Team U Cube 17 + 10
95 Romaric Turlepin Espoir du Sud + 10
96 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 10
97 Damien Urcel Team USC Goyave + 10
98 Gilles Suares A.C.Levant + 10
99 Marvin Judith ASC Karak + 10
100 Neddhym Nemorin Karukera Ass.PDL + 10
101 Nicolas Perriet Rayon d´Argent + 10
102 Pierre-André Fayette Team U Cube 17 + 10
103 Frederic Attaud USR Velo STPA + 10
104 Jefferey May Air Antilles Barbade + 10
105 Lucas Ajinca A.C.Levant + 39
106 Freddy Hamlet CSC Abymienne-Propreté 2000 + 41
107 Abner Gonzalez Rivera Inteja Imca-Ridea DCT + 51
108 Teddy Taranne USR Velo STPA + 01:19
109 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 01:55
110 Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 02:09
111 Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT + 02:39
112 William Guzman Inteja Imca-Ridea DCT + 04:42
113 Jelle Donders Team Dauner D&DQ - Akkon + 08:02
114 Simon Wingen Embrace The World Cycling + 10:52
115 Lucas Saint-Louis Select.Guyane + 15:33
116 Jean-Michel Marimotou Rayon d´Argent + 15:33
117 Martial Gene Team Carene Cycling Devo + 17:26
118 Gregory Ruffe Union Velocipedique M/G + 31:30
119 Julien Amadori CSC Abymienne-Propreté 2000 + 38:37
DNF Brandon Baret-Ajax Selec.Martinique
DNF Kenric Golitin Select.Guyane
DNF Nicolas Dumont Team Carene Cycling Devo
DNF Audric Blondin Team USC Goyave
Pos Rider Team Time
01 - Adrien Guillonnet Interpro Cycling Academy 18:55:38
02 - Luis Alvarez Inteja Imca-Ridea DCT + 26
03 - Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 51
04 - Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:24
05 - Frederik Dombrowski Embrace The World Cycling + 01:29
06 - Diego Milan Inteja Imca-Ridea DCT + 01:30
07 - José Rujano Uni Sport Lamentinois + 01:56
08 - Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:01
09 - Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 03:26
10 - Samy Aurignac VOC et de la Caraibe + 04:13
11 - Freddy Vargas Union Velocipedique M/G + 04:28
12 - Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 04:50
13 - Cedric Yannis Locatin Excelsior + 05:01
14 - Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 05:02
15 1 Ben Carman Team U Cube 17 + 05:19
16 1 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo + 05:31
17 - Adam Pierzga Team Carene Cycling Devo + 06:27
18 - Olivier Curier U.V. du Nord + 07:03
19 - Gregory Blondin Excelsior + 07:09
20 - Yonathan Salinas Uni Sport Lamentinois + 07:46
21 - Grzegorz Kwiatkowski Union Velocipedique M/G + 08:18
22 1 Antoine Lamy Team U Cube 17 + 08:37
23 1 Julian Braun Team Dauner D&DQ - Akkon + 08:44
24 - Jorge Amadid Castelblanco Panama National Team + 08:50
25 - Sebastian Beyer Embrace The World Cycling + 10:41
26 - Meving Gene Espoir du Sud + 10:44
27 - Alex Strah Mendez Panama National Team + 10:45
28 - Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 11:18
29 - Luis Sablon Team Carene Cycling Devo + 11:31
30 - Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 11:57
31 - Killian Larpe Team U Cube 17 + 12:17
32 - Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 13:28
33 - Alvaro Gomez Air Antilles Barbade + 13:34
34 - Gaetan Bille Uni Sport Lamentinois + 13:41
35 - David Casanovas Alegri Interpro Cycling Academy + 14:28
36 - Anaël Mathias Espoir du Sud + 15:03
37 1 Carlos Torres VOC et de la Caraibe + 16:00
38 1 Abner Gonzalez Rivera Inteja Imca-Ridea DCT + 16:08
39 - Adrien Urcel Team USC Goyave + 16:51
40 - Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 18:01
41 - Joaquim Antonio Bray Gregorio Union Velocipedique M/G + 18:35
42 - Axel Carnier CSC Abymienne-Propreté 2000 + 18:37
43 - Kilian Steigner Team Dauner D&DQ - Akkon + 19:39
44 - Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 20:18
45 - Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 22:18
46 - Marcel Peschges Embrace The World Cycling + 22:32
47 - Elvys Reyes Inteja Imca-Ridea DCT + 23:21
