Tour de la Guadeloupe - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Larry Lutin Karukera Ass.PDL 01:477
02 Kenny Jean Jacques Excelsior + 013
03 Hermann Keller Embrace The World Cycling + 011
04 Gaetan Bille Uni Sport Lamentinois + 01
05 Steffan Duffner Embrace The World Cycling + 02
06 Marcel Peschges Embrace The World Cycling + 02
07 Adrien Alidor USR Velo STPA + 02
08 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 02
09 Anthony Damas Excelsior + 02
10 Collins Phaeton ASC Karak + 02
11 Jelle Donders Team Dauner D&DQ - Akkon + 03
12 Thierry Ragot Selec.Martinique + 03
13 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 03
14 Timo Niesing Matrix - DO-Nord-79 e.V + 03
15 Mickaël Stanislas Selec.Martinique + 03
16 Jorge Amadid Castelblanco Panama National Team + 03
17 Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 03
18 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 03
19 Adam Pierzga Team Carene Cycling Devo + 03
20 Adelio Kurt Brooks Team USC Goyave + 04
21 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 04
22 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 04
23 Diego Milan Inteja Imca-Ridea DCT + 04
24 Marcel Fröse Matrix - DO-Nord-79 e.V + 04
25 William Guzman Inteja Imca-Ridea DCT + 04
26 Kilian Steigner Team Dauner D&DQ - Akkon + 04
27 Jordy Pruneau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 04
28 Luis Alvarez Inteja Imca-Ridea DCT + 04
29 Meving Gene Espoir du Sud + 04
30 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 04
31 Simon Wingen Embrace The World Cycling + 04
32 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 04
33 Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT + 05
34 Carl Legrand U.V. du Nord + 05
35 Alexandre Lachages Rayon d´Argent + 05
36 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 05
37 Marvin Judith ASC Karak + 05
38 Gaël Bordée J.C.Abymes + 05
39 Carlos Torres VOC et de la Caraibe + 05
40 Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 05
41 Brandon Baret-Ajax Selec.Martinique + 05
42 Gauthier Navarro Interpro Cycling Academy + 05
43 Julian Braun Team Dauner D&DQ - Akkon + 05
44 Cédric Eustache Selec.Martinique + 05
45 Anaël Mathias Espoir du Sud + 05
46 Marc Clauss Team Dauner D&DQ - Akkon + 05
47 Kelian Duro V.C.Saintannais + 06
48 Widjy Relmy U.V. du Nord + 06
49 Jacob Kelly Air Antilles Barbade + 06
50 Axel Carnier CSC Abymienne-Propreté 2000 + 06
51 Fabrice Cornelie Excelsior + 06
52 Neddhym Nemorin Karukera Ass.PDL + 06
53 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 06
54 Julien Amadori CSC Abymienne-Propreté 2000 + 06
55 Kendric Clavier USR Velo STPA + 06
56 Jeiel Largitte ASC Karak + 06
57 Youri Pradel Excelsior + 06
58 Vitus Obermann Matrix - DO-Nord-79 e.V + 06
59 Rafael Medina VOC et de la Caraibe + 06
60 Jules Lanclume Karukera Ass.PDL + 06
61 Eddy Cadet-Marthe Selec.Martinique + 06
62 Vladimir Jeanne USR Velo STPA + 06
63 Jorge Luis Martinez Team Carene Cycling Devo + 06
64 Damien Urcel Team USC Goyave + 07
65 Frederik Dombrowski Embrace The World Cycling + 07
66 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 07
67 Kerane Barolin U.V. du Nord + 07
68 Jordan Nacto V.C.Saintannais + 07
69 Vivian Van Els Select.Guyane + 07
70 Yonathan Salinas Uni Sport Lamentinois + 07
71 Joshua Kelly Air Antilles Barbade + 07
72 Abner Gonzalez Rivera Inteja Imca-Ridea DCT + 07
73 Gleb Brussenskiy Vino - Astana Motors + 07
74 Gregory Blondin Excelsior + 07
75 Adrien Urcel Team USC Goyave + 07
76 Lucas Pauloby J.C.Abymes + 07
77 Martial Gene Team Carene Cycling Devo + 07
