Did you know that you can embed results directly from FirstCycling onto your own website? Check it out here

Front Races Teams Riders Ranking Fantasy

Tour de la Guadeloupe

2017

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time
01 Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux 31:09:24
02 Juan Murillo [*] Gwada Bikers 118 + 01:45
03 Zydrunas Savickas Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:48
04 Quentin Vanoverschelde Club La Defense + 03:48
05 Cédric Eustache Selection Martinique + 04:13
06 Boris Carene CCD + 04:38
07 Diego Milan Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 05:27
08 Miguel Ubeto CCD + 05:59
09 Cedric Yannis Locatin Excelsior + 06:33
10 Ludovic Turpin Velo Club de Grand Case + 08:03
11 Tesfom Okubamariam Interpro Cycling Academy + 08:23
12 Jhon Nava Gwada Bikers 118 + 08:54
13 Luis Sablon V.C.Saintanais + 09:32
14 Gregory Blondin Velo Club de Grand Case + 09:43
15 Juan David Vargas Uni Sport Lamentinois + 09:51
16 Julio Alberto Amores Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 10:14
17 Lionel Miny J.C.Abymes + 11:32
18 Manabu Ishibashi Bridgestone Anchor + 13:26
19 Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 13:49
20 Teddy Ringuet Selection Guyana + 14:14
21 Romain Vinetot Karukera Ass.PDL + 14:27
22 Joaquim Antonio Bray Gregorio V.C.Trois Rivieres + 17:39
23 Yudai Arashiro Bridgestone Anchor + 18:01
24 Gregory Errin Velo Club de Grand Case + 22:57
25 Kerane Barolin U.V.du Nord + 27:33
26 Damien Maroni-Chevalier Entente USC Culturelle Pontois + 29:05
27 Gregory Brenes Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 29:14
28 Collins Phaeton Convergence SC Abymienne + 29:35
29 Shelsy Deloumeaux J.C.Abymes + 30:03
30 Tony Lemler Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 32:22
31 Stephane Larochelle V.C.Trois Rivieres + 34:04
32 Damien Monier Bridgestone Anchor + 34:28
33 Théo Vimpere Team Pro Immo Nicolas Roux + 36:55
34 Olivier Curier Velo Club de Grand Case + 37:51
35 Nicolas Thomasson Team Pro Immo Nicolas Roux + 40:50
36 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 42:22
37 Grzegorz Kwiatkowski Uni Sport Lamentinois + 42:31
38 Ignacio Sarabia Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 43:10
39 Etienne Tortelier Club La Defense + 43:43
40 Jean-Louis Damase VO2C + 44:11
41 Albert Torres Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 44:26
42 Jayson Rousseau Velo Club de Grand Case + 46:04
43 Pierre Bonnet Team Pro Immo Nicolas Roux + 48:58
44 Kevin Largitte Selection Martinique + 49:21
45 Ryu Suzuki Bridgestone Anchor + 50:04
46 Simon Buttner Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 52:17
47 Steevy Joachim Entente USC Culturelle Pontois + 55:01
48 Giovanni Rousseau Convergence SC Abymienne + 57:24
49 David Michaud Club La Defense + 01:02:43
50 Kevin Duro Entente USC Culturelle Pontois + 01:04:52
51 Toshiki Omote Bridgestone Anchor + 01:06:12
52 Yannis Cidolit Selection Martinique + 01:08:22
53 Takuya Nakata Interpro Cycling Academy + 01:10:21
54 Ivan Jairo Ruiz USR Velo + 01:13:28
55 Meving Gene Excelsior + 01:13:55
56 Frederic Attaud Entente USC Culturelle Pontois + 01:15:08
57 William Bondot V.C.Saintanais + 01:15:29
58 Kevin Karioua Gwada Bikers 118 + 01:16:21
59 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 01:17:51
60 Rogan Dabrion J.C.Abymes + 01:18:04
