Tour de la Guadeloupe - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux 02:27:587
02 Yolan Sylvestre Selection Martinique + 02:003
03 Diego Milan Inteja - MMR + 02:001
04 Jose Leonel Diaz Espitia Team Carene Cycling Devo + 02:00
05 Willy Roseau Selection Martinique + 02:00
06 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:04
07 Yonathan Salinas U.S.Lamentin + 02:04
08 Francisco Mancebo Inteja - MMR + 02:04
09 Boris Carene Team Carene Cycling Devo + 02:04
10 Luis Sablon Team Nicolas Dubois + 02:04
11 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:04
12 Ever Rivera Velo Club de Grand Case + 02:11
13 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:11
14 Bruno Langlois Air Antilles Barbados + 02:11
15 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 02:11
16 Noah Granigan CCB Foundation - Sicleri + 02:15
17 Hernan Darío Parra Velo Club de Grand Case + 02:15
18 Pablo Guerrero Inteja - MMR + 02:15
19 Michael Rodriguez U.S.Lamentin + 02:25
20 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo + 03:01
21 Gregory Blondin Excelsior + 03:01
22 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 03:16
23 Collins Phaeton Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 03:32
24 Freddy Vargas Team Nicolas Dubois + 04:01
25 Loïc Laviolette Karukera Ass.PDL + 04:01
26 Grzegorz Kwiatkowski U.V.Marie Galante + 04:02
27 Rafael Medina Velo du Centre et de la Caraibe + 04:02
28 Ronald Geran Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 04:02
29 Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 04:05
30 Cédric Eustache Selection Martinique + 04:16
31 Mickael Stanis Selection Martinique + 04:57
32 Valentin Jasserand Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:07
33 Quentin Moine Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:56
34 Jules Lanclume Velo du Centre et de la Caraibe + 06:04
35 Carl Legrand U.V. du Nord + 06:04
36 Jordy Pruneau U.S.Lamentin + 06:12
37 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 06:12
38 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 06:12
39 Kerane Barolin U.V. du Nord + 06:12
40 Gregory Errin U.S.Lamentin + 06:12
41 Laury Theophile J.C.Abymes + 06:12
42 Jorge Luis Martinez Team Carene Cycling Devo + 06:17
43 Damien Chevalier Team Carene Cycling Devo + 06:17
44 Teddy Taranne USR Velo + 06:17
45 Patrick Collins CCB Foundation - Sicleri + 06:36
46 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 07:01
47 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 07:25
48 Giovanni Rousseau Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 07:51
49 Pierre Bonnet Team Pro Immo Nicolas Roux + 08:09
50 Ignacio Sarabia Inteja - MMR + 08:09
51 Franswajino Roulon Rayon d´Argent + 08:17
52 Naiddju Barny Velo du Centre et de la Caraibe + 08:19
53 Thomas Humphreys CCB Foundation - Sicleri + 08:23
54 Fabian Kruschewski Team Embrace The World Cycling + 08:24
55 Melvin Magdeleine-Raabon Karukera Ass.PDL + 08:34
56 Cedric Ramothe Karukera Ass.PDL + 08:34
57 Fendley Boyeau U.S.Lamentin + 08:36
58 Jordan Nacto V.C.Saintannais + 08:36
59 Jean-Louis Damase Excelsior + 08:43
60 Gilles Suares A.C.Levant + 08:43
61 Steevy Joachim Karukera Ass.PDL + 08:46
62 Thierry Ragot Selection Martinique + 08:46
63 Fabrice Gibalca Rayon d´Argent + 08:47
64 Stephane Larochelle USR Velo + 08:47
65 Frederic Theobald Excelsior + 08:47
66 Adrien Alidor USR Velo + 08:48
67 Gaël Bordée Excelsior + 08:48
68 Mickael Clarico U.S.Lamentin + 08:48
69 Lucas Ajinca A.C.Levant + 08:48
70 Kevin Largitte Selection Martinique + 08:48
71 Ludovic Turpin Velo Club de Grand Case + 08:48
72 Fabrice Cornelie Team Nicolas Dubois + 08:48
73 Joshua Kelly Air Antilles Barbados + 08:48
74 Vladimir Jeanne USR Velo + 08:49
75 Romain Vinetot Karukera Ass.PDL + 08:49
76 Kelian Duro V.C.Saintannais + 08:50
77 Freddy Hamlet Team Carene Cycling Devo + 08:50
78 Teddy Landre J.C.Abymes + 08:51
