Tour of Szeklerland - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Andrea Guardini Giotti Victoria-Savini Due 02:47:057
02 Daniel Auer WSA KTM Graz + 003
03 Davide Finatti Northwave - Siatec-Olmo + 001
04 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
05 Andrea Gatti Gallina-Ekotek-Colosio + 00
06 Daniel Crista CSA Steaua Bucuresti + 00
07 Viktor Filutas Giotti Victoria-Savini Due + 00
08 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 00
09 Gianluca Cordioli Northwave - Siatec-Olmo + 00
10 Wilmar Molina Team Novak + 00
11 Iuri Filosi Giotti Victoria-Savini Due + 00
12 Maksym Vasilyev Eurocar Grawe Ukraine + 00
13 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 00
14 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 00
15 Jaime Alberto Restrepo Diosa Team Novak + 00
16 Jari Verstraeten CT Stroobant-Bataia + 00
17 Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 00
18 Philip Weber KED Stevens Radteam Berlin + 00
19 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
20 Agustin Del Negro Team Novak + 00
21 Adi Marcu Romania + 00
22 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 00
23 Andrea Berzi Gallina-Ekotek-Colosio + 00
24 Evgeny Zotov Team Novak + 00
25 Patrik Tybor Slovakia + 00
26 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
27 Andrei Sobennicov CSUVT-Devron West CT + 00
28 Ognjen Ilic Serbia + 00
29 Stanislav Beres Slovakia + 00
30 Serghei Tvetcov Romania + 00
31 Dorde Duric Serbia + 00
32 Nikolay Dyankov Bulgaria + 00
33 Thomas Tichler Arbo Headstart on Fahrrad + 00
34 Marco Vettorel Northwave - Siatec-Olmo + 00
35 Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine + 00
36 Pavle Kalaba Serbia + 00
37 Richard Banusch KED Stevens Radteam Berlin + 00
38 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 00
39 Juraj Bellan Slovakia + 00
40 Yegor Dementyev Team Novak + 00
41 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 00
42 Serban Luncan Romania + 00
43 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 00
44 Iustin-Ioan Vaidian CSUVT-Devron West CT + 00
45 Adriano Brogi Giotti Victoria-Savini Due + 00
46 Gergely Kiss Epronex-Gesu + 00
47 Marek Canecky Slovakia + 00
48 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 00
49 Stefan Poll Arbo Headstart on Fahrrad + 00
50 Frederik Hähnel KED Stevens Radteam Berlin + 00
51 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
52 Mattia Saccon Northwave - Siatec-Olmo + 00
53 Joszef-Attila Malnasi Romania + 00
54 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 00
55 Konstantin Marinkov Tzar Simeon Plovdiv + 00
56 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Savini Due + 00
57 Paul Rudys KED Stevens Radteam Berlin + 00
58 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 00
59 Emanuele Barison Northwave - Siatec-Olmo + 00
60 Jacopo Pesenti Gallina-Ekotek-Colosio + 00
61 Emil Dima Giotti Victoria-Savini Due + 00
62 Herman Vanhoucke CT Stroobant-Bataia + 00
63 Andrei-Cosmin Bidilici CSA Steaua Bucuresti + 00
64 Gergely Orosz Team Novak + 00
65 Juraj Lajcha Slovakia + 00
66 Gilles Van Kerckvoorde CT Stroobant-Bataia + 00
67 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 00
68 Georgi Panchev Bulgaria + 00
69 David Kasko Slovakia + 00
70 Marko Danilovic Serbia + 00
71 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz + 00
72 Jodok Salzmann WSA KTM Graz + 00
73 Stefan Marbler WSA KTM Graz + 00
74 Felix Ritzinger WSA KTM Graz + 00
75 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 00
76 Valentin Plesea CSA Steaua Bucuresti + 00
77 Ilya Klepikov Eurocar Grawe Ukraine + 29
78 Volodymyr Dzhus Eurocar Grawe Ukraine + 01:01
79 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 01:27
80 Paul Hopfgartner Arbo Headstart on Fahrrad + 01:27
81 Norbert Hrenko MKB Cycling Team + 05:17
82 Matteo Marin Northwave - Siatec-Olmo + 05:32
83 Stevan Klisuric Serbia + 16:30
84 Namav San Cambodia Cycling Academy + 16:30
85 Samy Aurignac Cambodia Cycling Academy + 16:32
86 Georgi Lumparov Bulgaria + 16:32
87 Leonard Barbu CSA Steaua Bucuresti + 16:32
88 Nama San Cambodia Cycling Academy + 16:32
89 Jovan Divnic Serbia + 16:32
90 Arman Garibian CSUVT-Devron West CT + 16:32