61 Mickaël Stanislas Selection Martinique + 01:18:52
62 Teddy Taranne Karukera Ass.PDL + 01:19:22
63 Gilles Suares A.C.Levant + 01:21:35
64 Kelian Duro V.C.Saintanais + 01:21:35
65 Jordy Pruneau Uni Sport Lamentinois + 01:22:59
66 Antoine Bravard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:23:11
67 Marvin Judith V.C.Trois Rivieres + 01:25:32
68 Eddy Cadet-Marthe Selection Martinique + 01:26:56
69 Freddy Hamlet CCD + 01:27:06
70 Cedric Ramothe Karukera Ass.PDL + 01:28:59
71 Kendric Clavier A.C.Levant + 01:30:52
72 Adrien Alidor USR Velo + 01:32:21
73 Ronald Geran Convergence SC Abymienne + 01:33:16
74 Ludovic Begarin-Rodiere Excelsior + 01:33:21
75 Alexandre Lachages Excelsior + 01:34:13
76 Alrick Louisor J.C.Abymes + 01:34:33
77 Jonathan Nannette Pedale du Centre + 01:37:37
78 Melvin Magdeleine-Raabon Karukera Ass.PDL + 01:39:50
79 Adrian Nunez Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 01:40:00
80 Christophe Bellemare Selection Martinique + 01:41:48
81 Youri Pradel CCD + 01:47:18
82 Daniel Junon Gwada Bikers 118 + 01:47:56
83 Miguel Cuirassier Gwada Bikers 118 + 01:51:13
84 Laury Theophile J.C.Abymes + 01:58:14
86 Carl Legrand U.V.du Nord + 02:01:20
87 Ridchy Némausat Rayon d´Argent + 02:02:34
88 Marc Dyvrande Pedale du Centre + 02:16:09
89 Yannick Claudeon Convergence SC Abymienne + 02:50:27
DNF Omer Ramsahai CCD
DNF Arthur Goumon Club La Defense
DNF Philippe Peju Club La Defense
DNF Daryl Vainqueur Club La Defense
DNF Edwige Belair Entente USC Culturelle Pontois
DNF Jose Chacon Entente USC Culturelle Pontois
DNF Cliff Apinsa Selection Guyana
DNF Ludovic Dantin Selection Guyana
DNF Stephane Merille Selection Guyana
DNF Pierce Ponet Selection Guyana
DNF Myron Stanis Selection Guyana
DNF James Canevet A.C.Levant
DNF Henriques Kissouna A.C.Levant
DNF Dany Peratou A.C.Levant
DNF Francis Genetier Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Simon Gosselin Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Jin Okubo Bridgestone Anchor
DNF Lindy Closse Cambrone Convergence SC Abymienne
DNF Kevin Landre Convergence SC Abymienne
DNF Paul-Antoine Manicord Excelsior
DNF Ross Serrant Gwada Bikers 118
DNF Sony Lamarre Interpro Cycling Academy
DNF Yuto Yoshida Interpro Cycling Academy
DNF Keiji Lorquin J.C.Abymes
DNF Neddhym Nemorin Karukera Ass.PDL
DNF Collins Gustave Pedale du Centre
DNF Deyris Rosan Pedale du Centre
DNF Cyril Vindex Pedale du Centre
DNF Jean-Michel Marimotou Rayon d´Argent
DNF Jean-Marie Marimoutou Rayon d´Argent
DNF Steeve Promeneur Rayon d´Argent
DNF Steeve Sainte Marie Rayon d´Argent
DNF Alexis Carlier Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Christopher Daupin U.V.du Nord
DNF Kenny Matou U.V.du Nord
DNF Xavier Naejus U.V.du Nord
DNF Widjy Relmy U.V.du Nord
DNF Frederic Bechet Uni Sport Lamentinois
DNF Steeve Chalder Uni Sport Lamentinois
DNF Cedric Laurent Uni Sport Lamentinois
DNF Geraud Flores-Couderc USR Velo
DNF Jordan Forclot USR Velo
DNF Christian Gutierrez USR Velo
DNF Vladimir Jeanne USR Velo
DNF Naiddju Barny V.C.Saintanais
DNF Joastian Perran V.C.Saintanais
DNF Thomas Zingile V.C.Saintanais
DNF Audric Blondin V.C.Trois Rivieres
DNF Malik Naranin V.C.Trois Rivieres
DNF Nicolas Dumont Velo Club de Grand Case
DNF Braulio de Jesus Garcia Castillo VO2C
DNF Jeremy Luce VO2C
DNF Michel Vainqueur VO2C
Information
Nation France
Date July 28 -
August 06
CAT 2.2