79 Tony Lemler Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 08:58
80 Gimmy Leremon Rayon d´Argent + 08:59
81 Jose Alfredo Aguirre Inteja - MMR + 09:02
82 Anthony Damas Excelsior + 09:06
83 Nicolas Duro V.C.Saintannais + 09:07
84 Olivier Curier Velo Club de Grand Case + 09:12
85 Keiji Lorquin J.C.Abymes + 11:23
86 Rogan Dabrion J.C.Abymes + 11:53
87 Meving Gene Team Nicolas Dubois + 12:50
88 Hendrick Dorlin A.C.Levant + 12:50
89 Marcel Fröse Team Embrace The World Cycling + 12:50
90 Timo Niesing Team Embrace The World Cycling + 13:08
91 Steffan Duffner Team Embrace The World Cycling + 13:08
92 Alrick Louisor J.C.Abymes + 13:23
93 Kenny Matou U.V. du Nord + 13:29
94 Marvin Judith Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 13:30
95 Widjy Relmy Team Nicolas Dubois + 13:38
96 Regis Miny Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 13:45
97 Felyscio Leogane Velo du Centre et de la Caraibe + 14:20
98 Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling + 14:37
99 Juan Jose Cueto Inteja - MMR + 14:37
100 Stefan Menia Team Embrace The World Cycling + 14:37
101 Jayson Rousseau Velo Club de Grand Case + 16:08
102 Jean-Marie Marimoutou Rayon d´Argent + 25:29
103 Chris Wyman Air Antilles Barbados + 25:29
104 Jeiel Largitte Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 26:27
105 Frederic Attaud USR Velo + 29:15
106 Antoine Polipheme V.C.Saintannais + 29:15
107 Olivier Turpin Gwada Bikers 118 + 29:16
108 Dino Mounsamy Gwada Bikers 118 + 29:16
109 Nicolas Nere U.V.Marie Galante + 29:59
110 Jonah Mead-Vancort CCB Foundation - Sicleri + 41:17
DNF Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Kevin Goguen CCB Foundation - Sicleri
DNF Gael Attaud U.V.Marie Galante
DNF Kendric Clavier USR Velo
DNF Steeve Grandisson V.C.Saintannais
DNF Allan Peramin Velo Club de Grand Case
Pos Rider Team Time
01 33 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux 06:22:38
02 3 Diego Milan Inteja - MMR + 02:01
03 35 Yolan Sylvestre Selection Martinique + 02:02
04 3 Jose Leonel Diaz Espitia Team Carene Cycling Devo + 02:03
05 13 Willy Roseau Selection Martinique + 02:06
06 3 Yonathan Salinas U.S.Lamentin + 02:10
07 5 Francisco Mancebo Inteja - MMR + 02:10
08 5 Luis Sablon Team Nicolas Dubois + 02:10
09 8 Boris Carene Team Carene Cycling Devo + 02:10
10 21 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:10
11 28 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:10
12 34 Bruno Langlois Air Antilles Barbados + 02:16
13 9 Noah Granigan CCB Foundation - Sicleri + 02:17
14 18 Ever Rivera Velo Club de Grand Case + 02:17
15 26 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:17
16 26 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 02:17
17 3 Pablo Guerrero Inteja - MMR + 02:19
18 6 Hernan Darío Parra Velo Club de Grand Case + 02:21
19 25 Michael Rodriguez U.S.Lamentin + 02:31
20 29 Gregory Blondin Excelsior + 03:21
21 36 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo + 03:28
22 30 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 03:43
23 28 Collins Phaeton Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 03:52
24 1 Freddy Vargas Team Nicolas Dubois + 04:07
25 3 Loïc Laviolette Karukera Ass.PDL + 04:07
26 15 Ronald Geran Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 04:08
27 24 Cédric Eustache Selection Martinique + 04:17
28 25 Rafael Medina Velo du Centre et de la Caraibe + 04:29
29 34 Grzegorz Kwiatkowski U.V.Marie Galante + 04:42
30 22 Mickael Stanis Selection Martinique + 05:02
31 34 Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 05:02
32 8 Carl Legrand U.V. du Nord + 06:10
33 27 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 06:12
34 19 Gregory Errin U.S.Lamentin + 06:18
35 16 Jordy Pruneau U.S.Lamentin + 06:18
36 7 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 06:18
37 4 Laury Theophile J.C.Abymes + 06:18
38 12 Jorge Luis Martinez Team Carene Cycling Devo + 06:23
