Tour de la Guadeloupe - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Yonathan Salinas Uni Sport Lamentinois 03:46:467
02 Adrien Guillonnet Interpro Cycling Academy + 053
03 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 051
04 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo + 14
05 Diego Milan Inteja Imca-Ridea DCT + 35
06 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 37
07 José Rujano Uni Sport Lamentinois + 37
08 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 37
09 Freddy Vargas Union Velocipedique M/G + 37
10 Frederik Dombrowski Embrace The World Cycling + 37
11 Cédric Eustache Selec.Martinique + 46
12 Adam Pierzga Team Carene Cycling Devo + 46
13 Gregory Blondin Excelsior + 46
14 Julian Braun Team Dauner D&DQ - Akkon + 54
15 Alvaro Gomez Air Antilles Barbade + 54
16 Ben Carman Team U Cube 17 + 54
17 Luis Alvarez Inteja Imca-Ridea DCT + 01:00
18 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 01:10
19 Jorge Amadid Castelblanco Panama National Team + 01:22
20 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 01:28
21 Adrien Urcel Team USC Goyave + 01:28
22 Collins Phaeton ASC Karak + 02:01
23 Joaquim Antonio Bray Gregorio Union Velocipedique M/G + 02:18
24 Samy Aurignac VOC et de la Caraibe + 02:22
25 Grzegorz Kwiatkowski Union Velocipedique M/G + 02:24
26 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 02:26
27 Anaël Mathias Espoir du Sud + 02:30
28 Bolivar Espinosa Panama National Team + 02:30
29 Killian Larpe Team U Cube 17 + 02:32
30 William Guzman Inteja Imca-Ridea DCT + 02:33
31 Joshua Kelly Air Antilles Barbade + 02:33
32 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 02:37
33 Stephane Larochelle USR Velo STPA + 02:39
34 Alex Strah Mendez Panama National Team + 02:39
35 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:44
36 Allan Peramin Rayon d´Argent + 02:44
37 Kenny Jean Jacques Excelsior + 02:55
38 Elvys Reyes Inteja Imca-Ridea DCT + 02:55
39 Sebastian Beyer Embrace The World Cycling + 02:55
40 Olivier Curier U.V. du Nord + 03:02
41 Meving Gene Espoir du Sud + 03:02
42 David Casanovas Alegri Interpro Cycling Academy + 03:12
43 Carlos Torres VOC et de la Caraibe + 03:12
44 Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 03:14
45 Axel Carnier CSC Abymienne-Propreté 2000 + 03:14
46 Fendley Boyeau Uni Sport Lamentinois + 03:16
47 Brandon Baret-Ajax Selec.Martinique + 03:19
48 Pascal Bousquet VOC et de la Caraibe + 03:22
49 Randish Abdul Lorenzo Panama National Team + 03:56
50 Luis Sablon Team Carene Cycling Devo + 03:58
51 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 04:00
52 Antoine Lamy Team U Cube 17 + 04:04
53 Marc Clauss Team Dauner D&DQ - Akkon + 04:50
54 Daniil Pronskiy Vino - Astana Motors + 05:01
55 Gleb Brussenskiy Vino - Astana Motors + 05:01
56 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 05:04
57 Jordan Nacto V.C.Saintannais + 05:04
58 Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 05:04
59 Nicolas Duro V.C.Saintannais + 05:04
60 Jules Lanclume Karukera Ass.PDL + 05:16
61 Teddy Taranne USR Velo STPA + 05:24
62 Marcel Fröse Matrix - DO-Nord-79 e.V + 05:24
63 Rene Otterbein Team Dauner D&DQ - Akkon + 05:32
64 Carl Legrand U.V. du Nord + 05:32
65 Ludovic Dantin Select.Guyane + 05:32
66 Gaetan Bille Uni Sport Lamentinois + 06:08
67 Clément Bazin Team U Cube 17 + 06:08
68 Laury Theophile J.C.Abymes + 07:06
69 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 07:07
70 Jeiel Largitte ASC Karak + 07:14
71 Youri Pradel Excelsior + 07:14
72 Kendric Clavier USR Velo STPA + 07:23
73 Marcel Peschges Embrace The World Cycling + 07:29
74 Steffan Duffner Embrace The World Cycling + 07:29
75 Timo Niesing Matrix - DO-Nord-79 e.V + 07:29