91 Ioan Dobrin Romania + 16:32
92 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 16:32
93 Philipp Lang Arbo Headstart on Fahrrad + 16:32
94 Lajos Forro MKB Cycling Team + 16:32
95 Borislav Ivanov Bulgaria + 16:32
96 Mattew-Denis Picin Romania + 19:53
97 Lucas Vermeire CT Stroobant-Bataia + 19:53
98 Chantou Kim Cambodia Cycling Academy + 19:53
99 Patrick Dolleschal Epronex-Gesu + 23:39
100 Tudor-Justin Grigoras CSA Steaua Bucuresti + 23:39
101 Cristian Mihnea CSA Steaua Bucuresti + 23:39
102 Balint Molnar MKB Cycling Team + 23:39
103 Ionut-Andrei Andrei CSUVT-Devron West CT + 23:39
104 Roland Horvath MKB Cycling Team + 23:39
105 Oleksii Kasianov Eurocar Grawe Ukraine + 23:39
OOT Damian Ivanov Tzar Simeon Plovdiv
DNF Csongor Fabian MKB Cycling Team
DNF Armin Konrad Santa MKB Cycling Team
DNF Andrei Cojanu CSUVT-Devron West CT
DNF Jef Van Meirhaege CT Stroobant-Bataia
Pos Rider Team Time
01 Andrea Guardini Giotti Victoria-Savini Due 02:46:55
02 Daniel Auer WSA KTM Graz + 00
03 Emil Dima Giotti Victoria-Savini Due + 04
04 Davide Finatti Northwave - Siatec-Olmo + 06
05 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 07
06 Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 08
07 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 08
08 Jacopo Pesenti Gallina-Ekotek-Colosio + 09
09 Andrea Gatti Gallina-Ekotek-Colosio + 10
10 Daniel Crista CSA Steaua Bucuresti + 10
11 Viktor Filutas Giotti Victoria-Savini Due + 10
12 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 10
13 Gianluca Cordioli Northwave - Siatec-Olmo + 10
14 Wilmar Molina Team Novak + 10
15 Iuri Filosi Giotti Victoria-Savini Due + 10
16 Maksym Vasilyev Eurocar Grawe Ukraine + 10
17 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 10
18 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 10
19 Jaime Alberto Restrepo Diosa Team Novak + 10
20 Jari Verstraeten CT Stroobant-Bataia + 10
21 Philip Weber KED Stevens Radteam Berlin + 10
22 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 10
23 Agustin Del Negro Team Novak + 10
24 Adi Marcu Romania + 10
25 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 10
26 Andrea Berzi Gallina-Ekotek-Colosio + 10
27 Evgeny Zotov Team Novak + 10
28 Patrik Tybor Slovakia + 10
29 Andrei Sobennicov CSUVT-Devron West CT + 10
30 Ognjen Ilic Serbia + 10
31 Stanislav Beres Slovakia + 10
32 Serghei Tvetcov Romania + 10
33 Dorde Duric Serbia + 10
34 Nikolay Dyankov Bulgaria + 10
35 Thomas Tichler Arbo Headstart on Fahrrad + 10
36 Marco Vettorel Northwave - Siatec-Olmo + 10
37 Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine + 10
38 Pavle Kalaba Serbia + 10
39 Richard Banusch KED Stevens Radteam Berlin + 10
40 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 10
41 Juraj Bellan Slovakia + 10
42 Yegor Dementyev Team Novak + 10
43 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 10
44 Serban Luncan Romania + 10
45 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 10
46 Iustin-Ioan Vaidian CSUVT-Devron West CT + 10
47 Adriano Brogi Giotti Victoria-Savini Due + 10
48 Gergely Kiss Epronex-Gesu + 10
49 Marek Canecky Slovakia + 10
50 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 10
51 Stefan Poll Arbo Headstart on Fahrrad + 10
52 Frederik Hähnel KED Stevens Radteam Berlin + 10
53 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 10
54 Mattia Saccon Northwave - Siatec-Olmo + 10
55 Joszef-Attila Malnasi Romania + 10
56 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 10
57 Konstantin Marinkov Tzar Simeon Plovdiv + 10
58 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Savini Due + 10
59 Paul Rudys KED Stevens Radteam Berlin + 10
60 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 10
61 Emanuele Barison Northwave - Siatec-Olmo + 10
62 Herman Vanhoucke CT Stroobant-Bataia + 10
63 Andrei-Cosmin Bidilici CSA Steaua Bucuresti + 10
64 Gergely Orosz Team Novak + 10
65 Juraj Lajcha Slovakia + 10
66 Gilles Van Kerckvoorde CT Stroobant-Bataia + 10
67 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 10
68 Georgi Panchev Bulgaria + 10
69 David Kasko Slovakia + 10
70 Marko Danilovic Serbia + 10
