2017 Tour Cycliste International de la Guadeloupe

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Sébastien Fournet-Fayard 1985 Team Pro Immo Nicolas Roux 31:09:2425
02 Juan Murillo [*] 1982 Gwada Bikers 118 + 01:4520
03 Zydrunas Savickas 1991 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:4815
04 Quentin Vanoverschelde 1995 Club La Defense + 03:4813
05 Cédric Eustache 1989 Selection Martinique + 04:1311
06 Boris Carene 1985 CCD + 04:3810
07 Diego Milan 1985 Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 05:279
08 Miguel Ubeto 1976 CCD + 05:598
09 Cedric Yannis Locatin 1995 Excelsior + 06:337
10 Ludovic Turpin 1975 Velo Club de Grand Case + 08:037
11 Tesform Okubamariam 1991 Interpro Cycling Academy + 08:236
12 Jhon Nava 1978 Gwada Bikers 118 + 08:546
13 Luis Sablon 1986 V.C.Saintanais + 09:325
14 Gregory Blondin 1991 Velo Club de Grand Case + 09:435
15 Juan David Vargas 1990 Uni Sport Lamentinois + 09:514
16 Julio Alberto Amores 1993 Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 10:144
17 Lionel Miny 1991 J.C.Abymes + 11:324
18 Manabu Ishibashi 1992 Bridgestone Anchor + 13:263
19 Florian Hudry 1994 Interpro Cycling Academy + 13:493
20 Teddy Ringuet 1988 Selection Guyana + 14:143
21 Romain Vinetot 1995 Karukera Ass.PDL + 14:273
22 Joaquim Antonio Bray Gregorio 1982 V.C.Trois Rivieres + 17:392
23 Yudai Arashiro 1995 Bridgestone Anchor + 18:012
24 Gregory Errin 1992 Velo Club de Grand Case + 22:572
25 Kerane Barolin 1990 U.V.du Nord + 27:332
26 Damien Maroni-Chevalier 1988 Entente USC Culturelle Pontois + 29:051
27 Gregory Brenes 1988 Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 29:141
28 Collins Phaeton 1998 Convergence SC Abymienne + 29:351
29 Shelsy Deloumeaux 1996 J.C.Abymes + 30:031
30 Tony Lemler 1995 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 32:22-
31 Stephane Larochelle 1992 V.C.Trois Rivieres + 34:04
32 Damien Monier 1982 Bridgestone Anchor + 34:28
33 Theo Vimpere 1990 Team Pro Immo Nicolas Roux + 36:55
34 Olivier Curier 1986 Velo Club de Grand Case + 37:51
35 Nicolas Thomasson 1992 Team Pro Immo Nicolas Roux + 40:50
36 Pierre Almeida 1992 Team Pro Immo Nicolas Roux + 42:22
37 Grzegorz Jan Kwiatkowski 1979 Uni Sport Lamentinois + 42:31
38 Ignacio Sarabia 1983 Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 43:10
39 Etienne Tortelier 1990 Club La Defense + 43:43
40 Jean-Louis Damase 1994 VO2C + 44:11
41 Albert Torres 1990 Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 44:26
42 Jayson Rousseau 1994 Velo Club de Grand Case + 46:04
43 Pierre Bonnet 1990 Team Pro Immo Nicolas Roux + 48:58
44 Kevin Largitte 1993 Selection Martinique + 49:21
45 Ryu Suzuki 1992 Bridgestone Anchor + 50:04
46 Simon Buttner 1992 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 52:17
47 Steevy Joachim 1995 Entente USC Culturelle Pontois + 55:01
48 Giovanni Rousseau 1985 Convergence SC Abymienne + 57:24
49 David Michaud 1994 Club La Defense + 01:02:43
50 Kevin Duro 1993 Entente USC Culturelle Pontois + 01:04:52
51 Toshiki Omote 1993 Bridgestone Anchor + 01:06:12
52 Yannis Cidolit 1996 Selection Martinique + 01:08:22
53 Takuya Nakata 1996 Interpro Cycling Academy + 01:10:21
54 Ivan Jairo Ruiz 1995 USR Velo + 01:13:28
55 Meving Gene 1998 Excelsior + 01:13:55
56 Frederic Attaud 1986 Entente USC Culturelle Pontois + 01:15:08
57 William Bondot 1986 V.C.Saintanais + 01:15:29
58 Kevin Karioua 1991 Gwada Bikers 118 + 01:16:21
59 Larry Lutin 1993 Karukera Ass.PDL + 01:17:51
60 Rogan Dabrion 1997 J.C.Abymes + 01:18:04
61 Mickaël Stanislas 1994 Selection Martinique + 01:18:52
62 Teddy Taranne 1989 Karukera Ass.PDL + 01:19:22
