Tour de la Guadeloupe - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Frederik Dombrowski Embrace The World Cycling 03:50:067
02 Ben Carman Team U Cube 17 + 01:343
03 Luis Alvarez Inteja Imca-Ridea DCT + 01:401
04 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:44
05 Adrien Guillonnet Interpro Cycling Academy + 01:56
06 Diego Milan Inteja Imca-Ridea DCT + 01:56
07 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 01:56
08 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 01:56
09 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:00
10 José Rujano Uni Sport Lamentinois + 02:04
11 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 02:07
12 Alvaro Gomez Air Antilles Barbade + 02:07
13 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo + 02:10
14 Anaël Mathias Espoir du Sud + 02:14
15 Yonathan Salinas Uni Sport Lamentinois + 02:14
16 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:12
17 Samy Aurignac VOC et de la Caraibe + 03:12
18 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:38
19 Jules Lanclume Karukera Ass.PDL + 04:38
20 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 04:38
21 Adam Pierzga Team Carene Cycling Devo + 04:43
22 Marc Clauss Team Dauner D&DQ - Akkon + 04:43
23 Olivier Curier U.V. du Nord + 04:43
24 Axel Carnier CSC Abymienne-Propreté 2000 + 04:43
25 Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 04:43
26 Gregory Blondin Excelsior + 04:43
27 Adrien Urcel Team USC Goyave + 04:43
28 Julian Braun Team Dauner D&DQ - Akkon + 04:43
29 Meving Gene Espoir du Sud + 04:43
30 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 04:43
31 Freddy Vargas Union Velocipedique M/G + 04:43
32 Abner Gonzalez Rivera Inteja Imca-Ridea DCT + 04:43
33 Kerane Barolin U.V. du Nord + 04:43
34 Sebastian Beyer Embrace The World Cycling + 04:43
35 Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 04:43
36 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 04:43
37 Jorge Amadid Castelblanco Panama National Team + 04:43
38 Jefferey May Air Antilles Barbade + 04:43
39 Romain Vinetot A.C.Levant + 04:43
40 David Casanovas Alegri Interpro Cycling Academy + 04:43
41 Grzegorz Kwiatkowski Union Velocipedique M/G + 04:43
42 Widjy Relmy U.V. du Nord + 04:43
43 Luis Sablon Team Carene Cycling Devo + 04:43
44 Gaetan Bille Uni Sport Lamentinois + 04:51
45 Randish Abdul Lorenzo Panama National Team + 04:51
46 Joshua Kelly Air Antilles Barbade + 05:07
47 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama National Team + 05:10
48 Antoine Lamy Team U Cube 17 + 05:13
49 Alex Strah Mendez Panama National Team + 05:15
50 Marcel Peschges Embrace The World Cycling + 05:15
51 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 05:15
52 Pascal Bousquet VOC et de la Caraibe + 06:49
53 Kilian Steigner Team Dauner D&DQ - Akkon + 07:07
54 Bolivar Espinosa Panama National Team + 07:49
55 Allan Peramin Rayon d´Argent + 08:14
56 Alexandre Lachages Rayon d´Argent + 08:14
57 Kendric Clavier USR Velo STPA + 08:50
58 Joaquim Antonio Bray Gregorio Union Velocipedique M/G + 09:44
59 William Guzman Inteja Imca-Ridea DCT + 11:11
60 Killian Larpe Team U Cube 17 + 11:29
61 Collins Phaeton ASC Karak + 13:32
62 Jordan Nacto V.C.Saintannais + 13:35
63 Jordy Pruneau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 13:41
64 Carlos Torres VOC et de la Caraibe + 13:41
65 Laury Theophile J.C.Abymes + 13:41
66 Giovanni Rousseau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 13:41
67 Stephane Larochelle USR Velo STPA + 13:41
68 Nicolas Duro V.C.Saintannais + 13:41
69 Adrien Alidor USR Velo STPA + 13:41
