Front Races Teams Riders Ranking

Ronde van Overijssel | 2019 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Nils Eekhoff Development Team Sunweb 4:34:5140
02 Martijn Budding Beat Cycling Club + 0030
03 Piotr Havik Beat Cycling Club + 0225
04 Oscar Riesebeek Roompot - Charles + 2420
05 Kaden Groves SEG Racing Academy + 3515
06 Alexandar Richardson Canyon DHB + 3510
07 Yves Coolen Beat Cycling Club + 355
08 Daan Hoole SEG Racing Academy + 1:303
09 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles + 1:323
10 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 1:323
11 Stef Krul Metec - TKH + 1:32
12 Marco Doets Alecto Cycling Team + 1:32
13 Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 1:32
14 Adriaan Janssen Monkey Town - A Block CT + 1:32
15 Elmar Reinders Roompot - Charles + 1:41
16 Justin Timmermans Roompot - Charles + 1:41
17 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 2:29
18 Rick Van Breda Monkey Town - A Block CT + 2:56
19 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 3:59
20 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 4:08
21 Mario Spengler Leopard Pro Cycling + 4:08
22 Jeroen Pattyn Team Differdange-GeBa + 4:08
23 Richard Weinzheimer Team Lotto - Kern Haus + 4:16
24 Rick Pluimers Monkey Town - A Block CT + 5:11
25 Luuc Bugter Beat Cycling Club + 8:19
26 Jasper Rasch SEG Racing Academy
27 Gert-Jan Bosman Volker-Wessels-Merckx
28 Robin Lowik Allinq-Krush-De IJsselstreek
29 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling
30 Maxime Vantomme Tarteletto - Isorex
31 Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team
32 Charles Page Canyon DHB
33 Adne Koster Alecto Cycling Team
34 Nils Wolfenbuttel Volker-Wessels-Merckx
35 Chiel Schulten Volker-Wessels-Merckx
36 Charlie Tanfield Canyon DHB
37 Yoeri Havik Vlasman Cycling Team
38 Jan Petelin Team Differdange-GeBa
39 Lars Loohuis Monkey Town - A Block CT
40 Daan Hoeyberghs Beat Cycling Club
41 Jesse Morsink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
42 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
43 Rik Wielink Allinq-Krush-De IJsselstreek
44 Minne Verboom SEG Racing Academy
45 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex
46 Mika Heming Team Dauner D&DQ - Akkon
47 Robert Kessler Team Lotto - Kern Haus
48 Jon Knolle Team Sauerland NRW
49 Konrad Gessner Leopard Pro Cycling
50 Jelle Bootsveld Metec - TKH
51 Marc Dörrie Team Lotto - Kern Haus
52 Nils Sinschek Development Team Sunweb
53 Jason Van Dalen Metec - TKH
54 Arvid De Kleijn Metec - TKH
55 Wim Wittenberg LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
56 Adrie Lindeman NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
57 Stijn De Bock Canyon DHB
58 Joost Van der Burg Vlasman Cycling Team
59 Gijs Meijer Alecto Cycling Team
60 Pit Schlechter Leopard Pro Cycling
61 Sven Thurau Team Dauner D&DQ - Akkon
62 Jelle Donders Team Dauner D&DQ - Akkon
63 Wouter Wippert EvoPro Racing
64 Arjen Livyns Roompot - Charles
65 Mathias De Witte Roompot - Charles
66 Guillaume Seye Beat Cycling Club
67 Oliver Wood Canyon DHB
68 Michael Van Staeyen Roompot - Charles
69 Luca Henn Team Lotto - Kern Haus
70 Aaron Gate EvoPro Racing
71 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Glenn Edelenbos Region OWC & AWV
DNF Wietse Kamp Region OWC & AWV
DNF Arnout Kempenaar Region OWC & AWV
DNF Lars Olde Meierink Region OWC & AWV
DNF Daan Steffens Region OWC & AWV
DNF Mike Vliek Region OWC & AWV
DNF Harm Wantia Region OWC & AWV
DNF Abe Celi Alecto Cycling Team
DNF Coen Vermeltfoort Alecto Cycling Team
DNF Arjan Arentsen Allinq-Krush-De IJsselstreek
DNF Marien Bogerd Allinq-Krush-De IJsselstreek
DNF Gerben Oldenkamp Allinq-Krush-De IJsselstreek
DNF Bas Tietema Allinq-Krush-De IJsselstreek
DNF Maarten Vierhout Allinq-Krush-De IJsselstreek
DNF Daniel Abraham Gebru Beat Cycling Club
DNF Louis Rose-Davies Canyon DHB
DNF Jacob Vaughan Canyon DHB
DNF Leon Heinschke Development Team Sunweb
DNF Ben Katerberg Development Team Sunweb
DNF Tim Naberman Development Team Sunweb
DNF Xandres Vervloesem Development Team Sunweb
DNF Ludvig Anton Wacker Development Team Sunweb
DNF Eugenio Alafaci EvoPro Racing
DNF Albert Muela Galvez EvoPro Racing
DNF Eugert Zhupa EvoPro Racing
DNF Marcus Burnett Holdsworth Zappi RT
DNF Nathan Draper Holdsworth Zappi RT
DNF Ben Hamilton Holdsworth Zappi RT
DNF Charlie Quarterman Holdsworth Zappi RT
DNF Paul Wright Holdsworth Zappi RT
DNF Jack Burke Leopard Pro Cycling
DNF Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling
DNF Bram De Kort LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Jesse Huijbregts LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Manuel Michielsen LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Mauro Spapen LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Henk Wildeman LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Thijs De Lange Metec - TKH
DNF Robbie van Bakel Metec - TKH
DNF Chiel Breukelman Monkey Town - A Block CT
DNF Folkert Oostra Monkey Town - A Block CT
DNF Mel Van Der Veekens Monkey Town - A Block CT
DNF Sven de Haan NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
DNF Rem De Hair NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
DNF Ivar Immerzeel NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
DNF Peter Merx NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
DNF Coen Rijpma NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
DNF Chiel Smit NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
DNF Alexander Evans SEG Racing Academy
DNF Jasper Plender Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Wiebe Scholten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Rens Te Stroet Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Sven Tellegen Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Christian Varweg Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Jelle Cant Tarteletto - Isorex
DNF Floris Gerts Tarteletto - Isorex
DNF Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex
DNF Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex
DNF Oliver Flautt Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Christopher Heider Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Philipp Mamos Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Kilian Steigner Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Thomas Deruette Team Differdange-GeBa
DNF Toni Franz Team Differdange-GeBa
DNF Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa
DNF Gabriel Muller Team Differdange-GeBa
DNF Tom Thill Team Differdange-GeBa
DNF Tobias Knaup Team Lotto - Kern Haus
DNF Lukas Märkl Team Lotto - Kern Haus
DNF Lars Kulbe Team Sauerland NRW
DNF Joann Leinau Team Sauerland NRW
DNF Louis Leinau Team Sauerland NRW
DNF Christoph Schweizer Team Sauerland NRW
DNF Robert Bovenhuis Vlasman Cycling Team
DNF Bas Ottevanger Vlasman Cycling Team
DNF Melvin Van Zijl Vlasman Cycling Team
DNF Jelle Wolsink Vlasman Cycling Team
DNF Robin Blummel Volker-Wessels-Merckx
DNF Nick Brabander Volker-Wessels-Merckx
DNF Nick Van der Meer Volker-Wessels-Merckx
Information
Nations Netherlands
Date May 4th
Distance 200 km
CAT 1.2