63 Gilles Suares 1995 A.C.Levant + 01:21:35
64 Kelian Duro 1992 V.C.Saintanais + 01:21:35
65 Jordy Pruneau 1995 Uni Sport Lamentinois + 01:22:59
66 Antoine Bravard 1994 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:23:11
67 Marvin Judith 1994 V.C.Trois Rivieres + 01:25:32
68 Eddy Cadet-Marthe 1997 Selection Martinique + 01:26:56
69 Freddy Hamlet 1983 CCD + 01:27:06
70 Cedric Ramothe 1989 Karukera Ass.PDL + 01:28:59
71 Kendric Clavier 1998 A.C.Levant + 01:30:52
72 Adrien Alidor 1989 USR Velo + 01:32:21
73 Ronald Geran 1997 Convergence SC Abymienne + 01:33:16
74 Ludovic Begarin-Rodiere 1996 Excelsior + 01:33:21
75 Alexandre Lachages 1998 Excelsior + 01:34:13
76 Alrick Louisor 1997 J.C.Abymes + 01:34:33
77 Jonathan Nannette 1993 Pedale du Centre + 01:37:37
78 Melvin Magdeleine-Raabon 1997 Karukera Ass.PDL + 01:39:50
79 Adrian Nunez 1991 Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 01:40:00
80 Christophe Bellemare 1993 Selection Martinique + 01:41:48
81 Youri Pradel 1998 CCD + 01:47:18
82 Daniel Junon 1993 Gwada Bikers 118 + 01:47:56
83 Miguel Cuirassier 1984 Gwada Bikers 118 + 01:51:13
84 Laury Theophile 1993 J.C.Abymes + 01:58:14
86 Carl Legrand 1991 U.V.du Nord + 02:01:20
87 Ridchy Némausat 1998 Rayon d´Argent + 02:02:34
88 Marc Dyvrande 1998 Pedale du Centre + 02:16:09
89 Yannick Claudeon 1988 Convergence SC Abymienne + 02:50:27
DNF Omer Ramsahai 1972 CCD
DNF Arthur Goumon 1993 Club La Defense
DNF Philippe Peju 1981 Club La Defense
DNF Daryl Vainqueur 1993 Club La Defense
DNF Edwige Belair 1993 Entente USC Culturelle Pontois
DNF Jose Chacon 1977 Entente USC Culturelle Pontois
DNF Cliff Apinsa 1992 Selection Guyana
DNF Ludovic Dantin 1992 Selection Guyana
DNF Stephane Merille 1992 Selection Guyana
DNF Pierce Ponet 1993 Selection Guyana
DNF Myron Stanis 1998 Selection Guyana
DNF James Canevet 1976 A.C.Levant
DNF Henriques Kissouna - A.C.Levant
DNF Dany Peratou 1995 A.C.Levant
DNF Francis Genetier 1992 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Simon Gosselin 1995 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Jin Okubo 1988 Bridgestone Anchor
DNF Lindy Closse Cambrone 1992 Convergence SC Abymienne
DNF Kevin Landre - Convergence SC Abymienne
DNF Paul-Antoine Manicord 1997 Excelsior
DNF Ross Serrant 1989 Gwada Bikers 118
DNF Sony Lamarre 1993 Interpro Cycling Academy
DNF Yuto Yoshida 1994 Interpro Cycling Academy
DNF Keiji Lorquin 1996 J.C.Abymes
DNF Neddhym Nemorin 1997 Karukera Ass.PDL
DNF Collins Gustave 1996 Pedale du Centre
DNF Deyris Rosan 1996 Pedale du Centre
DNF Cyril Vindex - Pedale du Centre
DNF Jean-Michel Marimotou 1973 Rayon d´Argent
DNF Jean-Marie Marimoutou 1976 Rayon d´Argent
DNF Steeve Promeneur 1989 Rayon d´Argent
DNF Steeve Sainte Marie 1997 Rayon d´Argent
DNF Alexis Carlier 1994 Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Christopher Daupin 1989 U.V.du Nord
DNF Kenny Matou 1993 U.V.du Nord
DNF Xavier Naejus - U.V.du Nord
DNF Widjy Relmy 1994 U.V.du Nord
DNF Frederic Bechet - Uni Sport Lamentinois
DNF Steeve Chalder 1989 Uni Sport Lamentinois
DNF Cedric Laurent 1981 Uni Sport Lamentinois
DNF Geraud Flores-Couderc 1994 USR Velo
DNF Jordan Forclot - USR Velo
DNF Christian Gutierrez 1990 USR Velo
DNF Vladimir Jeanne 1991 USR Velo
DNF Naiddju Barny 1993 V.C.Saintanais
DNF Joastian Perran 1992 V.C.Saintanais
DNF Thomas Zingile - V.C.Saintanais
DNF Audric Blondin 1993 V.C.Trois Rivieres
DNF Malik Naranin 1993 V.C.Trois Rivieres
DNF Nicolas Dumont 1973 Velo Club de Grand Case
DNF Braulio de Jesus Garcia Castillo 1988 VO2C
DNF Jeremy Luce 1996 VO2C
DNF Michel Vainqueur 1976 VO2C