70 Carl Legrand U.V. du Nord + 13:48
71 Elvys Reyes Inteja Imca-Ridea DCT + 13:55
72 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 16:06
73 Gleb Brussenskiy Vino - Astana Motors + 16:06
74 Timo Niesing Matrix - DO-Nord-79 e.V + 16:06
75 Steffan Duffner Embrace The World Cycling + 16:06
76 Yannis Cidolit Selec.Martinique + 16:10
77 Romaric Turlepin Espoir du Sud + 16:12
78 Daniil Pronskiy Vino - Astana Motors + 16:48
79 Neddhym Nemorin Karukera Ass.PDL + 21:53
80 Vladimir Jeanne USR Velo STPA + 22:05
81 William Balguy Gwada Bikers 118 + 22:37
82 Olivier Chaupard Gwada Bikers 118 + 22:48
83 Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT + 22:48
84 Jacob Kelly Air Antilles Barbade + 22:48
85 Teddy Taranne USR Velo STPA + 22:58
86 Jelle Donders Team Dauner D&DQ - Akkon + 23:05
87 Simon Jones Interpro Cycling Academy + 27:43
88 Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 27:43
89 Anthony Damas Excelsior + 27:45
90 Julien Lamy Team U Cube 17 + 28:32
91 Hermann Keller Embrace The World Cycling + 29:00
92 Damien Urcel Team USC Goyave + 30:38
93 Brandon Baret-Ajax Selec.Martinique + 30:42
94 Eddy Cadet-Marthe Selec.Martinique + 30:46
95 Marcel Fröse Matrix - DO-Nord-79 e.V + 30:56
96 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 30:56
97 Jorge Luis Martinez Team Carene Cycling Devo + 31:20
98 Martial Gene Team Carene Cycling Devo + 32:25
99 Fendley Boyeau Uni Sport Lamentinois + 33:06
100 Rene Otterbein Team Dauner D&DQ - Akkon + 34:38
101 Rogan Dabrion J.C.Abymes + 36:07
102 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 37:01
103 Ludovic Dantin Select.Guyane + 37:01
104 Freddy Hamlet CSC Abymienne-Propreté 2000 + 37:17
105 Nicolas Dumont Team Carene Cycling Devo + 37:41
106 Brian Cognon Espoir du Sud + 38:44
107 William Bondot V.C.Saintannais + 38:44
108 Lucas Ajinca A.C.Levant + 38:44
109 Kenan Lorquin J.C.Abymes + 39:08
110 Youri Pradel Excelsior + 39:24
111 Lucas Saint-Louis Select.Guyane + 39:28
112 Clément Bazin Team U Cube 17 + 39:42
113 Pierre-André Fayette Team U Cube 17 + 39:42
114 Kenric Golitin Select.Guyane + 43:33
115 Nicolas Perriet Rayon d´Argent + 43:43
116 Jeiel Largitte ASC Karak + 43:43
117 Julien Amadori CSC Abymienne-Propreté 2000 + 43:43
118 Jean-Michel Marimotou Rayon d´Argent + 43:43
119 Naiddju Barny VOC et de la Caraibe + 43:43
120 Kenny Jean Jacques Excelsior + 43:50
121 Marvin Judith ASC Karak + 43:50
122 Gregory Vanderpool Air Antilles Barbade + 45:04
123 Philip Clarke Air Antilles Barbade + 46:50
124 Adelio Kurt Brooks Team USC Goyave + 46:54
125 Luiji Arphexad Espoir du Sud + 46:55
126 Regis Miny ASC Karak + 46:58
127 Simon Wingen Embrace The World Cycling + 49:33
128 Mario Boll Matrix - DO-Nord-79 e.V + 49:33
129 Audric Blondin Team USC Goyave + 49:33
130 Kenny Darmyn ASC Karak + 51:07
131 Kevin Duro Gwada Bikers 118 + 51:22
132 Frederic Attaud USR Velo STPA + 53:30
133 Yannis Andre Lubin ASC Karak + 54:48
134 Gregory Ruffe Union Velocipedique M/G + 55:09
135 Gilles Suares A.C.Levant + 55:46
136 Fwanswajino Roulon Rayon d´Argent + 58:14
137 Arnold Benjamin Espoir du Sud + 59:01
138 Felyscio Leogane A.C.Levant + 01:02:38
OOT Vitus Obermann Matrix - DO-Nord-79 e.V
OOT Jesko Vietense Matrix - DO-Nord-79 e.V
OOT Cedric Marcellin VOC et de la Caraibe
OOT Rafael Medina VOC et de la Caraibe
DNF Cédric Eustache Selec.Martinique
DNF Fabrice Cornelie Excelsior
DNF Alexander Bauer Matrix - DO-Nord-79 e.V
DNF Kelian Duro V.C.Saintannais
Pos Rider Team Time
01 - Adrien Guillonnet Interpro Cycling Academy 11:30:10
02 2 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 51
