Did you know that you can embed results directly from FirstCycling onto your own website? Check it out here

Front Races Teams Riders Ranking Fantasy

Tour de la Guadeloupe

2017

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time
01 Juan Murillo [*] Gwada Bikers 118 03:46:14
02 Boris Carene CCD + 12
03 Diego Milan Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 20
04 Cédric Eustache Selection Martinique + 20
05 Luis Sablon V.C.Saintanais + 56
06 Miguel Ubeto CCD + 01:34
07 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:47
08 Ludovic Turpin Velo Club de Grand Case + 01:47
09 Zydrunas Savickas Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:42
10 Gregory Blondin Velo Club de Grand Case + 04:05
11 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 04:21
12 Julio Alberto Amores Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 04:21
13 Tesfom Okubamariam Interpro Cycling Academy + 04:21
14 Quentin Vanoverschelde Club La Defense + 04:21
15 Damien Maroni-Chevalier Entente USC Culturelle Pontois + 04:21
16 Kevin Largitte Selection Martinique + 04:21
17 Romain Vinetot Karukera Ass.PDL + 04:36
18 Ignacio Sarabia Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 04:48
19 Lionel Miny J.C.Abymes + 04:49
20 Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 04:56
21 Juan David Vargas Uni Sport Lamentinois + 04:56
22 Teddy Ringuet Selection Guyana + 05:07
23 Manabu Ishibashi Bridgestone Anchor + 05:41
24 Yudai Arashiro Bridgestone Anchor + 05:41
25 Grzegorz Kwiatkowski Uni Sport Lamentinois + 05:41
26 Tony Lemler Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 06:30
27 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 07:15
28 David Michaud Club La Defense + 08:25
29 Joaquim Antonio Bray Gregorio V.C.Trois Rivieres + 08:46
30 Shelsy Deloumeaux J.C.Abymes + 10:00
31 Neddhym Nemorin Karukera Ass.PDL + 10:00
32 Takuya Nakata Interpro Cycling Academy + 10:02
33 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 10:02
34 Gregory Errin Velo Club de Grand Case + 10:06
35 Kerane Barolin U.V.du Nord + 10:06
36 Olivier Curier Velo Club de Grand Case + 10:06
37 Nicolas Dumont Velo Club de Grand Case + 10:08
38 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 10:14
39 Christian Gutierrez USR Velo + 10:20
40 Arthur Goumon Club La Defense + 10:58
41 Edwige Belair Entente USC Culturelle Pontois + 11:58
42 Jean-Louis Damase VO2C + 11:59
43 Collins Phaeton Convergence SC Abymienne + 11:59
44 Damien Monier Bridgestone Anchor + 12:50
45 Stephane Larochelle V.C.Trois Rivieres + 14:22
46 Steevy Joachim Entente USC Culturelle Pontois + 14:22
47 Cedric Laurent Uni Sport Lamentinois + 15:18
48 Mickaël Stanislas Selection Martinique + 15:32
49 Eddy Cadet-Marthe Selection Martinique + 15:40
50 Meving Gene Excelsior + 15:43
51 Yuto Yoshida Interpro Cycling Academy + 15:52
52 Ryu Suzuki Bridgestone Anchor + 16:05
53 Pierre Bonnet Team Pro Immo Nicolas Roux + 19:10
54 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 19:10
55 Théo Vimpere Team Pro Immo Nicolas Roux + 19:10
56 Etienne Tortelier Club La Defense + 19:10
57 Jayson Rousseau Velo Club de Grand Case + 22:12
58 Albert Torres Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 22:19
59 Toshiki Omote Bridgestone Anchor + 23:14
60 Giovanni Rousseau Convergence SC Abymienne + 23:14
61 Gregory Brenes Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 23:14
62 Kevin Duro Entente USC Culturelle Pontois + 23:14
63 Simon Buttner Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 23:14
64 Christophe Bellemare Selection Martinique + 23:14
65 Teddy Taranne Karukera Ass.PDL + 24:58
66 Yannis Cidolit Selection Martinique + 27:20
67 Widjy Relmy U.V.du Nord + 32:30
68 Frederic Attaud Entente USC Culturelle Pontois + 32:45
69 Youri Pradel CCD + 35:00
70 Gilles Suares A.C.Levant + 35:00
71 Rogan Dabrion J.C.Abymes + 35:00
72 Ivan Jairo Ruiz USR Velo + 35:00
73 Braulio de Jesus Garcia Castillo VO2C + 35:27
74 Jonathan Nannette Pedale du Centre + 35:30