39 4 Teddy Taranne USR Velo + 06:23
40 8 Kerane Barolin U.V. du Nord + 06:32
41 19 Quentin Moine Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 06:32
42 13 Damien Chevalier Team Carene Cycling Devo + 06:44
43 16 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 07:07
44 8 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 07:31
45 43 Pierre Bonnet Team Pro Immo Nicolas Roux + 08:09
46 1 Ignacio Sarabia Inteja - MMR + 08:26
47 46 Cedric Ramothe Karukera Ass.PDL + 08:27
48 27 Fendley Boyeau U.S.Lamentin + 08:42
49 5 Franswajino Roulon Rayon d´Argent + 08:44
50 16 Giovanni Rousseau Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 08:48
51 16 Gilles Suares A.C.Levant + 08:49
52 7 Jean-Louis Damase Excelsior + 08:49
53 31 Stephane Larochelle USR Velo + 08:53
54 24 Frederic Theobald Excelsior + 08:53
55 4 Naiddju Barny Velo du Centre et de la Caraibe + 08:55
56 46 Kelian Duro V.C.Saintannais + 08:56
57 5 Fabian Kruschewski Team Embrace The World Cycling + 09:00
58 8 Ludovic Turpin Velo Club de Grand Case + 09:08
59 3 Adrien Alidor USR Velo + 09:15
60 4 Melvin Magdeleine-Raabon Karukera Ass.PDL + 09:16
61 3 Romain Vinetot Karukera Ass.PDL + 09:16
62 25 Olivier Curier Velo Club de Grand Case + 09:18
63 2 Jose Alfredo Aguirre Inteja - MMR + 09:38
64 3 Fabrice Cornelie Team Nicolas Dubois + 09:58
65 51 Steffan Duffner Team Embrace The World Cycling + 13:14
66 50 Alrick Louisor J.C.Abymes + 13:29
67 1 Marvin Judith Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 14:48
68 1 Felyscio Leogane Velo du Centre et de la Caraibe + 15:48
69 8 Valentin Jasserand Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 19:25
70 1 Patrick Collins CCB Foundation - Sicleri + 19:41
71 37 Jules Lanclume Velo du Centre et de la Caraibe + 22:19
72 2 Gaël Bordée Excelsior + 22:22
73 20 Jordan Nacto V.C.Saintannais + 22:54
74 10 Steevy Joachim Karukera Ass.PDL + 23:04
75 24 Thierry Ragot Selection Martinique + 23:04
76 2 Fabrice Gibalca Rayon d´Argent + 23:05
77 10 Joshua Kelly Air Antilles Barbados + 23:06
78 7 Lucas Ajinca A.C.Levant + 23:06
79 11 Mickael Clarico U.S.Lamentin + 23:06
80 20 Kevin Largitte Selection Martinique + 23:06
81 5 Vladimir Jeanne USR Velo + 23:07
82 - Gimmy Leremon Rayon d´Argent + 23:17
83 18 Nicolas Duro V.C.Saintannais + 23:25
84 20 Freddy Hamlet Team Carene Cycling Devo + 23:30
85 18 Teddy Landre J.C.Abymes + 23:30
86 6 Keiji Lorquin J.C.Abymes + 25:41
87 11 Rogan Dabrion J.C.Abymes + 26:11
88 6 Marcel Fröse Team Embrace The World Cycling + 27:08
89 6 Timo Niesing Team Embrace The World Cycling + 27:26
90 20 Anthony Damas Excelsior + 27:30
91 18 Juan Jose Cueto Inteja - MMR + 27:41
92 22 Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling + 27:42
93 5 Kenny Matou U.V. du Nord + 27:47
94 11 Widjy Relmy Team Nicolas Dubois + 27:56
95 4 Regis Miny Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 28:03
96 - Stefan Menia Team Embrace The World Cycling + 28:55
97 9 Jayson Rousseau Velo Club de Grand Case + 31:28
98 14 Meving Gene Team Nicolas Dubois + 33:31
99 18 Jean-Marie Marimoutou Rayon d´Argent + 39:47
100 3 Chris Wyman Air Antilles Barbados + 39:47
101 21 Jeiel Largitte Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 40:45
102 30 Frederic Attaud USR Velo + 42:20
103 27 Antoine Polipheme -V.C.Saintannais + 43:33
104 29 Olivier Turpin -Gwada Bikers 118 + 43:34
105 26 Dino Mounsamy -Gwada Bikers 118 + 43:34
106 9 Thomas Humphreys CCB Foundation - Sicleri + 43:46
107 18 Nicolas Nere -U.V.Marie Galante + 44:17
108 6 Hendrick Dorlin -A.C.Levant + 46:53
109 7 Tony Lemler Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 47:43
110 8 Jonah Mead-Vancort CCB Foundation - Sicleri + 55:35
Information
Nation France
Date 5th August
Where Moule -> Basse-Terre
What 2nd stage
Distance 106 km
Leader M.Guichard
Youth N.Granigan
Points C.Ramothe
Mountain M.Guichard
Combative J.Diaz Espitia
Sprint N.Thomasson
Other
Embed Results