03 9 Frederik Dombrowski Embrace The World Cycling + 01:29
04 1 Diego Milan Inteja Imca-Ridea DCT + 01:32
05 3 Luis Alvarez Inteja Imca-Ridea DCT + 01:39
06 1 José Rujano Uni Sport Lamentinois + 01:58
07 5 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:01
08 2 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:37
09 6 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 03:26
10 4 Freddy Vargas Union Velocipedique M/G + 04:28
11 6 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo + 05:14
12 10 Ben Carman Team U Cube 17 + 05:19
13 1 Samy Aurignac VOC et de la Caraibe + 05:26
14 9 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 06:05
15 10 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 06:17
16 5 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 06:19
17 4 Adam Pierzga Team Carene Cycling Devo + 06:27
18 3 Olivier Curier U.V. du Nord + 07:03
19 - Gregory Blondin Excelsior + 08:18
20 - Grzegorz Kwiatkowski Union Velocipedique M/G + 08:18
21 - Julian Braun Team Dauner D&DQ - Akkon + 08:24
22 4 Antoine Lamy Team U Cube 17 + 08:37
23 1 Jorge Amadid Castelblanco Panama National Team + 08:50
24 2 Jules Lanclume Karukera Ass.PDL + 09:04
25 13 Yonathan Salinas Uni Sport Lamentinois + 09:08
26 4 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 10:20
27 4 Sebastian Beyer Embrace The World Cycling + 10:41
28 4 Meving Gene Espoir du Sud + 10:44
29 - Alex Strah Mendez Panama National Team + 10:45
30 5 Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 11:18
31 6 Luis Sablon Team Carene Cycling Devo + 11:31
32 4 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 11:57
33 24 Killian Larpe Team U Cube 17 + 12:17
34 5 Marc Clauss Team Dauner D&DQ - Akkon + 12:20
35 7 Bolivar Espinosa Panama National Team + 13:10
36 20 Alvaro Gomez Air Antilles Barbade + 13:34
37 9 Gaetan Bille Uni Sport Lamentinois + 13:41
38 12 David Casanovas Alegri Interpro Cycling Academy + 14:28
39 24 Anaël Mathias Espoir du Sud + 15:03
40 15 Abner Gonzalez Rivera Inteja Imca-Ridea DCT + 15:30
41 25 Carlos Torres VOC et de la Caraibe + 16:02
42 15 Romain Vinetot A.C.Levant + 16:44
43 16 Adrien Urcel Team USC Goyave + 16:51
44 10 Kilian Steigner Team Dauner D&DQ - Akkon + 17:54
45 30 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 18:01
46 18 Joshua Kelly Air Antilles Barbade + 18:01
47 20 Collins Phaeton ASC Karak + 18:17
48 1 Joaquim Antonio Bray Gregorio Union Velocipedique M/G + 18:35
49 21 Axel Carnier CSC Abymienne-Propreté 2000 + 18:37
50 24 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 20:18
51 10 Jordan Nacto V.C.Saintannais + 21:28
52 15 Allan Peramin Rayon d´Argent + 21:37
53 9 Carl Legrand U.V. du Nord + 22:07
54 27 Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 22:18
55 24 Marcel Peschges Embrace The World Cycling + 22:56
56 4 William Guzman Inteja Imca-Ridea DCT + 23:20
57 8 Elvys Reyes Inteja Imca-Ridea DCT + 23:21
58 18 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 23:56
59 27 Jefferey May Air Antilles Barbade + 24:08
60 30 Widjy Relmy U.V. du Nord + 24:43
61 33 Kerane Barolin U.V. du Nord + 25:24
62 23 Pascal Bousquet VOC et de la Caraibe + 26:11
63 1 Jordy Pruneau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 26:18
64 12 Timo Niesing Matrix - DO-Nord-79 e.V + 26:29
65 1 Stephane Larochelle USR Velo STPA + 27:03
66 42 Randish Abdul Lorenzo Panama National Team + 28:45
67 33 Alexandre Lachages Rayon d´Argent + 30:07
68 48 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama National Team + 31:13
69 38 Kendric Clavier USR Velo STPA + 32:26
70 18 Adrien Alidor USR Velo STPA + 33:22
