Tour de la Guadeloupe - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo 03:41:307
02 Thierry Ragot Selection Martinique + 103
03 Kelian Duro V.C.Saintannais + 111
04 Carl Legrand U.V. du Nord + 11
05 Thomas Humphreys CCB Foundation - Sicleri + 11
06 Yonathan Salinas U.S.Lamentin + 11
07 Gregory Errin U.S.Lamentin + 11
08 Widjy Relmy Team Nicolas Dubois + 11
09 Boris Carene Team Carene Cycling Devo + 11
10 Marcel Fröse Team Embrace The World Cycling + 11
11 Jordan Nacto V.C.Saintannais + 11
12 Anthony Damas Excelsior + 11
13 Collins Phaeton Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 11
14 Jeiel Largitte Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 11
15 Francisco Mancebo Inteja - MMR + 11
16 Pierre Bonnet Team Pro Immo Nicolas Roux + 11
17 Valentin Jasserand Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11
18 Giovanni Rousseau Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 11
19 Stephane Larochelle USR Velo + 11
20 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 11
21 Tony Lemler Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11
22 Patrick Collins CCB Foundation - Sicleri + 11
23 Pablo Guerrero Inteja - MMR + 11
24 Gilles Suares A.C.Levant + 11
25 Fendley Boyeau U.S.Lamentin + 11
26 Diego Milan Inteja - MMR + 11
27 Keiji Lorquin J.C.Abymes + 11
28 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 11
29 Luis Sablon Team Nicolas Dubois + 11
30 Cedric Ramothe Karukera Ass.PDL + 11
31 Rafael Medina Velo du Centre et de la Caraibe + 11
32 Jorge Luis Martinez Team Carene Cycling Devo + 11
33 Bruno Langlois Air Antilles Barbados + 11
34 Steffan Duffner Team Embrace The World Cycling + 11
35 Romain Vinetot Karukera Ass.PDL + 11
36 Olivier Curier Velo Club de Grand Case + 11
37 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 11
38 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 11
39 Ever Rivera Velo Club de Grand Case + 11
40 Willy Roseau Selection Martinique + 11
41 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 19
42 Kerane Barolin U.V. du Nord + 19
43 Jules Lanclume Velo du Centre et de la Caraibe + 19
44 Vladimir Jeanne USR Velo + 19
45 Naiddju Barny Velo du Centre et de la Caraibe + 19
46 Mickael Clarico U.S.Lamentin + 19
47 Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 19
48 Quentin Moine Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 19
49 Laury Theophile J.C.Abymes + 19
50 Jean-Louis Damase Excelsior + 19
51 Gregory Blondin Excelsior + 19
52 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 19
53 Michael Rodriguez U.S.Lamentin + 19
54 Damien Chevalier Team Carene Cycling Devo + 19
55 Gaël Bordée Excelsior + 19
56 Alrick Louisor J.C.Abymes + 19
57 Grzegorz Kwiatkowski U.V.Marie Galante + 19
58 Mickael Stanis Selection Martinique + 24
59 Jose Leonel Diaz Espitia Team Carene Cycling Devo + 24
60 Kevin Largitte Selection Martinique + 29
61 Frederic Theobald Excelsior + 29
62 Fabrice Cornelie Team Nicolas Dubois + 29
63 Freddy Vargas Team Nicolas Dubois + 29
64 Loïc Laviolette Karukera Ass.PDL + 29
65 Meving Gene Team Nicolas Dubois + 29
66 Adrien Alidor USR Velo + 29
67 Marvin Judith Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 35
68 Nicolas Duro V.C.Saintannais + 36
69 Jordy Pruneau U.S.Lamentin + 44
70 Teddy Taranne USR Velo + 45
71 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 48
72 Juan Jose Cueto Inteja - MMR + 01:17
73 Ignacio Sarabia Inteja - MMR + 01:17
74 Melvin Magdeleine-Raabon Karukera Ass.PDL + 01:19
75 Frederic Attaud USR Velo + 10:39
76 Felyscio Leogane Velo du Centre et de la Caraibe + 10:39
77 Ludovic Turpin Velo Club de Grand Case + 10:39
78 Fabrice Gibalca Rayon d´Argent + 11:45
79 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 11:45
80 Kenny Matou U.V. du Nord + 11:45
81 Jean-Marie Marimoutou Rayon d´Argent + 11:45
82 Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling + 11:45
83 Freddy Hamlet Team Carene Cycling Devo + 11:45
84 Lucas Ajinca A.C.Levant + 12:45
85 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 15:09
86 Timo Niesing Team Embrace The World Cycling + 15:10
87 Fabian Kruschewski Team Embrace The World Cycling + 15:12
88 Antoine Polipheme V.C.Saintannais + 30:00
89 Jayson Rousseau Velo Club de Grand Case + 30:00
DNF Yolan Sylvestre Selection Martinique
DNF Ronald Geran Convergence SC Abymienne-Propreté 2
DNF Steevy Joachim Karukera Ass.PDL
DNF Gimmy Leremon Rayon d´Argent
DNF Hernan Darío Parra Velo Club de Grand Case
Pos Rider Team Time
01 - Boris Carene Team Carene Cycling Devo 25:28:09
02 - Yonathan Salinas U.S.Lamentin + 13
03 - Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 18
04 - Francisco Mancebo Inteja - MMR + 46
05 - Ever Rivera Velo Club de Grand Case + 01:41