75 Kendric Clavier A.C.Levant + 35:35
76 Freddy Hamlet CCD + 35:46
77 Jin Okubo Bridgestone Anchor + 35:46
78 Adrian Nunez Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 38:08
79 Geraud Flores-Couderc USR Velo + 38:10
80 Francis Genetier Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 38:11
81 Antoine Bravard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 38:18
82 Ludovic Begarin-Rodiere Excelsior + 39:38
83 Alrick Louisor J.C.Abymes + 39:38
84 Paul-Antoine Manicord Excelsior + 39:38
85 William Bondot V.C.Saintanais + 39:38
86 Cedric Ramothe Karukera Ass.PDL + 39:38
87 Philippe Peju Club La Defense + 39:38
88 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 39:38
89 Daniel Junon Gwada Bikers 118 + 39:38
90 Daryl Vainqueur Club La Defense + 39:38
91 Melvin Magdeleine-Raabon Karukera Ass.PDL + 39:38
92 Miguel Cuirassier Gwada Bikers 118 + 39:38
93 Ridchy Némausat Rayon d´Argent + 39:38
94 Jordy Pruneau Uni Sport Lamentinois + 39:38
95 Keiji Lorquin J.C.Abymes + 39:38
96 Sony Lamarre Interpro Cycling Academy + 39:38
97 Yannick Claudeon Convergence SC Abymienne + 39:38
98 Kelian Duro V.C.Saintanais + 39:38
99 Ross Serrant Gwada Bikers 118 + 39:38
100 Ronald Geran Convergence SC Abymienne + 39:38
101 Marc Dyvrande Pedale du Centre + 39:38
102 Carl Legrand U.V.du Nord + 39:38
103 Lindy Closse Cambrone Convergence SC Abymienne + 39:38
104 Laury Theophile J.C.Abymes + 39:38
105 Cyril Vindex Pedale du Centre + 39:38
106 Vladimir Jeanne USR Velo + 39:38
107 Marvin Judith V.C.Trois Rivieres + 39:38
108 Alexandre Lachages Excelsior + 39:38
109 Naiddju Barny V.C.Saintanais + 39:38
110 Adrien Alidor USR Velo + 39:38
DNF Simon Gosselin Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Thomas Zingile V.C.Saintanais
DNF Joastian Perran V.C.Saintanais
DNF Jean-Michel Marimotou Rayon d´Argent
DNF Steeve Sainte Marie Rayon d´Argent
DNF Kevin Landre Convergence SC Abymienne
DNF Michel Vainqueur VO2C
DNF Christopher Daupin U.V.du Nord
DNF Ludovic Dantin Selection Guyana
DNF Myron Stanis Selection Guyana
Pos Rider Team Time
01 3 Cédric Eustache Selection Martinique 14:08:11
02 7 Juan Murillo [*] Gwada Bikers 118 + 12
03 7 Boris Carene CCD + 29
04 3 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux + 32
05 7 Luis Sablon V.C.Saintanais + 02:04
06 5 Miguel Ubeto CCD + 02:19
07 1 Zydrunas Savickas Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:35
08 6 Quentin Vanoverschelde Club La Defense + 03:15
09 10 Diego Milan Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 03:30
10 4 Ludovic Turpin Velo Club de Grand Case + 04:11
11 8 Juan David Vargas Uni Sport Lamentinois + 04:20
12 7 Tesfom Okubamariam Interpro Cycling Academy + 04:25
13 - Gregory Blondin Velo Club de Grand Case + 05:48
14 1 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 07:03
15 8 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 07:21
16 4 Kevin Largitte Selection Martinique + 07:33
17 7 Julio Alberto Amores Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 08:25
18 3 Lionel Miny J.C.Abymes + 08:30
19 9 Damien Maroni-Chevalier Entente USC Culturelle Pontois + 09:02
20 7 Romain Vinetot Karukera Ass.PDL + 09:07
21 5 Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 09:23
22 3 Manabu Ishibashi Bridgestone Anchor + 09:59
23 9 Teddy Ringuet Selection Guyana + 11:59
24 2 Joaquim Antonio Bray Gregorio V.C.Trois Rivieres + 12:45
25 9 Nicolas Dumont Velo Club de Grand Case + 13:06
26 9 Yudai Arashiro Bridgestone Anchor + 14:41
27 3 David Michaud Club La Defense + 14:54
28 3 Gregory Errin Velo Club de Grand Case + 16:35
29 - Damien Monier Bridgestone Anchor + 18:19
30 15 Tony Lemler Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 19:07
31 5 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 19:33
32 6 Kerane Barolin U.V.du Nord + 19:54
33 4 Christian Gutierrez USR Velo + 19:58
34 20 Grzegorz Kwiatkowski Uni Sport Lamentinois + 21:12
35 4 Collins Phaeton Convergence SC Abymienne + 22:11
36 23 Ignacio Sarabia Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 22:14