78 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 07
79 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo + 08
80 Daniil Pronskiy Vino - Astana Motors + 08
81 Collins Gustave Karukera Ass.PDL + 08
82 Elvys Reyes Inteja Imca-Ridea DCT + 08
83 Yannis Andre Lubin ASC Karak + 08
84 Giovanni Rousseau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 08
85 Killian Larpe Team U Cube 17 + 08
86 Ben Carman Team U Cube 17 + 08
87 Yannis Cidolit Selec.Martinique + 08
88 William Balguy Gwada Bikers 118 + 08
89 Teddy Taranne USR Velo STPA + 08
90 Luis Sablon Team Carene Cycling Devo + 08
91 Adrien Guillonnet Interpro Cycling Academy + 08
92 Stephane Larochelle USR Velo STPA + 09
93 Kenan Lorquin J.C.Abymes + 09
94 Regis Miny ASC Karak + 09
95 Jefferey May Air Antilles Barbade + 09
96 Ludovic Dantin Select.Guyane + 09
97 Allan Peramin Rayon d´Argent + 09
98 Ronan Racault Team Pro Immo Nicolas Roux + 09
99 Bolivar Espinosa Panama National Team + 09
100 Samy Aurignac VOC et de la Caraibe + 09
101 Kenric Golitin Select.Guyane + 09
102 Alex Strah Mendez Panama National Team + 09
103 Romain Vinetot A.C.Levant + 09
104 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 09
105 Lucas Ajinca A.C.Levant + 09
106 Lucas Saint-Louis Select.Guyane + 09
107 Pierre-André Fayette Team U Cube 17 + 10
108 Antoine Lamy Team U Cube 17 + 10
109 José Rujano Uni Sport Lamentinois + 10
110 Joaquim Antonio Bray Gregorio Union Velocipedique M/G + 10
111 Arnold Benjamin Espoir du Sud + 10
112 Nicolas Perriet Rayon d´Argent + 10
113 Rogan Dabrion J.C.Abymes + 10
114 Evan Clouse Interpro Cycling Academy + 11
115 Julien Lamy Team U Cube 17 + 11
116 Randish Abdul Lorenzo Panama National Team + 11
117 Olivier Chaupard Gwada Bikers 118 + 11
118 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 11
119 Naiddju Barny VOC et de la Caraibe + 11
120 Miguel Cuirassier U.V. du Nord + 11
121 Fwanswajino Roulon Rayon d´Argent + 11
122 Nicolas Dumont Team Carene Cycling Devo + 11
123 Romaric Turlepin Espoir du Sud + 11
124 Jesko Vietense Matrix - DO-Nord-79 e.V + 11
125 Freddy Hamlet CSC Abymienne-Propreté 2000 + 12
126 Mario Boll Matrix - DO-Nord-79 e.V + 12
127 Simon Jones Interpro Cycling Academy + 12
128 Sebastian Beyer Embrace The World Cycling + 12
129 Nicolas Duro V.C.Saintannais + 12
130 Laury Theophile J.C.Abymes + 12
131 Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 13
132 Alexander Bauer Matrix - DO-Nord-79 e.V + 13
133 Frederic Attaud USR Velo STPA + 13
134 Freddy Vargas Union Velocipedique M/G + 13
135 Felyscio Leogane A.C.Levant + 13
136 Pascal Bousquet VOC et de la Caraibe + 14
137 Rene Otterbein Team Dauner D&DQ - Akkon + 14
138 David Casanovas Alegri Interpro Cycling Academy + 14
139 Victor Jonan Tudd Ramirez Panama National Team + 14
140 Philip Clarke Air Antilles Barbade + 14
141 Olivier Curier U.V. du Nord + 14
142 Gregory Ruffe Union Velocipedique M/G + 15
143 Kenny Darmyn ASC Karak + 15
144 Luiji Arphexad Espoir du Sud + 15
145 Kevin Duro Gwada Bikers 118 + 16
146 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama National Team + 16
147 Grzegorz Kwiatkowski Union Velocipedique M/G + 16
148 Jean-Michel Marimotou Rayon d´Argent + 18
149 Gregory Vanderpool Air Antilles Barbade + 18
150 Alvaro Gomez Air Antilles Barbade + 19
151 Clément Bazin Team U Cube 17 + 19
152 Audric Blondin Team USC Goyave + 19
153 William Bondot V.C.Saintannais + 24
154 Gilles Suares A.C.Levant + 25
155 Fendley Boyeau Uni Sport Lamentinois + 55
156 Brian Cognon Espoir du Sud + 01:12
157 Cedric Marcellin VOC et de la Caraibe + 01:23
DNS Jonathan Nannette A.C.Levant
Pos Rider Team Time