71 7 Steffan Duffner Embrace The World Cycling + 33:38
72 1 Daniil Pronskiy Vino - Astana Motors + 34:04
73 24 Laury Theophile J.C.Abymes + 35:19
74 25 Nicolas Duro V.C.Saintannais + 35:24
75 10 William Balguy Gwada Bikers 118 + 35:39
76 34 Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 35:41
77 16 Yannis Cidolit Selec.Martinique + 36:49
78 18 Gleb Brussenskiy Vino - Astana Motors + 36:56
79 46 Brandon Baret-Ajax Selec.Martinique + 36:57
80 29 Giovanni Rousseau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 37:39
81 38 Marcel Fröse Matrix - DO-Nord-79 e.V + 39:06
82 5 Neddhym Nemorin Karukera Ass.PDL + 39:12
83 1 Teddy Taranne USR Velo STPA + 40:45
84 26 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 42:59
85 40 Rene Otterbein Team Dauner D&DQ - Akkon + 43:06
86 33 Fendley Boyeau Uni Sport Lamentinois + 43:30
87 11 Julien Lamy Team U Cube 17 + 44:47
88 14 Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT + 45:34
89 18 Jorge Luis Martinez Team Carene Cycling Devo + 46:20
90 39 Freddy Hamlet CSC Abymienne-Propreté 2000 + 47:14
91 24 Vladimir Jeanne USR Velo STPA + 47:50
92 21 Jelle Donders Team Dauner D&DQ - Akkon + 48:29
93 45 Clément Bazin Team U Cube 17 + 49:00
94 38 Romaric Turlepin Espoir du Sud + 49:12
95 27 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 50:32
96 9 Anthony Damas Excelsior + 50:55
97 25 Jacob Kelly Air Antilles Barbade + 50:59
98 26 Ludovic Dantin Select.Guyane + 52:11
99 19 Hermann Keller Embrace The World Cycling + 56:20
100 20 Youri Pradel Excelsior + 56:53
101 17 Lucas Ajinca A.C.Levant + 57:07
102 10 Martial Gene Team Carene Cycling Devo + 57:27
103 34 Kenny Jean Jacques Excelsior + 57:29
104 15 Eddy Cadet-Marthe Selec.Martinique + 58:11
105 10 William Bondot V.C.Saintannais + 59:33
106 - Rogan Dabrion J.C.Abymes + 59:42
107 24 Kenric Golitin Select.Guyane + 01:01:55
108 5 Pierre-André Fayette Team U Cube 17 + 01:02:31
109 24 Simon Jones Interpro Cycling Academy + 01:02:51
110 18 Julien Amadori CSC Abymienne-Propreté 2000 + 01:04:02
111 10 Brian Cognon Espoir du Sud + 01:06:21
112 8 Jeiel Largitte ASC Karak + 01:06:36
113 52 Gilles Suares A.C.Levant + 01:08:21
114 12 Lucas Saint-Louis Select.Guyane + 01:08:58
115 15 Kenan Lorquin J.C.Abymes + 01:11:07
116 2 Luiji Arphexad Espoir du Sud + 01:12:38
117 10 Naiddju Barny VOC et de la Caraibe + 01:13:32
118 7 Gregory Vanderpool Air Antilles Barbade + 01:14:14
119 10 Nicolas Perriet Rayon d´Argent + 01:15:17
120 4 Regis Miny ASC Karak + 01:15:56
121 10 Kenny Darmyn ASC Karak + 01:16:00
122 22 Damien Urcel Team USC Goyave + 01:16:20
123 3 Mario Boll Matrix - DO-Nord-79 e.V + 01:17:06
124 35 Fwanswajino Roulon Rayon d´Argent + 01:17:59
125 34 Arnold Benjamin Espoir du Sud + 01:19:16
126 16 Yannis Andre Lubin ASC Karak + 01:19:30
127 18 Olivier Chaupard Gwada Bikers 118 + 01:19:54
128 8 Jean-Michel Marimotou Rayon d´Argent + 01:20:38
129 6 Frederic Attaud USR Velo STPA + 01:22:04
130 1 Kevin Duro Gwada Bikers 118 + 01:24:04
131 7 Marvin Judith ASC Karak + 01:25:12
132 7 Adelio Kurt Brooks Team USC Goyave + 01:28:20
133 8 Philip Clarke Air Antilles Barbade + 01:29:42
134 8 Simon Wingen Embrace The World Cycling + 01:34:21
135 8 Audric Blondin Team USC Goyave + 01:35:11
136 1 Gregory Ruffe Union Velocipedique M/G + 01:35:48
137 9 Nicolas Dumont Team Carene Cycling Devo + 01:37:35
138 4 Felyscio Leogane A.C.Levant + 01:38:17
Information
Nation France
Date 5th August
Where Basse-Terre -> Bouillante
What 3rd stage
Distance 153 km
Leader A.Guillonnet
Youth V.Pronskiy
Points A.Guillonnet
Mountain Y.Salinas
Sprint W.Guzman
Combination A.Guillonnet
Other
Embed Results