2016 Tour Cycliste International de la Guadeloupe

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Damien Monier 1982 Bridgestone - Anchor 26:52:2925
02 Maxime Le Lavandier 1992 Pro Immo Nicolas Roux + 3320
03 Jose Chacon 1977 A.S.Baie- Mahault + 4215
04 Julien Liponne 1983 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 5013
05 Sébastien Fournet-Fayard 1985 Pro Immo Nicolas Roux + 5211
06 Cédric Eustache 1989 Club Martinique + 01:1410
07 Thomas Lebas 1985 Bridgestone - Anchor + 02:109
08 Ever Alexander Rivera 1991 Velo Club de Grand Case + 02:248
09 Ludovic Turpin 1975 Velo Club de Grand Case + 02:307
10 Rafael Marquez Raigon 1991 Inteja - MMR Dominican + 04:297
11 Nicolas Thomasson 1992 Pro Immo Nicolas Roux + 08:236
12 Jules Lanclume 1991 Velo du Centre et de la Caraïbe + 08:386
13 Kerane Barolin 1990 Union Velocipedique du Nord + 09:385
14 Grzegorz Jan Kwiatkowski 1979 Club de la Defense + 10:395
15 Cedric Yannis Locatin 1995 Excelsior + 12:394
16 Jesse Anthony 1985 Rally Cycling + 13:374
17 Ignacio Sarabia 1983 Inteja - MMR Dominican + 14:174
18 Sylvain Georges 1984 Pro Immo Nicolas Roux + 14:393
19 Loïc Laviolette 1996 Karukera Ass.PDL + 14:543
20 Pascal Bousquet 1976 Club de la Defense + 16:123
21 Olivier Curier 1986 Excelsior + 16:573
22 Lionel Miny 1991 J.C.Abymes + 18:252
23 Florian Obersteiner 1995 Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog + 18:282
24 Freddy Vargas 1982 Pedale Pointe-Noirienne + 20:052
25 Stephane Larochelle 1992 Team Ghi Gwada + 21:142
26 Ronan Poulizac 1988 Club de la Defense + 21:461
27 Kelian Duro 1992 Velo Club Saintannais + 21:491
28 Tim Becker 1996 Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog + 21:491
29 Gregory Blondin 1991 Velo Club de Grand Case + 22:041
30 Victor Brück 1996 Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog + 22:45-
31 Ryota Nishizono 1987 Bridgestone - Anchor + 23:48
32 Jhon Nava 1978 Team Ghi Gwada + 25:16
33 Camille Chancrin 1989 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 25:23
34 Marc Flavien 1989 Club Martinique + 25:42
35 Naiddju Barny 1993 Velo Club Saintannais + 25:51
36 Neddhym Nemorin 1997 USR Velo + 26:32
37 Andy Dorvillius 1993 Rayon d´Argent + 27:44
38 Simon Buttner 1992 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 27:55
39 Cedric Pouvin 1990 Rayon d´Argent + 28:48
40 Damien Maroni-Chevalier 1988 A.S.Baie- Mahault + 29:00
41 Kevin Largitte 1993 Club Martinique + 29:27
42 Yolan Sylvestre 1993 Club Martinique + 32:47
43 Shane Kline 1989 Rally Cycling + 33:20
44 Antoine Bravard 1994 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 34:47
45 Jayson Rousseau 1994 Velo Club de Grand Case + 38:43
46 Frederic Attaud 1986 A.S.Baie- Mahault + 39:30
47 Ryu Suzuki 1992 Bridgestone - Anchor + 39:50
48 Romain Vinetot 1995 A.C.Levant-Jarry Team velo + 40:53
49 Franswajino Roulon 1990 Rayon d´Argent + 42:10
50 Braulio de Jesus Garcia Castillo 1988 Velo du Centre et de la Caraïbe + 47:22
51 Ronald Geran 1997 Covergence SC Abyme + 47:43
52 Thomas Soladay 1983 Rally Cycling + 50:16
53 Jean-Louis Damase 1994 Velo du Centre et de la Caraïbe + 50:50
54 Steevy Joachim 1995 A.S.Baie- Mahault + 53:19
55 William Bondot 1986 Velo Club Saintannais + 53:20
56 Edwige Belair 1993 Pedale Pointe-Noirienne + 55:11
57 Thomas Terretaz 1995 Club de la Defense + 56:19
58 Hiroshi Tsubaki 1991 Bridgestone - Anchor + 58:41
59 Larry Lutin 1993 Karukera Ass.PDL + 01:01:12
60 Pierre Almeida 1992 Pro Immo Nicolas Roux + 01:03:58
61 Daniel Junon 1993 Karukera Ass.PDL + 01:05:25