01 Larry Lutin Karukera Ass.PDL 01:47
02 Kenny Jean Jacques Excelsior + 01
03 Hermann Keller Embrace The World Cycling + 01
04 Gaetan Bille Uni Sport Lamentinois + 01
05 Steffan Duffner Embrace The World Cycling + 02
06 Marcel Peschges Embrace The World Cycling + 02
07 Adrien Alidor USR Velo STPA + 02
08 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 02
09 Anthony Damas Excelsior + 02
10 Collins Phaeton ASC Karak + 02
11 Jelle Donders Team Dauner D&DQ - Akkon + 03
12 Thierry Ragot Selec.Martinique + 03
13 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 03
14 Timo Niesing Matrix - DO-Nord-79 e.V + 03
15 Mickaël Stanislas Selec.Martinique + 03
16 Jorge Amadid Castelblanco Panama National Team + 03
17 Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 03
18 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 03
19 Adam Pierzga Team Carene Cycling Devo + 03
20 Adelio Kurt Brooks Team USC Goyave + 04
21 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 04
22 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 04
23 Diego Milan Inteja Imca-Ridea DCT + 04
24 Marcel Fröse Matrix - DO-Nord-79 e.V + 04
25 William Guzman Inteja Imca-Ridea DCT + 04
26 Kilian Steigner Team Dauner D&DQ - Akkon + 04
27 Jordy Pruneau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 04
28 Luis Alvarez Inteja Imca-Ridea DCT + 04
29 Meving Gene Espoir du Sud + 04
30 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 04
31 Simon Wingen Embrace The World Cycling + 04
32 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 04
33 Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT + 05
34 Carl Legrand U.V. du Nord + 05
35 Alexandre Lachages Rayon d´Argent + 05
36 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 05
37 Marvin Judith ASC Karak + 05
38 Gaël Bordée J.C.Abymes + 05
39 Carlos Torres VOC et de la Caraibe + 05
40 Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 05
41 Brandon Baret-Ajax Selec.Martinique + 05
42 Gauthier Navarro Interpro Cycling Academy + 05
43 Julian Braun Team Dauner D&DQ - Akkon + 05
44 Cédric Eustache Selec.Martinique + 05
45 Anaël Mathias Espoir du Sud + 05
46 Marc Clauss Team Dauner D&DQ - Akkon + 05
47 Kelian Duro V.C.Saintannais + 06
48 Widjy Relmy U.V. du Nord + 06
49 Jacob Kelly Air Antilles Barbade + 06
50 Axel Carnier CSC Abymienne-Propreté 2000 + 06
51 Fabrice Cornelie Excelsior + 06
52 Neddhym Nemorin Karukera Ass.PDL + 06
53 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 06
54 Julien Amadori CSC Abymienne-Propreté 2000 + 06
55 Kendric Clavier USR Velo STPA + 06
56 Jeiel Largitte ASC Karak + 06
57 Youri Pradel Excelsior + 06
58 Vitus Obermann Matrix - DO-Nord-79 e.V + 06
59 Rafael Medina VOC et de la Caraibe + 06
60 Jules Lanclume Karukera Ass.PDL + 06
61 Eddy Cadet-Marthe Selec.Martinique + 06
62 Vladimir Jeanne USR Velo STPA + 06
63 Jorge Luis Martinez Team Carene Cycling Devo + 06
64 Damien Urcel Team USC Goyave + 07
65 Frederik Dombrowski Embrace The World Cycling + 07
66 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 07
67 Kerane Barolin U.V. du Nord + 07
68 Jordan Nacto V.C.Saintannais + 07
69 Vivian Van Els Select.Guyane + 07
70 Yonathan Salinas Uni Sport Lamentinois + 07
71 Joshua Kelly Air Antilles Barbade + 07
72 Abner Gonzalez Rivera Inteja Imca-Ridea DCT + 07
73 Gleb Brussenskiy Vino - Astana Motors + 07
74 Gregory Blondin Excelsior + 07
75 Adrien Urcel Team USC Goyave + 07
76 Lucas Pauloby J.C.Abymes + 07
77 Martial Gene Team Carene Cycling Devo + 07
78 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 07
79 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo + 08