76 Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 07:36
77 Damien Urcel Team USC Goyave + 07:45
78 Kilian Steigner Team Dauner D&DQ - Akkon + 08:01
79 Abner Gonzalez Rivera Inteja Imca-Ridea DCT + 08:01
80 Lucas Ajinca A.C.Levant + 08:01
81 Kenric Golitin Select.Guyane + 08:01
82 Alexander Bauer Matrix - DO-Nord-79 e.V + 08:22
83 Jorge Luis Martinez Team Carene Cycling Devo + 08:34
84 Frederic Attaud USR Velo STPA + 08:34
85 Romain Vinetot A.C.Levant + 08:50
86 Kenny Darmyn ASC Karak + 09:00
87 Jacob Kelly Air Antilles Barbade + 09:02
88 Eddy Cadet-Marthe Selec.Martinique + 09:02
89 Gregory Vanderpool Air Antilles Barbade + 09:02
90 Adrien Alidor USR Velo STPA + 09:02
91 Jefferey May Air Antilles Barbade + 09:02
92 Widjy Relmy U.V. du Nord + 09:13
93 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama National Team + 09:13
94 Fwanswajino Roulon Rayon d´Argent + 09:13
95 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 09:18
96 Gilles Suares A.C.Levant + 09:21
97 Luiji Arphexad Espoir du Sud + 09:21
98 William Balguy Gwada Bikers 118 + 09:33
99 Brian Cognon Espoir du Sud + 09:45
100 Yannis Cidolit Selec.Martinique + 09:48
101 Jean-Michel Marimotou Rayon d´Argent + 09:48
102 William Bondot V.C.Saintannais + 09:51
103 Jordy Pruneau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 09:51
104 Kerane Barolin U.V. du Nord + 09:51
105 Arnold Benjamin Espoir du Sud + 09:51
106 Freddy Hamlet CSC Abymienne-Propreté 2000 + 09:51
107 Kelian Duro V.C.Saintannais + 09:55
108 Rafael Medina VOC et de la Caraibe + 10:39
109 Alexandre Lachages Rayon d´Argent + 11:34
110 Nicolas Perriet Rayon d´Argent + 11:34
111 Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT + 12:12
112 Pierre-André Fayette Team U Cube 17 + 12:25
113 Cedric Marcellin VOC et de la Caraibe + 12:36
114 Regis Miny ASC Karak + 12:43
115 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 12:45
116 Anthony Damas Excelsior + 12:50
117 Mario Boll Matrix - DO-Nord-79 e.V + 12:57
118 Jesko Vietense Matrix - DO-Nord-79 e.V + 12:57
119 Lucas Saint-Louis Select.Guyane + 13:04
120 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 13:06
121 Julien Lamy Team U Cube 17 + 13:06
122 Rogan Dabrion J.C.Abymes + 13:11
123 Giovanni Rousseau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 13:16
124 Naiddju Barny VOC et de la Caraibe + 13:16
125 Jelle Donders Team Dauner D&DQ - Akkon + 13:31
126 Olivier Chaupard Gwada Bikers 118 + 13:35
127 Philip Clarke Air Antilles Barbade + 13:35
128 Yannis Andre Lubin ASC Karak + 14:00
129 Simon Jones Interpro Cycling Academy + 15:09
130 Vitus Obermann Matrix - DO-Nord-79 e.V + 15:09
131 Hermann Keller Embrace The World Cycling + 15:09
132 Romaric Turlepin Espoir du Sud + 16:41
133 Julien Amadori CSC Abymienne-Propreté 2000 + 17:22
134 Neddhym Nemorin Karukera Ass.PDL + 17:38
135 Vladimir Jeanne USR Velo STPA + 19:13
136 Felyscio Leogane A.C.Levant + 19:13
137 Fabrice Cornelie Excelsior + 19:44
138 Gregory Ruffe Union Velocipedique M/G + 20:21
139 Adelio Kurt Brooks Team USC Goyave + 20:30
140 Marvin Judith ASC Karak + 21:08
141 Kenan Lorquin J.C.Abymes + 21:16
142 Kevin Duro Gwada Bikers 118 + 21:45
143 Nicolas Dumont Team Carene Cycling Devo + 21:53
144 Martial Gene Team Carene Cycling Devo + 21:53
145 Simon Wingen Embrace The World Cycling + 21:59
146 Audric Blondin Team USC Goyave + 24:27
DNF Mickaël Stanislas Selec.Martinique
DNF Thierry Ragot Selec.Martinique
DNF Vivian Van Els Select.Guyane
Pos Rider Team Time
01 1 Adrien Guillonnet Interpro Cycling Academy 07:38:08
02 1 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 31
03 1 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 44
04 2 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 51