71 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz + 10
72 Jodok Salzmann WSA KTM Graz + 10
73 Stefan Marbler WSA KTM Graz + 10
74 Felix Ritzinger WSA KTM Graz + 10
75 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 10
76 Valentin Plesea CSA Steaua Bucuresti + 10
77 Ilya Klepikov Eurocar Grawe Ukraine + 39
78 Volodymyr Dzhus Eurocar Grawe Ukraine + 01:11
79 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 01:37
80 Paul Hopfgartner Arbo Headstart on Fahrrad + 01:37
81 Norbert Hrenko MKB Cycling Team + 05:27
82 Matteo Marin Northwave - Siatec-Olmo + 05:42
83 Stevan Klisuric Serbia + 16:40
84 Namav San Cambodia Cycling Academy + 16:40
85 Samy Aurignac Cambodia Cycling Academy + 16:42
86 Georgi Lumparov Bulgaria + 16:42
87 Leonard Barbu CSA Steaua Bucuresti + 16:42
88 Nama San Cambodia Cycling Academy + 16:42
89 Jovan Divnic Serbia + 16:42
90 Arman Garibian CSUVT-Devron West CT + 16:42
91 Ioan Dobrin Romania + 16:42
92 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 16:42
93 Philipp Lang Arbo Headstart on Fahrrad + 16:42
94 Lajos Forro MKB Cycling Team + 16:42
95 Borislav Ivanov Bulgaria + 16:42
96 Mattew-Denis Picin Romania + 20:03
97 Lucas Vermeire CT Stroobant-Bataia + 20:03
98 Chantou Kim Cambodia Cycling Academy + 20:03
99 Patrick Dolleschal Epronex-Gesu + 23:49
100 Tudor-Justin Grigoras CSA Steaua Bucuresti + 23:49
101 Cristian Mihnea CSA Steaua Bucuresti + 23:49
102 Balint Molnar MKB Cycling Team + 23:49
103 Ionut-Andrei Andrei CSUVT-Devron West CT + 23:49
104 Roland Horvath MKB Cycling Team + 23:49
105 Oleksii Kasianov Eurocar Grawe Ukraine + 23:49
Pos Rider Team Time
01 Jacopo Pesenti Gallina-Ekotek-Colosio 02:47:04
02 Andrea Gatti Gallina-Ekotek-Colosio + 01
03 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 01
04 Gianluca Cordioli Northwave - Siatec-Olmo + 01
05 Agustin Del Negro Team Novak + 01
06 Adi Marcu Romania + 01
07 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 01
08 Andrea Berzi Gallina-Ekotek-Colosio + 01
09 Dorde Duric Serbia + 01
10 Nikolay Dyankov Bulgaria + 01
11 Thomas Tichler Arbo Headstart on Fahrrad + 01
12 Marco Vettorel Northwave - Siatec-Olmo + 01
13 Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine + 01
14 Pavle Kalaba Serbia + 01
15 Serban Luncan Romania + 01
16 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 01
17 Iustin-Ioan Vaidian CSUVT-Devron West CT + 01
18 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 01
19 Mattia Saccon Northwave - Siatec-Olmo + 01
20 Konstantin Marinkov Tzar Simeon Plovdiv + 01
21 Gergely Orosz Team Novak + 01
22 Gilles Van Kerckvoorde CT Stroobant-Bataia + 01
23 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 01
24 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz + 01
25 Stefan Marbler WSA KTM Graz + 01
26 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 01:28
27 Norbert Hrenko MKB Cycling Team + 05:18
28 Matteo Marin Northwave - Siatec-Olmo + 05:33
29 Namav San Cambodia Cycling Academy + 16:31
30 Nama San Cambodia Cycling Academy + 16:33
31 Jovan Divnic Serbia + 16:33
32 Arman Garibian CSUVT-Devron West CT + 16:33
33 Ioan Dobrin Romania + 16:33
34 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 16:33
35 Lajos Forro MKB Cycling Team + 16:33
36 Mattew-Denis Picin Romania + 19:54
37 Chantou Kim Cambodia Cycling Academy + 19:54
38 Tudor-Justin Grigoras CSA Steaua Bucuresti + 23:40
39 Balint Molnar MKB Cycling Team + 23:40
40 Ionut-Andrei Andrei CSUVT-Devron West CT + 23:40
Pos Team Time
01 Giotti Victoria-Savini Due 08:21:15
02 WSA KTM Graz + 00
03 Northwave - Siatec-Olmo + 00
04 HRE Mazowsze Serce Polski + 00
05 CSA Steaua Bucuresti + 00
06 Eurocar Grawe Ukraine + 00
06 Team Novak + 00
07 KED Stevens Radteam Berlin + 00
08 Romania + 00
09 Slovakia + 00
10 Serbia + 00
11 Gallina-Ekotek-Colosio + 00
12 Epronex-Gesu + 00
13 CT Stroobant-Bataia + 00
15 Arbo Headstart on Fahrrad + 01:27
16 CSUVT-Devron West CT + 16:32
17 Bulgaria + 16:32
18 Tzar Simeon Plovdiv + 16:32
19 MKB Cycling Team + 45:28
20 Cambodia Cycling Academy + 49:34
Information
Nation Romania
Date 4th August
Where Târgu Mureș -> Odorheiu Secuiesc
What 1st stage
Distance 124.9 km
Classification 2.2
Other
Embed Results