80 Daniil Pronskiy Vino - Astana Motors + 08
81 Collins Gustave Karukera Ass.PDL + 08
82 Elvys Reyes Inteja Imca-Ridea DCT + 08
83 Yannis Andre Lubin ASC Karak + 08
84 Giovanni Rousseau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 08
85 Killian Larpe Team U Cube 17 + 08
86 Ben Carman Team U Cube 17 + 08
87 Yannis Cidolit Selec.Martinique + 08
88 William Balguy Gwada Bikers 118 + 08
89 Teddy Taranne USR Velo STPA + 08
90 Luis Sablon Team Carene Cycling Devo + 08
91 Adrien Guillonnet Interpro Cycling Academy + 08
92 Stephane Larochelle USR Velo STPA + 09
93 Kenan Lorquin J.C.Abymes + 09
94 Regis Miny ASC Karak + 09
95 Jefferey May Air Antilles Barbade + 09
96 Ludovic Dantin Select.Guyane + 09
97 Allan Peramin Rayon d´Argent + 09
98 Ronan Racault Team Pro Immo Nicolas Roux + 09
99 Bolivar Espinosa Panama National Team + 09
100 Samy Aurignac VOC et de la Caraibe + 09
101 Kenric Golitin Select.Guyane + 09
102 Alex Strah Mendez Panama National Team + 09
103 Romain Vinetot A.C.Levant + 09
104 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 09
105 Lucas Ajinca A.C.Levant + 09
106 Lucas Saint-Louis Select.Guyane + 09
107 Pierre-André Fayette Team U Cube 17 + 10
108 Antoine Lamy Team U Cube 17 + 10
109 José Rujano Uni Sport Lamentinois + 10
110 Joaquim Antonio Bray Gregorio Union Velocipedique M/G + 10
111 Arnold Benjamin Espoir du Sud + 10
112 Nicolas Perriet Rayon d´Argent + 10
113 Rogan Dabrion J.C.Abymes + 10
114 Evan Clouse Interpro Cycling Academy + 11
115 Julien Lamy Team U Cube 17 + 11
116 Randish Abdul Lorenzo Panama National Team + 11
117 Olivier Chaupard Gwada Bikers 118 + 11
118 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 11
119 Naiddju Barny VOC et de la Caraibe + 11
120 Miguel Cuirassier U.V. du Nord + 11
121 Fwanswajino Roulon Rayon d´Argent + 11
122 Nicolas Dumont Team Carene Cycling Devo + 11
123 Romaric Turlepin Espoir du Sud + 11
124 Jesko Vietense Matrix - DO-Nord-79 e.V + 11
125 Freddy Hamlet CSC Abymienne-Propreté 2000 + 12
126 Mario Boll Matrix - DO-Nord-79 e.V + 12
127 Simon Jones Interpro Cycling Academy + 12
128 Sebastian Beyer Embrace The World Cycling + 12
129 Nicolas Duro V.C.Saintannais + 12
130 Laury Theophile J.C.Abymes + 12
131 Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 13
132 Alexander Bauer Matrix - DO-Nord-79 e.V + 13
133 Frederic Attaud USR Velo STPA + 13
134 Freddy Vargas Union Velocipedique M/G + 13
135 Felyscio Leogane A.C.Levant + 13
136 Pascal Bousquet VOC et de la Caraibe + 14
137 Rene Otterbein Team Dauner D&DQ - Akkon + 14
138 David Casanovas Alegri Interpro Cycling Academy + 14
139 Victor Jonan Tudd Ramirez -Panama National Team + 14
140 Philip Clarke Air Antilles Barbade + 14
141 Olivier Curier U.V. du Nord + 14
142 Gregory Ruffe Union Velocipedique M/G + 15
143 Kenny Darmyn ASC Karak + 15
144 Luiji Arphexad Espoir du Sud + 15
145 Kevin Duro Gwada Bikers 118 + 16
146 Nolberto Ezequiel Hernandez Panama National Team + 16
147 Grzegorz Kwiatkowski Union Velocipedique M/G + 16
148 Jean-Michel Marimotou Rayon d´Argent + 18
149 Gregory Vanderpool Air Antilles Barbade + 18
150 Alvaro Gomez Air Antilles Barbade + 19
151 Clément Bazin Team U Cube 17 + 19
152 Audric Blondin Team USC Goyave + 19
153 William Bondot V.C.Saintannais + 24
154 Gilles Suares A.C.Levant + 25
155 Fendley Boyeau Uni Sport Lamentinois + 55
156 Brian Cognon Espoir du Sud + 01:12
157 Cedric Marcellin VOC et de la Caraibe + 01:23
Information
Nation France
Date 2nd August
Where Moule -> Moule
What Prologue
Distance 1.7 km
Leader L.Lutin
Youth A.Damas
Other
Embed Results