Front Races Teams Riders Ranking

Tour Cycliste International de la Guadeloupe | 2018 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Boris Carene Team Carene Cycling Devo 31:26:4040
02 Francisco Mancebo Inteja - MMR + 3430
03 Yonathan Salinas U.S.Lamentin + 01:5625
04 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 03:0320
05 Ever Alexander Rivera Velo Club de Grand Case + 03:0515
06 Bruno Langlois Air Antilles Barbados + 03:1010
07 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:475
08 Diego Milan Inteja - MMR + 04:313
09 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 05:043
10 Pablo Guerrero Inteja - MMR + 05:233
11 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 05:45
12 Luis Sablon Team Nicolas Dubois + 06:21
13 Willy Roseau Selection Martinique + 06:48
14 Jose Leonel Diaz Espitia Team Carene Cycling Devo + 09:42
15 Loïc Laviolette Karukera Ass.PDL + 12:25
16 Gregory Blondin Excelsior + 12:47
17 Michael Rodriguez U.S.Lamentin + 12:50
18 Edwin Sanchez Anzola Team Carene Cycling Devo + 15:50
19 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 16:17
20 Grzegorz Kwiatkowski U.V.Marie Galante + 19:24
21 Mickael Stanis Selection Martinique + 20:06
22 Kerane Barolin U.V. du Nord + 22:06
23 Freddy Vargas Team Nicolas Dubois + 23:26
24 Damien Chevalier Team Carene Cycling Devo + 23:37
25 Collins Phaeton Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 24:52
26 Romain Vinetot Karukera Ass.PDL + 26:55
27 Laury Theophile J.C.Abymes + 29:16
28 Jules Lanclume Velo du Centre et de la Caraibe + 35:00
29 Rafael Medina Velo du Centre et de la Caraibe + 36:10
30 Valentin Jasserand Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 38:14
31 Jean-Louis Damase Excelsior + 38:21
32 Patrick Collins CCB Foundation - Sicleri + 41:43
33 Quentin Moine Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 45:16
34 Carl Legrand U.V. du Nord + 45:55
35 Ludovic Turpin Velo Club de Grand Case + 48:28
36 Jorge Luis Martinez Team Carene Cycling Devo + 50:17
37 Giovanni Rousseau Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 53:13
38 Jordy Pruneau U.S.Lamentin + 54:10
39 Gregory Errin U.S.Lamentin + 54:20
40 Yorman Fuentes Gwada Bikers 118 + 54:31
41 Thierry Ragot Selection Martinique + 56:59
42 Adrien Alidor USR Velo + 58:17
43 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 59:00
44 Pierre Bonnet Team Pro Immo Nicolas Roux + 59:25
45 Ignacio Sarabia Inteja - MMR + 01:01:21
46 Frederic Theobald Excelsior + 01:01:23
47 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 01:02:04
48 Fabrice Cornelie Team Nicolas Dubois + 01:02:22
49 Kelian Duro V.C.Saintannais + 01:03:19
50 Jordan Nacto V.C.Saintannais + 01:04:40
51 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:06:46
52 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 01:07:14
53 Cedric Ramothe Karukera Ass.PDL + 01:08:39
54 Fabian Kruschewski Team Embrace The World Cycling + 01:09:29
55 Melvin Magdeleine-Raabon Karukera Ass.PDL + 01:10:01
56 Stephane Larochelle USR Velo + 01:11:54
57 Naiddju Barny Velo du Centre et de la Caraibe + 01:14:13
58 Olivier Curier Velo Club de Grand Case + 01:18:25
59 Fendley Boyeau U.S.Lamentin + 01:22:47
60 Gilles Suares A.C.Levant + 01:23:38
61 Tony Lemler Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:28:06
62 Marvin Judith Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 01:28:32
63 Mickael Clarico U.S.Lamentin + 01:28:43
64 Teddy Taranne USR Velo + 01:29:37
65 Thomas Humphreys CCB Foundation - Sicleri + 01:30:21
66 Nicolas Duro V.C.Saintannais + 01:36:27
67 Widjy Relmy Team Nicolas Dubois + 01:38:00
68 Marcel Fröse Team Embrace The World Cycling + 01:39:15
69 Kevin Largitte Selection Martinique + 01:40:51
70 Meving Gene Team Nicolas Dubois + 01:44:26
71 Gaël Bordée Excelsior + 01:47:13
72 Freddy Hamlet Team Carene Cycling Devo + 01:48:54
73 Alrick Louisor J.C.Abymes + 01:53:03
74 Vladimir Jeanne USR Velo + 01:53:57
75 Keiji Lorquin J.C.Abymes + 01:58:27
76 Jeiel Largitte Convergence SC Abymienne-Propreté 2 + 02:00:01
77 Anthony Damas Excelsior + 02:00:16
78 Fabrice Gibalca Rayon d´Argent + 02:07:59
79 Juan Jose Cueto Inteja - MMR + 02:08:24
80 Timo Niesing Team Embrace The World Cycling + 02:11:02
81 Felyscio Leogane Velo du Centre et de la Caraibe + 02:12:55
82 Lucas Ajinca A.C.Levant + 02:13:20
83 Steffan Duffner Team Embrace The World Cycling + 02:22:51
84 Jayson Rousseau Velo Club de Grand Case + 02:26:16
85 Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling + 02:28:42
86 Jean-Marie Marimoutou Rayon d´Argent + 02:35:02
87 Frederic Attaud USR Velo + 02:40:01
88 Kenny Matou U.V. du Nord + 02:49:34
89 Antoine Polipheme V.C.Saintannais + 03:56:22
DNF Jacob Kelly Air Antilles Barbados
DNF Joshua Kelly Air Antilles Barbados
DNF Gregory Vanderpool Air Antilles Barbados
DNF Chris Wyman Air Antilles Barbados
DNF Cédric Eustache Selection Martinique
DNF Yolan Sylvestre Selection Martinique
DNF Hendrick Dorlin A.C.Levant
DNF Mathieu Jean-Philippe A.C.Levant
DNF Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Kevin Goguen CCB Foundation - Sicleri
DNF Noah Granigan CCB Foundation - Sicleri
DNF Jonah Mead-Vancort CCB Foundation - Sicleri
DNF Ronald Geran Convergence SC Abymienne-Propreté 2
DNF Regis Miny Convergence SC Abymienne-Propreté 2
DNF Dino Mounsamy Gwada Bikers 118
DNF Olivier Turpin Gwada Bikers 118
DNF Thomas Zingile Gwada Bikers 118
DNF Jose Alfredo Aguirre Inteja - MMR
DNF Rogan Dabrion J.C.Abymes
DNF Teddy Landre J.C.Abymes
DNF Steevy Joachim Karukera Ass.PDL
DNF Gimmy Leremon Rayon d´Argent
DNF Ridchy Némausat Rayon d´Argent
DNF Franswajino Roulon Rayon d´Argent
DNF Gregory Ruffe Rayon d´Argent
DNF Stefan Menia Team Embrace The World Cycling
DNF Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Bernard Darin U.V. du Nord
DNF Stevens Alvarade U.V.Marie Galante
DNF Gael Attaud U.V.Marie Galante
DNF Nicolas Nere U.V.Marie Galante
DNF Kendric Clavier USR Velo
DNF Steeve Grandisson V.C.Saintannais
DNF Hernan Darío Parra Velo Club de Grand Case
DNF Allan Peramin Velo Club de Grand Case
DNF Kevin Duro Velo du Centre et de la Caraibe
Information
Nations France
Date August 3rd-12th
CAT 2.2