62 Joaquim Antonio Bray Gregorio 1982 Velo du Centre et de la Caraïbe + 01:08:44
63 Rogan Dabrion 1997 J.C.Abymes + 01:11:21
64 Marvin Judith 1994 Excelsior + 01:13:20
65 Shelsy Deloumeaux 1996 Karukera Ass.PDL + 01:15:11
66 Yannik Distel 1988 Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog + 01:16:15
67 Eddy Cadet-Marthe 1997 Club Martinique + 01:18:10
68 Dario Boniface 1993 Pedale Pointe-Noirienne + 01:18:21
69 Teddy Taranne 1989 Karukera Ass.PDL + 01:21:48
70 Alrick Louisor 1997 J.C.Abymes + 01:24:03
71 Adrien Alidor 1989 USR Velo + 01:28:04
72 Daryl Vainqueur 1993 A.C.Levant-Jarry Team velo + 01:30:10
73 Vivien Alidor 1997 USR Velo + 01:34:50
74 Sony Lamarre 1993 Club de la Defense + 01:35:09
75 Widjy Relmy 1994 Union Velocipedique du Nord + 01:40:45
76 Gilles Suares 1995 A.C.Levant-Jarry Team velo + 01:43:47
77 Olivier Lefrancois 1985 Club de la Defense + 01:45:09
78 Torben Xanke 1993 Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog + 01:49:53
79 Kevin Karioua 1991 Team Ghi Gwada + 02:06:53
80 Miguel Cuirassier 1984 Team Ghi Gwada + 02:21:07
DNF Guillaume Vinetot 1995 A.C.Levant-Jarry Team velo
DNF Romain Vinetot 1995 A.C.Levant-Jarry Team velo
DNF Boris Carene 1985 A.S.Baie- Mahault
DNF Olivier Chauppard 1993 A.S.Baie- Mahault
DNF Maximilien Douvre 1989 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Sho Hatsuyama 1988 Bridgestone - Anchor
DNF Mickaël Stanislas 1994 Club Martinique
DNF Yonas Azede - Covergence SC Abyme
DNF Lindy Closse Cambrone 1992 Covergence SC Abyme
DNF Giovanni Rousseau 1985 Covergence SC Abyme
DNF Leon Echtermann 1997 Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog
DNF William Balguy 1992 Excelsior
DNF Freddy Hamlet 1983 Excelsior
DNF Kenny Jean Jacques 1992 Excelsior
DNF Luis Alvarez 1987 Inteja - MMR Dominican
DNF Joel Garcia 1992 Inteja - MMR Dominican
DNF Leonardo Mazara 1993 Inteja - MMR Dominican
DNF Diego Milan 1985 Inteja - MMR Dominican
DNF Felyscio Leogane 1997 J.C.Abymes
DNF Keiji Lorquin 1996 J.C.Abymes
DNF Yannis Cidolit 1996 Karukera Ass.PDL
DNF Migwel Antoine 1996 Pedale du Centre
DNF Romeo Bardus 1992 Pedale du Centre
DNF Ananiel Lollia 1996 Pedale du Centre
DNF Deyris Rosan 1996 Pedale du Centre
DNF Rodrigue Varinas 1988 Pedale du Centre
DNF Cyril Vindex - Pedale du Centre
DNF Gael Attaud 1985 Pedale Pointe-Noirienne
DNF Harold Barlagne - Pedale Pointe-Noirienne
DNF Charles Bradley Huff 1979 Rally Cycling
DNF Bjorn Selander 1988 Rally Cycling
DNF Jose Daniel Bernal Garcia 1973 Rayon d´Argent
DNF Bernard Darin 1989 Rayon d´Argent
DNF Christophe Thibois 1992 Rayon d´Argent
DNF Ross Serrant 1989 Team Ghi Gwada
DNF Julien Pierrat 1991 Pro Immo Nicolas Roux
DNF Jeremy Castanet 1994 U.V.Marie Galante
DNF Wildrick Eglela 1996 U.V.Marie Galante
DNF Allan Florette - U.V.Marie Galante
DNF Eloi Nere 1994 U.V.Marie Galante
DNF Giovanny Baez Alvarez 1981 Uni Sport Lamentinois
DNF Melvin Magdeleine-Raabon 1997 Uni Sport Lamentinois
DNF Mickael Maudon - Uni Sport Lamentinois
DNF Jose Flober Pena Pena [*] 1974 Uni Sport Lamentinois
DNF Jordy Pruneau 1995 Uni Sport Lamentinois
DNF Cedric Ramothe 1989 Uni Sport Lamentinois
DNF Fabrice Cornelie 1986 Union Velocipedique du Nord
DNF Yoan Daupin 1995 Union Velocipedique du Nord
DNF Cedric Laurent 1981 Union Velocipedique du Nord
DNF Dimitri Deliot 1990 USR Velo
DNF Naël Navis - USR Velo
DNF Gregory Errin 1992 Velo Club de Grand Case
DNF Jordan Nacto 1992 Velo Club Saintannais
DNF Joastian Perran 1992 Velo Club Saintannais
DNF Gaël Bordée 1997 Velo du Centre et de la Caraïbe
DNF Jeremy Luce 1996 Velo du Centre et de la Caraïbe