06 - Bruno Langlois Air Antilles Barbados + 02:25
07 - Diego Milan Inteja - MMR + 02:26
08 - Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:36
09 - Jose Leonel Diaz Espitia Team Carene Cycling Devo + 03:18
10 - Luis Sablon Team Nicolas Dubois + 03:22
11 - Pablo Guerrero Inteja - MMR + 03:43
12 - Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:14
13 - Willy Roseau Selection Martinique + 04:48
14 - Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 05:08
15 1 Gregory Blondin Excelsior + 08:14
16 1 Loïc Laviolette Karukera Ass.PDL + 09:04
17 1 Michael Rodriguez U.S.Lamentin + 09:33
18 1 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 13:58
19 1 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo + 14:01
20 1 Damien Chevalier Team Carene Cycling Devo + 15:48
21 1 Grzegorz Kwiatkowski U.V.Marie Galante + 15:51
22 1 Mickael Stanis Selection Martinique + 16:04
23 1 Kerane Barolin U.V. du Nord + 18:34
24 1 Freddy Vargas Team Nicolas Dubois + 19:49
25 2 Collins Phaeton Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 22:00
26 2 Romain Vinetot Karukera Ass.PDL + 22:06
27 2 Laury Theophile J.C.Abymes + 26:06
28 2 Jules Lanclume Velo du Centre et de la Caraibe + 31:33
29 3 Valentin Jasserand Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 33:00
30 3 Rafael Medina Velo du Centre et de la Caraibe + 33:09
31 4 Jean-Louis Damase Excelsior + 33:51
32 4 Jorge Luis Martinez Team Carene Cycling Devo + 35:21
33 4 Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 35:58
34 4 Quentin Moine Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 36:51
35 4 Patrick Collins CCB Foundation - Sicleri + 37:17
36 5 Carl Legrand U.V. du Nord + 38:23
37 6 Ludovic Turpin Velo Club de Grand Case + 43:12
38 8 Gregory Errin U.S.Lamentin + 48:54
39 1 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 49:17
40 5 Jordy Pruneau U.S.Lamentin + 49:19
41 6 Giovanni Rousseau Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 49:29
42 6 Pierre Bonnet Team Pro Immo Nicolas Roux + 49:40
43 7 Thierry Ragot Selection Martinique + 52:44
44 5 Ignacio Sarabia Inteja - MMR + 53:33
45 6 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 54:16
46 6 Adrien Alidor USR Velo + 55:29
47 6 Kelian Duro V.C.Saintannais + 55:47
48 6 Frederic Theobald Excelsior + 56:37
49 7 Jordan Nacto V.C.Saintannais + 57:37
50 5 Fabrice Cornelie Team Nicolas Dubois + 57:40
51 6 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 01:00:36
52 9 Fabian Kruschewski Team Embrace The World Cycling + 01:01:29
53 5 Melvin Magdeleine-Raabon Karukera Ass.PDL + 01:02:53
54 10 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:03:03
55 4 Cedric Ramothe Karukera Ass.PDL + 01:03:36
56 4 Stephane Larochelle USR Velo + 01:07:40
57 4 Naiddju Barny Velo du Centre et de la Caraibe + 01:10:25
58 4 Olivier Curier Velo Club de Grand Case + 01:13:53
59 4 Gilles Suares A.C.Levant + 01:15:29
60 4 Tony Lemler Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:16:31
61 4 Fendley Boyeau U.S.Lamentin + 01:16:55
62 4 Marvin Judith Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 01:18:55
63 4 Mickael Clarico U.S.Lamentin + 01:19:00
64 4 Nicolas Duro V.C.Saintannais + 01:19:59
65 4 Teddy Taranne USR Velo + 01:21:27
66 5 Thomas Humphreys CCB Foundation - Sicleri + 01:25:21
67 5 Meving Gene Team Nicolas Dubois + 01:28:56
68 5 Widjy Relmy Team Nicolas Dubois + 01:32:52
69 5 Kevin Largitte Selection Martinique + 01:33:55
70 - Freddy Hamlet Team Carene Cycling Devo + 01:36:12
71 4 Marcel Fröse Team Embrace The World Cycling + 01:36:21
72 4 Alrick Louisor J.C.Abymes + 01:38:07
73 5 Gaël Bordée Excelsior + 01:40:26
74 5 Vladimir Jeanne USR Velo + 01:41:41
75 5 Keiji Lorquin J.C.Abymes + 01:46:14
76 10 Juan Jose Cueto Inteja - MMR + 01:53:36
77 10 Anthony Damas Excelsior + 01:55:11
78 10 Jeiel Largitte Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 01:55:25
79 2 Lucas Ajinca A.C.Levant + 01:59:11
80 2 Felyscio Leogane Velo du Centre et de la Caraibe + 01:59:15
81 2 Fabrice Gibalca Rayon d´Argent + 02:02:58
82 2 Timo Niesing Team Embrace The World Cycling + 02:06:25
83 6 Steffan Duffner Team Embrace The World Cycling + 02:09:06
84 1 Jayson Rousseau Velo Club de Grand Case + 02:22:08
85 5 Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling + 02:22:19
86 5 Jean-Marie Marimoutou Rayon d´Argent + 02:24:54
87 5 Frederic Attaud USR Velo + 02:27:19
88 5 Kenny Matou U.V. du Nord + 02:34:22
89 5 Antoine Polipheme -V.C.Saintannais + 03:40:35
Information
Nation France
Date 10th August
Where Vieux-Habitants -> Petit-Canal
What 8th stage
Distance 155 km
Leader B.Carene
Youth L.Laviolette
Points Y.Salinas
Mountain L.Sablon
Combative E.Sanchez Anzola
Sprint C.Ramothe
Other
Embed Results