05 4 Diego Milan Inteja Imca-Ridea DCT + 01:33
06 4 Freddy Vargas Union Velocipedique M/G + 01:41
07 7 José Rujano Uni Sport Lamentinois + 01:50
08 - Luis Alvarez Inteja Imca-Ridea DCT + 01:59
09 4 Killian Larpe Team U Cube 17 + 02:44
10 7 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:49
11 1 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 03:32
12 9 Frederik Dombrowski Embrace The World Cycling + 03:35
13 7 Adam Pierzga Team Carene Cycling Devo + 03:40
14 4 Samy Aurignac VOC et de la Caraibe + 04:10
15 - Olivier Curier U.V. du Nord + 04:16
16 5 Carlos Torres VOC et de la Caraibe + 04:17
17 22 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo + 05:00
18 2 Antoine Lamy Team U Cube 17 + 05:20
19 19 Gregory Blondin Excelsior + 05:31
20 2 Grzegorz Kwiatkowski Union Velocipedique M/G + 05:31
21 12 Julian Braun Team Dauner D&DQ - Akkon + 05:37
22 29 Ben Carman Team U Cube 17 + 05:47
23 12 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 05:54
24 2 Jorge Amadid Castelblanco Panama National Team + 06:03
25 18 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 06:17
26 13 Jules Lanclume Karukera Ass.PDL + 06:22
27 2 Collins Phaeton ASC Karak + 06:41
28 13 Bolivar Espinosa Panama National Team + 07:17
29 13 Alex Strah Mendez Panama National Team + 07:26
30 23 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 07:33
31 23 Sebastian Beyer Embrace The World Cycling + 07:54
32 20 Meving Gene Espoir du Sud + 07:57
33 15 Brandon Baret-Ajax Selec.Martinique + 08:11
34 27 Cédric Eustache Selec.Martinique + 08:20
35 28 Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 08:31
36 13 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 08:38
37 3 Luis Sablon Team Carene Cycling Devo + 08:44
38 31 Yonathan Salinas Uni Sport Lamentinois + 08:50
39 5 Marc Clauss Team Dauner D&DQ - Akkon + 09:33
40 12 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 09:46
41 5 Jordan Nacto V.C.Saintannais + 09:49
42 5 Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 09:54
43 14 Marcel Fröse Matrix - DO-Nord-79 e.V + 10:06
44 12 Carl Legrand U.V. du Nord + 10:15
45 4 Rene Otterbein Team Dauner D&DQ - Akkon + 10:24
46 22 Gaetan Bille Uni Sport Lamentinois + 10:46
47 20 Joaquim Antonio Bray Gregorio Union Velocipedique M/G + 10:47
48 9 Clément Bazin Team U Cube 17 + 11:14
49 16 Elvys Reyes Inteja Imca-Ridea DCT + 11:22
50 18 David Casanovas Alegri Interpro Cycling Academy + 11:41
51 32 Freddy Hamlet CSC Abymienne-Propreté 2000 + 11:53
52 8 Timo Niesing Matrix - DO-Nord-79 e.V + 12:19
53 17 Fendley Boyeau Uni Sport Lamentinois + 12:20
54 24 Kilian Steigner Team Dauner D&DQ - Akkon + 12:43
55 18 Abner Gonzalez Rivera Inteja Imca-Ridea DCT + 12:43
56 32 Alvaro Gomez Air Antilles Barbade + 13:23
57 1 Romain Vinetot A.C.Levant + 13:57
58 31 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 13:59
59 34 Adrien Urcel Team USC Goyave + 14:04
60 14 William Guzman Inteja Imca-Ridea DCT + 14:14
61 2 Gilles Suares A.C.Levant + 14:31
62 31 Jordy Pruneau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 14:33
63 16 Anaël Mathias Espoir du Sud + 14:45
64 17 Joshua Kelly Air Antilles Barbade + 14:50
65 5 William Balguy Gwada Bikers 118 + 14:58
66 30 Stephane Larochelle USR Velo STPA + 15:18
67 24 Allan Peramin Rayon d´Argent + 15:19
68 6 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 15:27
69 29 Kenny Jean Jacques Excelsior + 15:35
70 22 Axel Carnier CSC Abymienne-Propreté 2000 + 15:50
71 7 Jorge Luis Martinez Team Carene Cycling Devo + 16:56
72 - Ludovic Dantin Select.Guyane + 17:06
73 4 Daniil Pronskiy Vino - Astana Motors + 17:12
74 29 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 17:36
