Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour of Szeklerland
UCI, Stage race, 10th -12th August 2017, Romania
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Argentina
Austria
Croatia
Germany
Hungary
Italy
Moldova
Romania
Serbia
Switzerland
Ukraine
Teams
ARBÖ Bundesteam
CSA Steaua Bucuresti
Cube-Csömör
Epronex Bikes Hungary
Hrinkow Advarics Cycleang
ISD-Jorbi Continental Team
Kontent-DKSI
Lviv Cycling Club
Moldova
Mugen Race-Veloki-Szuper Beton
Serbia
Speeder Cycling Team
Tipografía TE
Tusnad Cycling Team
WSA-Greenlife
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Bosman
Patrick
1994
Hrinkow Advarics Cycleang
11:37:43
02
Mager
Christian
1992
Hrinkow Advarics Cycleang
+ 07
03
Tanovitchii
Nicolae
1993
Tusnad Cycling Team
+ 13
04
Raileanu
Cristian
1993
Moldova
+ 13
05
Rusnac
Maxim
1992
Moldova
+ 29
06
Vermeulen
Moran
1997
ARBÖ Bundesteam
+ 33
07
Crista
Daniel
1991
CSA Steaua Bucuresti
+ 44
08
Hofer
Andreas
1991
Hrinkow Advarics Cycleang
+ 56
09
Valter
Attila
1998
Cube-Csömör
+ 01:06
10
Poll
Stefan
1986
WSA-Greenlife
+ 01:13
11
Stefanovic
Stefan
1994
Serbia
+ 01:26
12
Paulus
Dennis
1994
Hrinkow Advarics Cycleang
+ 01:48
13
Grechyn
Sergiy
1979
Lviv Cycling Club
+ 01:59
14
Budiak
Anatolii
1995
ISD-Jorbi Continental Team
+ 01:59
15
Jovanovic
Nebojsa
1983
Serbia
+ 02:10
16
Kalaba
Dusan
1996
Serbia
+ 03:56
17
Kiss
Gergely
1981
Epronex Bikes Hungary
+ 04:11
18
Dina
Daniel
1997
Cube-Csömör
+ 04:26
19
Bidilici
Andrei-Cosmin
1999
CSA Steaua Bucuresti
+ 07:07
20
Gaugl
Florian
1991
Hrinkow Advarics Cycleang
+ 07:39
21
Buruczki
Szilard
1979
Cube-Csömör
+ 08:04
22
Loderer
Timon
1991
WSA-Greenlife
+ 09:12
23
Ramos
Ruben
1992
Tusnad Cycling Team
+ 10:51
24
Lezica
Facundo
1992
Tusnad Cycling Team
+ 11:18
25
Szöllosi
Ferenc
1998
Kontent-DKSI
+ 11:56
26
Polansek
Eric
1992
ARBÖ Bundesteam
+ 12:15
27
Danilovic
Marko
1993
Serbia
+ 12:16
28
Kopfauf
Markus
1996
WSA-Greenlife
+ 12:23
29
Movchan
Sergii
1993
Lviv Cycling Club
+ 14:34
30
Zhukovskyy
Rostyslav
1990
ISD-Jorbi Continental Team
+ 15:40
31
Palyi
Csaba
1990
Kontent-DKSI
+ 15:56
32
Grick
Matthias
1990
WSA-Greenlife
+ 16:06
33
Sangulin
Robert
1992
Epronex Bikes Hungary
+ 16:43
34
Simon
Peter
1991
Epronex Bikes Hungary
+ 16:45
35
Moricz
Daniel
1996
Mugen Race-Veloki-Szuper Beton
+ 17:00
36
Eichinger
Daniel
1995
Hrinkow Advarics Cycleang
+ 17:00
37
Plesea
Valentin
1993
CSA Steaua Bucuresti
+ 17:02
38
Ochsenhofer
Peter
1987
ARBÖ Bundesteam
+ 17:04
39
Borsos
Benedek
1996
Cube-Csömör
+ 17:15
40
Zubenko
Mykyta
1995
ISD-Jorbi Continental Team
+ 17:20
41
Solymosi
Marton
1990
Epronex Bikes Hungary
+ 17:29
42
Hopfgartner
Paul
1990
ARBÖ Bundesteam
+ 17:56
43
Klisuric
Stevan
1989
Serbia
+ 18:12
44
Taradai
Valerii
1994
Lviv Cycling Club
+ 18:34
45
Bonassi
Simone
1993
Speeder Cycling Team
+ 18:36
46
Vrabii
Andrei
1992
Moldova
+ 20:26
47
Gyöngyösi
Kevin Mark
1997
Tipografía TE
+ 22:00
48
Krivan
Andras
1993
Epronex Bikes Hungary
+ 22:23
49
Puskas
David
1988
Cube-Csömör
+ 23:27
50
Minko
Roland
1998
Tipografía TE
+ 25:00
51
Dolleschall
Patrick
1993
Epronex Bikes Hungary
+ 26:44
52
Loki
Bence
1994
Mugen Race-Veloki-Szuper Beton
+ 27:30
53
Laszlo
Peter
1998
Tusnad Cycling Team
+ 31:41
54
Novak
Eduard
1976
Tusnad Cycling Team
+ 32:09
55
Ilic
Ognjen
1998
Serbia
+ 34:06
56
Barbu
Leonard
1996
CSA Steaua Bucuresti
+ 38:27
57
Beregszaszi
Bence
1998
Tipografía TE
+ 53:22
DNF
Kozhushko
Dmytro
1998
Lviv Cycling Club
DNF
Strogush
Viktor
1998
Lviv Cycling Club
DNF
Reabuha
Maxim
1996
Moldova
DNF
Appeltauer
Samuel
1997
ARBÖ Bundesteam
DNF
Babaita
Dan-Mihai
1998
CSA Steaua Bucuresti
DNF
Horvath
Roland
1995
CSA Steaua Bucuresti
DNF
Dzhus
Volodymyr
1993
ISD-Jorbi Continental Team
DNF
Seliverstov
Roman
1996
ISD-Jorbi Continental Team
DNF
Udod
Rinat
1996
ISD-Jorbi Continental Team
DNF
Baranyi
Daniel
-
Kontent-DKSI
DNF
Hartmann
Jozsef
1992
Kontent-DKSI
DNF
Szarka
Gergely
1998
Kontent-DKSI
DNF
Bendeguz
Bernard
1988
Mugen Race-Veloki-Szuper Beton
DNF
Bertalan
Balasz
1997
Mugen Race-Veloki-Szuper Beton
DNF
Filutas
Viktor
1996
Mugen Race-Veloki-Szuper Beton
DNF
Molnar
Istvan
1988
Mugen Race-Veloki-Szuper Beton
DNF
Marzatico
Leonardo
1995
Speeder Cycling Team
DNF
Pasi-Puttini
Roberto
1993
Speeder Cycling Team
DNF
Tronconi
Davide
1997
Speeder Cycling Team
DNF
Zanetta
Christian
1996
Speeder Cycling Team
DNF
Istlstekker
Zsolt
1998
Tipografía TE
DNF
Laszlo
Attila
1997
Tipografía TE
DNF
Papai
Adam
1995
Tipografía TE
DNF
Crisafulli
Facundo
1996
Tusnad Cycling Team
DNF
Bissinger
Florian
1988
WSA-Greenlife
Information
Tour of Szeklerland
Romania
10th -12th August 2017
2.2