37 6 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 22:18
38 5 Eddy Cadet-Marthe Selection Martinique + 22:45
39 16 Etienne Tortelier Club La Defense + 23:12
40 8 Olivier Curier Velo Club de Grand Case + 23:40
41 8 Shelsy Deloumeaux J.C.Abymes + 24:09
42 8 Takuya Nakata Interpro Cycling Academy + 24:24
43 1 Jean-Louis Damase VO2C + 24:27
44 9 Neddhym Nemorin Karukera Ass.PDL + 25:24
45 27 Albert Torres Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 25:28
46 6 Stephane Larochelle V.C.Trois Rivieres + 25:49
47 30 Gregory Brenes Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 26:12
48 3 Edwige Belair Entente USC Culturelle Pontois + 26:20
49 15 Théo Vimpere Team Pro Immo Nicolas Roux + 26:34
50 5 Arthur Goumon Club La Defense + 27:00
51 9 Yuto Yoshida Interpro Cycling Academy + 27:48
52 6 Mickaël Stanislas Selection Martinique + 32:53
53 15 Steevy Joachim Entente USC Culturelle Pontois + 34:07
54 2 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 35:43
55 8 Christophe Bellemare Selection Martinique + 36:49
56 4 Giovanni Rousseau Convergence SC Abymienne + 38:23
57 49 Antoine Bravard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 38:41
58 26 Meving Gene Excelsior + 39:21
59 18 Pierre Bonnet Team Pro Immo Nicolas Roux + 41:26
60 7 Kevin Duro Entente USC Culturelle Pontois + 42:58
61 10 Jayson Rousseau Velo Club de Grand Case + 43:54
62 37 Cedric Laurent Uni Sport Lamentinois + 43:54
63 12 Simon Buttner Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 45:02
64 39 Ryu Suzuki Bridgestone Anchor + 45:10
65 3 Yannis Cidolit Selection Martinique + 45:36
66 25 Ivan Jairo Ruiz USR Velo + 46:41
67 6 Teddy Taranne Karukera Ass.PDL + 46:46
68 24 Toshiki Omote Bridgestone Anchor + 48:28
69 9 Frederic Attaud Entente USC Culturelle Pontois + 50:23
70 24 Francis Genetier Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 51:30
71 8 Gilles Suares A.C.Levant + 53:23
72 6 Rogan Dabrion J.C.Abymes + 54:40
73 6 Widjy Relmy U.V.du Nord + 55:07
74 4 Youri Pradel CCD + 56:28
75 18 Alexandre Lachages Excelsior + 56:59
76 2 Freddy Hamlet CCD + 57:28
77 16 Naiddju Barny V.C.Saintanais + 57:32
78 14 William Bondot V.C.Saintanais + 58:19
79 14 Kelian Duro V.C.Saintanais + 58:22
80 2 Jonathan Nannette Pedale du Centre + 58:59
81 2 Kendric Clavier A.C.Levant + 59:07
82 10 Jordy Pruneau Uni Sport Lamentinois + 01:01:26
83 7 Marvin Judith V.C.Trois Rivieres + 01:01:38
84 6 Ridchy Némausat Rayon d´Argent + 01:02:07
85 5 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 01:02:40
86 3 Geraud Flores-Couderc USR Velo + 01:03:17
87 1 Lindy Closse Cambrone Convergence SC Abymienne + 01:03:33
88 - Ludovic Begarin-Rodiere Excelsior + 01:04:05
89 13 Jin Okubo Bridgestone Anchor + 01:04:47
90 1 Laury Theophile J.C.Abymes + 01:04:52
91 1 Philippe Peju Club La Defense + 01:04:53
92 1 Melvin Magdeleine-Raabon Karukera Ass.PDL + 01:05:13
93 1 Vladimir Jeanne USR Velo + 01:05:27
94 1 Ronald Geran Convergence SC Abymienne + 01:05:35
95 1 Adrien Alidor USR Velo + 01:06:18
96 1 Daniel Junon Gwada Bikers 118 + 01:07:26
97 12 Braulio de Jesus Garcia Castillo VO2C + 01:08:12
98 2 Alrick Louisor J.C.Abymes + 01:08:15
99 2 Cedric Ramothe Karukera Ass.PDL + 01:08:30
100 7 Adrian Nunez Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 01:09:36
101 3 Sony Lamarre Interpro Cycling Academy + 01:10:33
102 4 Miguel Cuirassier Gwada Bikers 118 + 01:10:51
103 2 Carl Legrand U.V.du Nord + 01:10:52
104 4 Paul-Antoine Manicord Excelsior + 01:11:31
105 5 Keiji Lorquin J.C.Abymes + 01:13:05
106 5 Marc Dyvrande Pedale du Centre + 01:14:27
107 6 Cyril Vindex Pedale du Centre + 01:16:38
108 6 Ross Serrant Gwada Bikers 118 + 01:25:30
109 6 Yannick Claudeon Convergence SC Abymienne + 01:25:47
110 8 Daryl Vainqueur Club La Defense + 01:38:00
Info
Nation France
Date August 01
Where Vieux-Habitants -> Bouillante
What 05.Stage
Distance 135 km
Leader C.Eustache
Youth C.Locatin
Points B.Carene
Mountain D.Milan
Sprint S.Buttner