75 29 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 17:57
76 20 Julien Lamy Team U Cube 17 + 18:11
77 60 Neddhym Nemorin Karukera Ass.PDL + 18:55
78 5 Steffan Duffner Embrace The World Cycling + 19:08
79 4 Marcel Peschges Embrace The World Cycling + 19:19
80 4 Youri Pradel Excelsior + 19:25
81 30 Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 19:31
82 26 Teddy Taranne USR Velo STPA + 19:43
83 1 Kenric Golitin Select.Guyane + 20:18
84 - Lucas Ajinca A.C.Levant + 20:19
85 32 Pascal Bousquet VOC et de la Caraibe + 21:18
86 3 Jefferey May Air Antilles Barbade + 21:21
87 16 Rafael Medina VOC et de la Caraibe + 21:31
88 2 Adrien Alidor USR Velo STPA + 21:37
89 2 Fwanswajino Roulon Rayon d´Argent + 21:41
90 10 Widjy Relmy U.V. du Nord + 21:56
91 5 Arnold Benjamin Espoir du Sud + 22:11
92 42 Julien Amadori CSC Abymienne-Propreté 2000 + 22:15
93 10 Yannis Cidolit Selec.Martinique + 22:35
94 8 Kerane Barolin U.V. du Nord + 22:37
95 10 William Bondot V.C.Saintannais + 22:45
96 19 Gleb Brussenskiy Vino - Astana Motors + 22:46
97 12 Laury Theophile J.C.Abymes + 23:14
98 35 Vitus Obermann Matrix - DO-Nord-79 e.V + 23:30
99 27 Nicolas Duro V.C.Saintannais + 23:39
100 22 Alexandre Lachages Rayon d´Argent + 23:49
101 9 Alexander Bauer Matrix - DO-Nord-79 e.V + 24:34
102 13 Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT + 24:42
103 18 Pierre-André Fayette Team U Cube 17 + 24:45
104 10 Jeiel Largitte ASC Karak + 24:49
105 25 Anthony Damas Excelsior + 25:06
106 7 Rogan Dabrion J.C.Abymes + 25:31
107 11 Kendric Clavier USR Velo STPA + 25:32
108 24 Randish Abdul Lorenzo Panama National Team + 25:50
109 14 Giovanni Rousseau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 25:54
110 16 Yannis Andre Lubin ASC Karak + 26:38
111 5 Kenny Darmyn ASC Karak + 26:49
112 57 Martial Gene Team Carene Cycling Devo + 26:58
113 6 Jelle Donders Team Dauner D&DQ - Akkon + 27:20
114 7 Luiji Arphexad Espoir du Sud + 27:39
115 49 Vladimir Jeanne USR Velo STPA + 27:41
116 11 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama National Team + 27:59
117 7 Kelian Duro V.C.Saintannais + 28:24
118 12 Hermann Keller Embrace The World Cycling + 28:56
119 11 Eddy Cadet-Marthe Selec.Martinique + 29:21
120 7 Mario Boll Matrix - DO-Nord-79 e.V + 29:29
121 7 Brian Cognon Espoir du Sud + 29:33
122 9 Jacob Kelly Air Antilles Barbade + 30:07
123 12 Frederic Attaud USR Velo STPA + 30:30
124 5 Regis Miny ASC Karak + 30:54
125 11 Gregory Vanderpool Air Antilles Barbade + 31:06
126 4 Lucas Saint-Louis Select.Guyane + 31:26
127 2 Naiddju Barny VOC et de la Caraibe + 31:45
128 27 Fabrice Cornelie Excelsior + 32:29
129 5 Nicolas Perriet Rayon d´Argent + 33:30
130 33 Kenan Lorquin J.C.Abymes + 33:55
131 27 Kevin Duro Gwada Bikers 118 + 34:38
132 12 Romaric Turlepin Espoir du Sud + 34:56
133 - Simon Jones Interpro Cycling Academy + 37:04
134 11 Felyscio Leogane A.C.Levant + 37:35
135 8 Cedric Marcellin VOC et de la Caraibe + 38:21
136 8 Jean-Michel Marimotou Rayon d´Argent + 38:51
137 1 Gregory Ruffe Union Velocipedique M/G + 42:35
138 1 Marvin Judith ASC Karak + 43:18
139 - Adelio Kurt Brooks Team USC Goyave + 43:22
140 5 Jesko Vietense Matrix - DO-Nord-79 e.V + 44:04
141 5 Philip Clarke Air Antilles Barbade + 44:48
142 - Simon Wingen Embrace The World Cycling + 46:44
143 3 Audric Blondin Team USC Goyave + 47:34
144 3 Damien Urcel Team USC Goyave + 47:38
145 4 Olivier Chaupard Gwada Bikers 118 + 59:02
146 2 Nicolas Dumont Team Carene Cycling Devo + 01:01:50
Information
Nation France
Date 4th August
Where Petit-Bourg -> Basse-Terre
What 2nd stage
Distance 158 km
Leader A.Guillonnet
Youth V.Pronskiy
Points A.Guillonnet
Mountain Y.Salinas
Sprint P.Almeida
Combination A.Guillonnet
Other
Embed Results