48 - Kerane Barolin U.V. du Nord + 23:41
49 - Jordy Pruneau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 24:55
50 - Jefferey May Air Antilles Barbade + 25:53
51 - Stephane Larochelle USR Velo STPA + 27:03
52 - Randish Abdul Lorenzo Panama National Team + 28:45
53 - Bolivar Espinosa Panama National Team + 32:38
54 1 Adrien Alidor USR Velo STPA + 33:22
55 1 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 33:23
56 1 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama National Team + 33:29
57 1 Marc Clauss Team Dauner D&DQ - Akkon + 34:58
58 1 Yannis Cidolit Selec.Martinique + 36:49
59 5 William Guzman Inteja Imca-Ridea DCT + 37:12
60 - Romain Vinetot A.C.Levant + 38:39
61 - Neddhym Nemorin Karukera Ass.PDL + 39:10
62 - Collins Phaeton ASC Karak + 40:55
63 - Daniil Pronskiy Vino - Astana Motors + 43:31
64 - Allan Peramin Rayon d´Argent + 44:15
65 - Jordan Nacto V.C.Saintannais + 44:19
66 - Julien Lamy Team U Cube 17 + 44:47
67 - Carl Legrand U.V. du Nord + 45:04
68 - Gleb Brussenskiy Vino - Astana Motors + 46:23
69 - Widjy Relmy U.V. du Nord + 47:29
70 - Fendley Boyeau Uni Sport Lamentinois + 48:41
71 - Pascal Bousquet VOC et de la Caraibe + 48:49
72 - Clément Bazin Team U Cube 17 + 49:00
73 - Timo Niesing Matrix - DO-Nord-79 e.V + 49:07
74 - Vladimir Jeanne USR Velo STPA + 50:08
75 - Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 52:25
76 - Alexandre Lachages Rayon d´Argent + 52:53
77 - Kendric Clavier USR Velo STPA + 54:09
78 1 Steffan Duffner Embrace The World Cycling + 56:16
79 1 Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT + 57:29
80 - Laury Theophile J.C.Abymes + 58:05
81 - Nicolas Duro V.C.Saintannais + 58:20
82 - William Balguy Gwada Bikers 118 + 58:30
83 - Giovanni Rousseau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 01:00:30
84 - Marcel Fröse Matrix - DO-Nord-79 e.V + 01:01:21
85 1 Rene Otterbein Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:05:42
86 1 Freddy Hamlet CSC Abymienne-Propreté 2000 + 01:10:36
87 1 Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 01:12:51
88 3 Anthony Damas Excelsior + 01:13:41
89 1 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 01:15:08
90 3 Jeiel Largitte ASC Karak + 01:16:05
91 3 Damien Urcel Team USC Goyave + 01:16:20
92 - Teddy Taranne USR Velo STPA + 01:17:30
93 2 Youri Pradel Excelsior + 01:19:31
94 4 Hermann Keller Embrace The World Cycling + 01:19:47
95 6 Jelle Donders Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:19:52
96 1 Lucas Ajinca A.C.Levant + 01:20:14
97 2 William Bondot V.C.Saintannais + 01:22:24
98 2 Rogan Dabrion J.C.Abymes + 01:22:28
99 3 Pierre-André Fayette Team U Cube 17 + 01:25:08
100 3 Romaric Turlepin Espoir du Sud + 01:26:36
101 3 Ludovic Dantin Select.Guyane + 01:27:19
102 3 Olivier Chaupard Gwada Bikers 118 + 01:29:21
103 3 Gilles Suares A.C.Levant + 01:30:59
104 3 Kenan Lorquin J.C.Abymes + 01:33:45
105 5 Nicolas Perriet Rayon d´Argent + 01:38:03
106 5 Martial Gene Team Carene Cycling Devo + 01:41:20
107 4 Regis Miny ASC Karak + 01:42:13
108 4 Yannis Andre Lubin ASC Karak + 01:42:21
109 24 Julien Amadori CSC Abymienne-Propreté 2000 + 01:42:29
110 4 Kevin Duro Gwada Bikers 118 + 01:46:55
111 4 Luiji Arphexad Espoir du Sud + 01:47:54
112 4 Arnold Benjamin Espoir du Sud + 01:54:24
113 5 Frederic Attaud USR Velo STPA + 01:57:17
114 1 Lucas Saint-Louis Select.Guyane + 01:59:37
115 4 Marvin Judith ASC Karak + 02:00:28
116 1 Simon Wingen Embrace The World Cycling + 02:07:39
117 4 Philip Clarke Air Antilles Barbade + 02:19:27
118 2 Jean-Michel Marimotou Rayon d´Argent + 02:25:46
119 4 Gregory Ruffe Union Velocipedique M/G + 03:08:30
Information
Nation France
Date 7th August
Where Sainte-Rose -> Sainte-Anne
What 5th stage
Distance 149.5 km
Leader A.Guillonnet
Youth V.Pronskiy
Points A.Guillonnet
Mountain Y.Salinas
Sprint W.Guzman
Combination A.Guillonnet
Other
Embed Results